Réka Tóth
27.02.12,12:53
Dobry den,

mala by som takú otázku: od apríla 2009 som na materskej dovolenke, čo mi končí v máji 2012. Chcela by som sa vrátiť do roboty, no tam ma nechcú zobrať späť. Zmluvu mám na dobu neurčitú, chcela som sa vrátiť už vo februári 2011, no povedali mi rovno, že ma tam už nechcú a keď sa vrátim, aj tak ma prepustia. Viem, že podľa zákona ma musia ďalej zamestnať. Aké mám možnosti? Je to belgická firma (myslia si, že tu vo Východnej Európe môžu urobiť všetko, lebo ľudia potrebujú robotu).
Ak ma podľa zákona zoberú späť, akú dlhú dobu ma musia zamestnať?
Dakujem za odpovede.
veronikasad
27.02.12,11:57
Mesiac pred skončením rod.dovolenky oznám zamestnávatelovi, že ti RD končí a od .... nastupuješ do práce. Počas RD ti nemôžu dať výpoveď, môžu tak urobiť až po nástupe do práce. Ak ti zostala nejaká dovolenka, požiadaj o čerpanie dovolenky. Ak ti zamestnávatel doručí výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. b) z dôvodu nadbytočnosti, na kopiu výpovede napíš, že žiadaš o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby. Iba tak ti vznikne nárok na odstupné.

Nepodpisuj predtým žiadnu dohodu o skončení prac.pomeru, v ktorej nebude uvedený dôvod skončenia prac.pomeru.
showni
27.02.12,13:14
veronikasad snazim sa s vami spojit ale este mi to nejde nakolko som sa len dnes zaregistrovala...ja mam podobnu otazku ale mam to dlhsie mozem napisat?
showni
27.02.12,13:14
Dobry den prajem nasla som na vas dobru referenciu tak sa na vas s doverou obraciam ak mozem.

Som momentalne doma na rodicovskej dovolenke. Ta mi oficialne konci ked bude mat dieta 3 roky t.j. 13.10.2012 ale financna situacia je taka ze by som si chcela najst novu pracu uz teraz. Som sice zamestnana ale do povodnej prace sa vratit velmi nechcem - nezhody a pod.

Pred mesiacom som poslala zamestnavatelovi ze nastupit chcem od 1.3.2012 t.j. teraz od stvrtka on mi oznamil ze mi nema moznost dat moju povodnu poziciu a ani inu..takze sa chce dohodnut na Dohode s 3 odstupnymi /v zmluve mame iba dva cize mi ponukol ako vyhodu/ ale ja som pozadovala 4 mesiace odstupne a podpisem dohodu. To sa mu velmi nepacilo. Viem ze na mojom mieste je clovek ktory ma dobu urcitu a ta konci 10/2012 ale do toho casu ja cakat nechcem nakolko prispevok 190€ od statu mi nestaci. Mam partnera ale nie sme zobrati cize som ako osamela mamicka.

Popisem podrobnosti:

21.1.2008 nastup do zamestnania
26.3.2009 PN /rizikove tehotenstvo/ az do nastupu na Matersku dovolenku
31.8.2009 ukoncenie PN
1.9.2009 nastup na Matersku dovolenku
13.10.2009 sa mi narodil syncek
17.5.2010 ukoncenie MD
18.5.2010 som poziadala zamestnavatela o dovolenku v trvani 9 dni /este starej som mala 17,5 dna/
28.5.2010 som ukoncila dovolenku ostalo mi 8,5dna/ + nova na rok 2010
29.5.2010 som nastupila na rodicovsku dovolenku ktora tvra dodnes

Podla poslednej vyplatnej pasky mam 33,52 denny vymeriavaci zaklad to bolo este z 05/2010 /neviem ci sa meni pocas doby na RD/

Vtedy mi vyplacali aj tych 9 dni dovolenky a to bolo za 9dnix8hod=72hodin a sadzba 7,6322/hodinu a celkovo to bolo 549,52€ v hrubom na dovolenke.

Teraz ma zaujima ako postupovat. Po natahovani ze mi daju odstupne 3 platy a ja chcem 4 lebo viem ze som v prave a na mojom mieste je nejaky clovek cize miesto nezrusili mi este vcera telefonoval sef ze sa chce so mnou stretnut zajtra ze mi chcu ponuknut pracu ktora by asi zodpovedala tomu co som robila.

Chcem vediet co je pre mna najvyhodnejsie spravit ci to miesto vziat pokial teda nebude financne nevyhodnejsie alebo ostat na tych 3 mesiacoch odstupneho a podpisat dohodu. Pripadne trvat na 4.

Dalsia vec je co s dovolenkou je lepsie poziadat o preplatenie alebo vycerpanie .
V pripade za odidem tak chcem ist na urad prace a pozadovat prispevok v nezamestnanosti lebo ved roky na to odpracovane mam a zistovala som si vraj aj ked maly este nema 3 roky mozem poberat davky ale tym padom by sa mi zrusil rodicovsky prispevok.

Ako postupovat aj v pripade ze chcem co najvyssi prispevok v nezamestnanosti ci teda cerpat dovolenku alebo ked mam taky vymeriavaci zaklad tak staci aj preplatenie.

Posledna vec ako je to v mojom pripade zo zakazom vypovede lebo ak spekuluju zeby ma zobrali a potom preradili na inu pracu al pripadne prc poziciu zrusili a mne dali vypoved ci maju na to narok. Podla zakona vraj osamela zamestnankyna na rodicovskej dovolenke do 3 rokov veku dietata je v ochrannej lehote. Cize mna zaujima mozem byt na RD a byt riadne zamestnana a mat vedomie ze aj keby ma chceli vyhodit potom tak som v ochrannej lehote. Vylucme body v zakone alcohol, porusenie discipliny a pod.

Nechcem vam davat naraz vela otazok hlavne ked potrebujem cim skor odpoved pripadne ak by som vam mohla aj zavolat /bud poslite cislo alebo ja vam dam moje/ budem vdacna ak nie tak ak by ste mi mohli poslat radu.

Dakujem velmi pekne za vas cas a ochotu.
showni
27.02.12,13:15
tak som poslala lebo zatial inu moznost nemam :rolleyes: dakujeeem
veronikasad
27.02.12,13:32
showni, za aké obdobie ti preplácali dovolenku ? zostatok za rok 2008 ? Vznikol ti nárok aj na dovolenku za rok 2009 a 2010, ktorá však bude krátená z titulu PN-ky a rodičovského príspevku.

Môj návrh je nasledovný : Ak sa nechceš vrátiť do práce, požiadaj od 1.3. o čerpanie dovolenky za rok 2009 a 2010. Počas RD ti nemôže dať zamestnávatel výpoveď. Výpoveď ti zamestnávatel môže dať až po nástupe do práce, ak ťa nebude mať naďalej kde zamestnávať. Môžeš poberať rodičovský príspevok a súčasne pracovať.
Žiaľ, čo sa týka odstupného, zo zákona máš nárok len na 2-mesačné. Je na dobrej vôli zamestnávateľa, či ti ponúkne viac.
Máš naň nárok len v prípade ak ukončíš pracovný pomer dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby, ak výpoveď bola daná podľa § 63 odst. l, písm. a) al. b). Zákonníka práce. Alebo pracovný pomer skončí dohodou z rovnakého dôvodu - výpovedný dôvod musí byť v dohode uvedený.

Náhradu mzdy za dovolenku nebudeš mať vyplácanú z rovnakého priemerného zárobku ako pred odchodom na MD. Počítať sa bude pravdepodobný priemerný zárobok, napr. zo mzdy pracovníka pracujúceho na tvojej pozícii, minimálne z tvojej mzdy uvedenej v pracovnej zmluve.
showni
27.02.12,13:43
veronikasad dakujem krasne za odpoved...
dovolenku co som si brala po ukonceni MD to bola za rok 2009 z nej mi este ostalo a dalsiu mam este za r. 2010 a 2011 neviem presne kolko to je dni.Ale vyplatnu pasku mam poslednu z 01/2011 a tam je uvedene stara D 25 a nova dalsich 25 cize mam to chapat ze mam k dispozicii 50 dni dovolenky?
Tu dovolenku co som si brala uz bola po ukonceni MD a vtedy mi ju vypocitali na 61,05 na jeden den. Aj tak sa to bude menit?nasledne som presla hned na RD az doteraz..
showni
27.02.12,13:47
cize spravne chapem mam kazdopadne ziadat o cerpanie dovolenky ako preplatenie? aky je v tom rozdiel? moze s tym zamestnavatel nesuhlasit?
veronikasad
27.02.12,14:11
cize spravne chapem mam kazdopadne ziadat o cerpanie dovolenky ako preplatenie? aky je v tom rozdiel? moze s tym zamestnavatel nesuhlasit?
Vypočítam ti nárok na dovolenku za rok 2009 a 2010 (za rok 2011 ti nárok na dovolenku nevznikol). Spočítaj si prosím pracovné dni (vrátane sviatkov) PN-ky v roku 2009 a rodičovskej dovolenky v roku 2010.

