safri_duo
26.02.12,08:15
Chcem sa spýtať ako je to pri prerušení živnosti a následnom DP.
Živnosť prerušená k 1.10.2011.
Ostali pohľadávky, ktoré boli uhradné až po prerušení.
Zároveň sa uplatňujú paušálne výdavky.

Ako to bude pri DP?
1, čo s pohľadávkami? ak budú ako položky zvyšujúce základ dane, tak potom ako nane uplatniť 40 paušálne výdavky?
2, ako je to s nezdaniteľným základom dane na daňovníka a manželku? môže uplatniť celú výšku aj keď podnikal vlastne len 10 mesiacov?
3, ako je to s daňovým bonusom na dieťa? opäť môže uplatniť celú výšku alebo len za 10 mesiacov?
Ice dive
26.02.12,07:39
k otázke 2 a 3 nezáleží od toho koľko si podnikal, ale od toho koľko ste manželia resp. kedy sa dieťa narodilo.... t.j. ak manželka bola tvojou manželkou celý rok 2011 a nepoberala žiaden príjem môžeš si uplatniť celú nezdaniteľnú časť. Ak sa dieťa narodilo pred rokom 2011 máš nárok na celý bonus, ak sa narodilo povedzme vo Februári 2011 za Január 2011 si bonus uplatniť nemôžeš...
safri_duo
28.02.12,16:12
ďakujem za odpovede k bodom 2 a 3 (aj iné zdroje vravia presne to isté - rozhoduje výška príjmu a nie to či podnikal celý rok)

čiže ostáva už len bod 1 - mne sa najviac pozdáva to vyriešiť ešte na úrovni uzávierkových operácií v JU a nepoužiť pripočítateľnú položku v DP, mám aj taký dojem že pri paušálnych výdavkoch sa ani nemá používať. uvažujem správne?
safri_duo
02.03.12,07:02
Vie niekto poradiť?
Lebo v diskusiách som našiel 2 rôzne názory?
1, povyšuje sa ZD o pohľadávky - ale tým pádom už nemôže na tie pohľadávky uplatniť paušálne výdavky
2, upravuje v JU v uzávierkových operáciách a povyšuje príjem a teda v konečnom dôsledku na DP si z tých pohľadávok uplatní aj paušálne výdavky

ešte spresním resp. doplním informácie - živnosť pozastavená k 10/2011 a pohľadávky uhradené 11/2011 a živnosť nebola obnovená do termínu na podanie DP
marjankaj
02.03.12,22:33
§17
Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.


Keďže o výdavkoch a záväzkoch neúčtuješ, tak ani nemôžeš znížiť základ dane o záväzky.
ego.mc
02.03.12,22:52
Vie niekto poradiť?
Lebo v diskusiách som našiel 2 rôzne názory?
1, povyšuje sa ZD o pohľadávky - ale tým pádom už nemôže na tie pohľadávky uplatniť paušálne výdavky
2, upravuje v JU v uzávierkových operáciách a povyšuje príjem a teda v konečnom dôsledku na DP si z tých pohľadávok uplatní aj paušálne výdavky
1 je správne.
Ako by ste mohli spraviť nejaké uzávierkové operácie, keď nevediete účtovníctvo? :)
SSAndrea
27.03.12,13:25
Ak možem ešte otázku k podávaniu DP a pozastaveniu živnosti. Mám živnostníka, ktorý pozastavil vo februári 2011 a neobnovil do podania DP. V roku 2011 vlastne ani nepodnikal - nemal žiadne príjmy, neuhradené pohľadávky ani záväzky. Iba zaplatil v novembri 2011 odvod do ZP spätne na základe upomienky za január 2011 a v majetku má pozemok. takže môže ma niekto usmerniť či uvažujem správne:
v DP typ B v príjmoch a výdavkoch zo živnosti tabuľka č.1 r. 2 neuvediem nič (nuly mi alfa vymazáva)
zaplatené odvody za január v novembri uvedenie na riadku 42 DP a tiež v tabuľke č. 1 "preukázateľne zaplatené odvody do ZP".
A následne už len "súčtové riadky"?
Musí takýto podnikateľ podávať aj výkaz o majetku a záväzkoch (kde bude uvedená len hodnota pozemku) a výkaz o príjmoch a výdavkoch (s prázdnymi údajmi)? Alebo nakoľko živnosť pozastavil, nie je účtovná jednotka a teda výkazy nepodáva?? Ďakujem za rady
SSAndrea
28.03.12,10:35
Ak možem ešte otázku k podávaniu DP a pozastaveniu živnosti. Mám živnostníka, ktorý pozastavil vo februári 2011 a neobnovil do podania DP. V roku 2011 vlastne ani nepodnikal - nemal žiadne príjmy, neuhradené pohľadávky ani záväzky. Iba zaplatil v novembri 2011 odvod do ZP spätne na základe upomienky za január 2011 a v majetku má pozemok. takže môže ma niekto usmerniť či uvažujem správne:
v DP typ B v príjmoch a výdavkoch zo živnosti tabuľka č.1 r. 2 neuvediem nič (nuly mi alfa vymazáva)
zaplatené odvody za január v novembri uvedenie na riadku 42 DP a tiež v tabuľke č. 1 "preukázateľne zaplatené odvody do ZP".
A následne už len "súčtové riadky"?
Musí takýto podnikateľ podávať aj výkaz o majetku a záväzkoch (kde bude uvedená len hodnota pozemku) a výkaz o príjmoch a výdavkoch (s prázdnymi údajmi)? Alebo nakoľko živnosť pozastavil, nie je účtovná jednotka a teda výkazy nepodáva?? Ďakujem za rady

vie mi niekto poradiť prosíííím :confused: