zlatica.turisova
25.02.12,20:20
Ahojte Poraďáci!
Mojej kamarátke zomrel náhle manžel. Chcela by som vedieť, či môže nejako namietnuť- odmietnuť alebo spochybniť výšku advokátovej odmeny. Zdá sa , že je to veľká suma. Okolo 500eur. Má dve deti, ktoré sú už samostatné. Dostala pozvánku na dedičné konanie a hneď tam bolo napísané, aby si zo sebou doniesla peniaze na odmenu advokátovi. Spolu manželom si pred 20timi rokmi postavili domček. už si vyžaduje veľké investície- aby mohol naďalej fungovať.
Ďakujem !
Zlata
Mila123
25.02.12,19:23
o notárovi je predsa reč....

má svoj cenník, nech si poprosí k nahliadnutiu......a záleží od výšky majetku nebohého......ak by nič nemal je cena cca do 20€ a ten poplatok platí príslušný OS po právoplatnosti dedičského konania.....
arizona
25.02.12,19:24
zlatica.turisova
25.02.12,19:30
Áno, je reč o notárovi. Ale odkiaľ on určí cenu domu? Mám právo namietať jeho odhad, alebo cena domu je určovaná podľa nejakého zákona? . Ona dom nechce predať.
danushka
25.02.12,19:44
Asi zatiaľ neviete na akú výšku ohodnotil notár danú nehnuteľnosť. Pre Vašu lepšiu informáciu si odbehnite do aspoň dvoch realitných kancelárií a nechajte si ohodnotiť dom v akom stave sa nachádza. Za poplatok Vám RK takéto potvrdenie vystaví.
Realitné kancelárie sú bežne vyzývané notármi k dedičským konaniam, aby ohodnotili tržnú hodnotu nehnuteľností. Dokonca som sa stretla už aj s tým, že samotní dediči prišli do RK so žiadosťou o písomné vyjadrenie pre účely dedičského konania, pretože notár nadhodnotil prejednávané dedičstvo, z čoho samozrejme vyplýva vyššia odmena preň.
zlatica.turisova
25.02.12,20:00
Ďakujem za radu
doktor23
26.02.12,21:08
Notár má zákonom určenú povinnosť zistiť všeobecnú = trhovú cenu majetku poručiteľa. Ak aj nechcú dedičia nehnuteľnosti predávať, je potrebné ju určiť ako trhovú cenu, t.j. za akú cenu by sa v daná nehnuteľnosť v danom čase predávala. Sú tri spôsoby určenia: vyhlásenie účastníkov (často nereálne, zámerne podhodnotené), vyjadrenia niekoľkých realitných kancelárií (hrozí mierne nadhodnotenie), znalecký posudok (zbytočné výdavky ppre dedičov).
zlatica.turisova
29.02.12,10:28
Ďakujem za odpoveď a je mi jasné, že sa asi poplatok nebude dať znížiť. Ešte raz ďakujem.