majtnerova
27.02.12,07:10
Zamestnankyňa mi doniesla potvrdenie že dcéra od 23.2.2012 je študentkou dennej formy štúdia na Vš.
Do 22.2.2012 bola dcéra evidovaná ako nezamestnaná.
Môžem jej vypaltiť daňový bonus id 2/2012?
veronikasad
27.02.12,06:26
kolko má rokov ? Predtým študovala externe ?
majtnerova
27.02.12,07:00
áno, študovala externe
veronikasad
27.02.12,07:01
áno, študovala externe
Kolko má rokov ? Neprekročila štandartnú dlžku štúdia ?

Ako "pomôcka" ti poslúži potvrdenie z UPSVaR, že jej bol (rodičovi) vyplatený prídavok na dieťa.
majtnerova
27.02.12,08:28
Dcéra má 20 rokov.
Mila123
27.02.12,08:32
od 02/2012 je vzniká nárok na DB
AnnaČ
06.03.12,08:38
Od koľkých rokov dieťaťa je potrebné potvrdenie o návšteve školy. Chodí na reálne gymnázium.
Mila123
06.03.12,08:48
sleduje sa obdobie po povinnej 10, ročnej školskej dochádzke, zvyčajne po 16. roku nar. dieťaťa
AnnaČ
06.03.12,09:20
Prišiel mi nový zamestnanec a bude poberať DB na dieťa narodené január 2012. Prišiel dnes, že chce poberať DB aj na manželku, ktorá má z dôvodu maličkého dieťaťa individuálne štúdium a poberá aj PnD. Aké doklady potrebujem a má nárok poberať na ňu DB?
Tweety
06.03.12,09:21
Prišiel mi nový zamestnanec a bude poberať DB na dieťa narodené január 2012. Prišiel dnes, že chce poberať DB aj na manželku, ktorá má z dôvodu maličkého dieťaťa individuálne štúdium a poberá aj PnD. Aké doklady potrebujem a má nárok poberať na ňu DB?

DB na manželku v §33 Zákona nie je, je len na vyživované deti. Zrejme mal na mysli NČZD na manželku, ale to je možné uplatniť len v RZD alebo v DP.
Zdenka175
07.03.12,13:50
Do DPA za rok 2011 si ide matka uplatniť DB na dieťa , ktoré študuje na strednej škole. V škole si má pýtať potvrdenie o návšteve školy za obdobie 1-12/2011? Alebo v škole už vedia čo majú napísať? Ďakujem:)
Tweety
07.03.12,13:51
Do DPA za rok 2011 si ide matka uplatniť DB na dieťa , ktoré študuje na strednej škole. V škole si má pýtať potvrdenie o návšteve školy za obdobie 1-12/2011? Alebo v škole už vedia čo majú napísať? Ďakujem:)

Na študijnom uvedú obdobie školského roka.
Zdenka175
07.03.12,14:01
Na študijnom uvedú obdobie školského roka.

Keď je teraz prvák na SŠ mu uvedú, že navštevuje školu v období 2011-2012 a to je správne.
veronikasad
07.03.12,14:03
Keď je teraz prvák na SŠ mu uvedú, že navštevuje školu v období 2011-2012 a to je správne.
ano, to isté potvrdenie budeš potrebovať aj na preukázanie nároku na DB v roku 2012 + potvrdenie za šk.rok 2012/2013
premac
27.03.12,17:40
ahojte, ako je to prosim v pripade:
po strednej skole siel na VS, v druhom rocniku ukoncil - nespravil skusky. Do konca skolskeho roka bol mimo, potom zacal studovat na druhej vysokej skole odznova. Ma narok na danovy bonus? Ma 22 rokov.
dakujem
Mila123
27.03.12,17:48
ahojte, ako je to prosim v pripade:
po strednej skole siel na VS, v druhom rocniku ukoncil - nespravil skusky. Do konca skolskeho roka bol mimo, potom zacal studovat na druhej vysokej skole odznova. Ma narok na danovy bonus? Ma 22 rokov.
dakujem
môj názor je áno.......