Dovolenka sa prepláca len v prípade skončenia prac.pomeru. Počas trvania prac.pomeru si ju musíš vyčerpať. Ak požiadaš o čerpanie hneď po skončení RD, zamestnávatel ti musí umožniť čerpanie. Z toho čo píšeš, neviem za ktorý rok si si dovolenku po skončení MD čerpala. Za rok 2008 si mala vyčerpané ?

Ak by si zostala pracovať, nástup na dovolenku určuje zamestnávatel, mala by si ju vyčerpať do konca roku 2012.
showni
27.02.12,14:46
podla vsetkeho narok na dovolenku z roku 2010 mam 16,5 dna uz som si to zistovala ked som si chcela po MD cerpat dovolenku tak firma co nam robila mzdy mi dala info a za rok 2009 som mala starej 17,5 dna z nej som si vycerpala tych 9 cize dokopy zostatok z r 2009 plus 2010 mi robi 25 dni a preco nemam narok na dovolenku z roku 2011?
veronikasad
27.02.12,16:09
podla vsetkeho narok na dovolenku z roku 2010 mam 16,5 dna uz som si to zistovala ked som si chcela po MD cerpat dovolenku tak firma co nam robila mzdy mi dala info a za rok 2009 som mala starej 17,5 dna z nej som si vycerpala tych 9 cize dokopy zostatok z r 2009 plus 2010 mi robi 25 dni a preco nemam narok na dovolenku z roku 2011?
Lebo rodičovská dovolenka sa nepovažuje za výkon práce, nemáš splnenú podmienku pre nárok na dovolenku za kal rok (odpracovanie 60 dní)
Réka Tóth
28.02.12,07:26
Veronikasad dakujem za odpoved. Hladala som na nete, ale nenasla som odpovede. Tak v aprili budem kontaktovat mojho zamestnavatela, dufam, ze sa nejak dohodneme.
showni
28.02.12,21:56
veronikasad tak dnes som si zistovala nasledovne veci:

zamestnana od 21.01.2008 do ? /k 1.3.2012 som dala nastup do prace cize predpokladam ze ukoncenie PP bude k 1.3.2012?

25.3.2009 - 25.3.2009 - Absencia 1 den
26.3.2009 - 31.8.2009 - PN t.j. 159 kal.dni
1.9.2009 - 17.5.2010 - MD 259 kal.dni
18.5.2010 - 28.5.2010 som cerpala dovoleku v pocte 9 dni
29.5.2010 - 29.2.2012 RD 642 kal. dni/predpokladam ze musim dat ziadost na UPSVaR o prerusenie/zrusenie RD????/


Aky by to malo vplyv na moj vymeriavaci zaklad keby som si ziadala o cerpanie dovolenky a nie preplatenie?
Podla doteraz zisteneho by sami davka v nezamestnanosti ratala z posledneho VZ a ten som mala ked som si medzi MD a RD cerpala 9 dni tam mi to vyslo 61,05€ na den brutto.

Viete mi poradit aku by som mala vysku davky v nezamestnanosti?

Dakujem
veronikasad
28.02.12,22:11
showni, dovolenka sa kráti za pracovné dni - nie kalendárne. Každý rok samostatne (r.2009 a 2010)
Rodičovský príspevok budeš poberať do 3 rokov veku dieťaťa, informuj sa na UPSVaR, podľa mňa sa tam nič nenahlasuje. V inej téme si sa pýtala na poberanie RP priatelom. Žije s dieťaťom v spoločnej domácnosti ?

