pingu121
26.02.12,13:47
Dobry den vsetci, som tu uplne novy a chcel by som poprosit o radu. Ide o toto : Chystam sa v najblizsej dobe poziadat o prispevok na podnikanie kedze uz dlhsie planujem zabehnut e-shop s oblecenim a zacal som teraz pracu, kd etak ci tak potrebujem zivnost. Uz som absolvoval skolenie, momentalne si vybavujem priestor na podnikanie a vsetko okolo toho (kataster, atd..), podnikatelsky plan uz tiez mam vybaveny a vsetko sa chystam buduci tyzden uz odovzdat.

Chcel by som sa vas spytat jednu vec, ja väcsinu tch penazi by som chel pouzit nanakup tovaru, plus by som k tomu dolozil aj nejake svoje vlastne peniazky, lenze problem je v tom ze na skoleni nam povedali ze nemozeme vsetko naraz pouzit a musime nechat nejake prostriedky na ucte, chcem sa vas spytat vy ,ktory s tym uz mate nejake skusenosti ako ste to riesili alebo co my radite ako to spravit? Kontroluju ten ucet podla vas alebo nas iba strasili? Chystam sa nakupit tovar tak cca za 5 tisic eur cize potrebujem tych 4 tisic plus chcem dolozit vlastne, odvody bduem platit z vyplaty z prace, v ktorej pracujem. Bude to podla vas problem? Daju sa lubovolne davat prostriedky na ten moj podnikatelsky ucet na ktory mi daju tu dotaciu?

A este posledna otazka je, ze kedze dostanem tu dotaciu, a j etam podmienka ze musim fungovat 2 roky, inac im to musim vratit, ako je to konrketnejsie? nesmiem iba skrachovat ci ukoncit zivnost? Keby mi to neslo tak ako si to predstavujem a napriklad si najdem pracu v zahranici, mozem kludne odist pracovat len s tym ze mi tu bude musiet niekto platit za mna odvody?

Dakujem pekne dopredu za vase odpovede, ja viem ze tych otazok je vela, ale fakt si chcem byt v mnohych veciach isty :-)
Xanti
26.02.12,14:26
Si zamestnaný?
Nepochopila som s tvojho príspevku čo si teraz? Si v evidencii UP a pracuješ načierno alebo na dohodu?
Alebo z akého zamestnania chceš platiť odvody ??
pingu121
26.02.12,14:34
Teraz som uzacal pracovat a je to praca na zivnost, nieco ako sprostredkovanie obchodu :-) Cize tak ci tak budem musiet platit odvody, ale este zivnost vybavenu nemam, a to kvoli tomu ze chcem najprv zobrat tu dotaciu na podnikanie. Cize momentalne som na UP ale uz nie dlho.

Nepracujem na cierno len proste do vyplaty, cize 20teho marca si mam vybavit zivnost.
Xanti
26.02.12,14:40
Hm.. živnosť s dotáciou Ti musia schváliť na UP. Čiže po skúškach ak nimi prejdeš, Ti povedia najskorší termín kedy si môžeš otvoriť živnosť od ktorého dátumu.
Ak si otvoríš skôr tak strácaš nárok na dotáciu.
Kedže je koniec mesiaca február, pochybujem, že stihneš všetko vybaviť do 20.3.2012 a áno pracuješ na čierno, aj ked ty sa sám pred sebou ospravedlnuješ.
pingu121
26.02.12,15:01
nikomu som nic nepodpisoval cize nepracujem na cierno :-) alebo snad ano? :-)

ja viem ze ak si otvorim skor stracam narok, aler mam znamych s ktorymi som bol na skoleni a oni odovzdali potrebne veci este v januari a stale ich este nevolali na skusku...

Mne ide hlavne o to ako mozem manipulovat s tou dotaciu ak mi ju daju, proste ci to mozem minut naraz ci mi na to pridu atd. :-)
Xanti
26.02.12,15:05
No veru pracuješ, myslíš že keby si podpísal tak by to bolo nelegálne? Skôr naopak, ak nepodpíšeš a pracuješ a dostaneš odmenu tak sa jedná o nelegálnu činnosť.

No práve, stihneš to do toho marca? A navyše to nefunguje tak, že 1.3. idem na skúšku a 2.3. si môže otvoriť živnosť. Viem, že UP tam dáva do podmienok minimálne 2 alebo 3 týždne, od úspešného zvládnutia skúšky.

No podľa mňa si ju nestihneš vybaviť, alebo budeš dlho predlho pracovať na čierno. A čo sa týka míňania. Niekomu prídu na kontrolu inému nie, záleží od šťastia. A technicky sa peniaze z dotácie majú minúť na to čo máš v podnikateľskom zámere a nie na tovar.
pingu121
26.02.12,15:10
aha, no tak neviem neviem potom :-/ ako ja viem ze by to malo byt minute na to co je v podnikatelskom zamere, ja len ci sa to neda nejak prekabatit :-)

a nevies ako by to fungovalo ak by som napriklad aj dostal tu dotaciu, a casom by som chcel odist do zahranicia? ci je mozne legalne pracovat v zahranici a pritom si aj platit tu doma odvody dalej do tej doby 2 rokov aby som im tu dotaciu nemusel vratit?
Xanti
26.02.12,15:16
Je to možné,
odísť preč mať inú robotu aj na zmluvu aj v zahraničí, pokiaľ nezrušíš živnosť tak nemajú dôvod žiadať späť dotáciu teda jej pomernú časť. Ak ovšem neporušíš podmienky, a dotáciu môžu žiadať späť aj ked si nakúpiš tovar a nezdokladuješ kde máš peniaze.

Napr. dostaneš dotáciu na účet 4000 e, vyberieš ju a o tri mesiace ti príde kontrola a budú sa pýtať kde máš peniaze. A ty povieš, nakúpil som tovar za 4000 e .. tj. porušenie zmluvných podmienok poskytnutia dotácie a to môže znamenať zrušenie zmluvy z UP a tiež navrátenie prostriedkov.
pingu121
26.02.12,15:20
dakujem pekne za info :-)

hmm tak to este bduem musiet nejak vyspekulovat ako to s tymi peniazmi, jedine ze by som ich vybral a potom sup sup naspät kazdu vyplatu dat na ten ucet z ktoreho som ich vybral, nejak tak som to myslel. Inac teraz pred volbami s tou dotaciou su take problemy, asi nei su peniaze ci co a nam slubovali v decembri ze do mesiaca to bdue vsetko vybavene a hovorim kamarati od januara cakaju a nic...hrozne daco :-/

Dakujem ti pekne za info este raz Xanti :-)
Xanti
26.02.12,15:23
Rado sa stalo,
a hádam to postíhaš aj s tou dotáciou.
pingu121
26.02.12,15:24
no uvidim ako to bdue zas po volbach, lebo dovtedy zivnost vybrat nechcem a tym padom nemozem dostat ani vyplatu :-/
Xanti
26.02.12,15:26
Stále hovorím,
pracuješ na čierno, Pokuty sú vysoké ako pre teba tak pre tvojho "zamestnávateľa".