ak má nárok na PnD je nárok i na DB....nech ti rodič donesie potvrdenie o poberaní PnD z ÚPSVaR
ingak
25.05.12,21:03
Zamestnankyna pobera danovy bonus na dieta. Prijem za tri mesiace 1000 €. V 4.mesiaci sa znizuje pracovna doba na 4 hodiny a adekvatne aj mzda na 165 €. Ma narok aj nadalej od aprila na danovy bonus?
Myslim, ze ano, ale rada by som to prediskutovala :)
Dakujem.
veronikasad
26.05.12,06:46
Zamestnankyna pobera danovy bonus na dieta. Prijem za tri mesiace 1000 €. V 4.mesiaci sa znizuje pracovna doba na 4 hodiny a adekvatne aj mzda na 165 €. Ma narok aj nadalej od aprila na danovy bonus?
Myslim, ze ano, ale rada by som to prediskutovala :)
Dakujem.
pre vznik nároku na DB musí mať príjem vo výške 1/2 min.mzdy. Pri MM platnej od 1.1.2012 túto podmienku splňa.
Azalee
27.05.12,06:17
1/2 MM = 163,60 takze splna podmienku.
Azalee
27.05.12,06:25
v aprili som nastupila po materskych a rodicovskych dovolenkach do prace a neviem, ci mam narok na DB. som na polovicny uvazok a mam minimalnu mzdu. cize zaklad 163,60. nesplnim do konca roka podmienku 6MM, ale zo zakona vypadla cast, ze staci mat 1/2 MM za prislusny mesiac a vznika narok za ten mesiac. na ustrednom portali verejnej spravy http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=17&eventid=1745 tato info este je:

"V priebehu roka má zamestnanec nárok na mesačný daňový bonus, pri splnení ostatných podmienok (podpísané vyhlásenie, príslušné doklady) len vtedy, ak jeho hrubé zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti v príslušnom kalendárnom mesiaci sú aspoň vo výške polovice platnej mesačnej minimálnej mzdy."

ale v zakone to uz nie je.

vopred dakujem za kazdu radu.
veronikasad
27.05.12,06:33
v aprili som nastupila po materskych a rodicovskych dovolenkach do prace a neviem, ci mam narok na DB. som na polovicny uvazok a mam minimalnu mzdu. cize zaklad 163,60. nesplnim do konca roka podmienku 6MM, ale zo zakona vypadla cast, ze staci mat 1/2 MM za prislusny mesiac a vznika narok za ten mesiac. na ustrednom portali verejnej spravy http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=17&eventid=1745 tato info este je:

"V priebehu roka má zamestnanec nárok na mesačný daňový bonus, pri splnení ostatných podmienok (podpísané vyhlásenie, príslušné doklady) len vtedy, ak jeho hrubé zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti v príslušnom kalendárnom mesiaci sú aspoň vo výške polovice platnej mesačnej minimálnej mzdy."

ale v zakone to uz nie je.

vopred dakujem za kazdu radu.
V mesiaci, v ktorom tvoj príjem dosiahne 1/2 min.mzdy, máš nárok na daňový bonus za prísl. kal.mesiac. Ak tvoj ročný príjem nedosiahne 6-násobok minimálnej mzdy, nárok na doplatenie DB za celý kal.rok ti nevznikne.

Podpíš zmenu vo vyhlásení k zdaňovaniu príjmov a odovzdaj zamestnávatelovi kopiu rodného listu dieťaťa.
Azalee
27.05.12,06:35
dakujem, ale podla zakona si myslim, ze narok nemam. v zakone je len uz ak dosiahne zamestnanec 6MM a nic ine a to ja nedosiahnem.
veronikasad
27.05.12,06:36
dakujem, ale podla zakona si myslim, ze narok nemam. v zakone je len uz ak dosiahne zamestnanec 6MM a nic ine a to ja nedosiahnem.
Prečítaj si celý § 33 ZoDzP


(7) Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus.
Azalee
27.05.12,06:39
ano, citala som, ale mne z toho nevyplyva, ze nemusi byt splnena podmienka bodu 1 tohoto paragrafu, kde je 6MM. na zaciatku paragrafu vypadlo to o 1/2 MM, bolo to tam, ale ked to uz nie je, myslim si, ze zamestnavatel nema v mojom pripade narok vyplatit mi ho.

v bode 7 iba pisu, ak zamestnavatel priznal, ale nikde sa nepise, ze mohol priznat. bojim sa, ze potom daju sankcie, za neopravnene vyplatenie.
veronikasad
27.05.12,06:42
ano, citala som, ale mne z toho nevyplyva, ze nemusi byt splnena podmienka bodu 1 tohoto paragrafu, kde je 6MM. na zaciatku paragrafu vypadlo to o 1/2 MM, bolo to tam, ale ked to uz nie je, myslim si, ze zamestnavatel nema v mojom pripade narok vyplatit mi ho.

v bode 7 iba pisu, ak zamestnavatel priznal, ale nikde sa nepise, ze mohol priznat. bojim sa, ze potom daju sankcie, za neopravnene vyplatenie.
Zákon platí tak ako som napísala. Nič iné nevymyslíš, ak je splnená mesačná podmienka, vyplatený DB sa nevracia (platí odst.7)
Azalee
27.05.12,06:47
dakujem
Azalee
27.05.12,06:48
a predsa mi to neda, stale to citam znova a znova, kde je v zakone spomenuta ta mesacna podmienka?
veronikasad
27.05.12,06:52
ano, citala som, ale mne z toho nevyplyva, ze nemusi byt splnena podmienka bodu 1 tohoto paragrafu, kde je 6MM. na zaciatku paragrafu vypadlo to o 1/2 MM, bolo to tam, ale ked to uz nie je, myslim si, ze zamestnavatel nema v mojom pripade narok vyplatit mi ho.

v bode 7 iba pisu, ak zamestnavatel priznal, ale nikde sa nepise, ze mohol priznat. bojim sa, ze potom daju sankcie, za neopravnene vyplatenie.
Prilož prosím novelu ZoDzP, v ktorej to bolo stanovené tak ako píšeš. Ja som to v žiadnej nenašla.
mimotemyrobím mzdy cez SW OLYMP, kde každú zmenu konzultujú s DR. Ak by to bolo tak ako píšeš, DB by mi zamestnancom SW nedovolil vyplatiť.
Azalee
27.05.12,06:53
§ 33
Daňový bonus
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2012-a.html#hore)

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)

(3) Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti, 57) môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu podľa § 11 ods. 2 písm. a).

(4) Ak dieťa (deti) uvedené v odseku 2 vyživujú v domácnosti57) viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Pri použití ustanovenia odseku 5 môže uplatniť pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.

(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu daňového bonusu podľa odseku 1 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

(6) Daňový bonus možno uplatniť najviac do výšky dane vypočítanej za príslušné zdaňovacie obdobie podľa tohto zákona. Ak suma dane vypočítaná za príslušné zdaňovacie obdobie je nižšia ako suma uplatňovaného daňového bonusu, daňovník, ktorý podáva daňové priznanie, požiada miestne príslušného správcu dane o vyplatenie sumy vo výške rozdielu medzi sumou daňového bonusu a sumou dane vypočítanou za príslušné zdaňovacie obdobie, pričom pri vrátení tejto sumy správca dane postupuje ako pri vrátení daňového preplatku;126) ak ide o daňovníka, ktorý má zdaniteľné príjmy podľa § 5 alebo ktorému sa vykonalo ročné zúčtovanie, uplatní sa postup podľa § 35 ods. 5 a 7 alebo § 36 ods. 5, alebo § 38.

