Herdova
04.02.06,12:07
Som SZČO pred 3 rokmi som kúpil traktor neodpisoval som ho,môžem ho začať odpisovať ten rok 2005
kaktusy
04.02.06,11:43
áno, môžeš
Aknazuz
04.02.06,15:47
áno, môžeš
nesuhlasim, zalezi na tom, v ktorom roku si traktor zacal pouzivat na podnikanie. Ak si ho kupil v roku 2002, znamena to, ze si nevyuzil danove odpisy za roky 2002,2003,2004 a v roku 2005 ho odpisujes ako v stvrtom roku odpisovania, ale vyhodu mas, ze traktor sa odpisuje 6 rokov/v druhej odpisovej skupine/ , to znamena, ze v roku 2005 si uplatnis do danovych odpisov jednu sestinu kupnej ceny.
babenko1
04.02.06,16:03
V zákone o dani z príjmov sa uvádza :
9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.
Takže z toho vyplýva, ak si mal traktor v majetku... a mal si prerušené odpisy, rok 2005 bude tvojim prvým rokom odpisovania...
Aknazuz
04.02.06,16:28
V zákone o dani z príjmov sa uvádza :
9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.
Takže z toho vyplýva, ak si mal traktor v majetku... a mal si prerušené odpisy, rok 2005 bude tvojim prvým rokom odpisovania...
Renka, dakujem Ti. Doplnila si moju odpoved presne o ten rozdiel, ze som nevedela, ako doteraz uplatnoval danove vydavky.
Manual
04.02.06,16:54
Ešte doplním, že odpisy si môže prerušiť aj spätne a potom o nič nepríde, je to len "kozmetická" úprava na karte DM.