Zita5
27.02.12,18:55
Nové znenia v Dohodách o poskytnutí dotácie .

8) Riadne evidovať výdavky na SZČ, ktoré musia byť identifikovateľné a preukázateľné, doložené účtovnými záznamami, ktoré sú riadne evidované u príjemcu, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti, účinnosti, primeranosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľským zámerom. Z uvedeného vyplýva, že príjemca príspevku si nemôže uplatniť tzv. paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zák. č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v daňovom priznaní v období plnenia podmienok dohody, uzatvorenej podľa § 49 zákona o službách zamestnanosti.

Pozrite nové dohody
D o h o d a
o poskytnutí príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť uzatvorená podľa § 49 ods. 7 zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o službách zamestnanosti“) a Vyhlášky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č.44/2004 Z.z. ktorou sa vykonáva ustanovenie § 69 ods. 2 zákona o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „vyhláška č. 44/2004 Z.z.“)
č. 170/§49/2011

§ 49 dohody o poskytnutí príspevku na SZČO
http://www.upsvar.sk/buxus/docs/zmluvy_od_2011/UPSVR Rimavska Sobota/Dohoda 170§492011_136983.pdf (http://www.upsvar.sk/buxus/docs/zmluvy_od_2011/UPSVR%20Rimavska%20Sobota/Dohoda%20170%C2%A7492011_136983.pdf)

Tu prikladám link na všetky dohody, ktoré boli uzatvorené na poskytnutie dotácie .Z dohôd je už jasné, že paušálne výdavky sa nemôžu používať .Pozrite texty dohôd aj z konca roka 2011 a porovnajte s rokom 2012.
http://www.upsvar.sk/buxus/generate_...?page_id=32082 (http://www.upsvar.sk/buxus/generate_page.php?page_id=32082)

Z uvedeného vyplýva , že pri poskytnutých dotáciách už nemožno použiť paušálne výdavky .Vyslovene je to v zmluve uvedené .
Zita5
27.02.12,18:14
Takto znel text v dohodách október - 2011 a vyššie uvedený text je v dohodách november -december 2011 a rok 212.

6) Riadne evidovať výdavky na SZČ, ktoré musia byť identifikovateľné a preukázateľné, doložené účtovnými záznamami, ktoré sú riadne evidované u príjemcu, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľským zámerom.
Xanti
27.02.12,18:20
Čiže ak som to dobre pochopila,
ľudia čo brali príspevky na začiatku roka 2011 tak oni môžu si uplatniť paušál, tí čo podpisovali zmluvy na konci roka 2011 už nemôžu mať paušál pri DP, tak?
Zita5
27.02.12,18:23
Čiže ak som to dobre pochopila,
ľudia čo brali príspevky na začiatku roka 2011 tak oni môžu si uplatniť paušál, tí čo podpisovali zmluvy na konci roka 2011 už nemôžu mať paušál pri DP, tak?

V podstate áno , ale treba skutočne pozrieť zmluvy.Teraz sa obávam, že ak niekto neprečíta dobre zmluvu ,čo ak mu nebolo dobre poradené.Jednoducho, musia sa živnostníci naučiť čítať zmluvy.Nekončí to len príjmom dotácie na účet a koniec.Viac sa o nič nestarať .

Prelistujte si poraďáci aj priložené zmluvy hore v linku , sú tam všetky, komu boli schválené .
Xanti
27.02.12,18:29
Zitka,
nie sú tam všetky, ja som "mojich" SZCO nenašla. To dívam, že len z Rimavskej Soboty sú zmluvy .
Zita5
27.02.12,18:45
Zitka,
nie sú tam všetky, ja som "mojich" SZCO nenašla. To dívam, že len z Rimavskej Soboty sú zmluvy .