(7) Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus.

(8) Daňový bonus si môže uplatniť aj daňovník, ktorý v zdaňovacom období nedosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, 123) ak v tomto zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6.

(9) Ak daňovník v zdaňovacom období poberal zdaniteľné príjmy podľa § 5 a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal daňový bonus len v pomernej časti a v tomto zdaňovacom období daňovník vykázal aj základ dane podľa § 6, môže si zostávajúcu pomernú časť daňového bonusu nepriznanú zamestnávateľom, ktorý je platiteľom dane, 122) uplatniť pri podaní daňového priznania.

(10) Daňový bonus podľa odsekov 1 až 9 si môže uplatniť aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
veronikasad
27.05.12,06:56
To je aktuálne znenie zákona.
Azalee
27.05.12,06:56
mimo temy: ja zas robim mzdy prvykrat a bojim sa, co pokazim. a so svojou mzdou mam najvacsi problem.

ja tam len neviem najst tu mesacnu podmienku. viem, ze tam bola a nie je tam. je to len skopirovane z porady zo zakonov znenie od 1.3.2012.
veronikasad
27.05.12,06:57
mimo temy: ja zas robim mzdy prvykrat a bojim sa, co pokazim. a so svojou mzdou mam najvacsi problem.

ja tam len neviem najst tu mesacnu podmienku. viem, ze tam bola a nie je tam. je to len skopirovane z porady zo zakonov znenie od 1.3.2012.
kedy bola ? Pozerala som znenie zákona od r.2006, nenašla som. V akom mzdovom SW robíš mzdy ?
veronikasad
27.05.12,07:00
Over si zajtra tu :





Informačná linka Sekcie daňovej Finančného riaditeľstva SR:



Finančné riaditeľstvo SR
Vazovova 2, 815 11 Bratislava

Finančné riaditeľstvo SR – Banská Bystrica
Lazovná ulica 63, 974 01 Banská Bystrica

Podateľňa Finančného riaditeľstva SR – Banská Bystrica – Daňová sekcia
Lazovná ulica 63, 974 01 Banská Bystrica

Kompetenčné centrum finančných operácií
Wolkerova 34, 974 04 Banská Bystrica

Podateľňa KCFO
Wolkerova 34, 974 04 Banská Bystrica

048/43 17 222 Na tejto informačnej telefonickej linke sú každý pracovný deň v čase 08:00 – 16:00 hod. poskytované informácie k elektronickým službám a odborné daňové informácie (napr. k DPH, k dani z príjmov).
Azalee
27.05.12,07:02
dakujem, mne sa zda, ze tam kedysi v zakone bola cela tak napisana, ze ked 1/2 MM, ma narok na 1 mesiac.

velmi pekne dakujem, velmi si mi pomohla.
inges
28.05.12,06:38
Zamestnanec mi priniesol potvrdenie o ukončení vysokej školy syna štátnou skúškou 22.5.2012 a absolvent nadobúda vysokoškolskú kvalifikáciu 2.stupňa a tým pádom sa skončila sústavná príprava na povolanie. Tým pádom má nárok na daňový bonus za máj. Je to správne? ďakujem.
Katy a R
28.05.12,06:48
Dievčence mzdárky - pozastavujete vyplácanie DB rodičom terajších maturantov (skúšky v máji), ktorí sa hlásia na VŠ až do doby, kým donesú potvrdenie o návšteve školy:confused:
inges
28.05.12,07:14
Ďakujem Katy a R. U mňa ide o ukončenie VS druhého stupňa. Tak som sa chcela iba uistiť, že za máj má nárok na DB, nakoľko vykonal štátnu skúšku.
Erislava
28.05.12,07:24
Nie, nepozastavujem. Aj na stránke DR bol príklad : maturita 28.05. a zápis na denné štúdium 24.10 - priznaný nárok aj za september a október. Za mesiace jún, júl a august je nárok automaticky, pravdaže ak sa dieťa nezamestná na HPP.
ivka70
28.05.12,07:28
Zamestnanec mi priniesol potvrdenie o ukončení vysokej školy syna štátnou skúškou 22.5.2012 a absolvent nadobúda vysokoškolskú kvalifikáciu 2.stupňa a tým pádom sa skončila sústavná príprava na povolanie. Tým pádom má nárok na daňový bonus za máj. Je to správne? ďakujem.

