kapuca
26.02.12,19:54
Neviem do akej temy moju otazku zaradit, tak to hodim sem.Som zamestnany na trvaly pracovny pomer, popri tom sa mi vyskytla este jedna praca ide o upratovanie kancelarskych priestorov.A teraz neviem co by bolo pre mna vhodne a akceptovatelne aj zo strany zamestnavatela, ci si urobit zivnost popri zamestnani, alebo akopracu na dohodu o pracovnej cinnosti, dohoda o vykonani prace.Ak mam zivnost popri zamestnani a zamestnavatel za mna odvadza odvody, musim este nieco platit zo zivnosti? zdravotnu alebo SP? Akmam ako zamestnanec narok na nezdanitelnu polozku mam narok aj na dalsiu zo zivnosti ked mam zivnost popri zamestnani?Ide mi vlastne o to aby cely zarobok z tejto druhej prace isiel mne aby som nemusel z toho platit dane a dalsie odvody v podstate aby to bolo aj pre firmu vyhodne, neviem ci si firma dava taku pracu do nakladov (upratovanie) alebo ako sa to robi.Chcem navrhnut zamestnavatelovi aby ma zamestnal tak aby som nemusel nic platit navyse ze zarobim dajme tomu 300eur za tuto pracu zamestnavatela to vyjde 300 eur a nebudem z toho platit ziadne dane.Viete mi poradit co je pre mna vhodne?
Mária27
26.02.12,19:09
Dane budeš platiť z každého príjmu. Ak chceš byť bez starostí, tak nech ti dá vedľajší pracovný pomer alebo dohodu. Na živnosť to nie je.
kapuca
26.02.12,19:20
Dane budeš platiť z každého príjmu. Ak chceš byť bez starostí, tak nech ti dá vedľajší pracovný pomer alebo dohodu. Na živnosť to nie je.Preco to na zivnost nie je? Mne ide o to, ze zivnostnici si mozu dat x veci do nakladov, aby boli na nule a nemali ziadne dane.
Mila123
26.02.12,19:22
Preco to na zivnost nie je? Mne ide o to, ze zivnostnici si mozu dat x veci do nakladov, aby boli na nule a nemali ziadne dane.
a čo by si si dal do výdavkov? akurát by si musel platiť ZP, popr. aj SP a účtovníčke?
koľko je to peňazí mesačne?
veronikasad
26.02.12,20:07
Preco to na zivnost nie je? Mne ide o to, ze zivnostnici si mozu dat x veci do nakladov, aby boli na nule a nemali ziadne dane.
Uveď hrubý mesačný príjem zo zamestnania a predpokladaný príjem za upratovanie kancelárii
kapuca
26.02.12,20:31
Nemam teraz pri sebe vyplatne pasky ale v CISTOM priemerne tak cca 600 Eur mesacne (niekedy 550eur inokedy zas aj 700, takze v priemere tak 600 v cistom hrube teraz z hlavy neviem), Z upratovania ocakavam takych 250 Eur.
Uveď hrubý mesačný príjem zo zamestnania a predpokladaný príjem za upratovanie kancelárii
veronikasad
26.02.12,20:34
Nemam teraz pri sebe vyplatne pasky ale v CISTOM priemerne tak cca 600 Eur mesacne (niekedy 550eur inokedy zas aj 700, takze v priemere tak 600 v cistom hrube teraz z hlavy neviem), Z upratovania ocakavam takych 250+ v Eur.
Pri príjme, ktorý uvádzaš, bude pre teba výhodnejšia živnosť a uplatnenie paušálnych výdavkov - ako dohoda. NČZD si v plnej výške uplatňuješ v zamestnaní, pri živnosti zdaníš 60 % príjmu, pri dohode 100 %.

Ak ročný príjem zo živnosti nepresiahne 12-násobok min. vymer.základu, odvody do SP platiť nebudeš, do zdr. poisťovne len zo skutočného vymer.základu, nie z minima
kapuca
26.02.12,20:40
Preco by som mal dva krat platit poistne? Ked uz zo zamestnania platim. A do nakladov by som si vedel dat hoci co, cestovne naklady benzin...
a čo by si si dal do výdavkov? akurát by si musel platiť ZP, popr. aj SP a účtovníčke?
koľko je to peňazí mesačne?
veronikasad
26.02.12,20:43
Preco by som mal dva krat platit poistne? Ked uz zo zamestnania platim. A do nakladov by som si vedel dat hoci co, cestovne naklady benzin...
Hocičo určite nie. Ak budeš využívať auto na podnikanie, musí byť prihlásené na DU a platíš daň z mot.vozidiel.

