Martina51423
26.02.12,22:09
Dobrý večer, som nováčik aj na porade aj začínajúci účtovník. Tak by som poprosila o radu skúsenejších. Na začiatok som dostala zákazku od klienta na vyplnenie daňového priznania z viacerých závislých činností a z prenájmu nehnuteľností. K vypočítaniu príjmu mi dodal potrebné podklady- príjmy zo závislej činnosti ale k prenájmu mi nadiktoval iba sumu, ktorú získal za prenájom, bez toho aby mi dal nahliadnúť do svojich dokladov. Ja s tým problém nemám vyrátam mu daň aj z toho čísla ale v prípade daňovej kontroly nemala by som mať nejaký doklad z ktorého som robila výpočet, aby sa náhodou nestalo, že klient to poprie a povie, že veď on mi doklady poskytol a ja som ich zle zrátala? Aké máte s týmto skúsenosti, kto nesie zodpovednosť a mám si nechávať aj fotokópie dokladov pre prípad kontroly?

Ďakujem pekne za odpoveď:-)
veronikasad
26.02.12,21:11
Príjmy z prenájmu si vyžiadaj písomne, s podpisom klienta.
Mila123
26.02.12,21:13
si neviem predstaviť fotok´poie dokladov pri mesačnom platiteľovi DPH......:D
je to o dôvere....
Martina51423
26.02.12,21:17
Ďakujem. Aj som si to myslela, že nechce priznať všetky príjmy, čo je jeho vec a odvaha, takže stačí ak to spíšem na počítači dám tam dátum, jeho meno a dám si to podpísať?
veronikasad
26.02.12,21:18
Ďakujem. Aj som si to myslela, že nechce priznať všetky príjmy, čo je jeho vec a odvaha, takže stačí ak to spíšem na počítači dám tam dátum, jeho meno a dám si to podpísať?
Nadiktoval ti príjem po mesiacoch, alebo len sumár ?
Martina51423
26.02.12,21:20
Tak určite je to o dôvere ale aj o obozretnosti. Ak mi nechcel dať nahliadnúť do dokladov je možné, že mi nedôveruje ale tak si môže nájsť niekoho iného:-) A ak si nechce priznať všetky prijmy ja nebudem predsa niesť za to zodpovednosť no nie?:-) a robíte aj zmluvy ak robíte niekomu iba daňové priznanie?
Martina51423
26.02.12,21:22
Predo mnou vypisoval z účtov sumy a dal mi ich na papier a robím aj pre druhého a ten iba mne nadiktoval sumár. Ale nahliadnúť do účtov mi nedali.
veronikasad
26.02.12,21:26
Predo mnou vypisoval z účtov sumy a dal mi ich na papier a robím aj pre druhého a ten iba mne nadiktoval sumár. Ale nahliadnúť do účtov mi nedali.
V obidvoch prípadoch si tie príjmy daj podpísať. Nemusí ti predkladať bankové výpisy, za výšku priznaných príjmov je zodpovedný daňovník, nie účtovníčka. Výpisy bude kontrolovať DU.
Martina51423
26.02.12,21:34
Ďakujem pekne, bude sa mi lepšie spať, nemala som z toho dobrý pocit. Ja si budem kópie dokladov odkladať. A mám si aj tú zmluvu urobiť že budem robiť daňové priznanie, za akú sumu a vydefinovať kto je za čo zodpovedný? Ja ako účtovník nesiem zodpovednosť za správny výpočet dúfam? V konečnom dôsledku to podpisuje daňovník a on má najväčšiu zodpovednosť nie? Bola som aj na viacerých školeniach aj s daňovými poradcami, ale každý tvrdí niečo iné tak hľadám tú najsprávnejšiu cestu.
veronikasad
26.02.12,21:41
Ďakujem pekne, bude sa mi lepšie spať, nemala som z toho dobrý pocit. Ja si budem kópie dokladov odkladať. A mám si aj tú zmluvu urobiť že budem robiť daňové priznanie, za akú sumu a vydefinovať kto je za čo zodpovedný? Ja ako účtovník nesiem zodpovednosť za správny výpočet dúfam? V konečnom dôsledku to podpisuje daňovník a on má najväčšiu zodpovednosť nie? Bola som aj na viacerých školeniach aj s daňovými poradcami, ale každý tvrdí niečo iné tak hľadám tú najsprávnejšiu cestu.
V dokumentoch na hornej lište porady nájdeš viac zmlúv o poskytovaní účtovných služieb.

Tu je jedna z nich - trošku staršieho dáta, prispôsob si ju na súčasné podmienky
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=157&act=down&actionhash=1330295973-fd7a0ade4a03065092b335f00d577fab9818f2e2
Martina51423
26.02.12,21:50
Nedá sa mi otvoriť ukazuje mi to chybu neviem prečo, ale aj tak ďakujem za ochotu:-)
Martina51423
26.02.12,21:59
A akú máš skúsenosť čo sa týka kontroly z Daňového úradu, kontroluje aj takéto typy daňových priznaní alebo je to podľa niečoho dané?
veronikasad
27.02.12,06:50
A akú máš skúsenosť čo sa týka kontroly z Daňového úradu, kontroluje aj takéto typy daňových priznaní alebo je to podľa niečoho dané?
Martinka, utrápiš sa, keď sa budeš "strachovať" za svojich klientov. Rob všetko podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, bez dokladov neúčtuj a zodpovednosť si vymedz v zmluve o spracovaní účtovníctva (napr. ak ti klient včas nepredloží podklady, nemôže predsa byť zodpovedná za pokutu, ktorú dostane z DU).
Príp. pokuty vo vzťahu k DU vždy platí daňovník ...
Martina51423
27.02.12,08:36
:-) Pravdu máš. Celá ja. Je to môj prvý klient a prvá účtovnícka práca. Síce som sa naučila teóriu, ale idem na to. Si veľmi milá. Ďakujem. Určite sa bude na Teba obracať o rady hlavne teraz ak môžem:-) A ešte raz vďaka.
verkaz
27.02.12,14:12
Martinka, vitaj na porade a vidím, že si sa už aj dozvedela čo si potrebovala. Tak vidíš ako to tu chodí. Vždy sa nájdu poraďáci, ktorí poradia.
Martina51423
27.02.12,14:16
Ďakujem za privítanie. Ja by som toho potrebovala vedieť oveľa viac a určite sa budem stále niečo pýtať, lebo začiatky sú ťažké.-) pre niekoho banálne otázky ale pre mňa sú odpovede dôležité. Kým sa človek oťuká je dobré mať poraďakov a potom tiež.
Martina51423
27.02.12,14:19
Ďakujem za privítanie. Ja sa budem určite pýtať veľa a stále kým získam istotu a zručnosť.
Martina51423
29.02.12,19:59
Dobrý večer, mala by som otázku čo sa týka výpočtu dane z prenájmu nehnuteľnosti ako to je s platením zdravotného poistenia od januára do mája 2011 ak si daňovník neplatil zdravotné poistenie, tak to uvediem v daňovom priznaní a on si to potom doplatí v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia? Alebo ako to vlastne je?
Ďakujem za odpovede.