Ano, maj je posledny mesiac, za ktory je narok.
ivka70
28.05.12,07:29
Dievčence mzdárky - pozastavujete vyplácanie DB rodičom terajších maturantov (skúšky v máji), ktorí sa hlásia na VŠ až do doby, kým donesú potvrdenie o návšteve školy:confused:

Nie, maturanti maju narok na DB aj PnD az do 31.8. roka, kedy maturovali.
Keby nepriniesli potvrdenie do konca septembra, tak uz september treba pozastavit.
inges
28.05.12,07:34
Ivka70, ďakujem veľmi pekne.
anna63
14.06.12,11:19
Má nárok zamestnanec na DB ak dieťa neurobilo štátnice na 2.stupni v máji, opakuje v septembri, čo s mesiacmi jún, júl, august, september, môžem ďalej vyplácať, či pozastaviť? Ďakujem.
ivka70
14.06.12,11:28
Má nárok zamestnanec na DB ak dieťa neurobilo štátnice na 2.stupni v máji, opakuje v septembri, čo s mesiacmi jún, júl, august, september, môžem ďalej vyplácať, či pozastaviť? Ďakujem.

Dieta by malo dostat potvrdenie zo skoly o ukonceni studia s majovym datumom.
Pre neho uz studium skoncilo, opakovat statnice moze do 2 rokov od prvych, ale uz nie je studentom VS.
Na zaklade toho by si mala ukoncit vyplacanie DB, za jun uz na to narok nie je.
anna63
14.06.12,12:10
Ďakujem veľmi pekne, a mám ďalší prípad, študent neurobil skúšku a nebol pripustený k štátniciam. Mám potvrdenie zo školy, že predpokladaný termín ukončenia štúdia: máj, jún, júl, august 2012. V tomto prípade môžem ďalej vyplácať DB až do štátnic?
londay
18.06.12,13:19
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, dieťa ukončilo štúdium na vysokej škole štátnou skúškou a získalo bakalársky titul. Podľa nariadenia vlády č. 156/2002 musí v danom odbore abslovovať ročnú prax a až potom môže pokračovať vo vyskoškolskom štúdiu druhého stupňa. Ako je to z pohľadu daňového bonusu, má zamestnanec nárok na daňový bonus počas absolovania povinnej ročnej praxe ? Ďakujem za odpoveď.
ivka70
18.06.12,13:45
Ďakujem veľmi pekne, a mám ďalší prípad, študent neurobil skúšku a nebol pripustený k štátniciam. Mám potvrdenie zo školy, že predpokladaný termín ukončenia štúdia: máj, jún, júl, august 2012. V tomto prípade môžem ďalej vyplácať DB až do štátnic?

Nie, opat je potrebne si vypytat zo skoly potvrdenie o ukonceni stusia a podla toho postupovat.
Je totiz otazne, ci dieta stihne v tomto skolskom roku skusku a statnice, ak nie ,islo by o prekrocenie standardnej dlzky studia, pri ktorom narok na DB nie je.
ivka70
18.06.12,13:51
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, dieťa ukončilo štúdium na vysokej škole štátnou skúškou a získalo bakalársky titul. Podľa nariadenia vlády č. 156/2002 musí v danom odbore abslovovať ročnú prax a až potom môže pokračovať vo vyskoškolskom štúdiu druhého stupňa. Ako je to z pohľadu daňového bonusu, má zamestnanec nárok na daňový bonus počas absolovania povinnej ročnej praxe ? Ďakujem za odpoveď.

