joksi
25.02.12,23:23
Ahojte, kedže o pár dní mi končí podpora v nezamestnanosti a nová práca v nedohľadne viete mi prosím poradiť na čo všetko mám nárok a čo je dobré využiť, čo mi neporadia na úrade?

Napr. viem že môžem požiadať o dávku v hmotnej núdzi, príspevok na začatie podnikania, v prípadne si nájdenia práce príspevok na cestovné.

Ako si vylepšiť finančnú situáciu? S prácou problém nemám, počet odoslaných životopisov už ani nepočítam, mal som aj zdravotné problémy ale na PN som sa nedal, je aj možnosť že by som sa pred upršaním limitu - teda do konca Februára /neviem či by sa PN rátala z podpory alebo ako to vlastne je ak som evidovaný ako nezamestnaný/ dal vypísať na Pn, mám aj životnú poistku aj úrazové a by mi to pomohlo alebo sa neoplatí ísť na pn a klasika ostanem v evidencii na ú.p a ten za mna bude aspon odvádzať poistné a dalej si hladat prácu.

ďakujem pekne
Katy a R
25.02.12,23:04
joksi - ako si aj sám napísal - môžeš požiadať o dávku v hmotnej núdzi. Je to štátna dávka - tak asi 60 evri na jednotlivca - ak nie je iný príjem. Podmienky už si pohľadáš - je tu o tom popísané habadej. http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
Môžeš požiadať o príspevok na podnikanie (takisto je o tom veľa tém)
Nárok na nemocenské nemáš - nie si nemocensky poistený:mee: (viď témy o NP).
To, že máš úrazovú poistku - neviem - chceš si privodiť nejaký úraz pre vylepšenie finančnej situácie:confused::mee: - či:confused:.
No tak to zamestnanie by bolo najlepším riešením :)
A ešte predsa - podať športku, alebo keno :D.. (možno si dieťa šťasteny;):))
joksi
26.02.12,08:18
ďakujem, úraz som mal, len som sa nedal vypísať, ohaldom tej hmotnej núdze, dostanem ju aj ak budem chodiť na brigádu do hodnoty 139 € brutto?

Nechcem nič zanedbať a využiť to na čo mám nárok ked som si dlhé roky platil všetky možné odvody, viem že kopec ´´našich neprisposobivých občanov ´´ pozná všetky zákony na uplatnenie si všetkého možného.

vdaka
Katy a R
26.02.12,19:55
ďakujem, úraz som mal, len som sa nedal vypísať, ohaldom tej hmotnej núdze, dostanem ju aj ak budem chodiť na brigádu do hodnoty 139 € brutto?

Nechcem nič zanedbať a využiť to na čo mám nárok ked som si dlhé roky platil všetky možné odvody, viem že kopec ´´našich neprisposobivých občanov ´´ pozná všetky zákony na uplatnenie si všetkého možného.

vdaka
no ak zarobíš toľko ... tak ťažko:mee:. veď si prečítaj o tej HN. Možno pár evri by vyšlo, ak máš vlastné bývanie:confused: ( s príspevkom na bývanie)
veronikasad
26.02.12,21:15
ďakujem, úraz som mal, len som sa nedal vypísať, ohaldom tej hmotnej núdze, dostanem ju aj ak budem chodiť na brigádu do hodnoty 139 € brutto?

Nechcem nič zanedbať a využiť to na čo mám nárok ked som si dlhé roky platil všetky možné odvody, viem že kopec ´´našich neprisposobivých občanov ´´ pozná všetky zákony na uplatnenie si všetkého možného.

vdaka
Joksi, odkedy dokedy trval tvoj posledný pracovný pomer ? Ak máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch a prihlásiš sa ako dobrovolne poistená osoba v soc. poisťovni (od 1.2. je možné prihlásiť sa len na celý balík poistenia, nie samostatné nem.poistenie), vznikne ti nárok na nemocenské v prípade PN-ky. Nezabudni zaplatiť alikv.časť za obdobie do vzniku PN a po skončení PN-ky sa odhlásiť na reg.liste fyzickej osoby. Počas poberania nemocenského odvody platiť nebudeš.
Katy a R
26.02.12,22:29
lenže pred časom písal, žeby to bolo preňho domáce väzenie ...
joksi
28.02.12,19:04
Pracoval som do konca leta 2011 vkuse viac ako 5 rokov, koncom februára mi končí podora v nezamestnanosti, čiže nebudem už dostávať podporu, treba sa nejako nahlásiť v poistovni alebo sa nič nemení, na úrade ostanem dalej evidovaný a bude za mna odvádzať poistenie?

O hmotnej núdzi som si prečítal, pochopil som správne že nemám nárok na podporu, kedže bývam v rodičovskom dome bez manželky a chcel by som brigádu do hodnoty 139 brutto?

Aké je naj. riešenie aby som dostal nejaké peniaze?