Ak to je v RS, tak je to všade .Ale aj na Porade je téma, neviem ako sa volá, paušálne áno, či nie .Ono to vlastne nebolo v zmluvách jednoznačne uvedené.Tak možno teraz to tam vyslovene uviedli, aby to bolo jasné všetkým, že nemôžu paušálne výdavky použiť .Ale nechápem, prečo stále nechali Pokyn k dotáciám na stránke drsr v takom znení, v akom je.Kde tu je súhra inštitúcií....ale to by som chcela asi veľa.:)
Marína
27.02.12,18:47
Mne sa to aj tak celé nezdá. Možno by sa mal vyjadriť právnik, či je možné, hoc aj zmluvne, zakázať to, čo je povolené zákonom, v tomto prípade ustanovenie § 6 ods. 10 Zák. o dani z príjmu.
Tým, že sa budem riadiť
6) Riadne evidovať výdavky na SZČ, ktoré musia byť identifikovateľné a preukázateľné, doložené účtovnými záznamami, ktoré sú riadne evidované u príjemcu, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľským zámerom.
teda viesť účtovníctvo, ešte neznamená, že v konečnom dôsledku, teda v daňovom priznaní, si nemôžem uplatniť výdavky podľa § 6 ods. 10.
Marína
27.02.12,18:50
Ak to je v RS, tak je to všade .Ale aj na Porade je téma, neviem ako sa volá, paušálne áno, či nie .Ono to vlastne nebolo v zmluvách jednoznačne uvedené.Tak možno teraz to tam vyslovene uviedli, aby to bolo jasné všetkým, že nemôžu paušálne výdavky použiť .Ale nechápem, prečo stále nechali Pokyn k dotáciám na stránke drsr v takom znení, v akom je.Kde tu je súhra inštitúcií....ale to by som chcela asi veľa.:)
Zitka, presne o to mi v mojom predch. príspevku ide. Myslím, že zo strany DR SR nie je dôvod to stiahnuť, pretože sa opiera o literu zákona, konkrétne § 6 ods. 10 ZDP.
Katy a R
27.02.12,18:54
Či to tam uviedli právom :confused: - trošku diskutabilné ...daňováci inak majú pokyny - ale aj tam sa môžu zmeniť:mee:
Ale daňovú evidenciu nezakazujú ... takže ja by som to ani dáko extra neriešila ..:)
ewita888
27.02.12,18:56
Mne sa to aj tak celé nezdá. Možno by sa mal vyjadriť právnik, či je možné, hoc aj zmluvne, zakázať to, čo je povolené zákonom, v tomto prípade ustanovenie § 6 ods. 10 Zák. o dani z príjmu.
Tým, že sa budem riadiť
6) Riadne evidovať výdavky na SZČ, ktoré musia byť identifikovateľné a preukázateľné, doložené účtovnými záznamami, ktoré sú riadne evidované u príjemcu, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľským zámerom.
teda viesť účtovníctvo, ešte neznamená, že v konečnom dôsledku, teda v daňovom priznaní, si nemôžem uplatniť výdavky podľa § 6 ods. 10.
Dnes som bola na predpríprave k dotácii na upsvare, skoro mi oči z jamiek vyskočili, keď to zahlásil.. tiež som nechcela tomu veriť, ale ukázal mi zmluvu a je to tam.. Po dlhšej diskusii priznal, že dokonca niektorí ľudia to pokladajú za porušenie ústavy, chcú písať ministrovi..
Xanti
27.02.12,18:57
No ja som našla už v zmluve z augusta 2011 takú klauzulu kde vyslovene píšu

7)
Riadne evidovať výdavky na SZČ, ktoré musia byť identifikovateľné a preukážateľné , doložené účtovnými záznamami, ktoré sú riadne evidované u príjemcu, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti , účinnosti , primeranosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľkským zámerom. Z uvedeného vyplýva, že príjemca príspevku si nemôže uplatniť tzv. paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zák. č. 585/2003 Z.z o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v daňovom priznaní v období plnenia podmienok dohody, uzatvorenej podľa § 49 zákona o službách zamestnanosti.