Je v case vykonavania odbornej praxe studentom skoly?
Predpokladam, ze nie, cize nema narok na DB.
Ten skoncil v mesiaci, kedy dieta ukoncilo I. stupen VS bakalarskymi statnicami.
O tom by mal odostat aj potvrdenie zo studijneho oddelenia o ukonceni studia.
Dalsie potvrdenie prinesie p ozapise na II. stupen VS.
Ak je studentom skoly aj pocas praxe, tak v septembri dostane potvrdenie zo skoly, na zaklade coho mu opatovne DB vyplatite.
IVEB
09.07.12,06:24
Zamestnanec našej firmy má dcéru , ktorá študuje v zahraničí na Vysokej škole ekonomickej v Prahe na magisterskom štúdiu. Magisterské štúdium si predlžila o jeden rok . Dňa 14.7.2012 dovrši 24 rokov. Štátnice mala 7.6.2012 .Obhajobu diplomovej práce bude mať v septembri/ presný termín nestanovený/ .Promócie v novembri. Otázka: Za ktorý mesiac naposledy má nárok na daňový bonus./ za jún keď mala štátnice /, alebo za september / keď bude mať obhajobu diplomovky./ / Podotýkam , že sa jedná o štúdium v zahraničí, kde sa neposudzuje štandardná dlžka štúdia/ tá sa vraj posudzuje len v prípade štúdia v SR/ a nemá ešte 25 rokov.
Mila123
09.07.12,06:28
máš doklad zo školy kedy bola naposledy študentkou VŠ?
IVEB
09.07.12,06:33
Má len potvrdenie , že je študentkou VŠ v školskom roku 2011/2012. Kedy bola naposledy študentkou VŠ zatiaľ nemá.
buba
11.07.12,07:17
Zamestnanec má dcéru, ktorá chodí na vysokú, skončila 4 ročník a pokračuje 5ročník , lenže teraz 7.7.2012 sa vydala, má nárok na DB ďalej?
AnnaČ
21.08.12,07:54
Dcéra zamestnankyne ide študovať do zahraničia. Má nárok na DB a aké potvrdenie mi má doniesť, alebo jej dám to čo ostatným?
ivka70
21.08.12,08:07
Dcéra zamestnankyne ide študovať do zahraničia. Má nárok na DB a aké potvrdenie mi má doniesť, alebo jej dám to čo ostatným?

Co ide studovat, v akej forme (ci denne studium)?
anna27
21.08.12,10:28
Zamestnanec má dcéru, ktorá chodí na vysokú, skončila 4 ročník a pokračuje 5ročník , lenže teraz 7.7.2012 sa vydala, má nárok na DB ďalej?

Mám podobný prípad. Naša zamestnankyňa vydáva dcéru v 9/2012. DB aj PnD má nárok matka aj za 9/2012. PnD za ostatné obdobie si dcéra žiada na seba a čo sa týka DB, od 10/2012 matke nárok zastavím a až po ukončení zdaňovacieho obdobia sa to má riešiť v DP jej manžela-ak splní podmienku-príjem.
raya1
22.08.12,10:31
Zamestnankyňa nepoberala DB. Jej manžel, ktorý ho poberal, je od 12/2011 na PN,ktorá stále trvá. Môže si ona uplatniť nárok na DB ?
Ďakujem !
Tweety
22.08.12,10:36
Zamestnankyňa nepoberala DB. Jej manžel, ktorý ho poberal, je od 12/2011 na PN,ktorá stále trvá. Môže si ona uplatniť nárok na DB ?
Ďakujem !
Môže.
raya1
22.08.12,10:40
Ďakujem, Tweety, môže aj od 1.8. prvýkrát vo výplate za 8/2012 teda v septembri?
Tweety
22.08.12,10:41
Ďakujem, Tweety, môže aj od 1.8. prvýkrát vo výplate za 8/2012 teda v septembri?
Samozrejme, ak má zodpovedajúci príjem, urobí úpravu vo Vyhlásení k zdaneniu, a doloží potrebné doklady, RL(deti do 16 r.), návšteva školy. Za predch. mesiace už len pri RZD, alebo DP.
ivka70
22.08.12,10:43
Ďakujem, Tweety, môže aj od 1.8. prvýkrát vo výplate za 8/2012 teda v septembri?