K výpočtu VZ pre dávku v nezamestnanosti sa zodpovedne vyjadriť neviem.
showni
28.02.12,22:21
Veronikasad dakujem ano priatel zije v spolocnej domacnosti.

Mohla by si mi prosim este dat vyjadrenie ze preco je lepsie si cerpat dovolenku a nie preplatit v mojom pripade? Dakujem pekne
veronikasad
28.02.12,22:26
Veronikasad dakujem ano priatel zije v spolocnej domacnosti.

Mohla by si mi prosim este dat vyjadrenie ze preco je lepsie si cerpat dovolenku a nie preplatit v mojom pripade? Dakujem pekne
Pýtala si sa na výpočet VZ, neviem ti zodpovedne povedať ako ho ovplyvní čerpanie, resp. preplatenie dovolenky.
jazumalu
05.04.12,19:07
Dobry den, chcela by som sa opytat: Od okt. 2006 som non-stop na materskej a rodicovskej dovolenke pri 2 detoch. Druha rodicovska dovolenka mi bude koncit 3. narodeninami dcery - 22.7.2012. Predpokladam, ze v praci dostanem vypoved z dôvodu nadbytocnosti alebo organizacnych zmien. Neviem, ako to nazvat, ale sef po krize vsetkych vyhodil a biznis robi sam, takze predpokladam, ze ma caka rovnaky osud. Onedlho sa mu chcem pripomenut a chcela by som ist na stretko pripravena.

Chapem to spravne, ze:
- do prace by som mala nastupit 23.7., v ten den mi da vypoved a ja poziadom o ukoncenie pracovneho pomeru dohodou - vyplatenie 2mesacneho odstupneho. Pracovny pomer sa teda skonci 23.7.
- od uctovnicky som si zistila, ze mam narok na 22,5 dni dovolenky - mozem ziadat o jej preplatenie spolu s odstupnym a ukoncit PP toho 23.7. alebo si ju musim vycerpat a ukoncit pracovny pomer az 23.8.?
Vopred dakujem za odpoved.
Mila123
05.04.12,19:10
podľa ZP musíš nahlásiť zamestnávateľovi nástup po RD do práce.....
ak budeš mať aspoň jeden deň odpracovaný po RD (stačí, že budeš čerpať napr. D či napr. §) budeš mať vysokú podporu v nezamestnanosti.......
tak neukonč PPV k 22 07 2012 .....ale aspoň k 23 07 2012........
jazumalu
10.04.12,13:08
dakujem za radu! a preco je to tak? staci teda 1 den dovolenky vycerpat alebo radsej vsetky?
A do prace teda nastupujem 22.7. - v den dcerinych narodenin? Ja som si myslela, ze az den na to.
jazumalu
14.04.12,10:09
Mila 123, dakujem za radu! a preco je to tak? staci teda 1 den dovolenky vycerpat alebo radsej vsetky?
A do prace teda nastupujem 22.7. - v den dcerinych narodenin? Ja som si myslela, ze az den na to.
pavlinka
17.04.12,05:50
Zamestnankyni končí rodičovská dovolenka- dieťa dovŕši 3 roky. Ak sa rozhodne nenastúpiť ešte do zamestnania môže si čerpať päťročnú dovolenku?samozrejme bez príspevku?.Aká povinnosť vyplýva zamestnávateľovi?Nahlasuje niečo na SP a ZP?.
A zamestnanec musí priniesť nejaký doklad?
pavlinka
17.04.12,08:09
nikto neporadí?
Katy a R
17.04.12,08:14
čo je to "päťročná dovolenka" - ja neviem??
jazumalu
17.04.12,10:51
to co ja viem (ale neber to smerodatne, ja som len mama na rodicovskej a toto som zistila) - mozes zostat na 5 rocnej dovolenke bez prispevku, poistky si platis sama. zamestnavatel nahlasuje zmenu v socialnej poistovni, ty nahlasujes zmenu v socialke a zdravotnej poistovni a ak by si bola dobrovolne nezamestnana, tak asi aj na urade prace.
pavlinka
18.04.12,05:40
Ďakujem.