Evka,
u nás to surovo zakázali. Sila, to by chcelo spraviť podanie na ústavný súd abo kde.
Zita5
27.02.12,18:58
Či to tam uviedli právom :confused: - trošku diskutabilné ...daňováci inak majú pokyny - ale aj tam sa môžu zmeniť:mee:
Ale daňovú evidenciu nezakazujú ... takže ja by som to ani dáko extra neriešila ..:)

Nezakazujú, len SZČO, ktorý to má v Dohode by mal dohodnuté podmienky dodržať .V starých dohodách to nebolo tak čitateľné, čo tým mysleli .V týchto nových to už je .A čo si sám živnostník pomôže;)?Niekto ani nevie čo vlastne paušálne výdavky znamenajú, to nechcem niekoho urážať,ale si myslím, že je to tak.
Xanti
27.02.12,19:02
Niekto ani nevie čo vlastne paušálne výdavky znamenajú, to nechcem niekoho urážať,ale si myslím, že je to tak.No s tým súhlasím,
ale vieme to my čo sú paušalne výdavky. A niekedy je ozaj lepšie použiť paušál, hlavne ak SZCO čaká vysoké príjmy nasledujúce obdobie.
Ale toto mi fakt hraničí čo sa týka UP s porušením ústavy ako bolo spomenuté.
Marína
27.02.12,19:04
Ešte dodám, podľa mňa zo strany UPSVaR ide o nepochopenie v tom zmysle, že ak využijem tzv. paušálne výdavky, nie som povinná okrem evidencie pohľadávok, záväzkov a zásob viesť ďalšiu evidenciu, hlavne výdavkov, na ktoré som dotáciu použila a z toho podľa mňa vychádzali.
Ja však účtovať kľudne môžem(čím splním od nich požadovanú evidenciu) a až z daňového hľadiska sa rozhodnem, ako svoj príjem zdaním(využijem skutočné alebo pauš. výdavky) a o zdanení v ich zmluvách nie je ani mäkké F;), pretože ak mi ustanovenia ZDP umožňujú si vybrať, tak neviem, neviem, či mi to zmluvne môžu zakázať.
Xanti
27.02.12,19:06
Možno je pre úradníkov na MPSVaR, nepochopiteľné že niekto by robil dvojnásobnú robotu. Tj. raz evidenciu pre potreby UP teda JU alebo ZDE. A druhý raz evidenciu na paušalne výdavky.
ewita888
27.02.12,19:18
Ešte dodám, podľa mňa zo strany UPSVaR ide o nepochopenie v tom zmysle, že ak využijem tzv. paušálne výdavky, nie som povinná okrem evidencie pohľadávok, záväzkov a zásob viesť ďalšiu evidenciu, hlavne výdavkov, na ktoré som dotáciu použila a z toho podľa mňa vychádzali.
Ja však účtovať kľudne môžem(čím splním od nich požadovanú evidenciu) a až z daňového hľadiska sa rozhodnem, ako svoj príjem zdaním(využijem skutočné ale pauš. výdavky) a o zdanení v ich zmluvách nie je ani mäkké F;), pretože ak mi ustanovenia ZDP umožňujú si vybrať, tak neviem, neviem, či mi to zmluvne môžu zakázať.
Presné týmto som oponovala.. ako može upsvar zakázať to, čo mi dovoluje zákon o dani z príjmov.. bolo mi povedané, že nikto ma do dotácie netlačí, takže nemusím súhlasiť zo zmluvou.. označila som to za vydieranie..
Tiež si myslím, že zrejme upsvar zle pochopil systém evidencie a účtovníctva, tak pre istotu celoplošne zakázali paušálne výdavky..
V našom meste dokonca nesmiete nič kúpit nad limit, inak vám to neuznajú.. napríklad PC sa može nakúpiť najviac za 627 eur.. ak ho kúpite za 628 s tým, že na dotáciu použijete 627 a 1 euro si dáte z vlastných zdrojov, musíte vrátiť dotáciu vo výške 627 eur /to, čo ste si dali do podnik. zámeru../ ..
Zita5
27.02.12,19:23
Mne to tiež hneď nebolo jasné, lebo mám klienta s dotáciou z predchádzajúcich rokov, takže dohodu mám v ruke.Dnes som dostala do rúk túto novšiu verziu od ďalšieho klienta a začala som pátrať.Bolo by fakt dobré napísať na ministertsvo financií aj možno aj na ministerstvo práce žiadať vyjadrenie k rozporu .
Zita5
27.02.12,19:26
Presné týmto som oponovala.. ako može upsvar zakázať to, čo mi dovoluje zákon o dani z príjmov.. bolo mi povedané, že nikto ma do dotácie netlačí, takže nemusím súhlasiť zo zmluvou.. označila som to za vydieranie..
Tiež si myslím, že zrejme upsvar zle pochopil systém evidencie a účtovníctva, tak pre istotu celoplošne zakázali paušálne výdavky..
V našom meste dokonca nesmiete nič kúpit nad limit, inak vám to neuznajú.. napríklad PC sa može nakúpiť najviac za 627 eur.. ak ho kúpite za 628 s tým, že na dotáciu použijete 627 a 1 euro si dáte z vlastných zdrojov, musíte vrátiť dotáciu vo výške 627 eur /to, čo ste si dali do podnik. zámeru../ ..