ďakujem
Xanti
28.02.12,19:24
Koľko máš rokov Joksi? Na dávku v hmotnej núdzi Ti vznikne nárok ak máš 25 rokov a viac.
Nemá na to vplyv bývanie u rodičov, alebo manželka.
ewita888
28.02.12,19:30
Joksi, ale keď budeš mať počas poberania hmotnej núdze brigádu, o príjem z nej budeš mať ponížený príspevok v hmotnej núdzi.. ale zdravotné odvody za teba bude naďalej platiť štát...
joksi
28.02.12,19:42
ďakujem, mám viac ako 25, tzn nájdem si brigádu v hodnote max 139 brutto mesačne - to akceptuje úrad práce, t.j cca 116 € v čistom, oplatí sa mi žiadať o dávku,v hmotnej núdzi, koľko dostanem v tom prípade dávku a budem mať viacero povinností oproti tomu ak by som o nu nežiadal, či sa mi to vôbec oplatí, či nedojdem o nárok na príspevok v podnikaní a iné. vďaka
Xanti
28.02.12,19:45
Ak budeš poberať dávku v hmotnej núdzi, tak ak otvoríš živnosť alebo sa zamestnáš tak Ti vznikne nárok aj na dalšie príspevky. Napríklad za zamestnanie, alebo za dochádzku za prácou ...
Dávka v hmotnej núdzi s príspevkom na zdravotnú starostlivosť pre jednotlivca je 62,50 eur.
Ja by som o dávku požiadala, brigádu môžeš ale i nemusíš nájsť. V čase ak nebudeš mať brigádu sa ti aj táto dávka v hmotnej núdzi zíde.
ewita888
28.02.12,19:46
ďakujem, mám viac ako 25, tzn nájdem si brigádu v hodnote max 139 brutto mesačne - to akceptuje úrad práce, t.j cca 116 € v čistom keď budeš mať 139 v hrubom, budeš ho mať aj v čistom /podpíš vyhlásenie/, oplatí sa mi žiadať o dávku,v hmotnej núdzi, koľko dostanem v tom prípade dávku dávku nebudeš mať žiadnu, ale zdravotné odvody za teba zaplatí štát a budem mať viacero povinností oproti tomu ak by som o nu nežiadal, či sa mi to vôbec oplatí, či nedojdem o nárok na príspevok v podnikaní a iné. o nárok neprídeš, ak budeš ďalej evidovaný nezamestnaný.. jedine ak by dotácie zrušili, o čom sa uvažuje..vďaka

v texte
joksi
28.02.12,20:16
Ak budeš poberať dávku v hmotnej núdzi, tak ak otvoríš živnosť alebo sa zamestnáš tak Ti vznikne nárok aj na dalšie príspevky. Napríklad za zamestnanie, alebo za dochádzku za prácou ...

Ak nepožiadam o dávku tak aj tak by som mal nárok nie?

Dávka v hmotnej núdzi s príspevkom na zdravotnú starostlivosť pre jednotlivca je 62,50 eur.
Ja by som o dávku požiadala, brigádu môžeš ale i nemusíš nájsť. V čase ak nebudeš mať brigádu sa ti aj táto dávka v hmotnej núdzi zíde.

Ak požiadam o dávku, poistovna bude dalej za mna odvádzat poistné/myslím že cca 48 € mesačne/ a k tomu +62,50 ?
Xanti
28.02.12,20:18
Ano štát za teba bude stále platiť odvody do Zdravotnej poisťovne a aj ti dá 62,50 eur ako dávku v hmotnej núdzi.
ewita888
28.02.12,20:18
Ak požiadam o dávku, poistovna bude dalej za mna odvádzat poistné/myslím že cca 48 € mesačne/ a k tomu +62,50 ?

Joksi, už dvakrát som ti napísala, že ak budeš ďalej evidovaný na upsvar, tak poistné do ZP bude platiť za teba štát..
joksi
28.02.12,20:21
v texte


ak budem mať na brigáde 139 brutto a podpíšem vyhlásnie - podpíšem ho s firmou na brigáde, o ni mi dajú tlačivo? tak dostanem 139 v čistom a to dám úradu práce nebdue to vadiť a nevyradia ma z evidencie kedže tam je limit max 139 brutto a dlasia vec na úrade chcem byť čo najdlhšie kým si nenájdem prácu a využiť všetky výhoda na ktoré mám nárok počas evidovania a aj po nom - počas evidovania viem teda len o tom že za mna bude hradiť poistné + nárok na hmotnú núdzu a po vyradení v prípade založenia živnosti alebo nájdenia si práce - prípsevok na dochádzku za prácou - cestovné a príspevok v začatí podnikania - sú ešte daľšie výhody o ktorých sa bežný človek nemá ako dozvedieť kedže aj tieto mi poradili známy, na úrade neporadia absolútne nič, ani prácu neponúknu ani kurzy nie sú žiadne, všetko stopnuté, ďakujem
Xanti
28.02.12,20:25
ewita888
28.02.12,20:39
Joksi, ak budeš vyradený, príspevok na podnikanie nedostaneš.. musíš oň požiadať počas evidencie..