Kresakova
27.02.12,11:03
Potrebujem poradiť ako správne postupovať.

Vlastníme ako s.r.o. dodávky a jazdia na nich živnostníci. Potrebovali by sme vedieť či máme viesť knihu jázd ak platíme Daň z motorového vozidla a koľko percent si môžeme uplatniť z pohonných hmôt na dodávky.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
AdelaS
28.02.12,06:33
Takže:
1) To, že platíte DzMV je jedna vaša povinnosť - to je jasné - ale povinnosť viesť knihu jázd je niečo iné a DzMV s tým nič nemá. Pochybujem, že pri prípadnej kontrole by chceli vašu knihu jázd, pre kontrolu DzMV je predsa podstatné to, čo máte uvedené v technických preukazoch.
2) Kniha jázd je prvok povinnej evidencie, čiže evidenciu jázd viesť jednoducho musíte. Iná vec je, že na vašich dodávkach jazdia živnostníci - tí si vedú evidenciu svojich jednotlivých jázd tak, ako by sa kniha jázd mala viesť. Keďže kópiu z tejto evidencie by vám mali priložiť k vyúčtovaniu - faktúre ako podklad svojich výpočtov, potom by vám povinnosť viesť knihu jázd odpadla, lebo by ju vlastne viedli oni za vás. Ak by ste však vozidlá niekedy používali aj sami, potom už musíte knihu jázd viesť osobitne. Knihu jázd nemusíte viesť v jedinom prípade - ak využijete možnosť 80 %-ného paušálu (pozri nižšie).
3) Pri uplatňovaní PHM máte niekoľko možností:
a) Ak sú vozidlá vybavené satelitným systémom sledovania (GPS), potom si môžete uplatniť všetku spotrebu, hoci by vám vyšla aj nadspotreba, lebo pomocou GPS je možné presne odsledovať účely, na aké sú jazdy vykonávané.
b) 80 %-ný paušál: nemusíte viesť knihu jázd, iba si odkladáte "bločky" za nákupy a do daňových výdavkov môžete uplatniť až 80 % z nich.
c) Klasický postup: Odkladáte bločky a prepočítavate spotrebu z technického preukazu s odjazdenou vzdialenosťou podľa evidencie jázd. Ak nemáte v TP uvedenú spotrebu alebo sa vám zdá, že spotreba je vyššia, ako uvádza TP, nezostáva vám nič iné, iba dať si spotrebu premerať autorizovanou skúšobňou.
Pomohlo?
truch
29.02.12,07:51
beh
29.02.12,08:27
ten 80%-ný paušál platí aj pre s.r.o.? /nákl. autá a podobne? /
AdelaS
29.02.12,11:05
Áno, ale v prípade nákladných áut sa mi to z ekonomického hľadiska zdá byť neatraktívne.
Kresakova
01.03.12,17:26
Ďakujem veľmi pekne, pomohlo....:)
bori67
06.11.12,13:22
Ja som to nasiel celkom dobre vysvetlene tu http://mylog.sk/kniha-jazd-legislativa
Muziku
28.12.12,06:46
K tomu účtovaniu podľa spotreby v TP, dajme tomu v skutočnosti mám pri 1000km spotrebu 65l PHM a podľa TP je to 60l PHM. (spotreba 6l/100km)

Teda z bločkov za PHM na tých 1000km, dajme tomu že pri 6,5l/100km by to bolo pri cene 1,5€/l = 97,50€ si môžem dať do nákladov len 90€? (60 * 1,5)

A čo ak budem mať spotrebu nižšiu ako uvádza TP? Tam potom jednoducho zaúčtujeme plnú sumu za PHM?

Ďakujem.
Miroslav
18.04.13,09:47
Programov na knihu jázd je veľké množstvo, daj si do google "kniha jázd" a vyber si tú, ktorá ti bude najlepšie vyhovovať. Neboj sa vyskúšať viac demoverzií, ak niečo nebudeš vedieť, kontaktuj priamo predajcu alebo autora programu. Radi ti pomôžu.
Miroslav
18.04.13,09:49
,nadspotrebu si do daňových nákladov nemôžeš dať, a čo sa týka úspory, tak tam si tiež nepomôžeš a do daňových výdavkoch dáš len spotrebované pohonné hmoty.