Ak je to celoplošne, tak to je nariadenie .Chcela by som poznať toho človeka , ktorý to takto nariadil .
Xanti
27.02.12,19:27
Ak je to celoplošne, tak to je nariadenie .Chcela by som poznať toho človeka , ktorý to takto nariadil .

žeby minister MPSVaR p. Mihál? :D
ewita888
27.02.12,19:31
A má vobec upsvar právo nahliadať do mojho DP a sondovať moje príjmy? Podľa mňa je mojou povinnosťou im preukázať, ako som dotáciu minula.. Ako dotáciu zúčtujem by mal kontrolovať DÚ, nie?
Katy a R
27.02.12,19:35
Nezakazujú, len SZČO, ktorý to má v Dohode by mal dohodnuté podmienky dodržať .V starých dohodách to nebolo tak čitateľné, čo tým mysleli .V týchto nových to už je .A čo si sám živnostník pomôže;)?Niekto ani nevie čo vlastne paušálne výdavky znamenajú, to nechcem niekoho urážať,ale si myslím, že je to tak.
Zitka - mňa myslíš :D .. no ja vychádzam trošku z toho - že viacerí sa veru aj opláchli, keď použili paušálne výdavky - hlavne keď bola dotácia prijatá ku koncu roku:mee:.
U nás už dávno hovorili ľuďom, že nemajú používať paušál - aj keď to v zmluve bolo nejasne formulované (ako píšeš). Takže napr kamoška zvolila evidenciu (podľa odst 14). Netreba ani výkazy;) a pre takých malých szčo (jasne, že nie pre všetkých) to aj stačí - a dá sa vyhnúť napr plateniu odvodov do SP;) - čo pri paušále veľmi nejde.
Samozrejme - podmienky v dohode treba dodržať. Keď už ju podpíšem:D
Mne napr pred rokmi tvrdili - že musím mať podnikateľský účet - že inak MF dotáciu nepošle:confused: tak som vyhovela - aj keď to boli ozaj zbytočne vyhodené peniaze:mee:.
Marína
27.02.12,19:37
Gabi, ty si ale srandistka.:D:---
Xanti
27.02.12,19:39
Evi, to ma napadlo automaticky. Šak zákon padajúceho h.vna hovorí za všetko ... :D
ewita888
27.02.12,19:43
Kati, ja by som tiež paušál nevyužila, len mi ide o princíp.. a ani nechápem tento počin zo strany upsvar.. veď keď ľudia využíjú paušál, vstupuje im to celé do VZ do poistovní, viacej dania..
Toto zrejme stvoril niekto, kto to nejak moc nechápe..
marjankaj
27.02.12,19:44
No môj názor je taký, že na tú dotáciu nie je právny nárok. Záleží na dobrej vôli poskytovateľa, aké podmienky si stanoví. Ak napríklad nedodrží trvanie samostatne zárobkovej činnosti, tak poruší podmienky a musí dotáciu(alebo časť) vrátiť. Toto bude podobné. Nedodržia sa podmienky(daňovník si uplatní paušálne výdavky), tak dotáciu vráti. Je to dohoda medzi dvoma subjektami a teda by sa mala dodržovať.