Ano, v mesacnej, v RZD si moze douplatnovat cely rok.
U manzela, ked nastupi spat, to treba hned zrusit, od januara.
raya1
22.08.12,10:44
Vďaka, takže od 1.8. tomu rozumiem. Ale ako poriešiť od 1.1. do 31.7. keď DB uplatňuje manžel, ale je celý čas PN
Tweety
22.08.12,10:46
Vďaka, takže od 1.8. tomu rozumiem. Ale ako poriešiť od 1.1. do 31.7. keď DB uplatňuje manžel, ale je celý čas PN
Veď som napísala, že sa douplatní v RZD, alebo DP.
raya1
22.08.12,10:49
Ďakujem, nedobre som prečítala......... ale od manžela bude treba potvrdenie o príjme ...
Tweety
22.08.12,10:51
Ďakujem, nedobre som prečítala......... ale od manžela bude treba potvrdenie o príjme ...
Nie, a prečo by bolo treba? K uplatneniu DB potrebuješ len to, čo som napísala.
Mila123
24.08.12,18:43
čo ma šokovalo? návrh novelizácie daň. zákona je v pripomienkovom konaní a jeho jedna nová právna úprava mi vyrazila dych...

"Nárok na daňový bonus sa obmedzí vekom dieťaťa a to tak, že nárok bude poslednýkrát v kalendárnom mesiaci, v ktorom dieťa dovŕši 19 rokov veku."

doteraz som poberala DB na obe dcéry, jedna má už 21.5 roka a druhá 18.5.....
takže končíme......

do hája zeleného aj s vládou.......
BRK
10.09.12,13:14
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať ... SZČO má dve deti, vysokoškolákov, spĺňa podmienky na uplatnenie si daňového bonusu na obe deti. Napríklad, ak v novembri 2012 obidve deti budú mať príjem z predaja nehnuteľnosti (podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona o DzP), môže si rodič ako SZČO uplatniť nárok na daňový bonus za celý rok 2012? Chcem sa vlastne spýtať, či príjem dieťaťa má vplyv na uplatnenie si daňového bonusu u svojho rodiča.
Ďakujem.
ivka70
13.09.12,07:36
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať ... SZČO má dve deti, vysokoškolákov, spĺňa podmienky na uplatnenie si daňového bonusu na obe deti. Napríklad, ak v novembri 2012 obidve deti budú mať príjem z predaja nehnuteľnosti (podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona o DzP), môže si rodič ako SZČO uplatniť nárok na daňový bonus za celý rok 2012? Chcem sa vlastne spýtať, či príjem dieťaťa má vplyv na uplatnenie si daňového bonusu u svojho rodiča.
Ďakujem.

