stanca
27.02.12,13:52
Milí poraďáci,

chcem vás poprosiť o radu ako zaúčtovať takýto prípad: v apríli spoločnosť kúpila 7 bytov,2 nebytové priestory so spoluvlastíckymi podielmi na pozemku v bytovom dome a 2 extra pozemky, všetko určené na predaj. Suma bola stanovená 135.000 za byty a nebytové priestory a 75.000 za pozemky, spolu 210.000 Ako môžem rozdeliť cenu za byty a nebytový priestor, nemám k dispozícii žiadny znalecný posudok ani cenu za m2 bytu alebo nebytového priestoru.K 31.12. sa predali 3 byty, 1 je stále voľný, 1 má v prenájme osoba, ktorá si po vybavení úveru v 03/2012 byt odkúpi, a 2 má v prenájme dočasne iná spoločnosť, ktorá ho v prípade záujemcu o kúpu uvoľní.
Podľa môjho názoru by to malo ísť na účet 133/321 vyradenie pri predaji na 507/133, 607/311 výnos z predaja, trochu ma mätie ten prenájom a hlavne, ako môže postupovať pri rozdelení ceny za byty a nebytový priestor.

ďakujem
stanca
28.02.12,13:11
nikto nevie?
KEJKA
28.02.12,16:35
na toto delenie ceny bolo treba pamätať pri kúpe - žiadať ZnP, alebo iné informácie, prípadne členenie m2, prípadne jednotkové ceny na m2 atp.
účtovanie po novom môže byť, ale hlbšie to teraz neskúmam.
stanca
15.03.12,12:31
Dobrý deň,

mám ďalšiu otázku ohľadom nehnuteľnosti na predaj, dúfam, že niekto z vás má podobné problémy a poradí mi ako to riešiť. Sme spoločnosť, ktorá prenajíma priestory a zároveň má nehnuteľnosti určené na predaj. Konkrétne jedna nehnuteľnosť je určená na predaj a už dlhšiu dobu sa ju však nedarí predať, je vedená na účte 021 a je odpisovaná. Podľa nových pravidiel je potrebné ju preúčtovať na 133, kde sa odpisy neuplatňujú, avšak čo s doteraz uplatnenými daňovými odpismi? Ďalej máme vo vlastníctve pivnice a garáže v bytovom dome,ktoré sú tiež určené na predaj,nie je o ne záujem, ale nevieme, či ich niekto kúpi, prípadne ich prenajmeme, ako bude najrozumnejšie postupovať v tomto prípade?
Ďakujem
KEJKA
15.03.12,15:24
v tomto prípade sa nehnuteľnosť používala na iné účely a teraz sa rozhodla firma, že ju predá. Nechala by som to na účte 021.
to isté sa týka pivníc a garáži - ak neboli prvoplánovo obstarané na ďalší predaj, podľa mňa preúčtovanie nie je nutné.