Ale daňovník si môže u iného daňovníka(najlepšie manželku, alebo aj iné spriaznené osoby) objednať slušne zaplatené služby(napríklad účtovníctvo), a tak sa dostane do straty. Manželka si v pohode uplatní paušálne výdavky. A dane sa platiť nebudú. A potom nanžel zruší(preruší)živnosť, a teda nebude platiť ani odvody do sociálnej poisťovne.
No štát by na tom ohromne zarobil.
Zita5
27.02.12,19:46
No dievčatá, zajtra si nájdem čas a napíšem pekne dopyt na túto tému.Odpoveď potom pripnem do tejto témy.
veronikasad
27.02.12,19:46
No dievčatá, zajtra si nájdem čas a napíšem pekne dopyt na túto tému.Odpoveď potom pripnem do tejto témy.
Zitka, písať treba na ústredie práce.
marjankaj
27.02.12,19:52
Zitka, písať treba na ústredie práce.
Veronika, nefandi si. Tam sa veľa nedozvieš. Tam sú odborníci na iné veci.
veronikasad
27.02.12,19:54
Veronika, nefandi si. Tam sa veľa nedozvieš. Tam sú odborníci na iné veci.
No neviem, už som si s nimi písala pred pár rokmi a uspela som. Rovnako aj jedna poraďáčka, ktorá písala odvolanie voči vyradeniu uchádzača o zamestnanie z evidencie ...
Zita5
27.02.12,20:03
No môj názor je taký, že na tú dotáciu nie je právny nárok. Záleží na dobrej vôli poskytovateľa, aké podmienky si stanoví. Ak napríklad nedodrží trvanie samostatne zárobkovej činnosti, tak poruší podmienky a musí dotáciu(alebo časť) vrátiť. Toto bude podobné. Nedodržia sa podmienky(daňovník si uplatní paušálne výdavky), tak dotáciu vráti. Je to dohoda medzi dvoma subjektami a teda by sa mala dodržovať.

Ale daňovník si môže u iného daňovníka(najlepšie manželku, alebo aj iné spriaznené osoby) objednať slušne zaplatené služby(napríklad účtovníctvo), a tak sa dostane do straty. Manželka si v pohode uplatní paušálne výdavky. A dane sa platiť nebudú. A potom nanžel zruší(preruší)živnosť, a teda nebude platiť ani odvody do sociálnej poisťovne.
No štát by na tom ohromne zarobil.

V podstate veci veru aj súhlasím s Tebou .Je to Dohoda dvoch strán písomne uzatvorená a čo sa dohodneme, tak to platí.Ak sa poruší Dohoda tak nasleduje dojednanie a to vo forme vrátenia príspevku .
marjankaj
27.02.12,20:07
No neviem, už som si s nimi písala pred pár rokmi a uspela som. Rovnako aj jedna poraďáčka, ktorá písala odvolanie voči vyradeniu uchádzača o zamestnanie z evidencie ...
Veď to. Sú to diletanti. O zákonoch toho veľa nevedia. Oni rozhodujú ako im nadriadený povie. A tak to potom aj vyzerá.
Tiež som sa ich raz niečo pýtal, a odpovedali od veci.
Marína
27.02.12,20:31
No môj názor je taký, že na tú dotáciu nie je právny nárok. Záleží na dobrej vôli poskytovateľa, aké podmienky si stanoví. Ak napríklad nedodrží trvanie samostatne zárobkovej činnosti, tak poruší podmienky a musí dotáciu(alebo časť) vrátiť. Toto bude podobné. Nedodržia sa podmienky(daňovník si uplatní paušálne výdavky), tak dotáciu vráti. Je to dohoda medzi dvoma subjektami a teda by sa mala dodržovať.