Prijem dietata nema vplyv na narok na DB.
Dokonca moze byt zamestnane popri dennom studiu na TPP, narok na DB ostava.
BRK
13.09.12,13:57
Super, ďakujem pekne za odpoveď.
Erislava
18.09.12,03:17
Dobré ráno. poprosím o Váš názor. Zamestnanec poberal na syna DB v roku 2012, ale teraz doniesol rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku pre dieťa od 12.1.2012, pričom toto rozhodnutie je datované v Bratislave 04.06.2012. Ja mám za to v RZD bude musieť zamestnanec vrátiť DB za júl a august, keďže rozhodnutie o ID má dátum 04.06.2012. Aký je Váš názor? Ďakujem
nickush3
18.09.12,03:31
Ahojte..viete mi prosim neikto poradit? :) Zamestnankyna si uplatnovala DB na dceru, ktora koncom maja ukoncila SŠ...uplatnenie DB jej pokracovalo do jula,pretoze SŠ maju narok na posledne prazdniny...v auguste ale nastupila na brigadu (Zamestnankyna mi priniesla dohodu), tak som jej v augustovej vyplate pozastavila DB, kedze som myslela, ze ide o dlhodobu brigadu..ta vsak ale skoncila 1.9. a preto ma zaujima ci ma tato zamestnankyna narok na DB este za mesiac august???Ak ano, tak viem, ze to potom poriesim az pri RZD :)
drobeceva
18.09.12,05:17
Ahojte..viete mi prosim neikto poradit? :) Zamestnankyna si uplatnovala DB na dceru, ktora koncom maja ukoncila SŠ...uplatnenie DB jej pokracovalo do jula,pretoze SŠ maju narok na posledne prazdniny...v auguste ale nastupila na brigadu (Zamestnankyna mi priniesla dohodu), tak som jej v augustovej vyplate pozastavila DB, kedze som myslela, ze ide o dlhodobu brigadu..ta vsak ale skoncila 1.9. a preto ma zaujima ci ma tato zamestnankyna narok na DB este za mesiac august???Ak ano, tak viem, ze to potom poriesim az pri RZD :)

pokiaľ po ukončení SŠ nie je evidovaný na ÚP a nezamestná sa na PZ, nárok na DB má...pri dohode nárok na DB má.
milanr
04.10.12,09:34
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako postupujte u zamestnancov, ktorí predložia Potvrdenia o návšteve školy platné pre školský rok 2012/2013 až v priebehu októbra s tým, že štúdium začalo v septembri 2012. Mám im od mzdy za september pozastaviť vyplácanie DB a keď v októbri predložia Potvrdenia o návšteve školy, tak im vyplácanie DB obnovím až od mzdy za mesiac november? A tie 2 mesiace (09 + 10) si uplatnia v RZD alebo DP? Takže pokiaľ správne chápem nárok na výplatu DB v mzde za september majú len tí zamestnanci, ktorí do 30.9.2012 predložili aktuálne Potvrdenia o návšteve školy, ostatní až od nasledujúceho mesiaca. Ďakujem.
Tweety
04.10.12,09:36
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako postupujte u zamestnancov, ktorí predložia Potvrdenia o návšteve školy platné pre školský rok 2012/2013 až v priebehu októbra s tým, že štúdium začali v septembri 2012. Mám im od mzdy za september pozastaviť vyplácanie DB a keď v októbri predložia Potvrdenia o návšteve školy, tak im vyplácanie DB obnovím až od mzdy za mesiac november? A tie 2 mesiace (09 + 10) si uplatnia v RZD alebo DP? Takže pokiaľ správne chápem nárok na výplatu DB v mzde za september majú len tí zamestnanci, ktorí do 30.9.2012 predložili aktuálne Potvrdenia o návšteve školy, ostatní až od nasledujúceho mesiaca. Ďakujem. Ak nepredložia doklad, že im nárok vznikol,( zamestnancom požiadam o predloženie, ak chcú DB) tak, nárok prakticky nevznikol a budú si ho môcť douplatiť v RZ alebo v DP.
Zuzana Long
04.10.12,11:24
Dobry den,

mam 23 rokov a studujem v CR. Bola som vyslana univerzitou na zahranicny studijny pobyt do Belgicka, kde som stravila jeden rok ako vymenny student. Po navrate studujem v tom istom rocniku, cize 3. rocnik BC studia. Studium som ani neprerusila a neopakovala, no jeho dlzka sa samozrejme predlzila o jeden rok. Ma moja matka aj v tomto pripade narok na danovy bonus?
Za odpoved vopred dakujem.