gogo
04.02.06,12:59
V starších témach som našiel rozobranú tému o ročnom zúčtovaní, kde bolo písané, že podpora v nezamestnanosti sa nezapočitáva do prímu (oslobodené príjmy zák.595 §9 ods.2). Pokiaľ nejde o uplatňovanie odpočítateľnej čiastky na manžela/ku. Prosím o bližšie vysvetlenie ku ktorému bodu citovaného zákona sa to vzťahuje a prečo. Ďakujem:confused:
Aňuška
04.02.06,12:19
par. 9 odst. 2 písm. a/... sociálneho poistenia
Aknazuz
04.02.06,15:53
V starších témach som našiel rozobranú tému o ročnom zúčtovaní, kde bolo písané, že podpora v nezamestnanosti sa nezapočitáva do prímu (oslobodené príjmy zák.595 §9 ods.2). Pokiaľ nejde o uplatňovanie odpočítateľnej čiastky na manžela/ku. Prosím o bližšie vysvetlenie ku ktorému bodu citovaného zákona sa to vzťahuje a prečo. Ďakujem:confused:
podla mna sa to skor tyka "danoveho priznania". Ja si mozem uplatnit celu odpocitatelnu polozku, aj vtedy ak podpora v nezamestnanosti bola vyplatena mne, ale ak bola podpora v nezamestnanosti vyplatena manzelovi/ke a ja si uplatnujem jeho/jej odpocitatelnu polozku, vtedy sa odpocitatelna polozka na manzela/ku znizuje o celu jeho/jej podporu v nezamestnanosti.
ajobs
04.02.06,16:18
podla mna sa to skor tyka "danoveho priznania". Ja si mozem uplatnit celu odpocitatelnu polozku, aj vtedy ak podpora v nezamestnanosti bola vyplatena mne, ale ak bola podpora v nezamestnanosti vyplatena manzelovi/ke a ja si uplatnujem jeho/jej odpocitatelnu polozku, vtedy sa odpocitatelna polozka na manzela/ku znizuje o celu jeho/jej podporu v nezamestnanosti.

Presne tak, súhlasím.
Vyplatená podpora v nezamestnanosti sa započítava iba do vlastného príjmu druhého z manželov, na ktorého si chceme uplatniť nezdaniteľnú čiastku.:)
Aňuška
04.02.06,16:37
"gogo" to tak aj pochopil, len chcel vedieť,
/aspoň ja som tak pochopila jeho otázku/
kde je to presne v zákone 595/2003, par. 9 odst. 2
napísané, že tento príjem je pre daňovníka oslobodený od dane.
A je to pod písmenom a) "dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia, SOCIÁLNEHO POISTENIA, ....... " atď.
gogo
05.02.06,15:32
Ďakujem za odpovede, tiež som to tam priraďoval, ale dúfam, že to tak ozaj je.
Lotarka
05.02.06,16:29
Mám otázku k tejto téme.
Do vlastného príjmu manželky pri uplatnení nezdan. sumy sa zahŕňa príjem zo závislej činnosti, ale čo - hrubý príjem?

Doteraz som vždy uplatňovala čiastočný základ dane z potvrdenia o príjme a kópiu tohto potvrdenia sme prikladali do DP, no na školení som sa dozvedela, že to má byť hrubý príjem. Daňový úrad ma ani raz neupozornil pri preberaní DP.
Prosím, ako to robíte vy? Vďaka za odpovede!
Tweety
05.02.06,16:44
Ďakujem za odpovede, tiež som to tam priraďoval, ale dúfam, že to tak ozaj je.
Je to skutočne tak. Hovorí o tom § 9 zákona o dani z príjmu,:eek:
Príjmy oslobodené od dane sú aj,
dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia,20) individuálneho zdravotného poistenia,20) sociálneho poistenia,21) nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia,40) dôchodky zo starobného dôchodkového sporenia40a) vrátane plnenia:eek: