kimana
25.02.12,22:51
Dobrý deň!
Som učiteľka 1. stupňa ZŠ. Mám II. stupeň VŠ v odbore učiteľstvo pre 1. stupeň ZŠ ,14-ročnú prax a 36 rokov. V roku 2007 som po materskej dovolenke nastúpila do práce. Bol mi ponúknutý úväzok ako asistentka učiteľa + Aj. Mali sme málo detí, zlučovali sa triedy. Riaditeľ mi povedal , že je to na rok. Na ďalší šk. rok som "postúpila" až do ŠKD! Opäť "iba na rok". Bolo mi sľúbené, že aj ostatné učiteľky, budú "prestriedané" v družine. Ja som neučila a kolegyňa bez VŠ učila. Vraj má výnimku a je rovnako kvalifikovaná ako ja. Je narodená v roku 1955 a asi o 5 rokov dlhšiu prax ako ja. Tretí rok mi dali konečne triedu.
Momentálne som opäť na MD. V práci som bola nahlásiť, že by som chcela od budúceho šk. r. nastúpiť. A odpoveď? ŠKD! Zase iba na rok(tomu tak verím). Kolegyňa so stredoškolským vzdelaním bude učiť. Má výnimku.
Prosím Vás, čo je to za výnimku. Môže zriaďovateľ určiť, kto môže a kto nemôže učiť?
Ďakujem veľmi pekne
zdenka131
26.02.12,08:59
Dobrý deň !

Podľa § 61 ods. 2 zákona č. 317/2009 (http://www.minedu.sk/data/USERDATA/Legislativa/Zakony/317_2009.pdf) Z.z. pedagogickému zamestnancovi, ktorému zamestnávateľ podľa doterajších predpisov zachoval výnimku z plnenia kvalifikačného predpokladu vzdelania, zostáva táto výnimka zachovaná po celý čas vykonávania pracovnej činnosti s rovnakým alebo obdobným charakterom, ako má činnosť, na ktorej vykonávanie bola výnimka udelená.

Zachovaná „výnimka zo vzdelania“ môže byť iba tomu zamestnancovi, ktorému vznikol pracovný pomer u zamestnávateľa pred 1. aprílom 2002 a podľa predpisov platných do 31. marca 2002 mu bola udelená výnimka z plnenia kvalifikačného predpokladu vzdelania na výkon činnosti, na ktorú výnimku potreboval, aby ju mohol vykonávať.

Učitelia základných škôl, stredných škôl a jazykových škôl na výkon svojej činnosti naďalej
potrebujú stupeň vzdelania vysokoškolské druhého stupňa. Ak ho nezískali a bola im podľa predpisov platných do 31. 3. 2002 udelená výnimka z plnenia kvalifikačného predpokladu vzdelania, zostáva táto výnimka zachovaná, aby mohli svoju činnosť vykonávať a mohol im zostať zachovaný pracovný pomer.

V kariérovom systéme sú títo zamestnanci považovaní za „nekvalifikovaných“, nezaraďujú sa do kariérových stupňov a nie je im umožnený kariérový rast dovtedy, kým nezískajú potrebný stupeň a odbor vzdelania.
vazuv
26.02.12,16:47
Dobrý deň!
Možno sa Vám to nebude zdať vhodné, ale nedá mi, aby som nevyjadrila poľutovanie nad školou, kde školský klub detí využívajú na prestriedanie učiteliek, pre ktoré nemajú úväzok. Tak do takého školského klubu by som svoje dieťa nikdy nedala.
kimana
26.02.12,18:38
Zdravím! Vôbec sa ma to nedotklo. Naša škola je naozaj poľutovania hodná. Bohužiaľ. Sme figúrky v rukách zriaďovateľa. Mám Bc. titul aj v odbore vychovávateľ. V dnešnej dobe si s prácou veľmi vyskakovať nemôžem. Myslíte, že deti v klube trpia, ak sa im venuje učiteľka?
brontosaurus
26.02.12,21:07
Podľa mňa deti netrpia ak je v ŠKD učiteľka, pokiaľ si nepomýli ŠKD s vyučovacím procesom a je to osoba ktorá sa ešte nezabudla hrať a nežiť len podľa vopred nadiktovaných osnov, tabuliek a učebníc :-). Ale ani tak by ŠKD nemalo byť miestom kde sa "odkladajú" učitelia pre ktorých práve nie je úväzok, alebo je miestom kde si učitelia len doplňujú svoj hlavný úväzok.
Ale je smutné, že ŠKD sa často berie len ako doplnok školy, niečo kde sa "odkladajú" deti pokiaľ rodičia po nich neprídu a kde musíme žobrať o materiál aby sme vôbec mali s deťmi s čím pracovať. Vybavenie ŠKD je často biedne a nie len rodičia, ale často aj naši kolegovia považujú za niečo menejcenné ako všetko ostatné na škole.
vazuv
04.03.12,16:23
Dobrý deň!
Nemyslím, že deti v školskom klube trpia, ak sa im venuje učiteľka, ale venuje naozaj. Trpia vtedy ak sa tam pedagógovia, bez ohľadu na to či je to vychovávateľka alebo učiteľka, striedajú a školsky klub je len prechodnou stanicou.
xixix
04.03.12,18:20
žiaľ, takáto je momentálne situácia v ŠKD na mnohých školách - a aj to postavenie vychovávateľov v pedagogickom zbore . Je trapné, keď učitelia považujú byť v ŠKD takmer za trest
kimana
27.01.13,13:19
Tak, ako som na začiatku písala, v tomto šk. roku som po MD nastúpila naspäť do práce. Ako učiteľka 1. stupňa ZŠ som prijala aj ponúknuté miesto v ŠKD. Mám na škole trvalú zmluvu a pracujem tu už 13 rokov. nikdy som nikoho nezastupovala počas MD. Teraz sa však do dužiny vracia pani vychovávateľka po MD a ja sa musím báť o miesto aj napriek tomu, že keď som sa ja vrátila po MD, tak sa nikto o svoje miesto nebál. Keď som ja odchádzala na MD, tak za mňa prišla zastupovať p. učiteľka, ktorej neskôr dali trvalú zmluvu. Zlúčili sa nám 2 triedy do jednej a tak som miesto ako učiteľka nedostala. Prečo som ja teraz ohrozená? Ako mám postupovať, ak by ma chceli prepustiť. Ďakujem.
kimana
07.02.13,15:04
Do nášho klubu chodia deti rady. Teda drvivá väčšina. Nie sme odkladovňa. Niektoré deti si však myslia, že v ŠKD už nič nemusia robiť a spolupracovať nechcú( výtvarné aktivity, šport, tanec, hry,...) Máme pekné aj keď malé priestory.
kimana
07.02.13,15:07
Priznám sa, že aj ja som najprv zle znášala preradenie do klubu. Videla som iba hluk, chaos a na konci šk. roka žiaden výsledok. Teraz to vidím z druhej strany.