Prečo 2x poistné ? Pretože ti to prikazuje zákon ... (a nie si poslanec, aby si ho mohol zmeniť)
Mila123
26.02.12,20:47
a koľko dáš účtovníčke? čo čistiace prostriedky? napr. vysávač? poplatky za vystavenie živnosti?
podľa môjho názoru je to zanedbateľné....
zo mzdy či odmeny by z HM 250 € zaplatil 47.50€
a zo živnosti , pri pauš. 40% výdavkoch 28.50 €...podľa môjho názoru je to zanedbateľné, do roka 228 € ......
jeho práca by určite niesla prvky závislej činnosti, nie?
ewita888
26.02.12,20:47
ak budeš mať živnosť, môžeš si uplatniť výdavky 40% z príjmu plus odvody.. pri tvojom predmete podnikania toho moc do nákladov nedáš.. neviem, či by ti skutočné výdavky spravili viac, ako tých 40 %..
kapuca
26.02.12,20:51
Vobec tomu nerozumiem, budem mat zivnost zvlast a pracovny pomer zvlast? dve danove priznania? Tych 60 percent zdanim z akeho prijmu? zo zivnosti? To s tim zdravotnym budem platit viacej? Ja som uplny amater v tomto.

Pri príjme, ktorý uvádzaš, bude pre teba výhodnejšia živnosť a uplatnenie paušálnych výdavkov - ako dohoda. NČZD si v plnej výške uplatňuješ v zamestnaní, pri živnosti zdaníš 60 % príjmu, pri dohode 100 %.

Ak ročný príjem zo živnosti nepresiahne 12-násobok min. vymer.základu, odvody do SP platiť nebudeš, do zdr. poisťovne len zo skutočného vymer.základu, nie z minima
Mila123
26.02.12,21:11
Vobec tomu nerozumiem, budem mat zivnost zvlast a pracovny pomer zvlast? dve danove priznania? Tych 60 percent zdanim z akeho prijmu? zo zivnosti? To s tim zdravotnym budem platit viacej? Ja som uplny amater v tomto.
ak chceš mať PO budeš podávať 2 DP, inak iba jedno....
a pri PO nie sú možné paušálne náklady, tie sú možné (výdavky) iba pri FO....
a fondy do ZP? ak budeš mať daň. základ tak ich budeš platiť 2x, jedenkrát zo zamestnania a druhýkrát zo živnosti (ale tu pri oszč nie je určný min,. VZ)
kapuca
26.02.12,21:31
hmm to by som musel najprv vediet co je to ten pausalny naklad, a fondy...ja poznam akurat eurofondy, pausal na mobile a podobne. A dvakrat zdravotne nikomu platit nebudem to by ma potom museli dva krat tolko osetrit u doktora alebo by som musel dva krat menej doplacat na lieky. Clovek si chce par korun privyrobit a este z toho ma polku poplatit na daniach a platbach statu, to je ake zdieracstvo toto.Proste jednoducha otazka, ako to spravit aby som nemusel platit zbytocne dalsiu zdravotnu, a vydokladovat, ze som v podstate na tej zivnosti nezarobil aby som nemusel platit dane.
veronikasad
26.02.12,21:43
hmm to by som musel najprv vediet co je to ten pausalny naklad, a fondy...ja poznam akurat eurofondy, pausal na mobile a podobne. A dvakrat zdravotne nikomu platit nebudem to by ma potom museli dva krat tolko osetrit u doktora alebo by som musel dva krat menej doplacat na lieky. Clovek si chce par korun privyrobit a este z toho ma polku poplatit na daniach a platbach statu, to je ake zdieracstvo toto.Proste jednoducha otazka, ako to spravit aby som nemusel platit zbytocne dalsiu zdravotnu, a vydokladovat, ze som v podstate na tej zivnosti nezarobil aby som nemusel platit dane.
Ty si robíš z poraďákov srandu ? V profile máš účtovník ...