Ale daňovník si môže u iného daňovníka(najlepšie manželku, alebo aj iné spriaznené osoby) objednať slušne zaplatené služby(napríklad účtovníctvo), a tak sa dostane do straty. Manželka si v pohode uplatní paušálne výdavky. A dane sa platiť nebudú. A potom nanžel zruší(preruší)živnosť, a teda nebude platiť ani odvody do sociálnej poisťovne.
No štát by na tom ohromne zarobil.
Púšťam sa síce(pre mňa) na veľmi tenký ľad ale nie je to náhodou tak, že ťa nemôžu ukrátiť o niečo, na čo máš zo zákona nárok? Podľa mňa je tá časť zmluvy neplatná, ktorá ide proti zákonu a možno aj vtedy, ak sa aj na tom obe zmluvné strany dohodli.
Xanti
27.02.12,20:56
Púšťam sa síce(pre mňa) na veľmi tenký ľad ale nie je to náhodou tak, že ťa nemôžu ukrátiť o niečo, na čo máš zo zákona nárok? Podľa mňa je tá časť zmluvy neplatná, ktorá ide proti zákonu a možno aj vtedy, ak sa aj na tom obe zmluvné strany dohodli.

Aj ja si to myslím,
predsa zmluva nemôže byť nadradená zákonu. Zákon je postavený vyššie. Ale na toto by nám dali odpoveď len právnici.

Ved napr. ani zamestnanec sa nemôže vopred vzdať svojich práv, napr. podpísaním vyhlásenia že nechce stravné lístky.
marjankaj
27.02.12,21:09
Púšťam sa síce(pre mňa) na veľmi tenký ľad ale nie je to náhodou tak, že ťa nemôžu ukrátiť o niečo, na čo máš zo zákona nárok? Podľa mňa je tá časť zmluvy neplatná, ktorá ide proti zákonu a možno aj vtedy, ak sa aj na tom obe zmluvné strany dohodli.
Podľa akého zákona je nárok na dotáciu?
Marína
27.02.12,21:18
Odbočil si.;) Ja nehovorím o nároku na dotáciu, ani raz som to v téme nespomenula, ale možnosť vybrať si ako budem postupovať pri zdaňovaní svojich príjmov, samozrejme v rámci ZDP.
marjankaj
27.02.12,21:22
Odbočil si.;) Ja nehovorím o nároku na dotáciu, ani raz som to v téme nespomenula, ale možnosť vybrať si ako budem postupovať pri zdaňovaní svojich príjmov, samozrejme v rámci ZDP.
Podľa zákona si môžeš uplatňovať paušálne výdavky. To ti nikto nemôže zakázať. Ale ak uzatvoríš takú dohodu a tým porušíš podmienky na poskytnutie dotácie, tak by si mala dotáciu vrátiť. Nič iné som tým nechcel povedať.

PS: Z tej "DOHODY"
3) V prípade, že úrad zistí závažné porušenie, resp. porušenie plnenia podmienok tejto dohody, je povinný písomne vyzvať príjemcu vrátiť príspevok resp. jeho pomernú časť.
Xanti
27.02.12,21:25
mimotemy Janko, a ak uzavrieš dohodu, ktorá ťa núti skočiť z mosta skočíš??? Je to to isté.
Dohoda z UP ma núti skočiť z mosta, nedáva mi na výber. Pritom zákon mi výber umožňuje.
avalik
27.02.12,21:32
niekto tu prekracuje svoje pravomoci

Ustava
Čl.2
(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.
(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.
(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.


Z dohody:

8) Riadne evidovať výdavky na SZČ, ktoré musia byť identifikovateľné a preukázateľné, doložené účtovnými záznamami, ktoré sú riadne evidované u príjemcu, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti, účinnosti, primeranosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľským zámerom. Z uvedeného vyplýva, že príjemca príspevku si nemôže uplatniť tzv. paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zák. č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v daňovom priznaní v období plnenia podmienok dohody, uzatvorenej podľa § 49 zákona o službách zamestnanosti.

.... z uvedeneho to vobec nevyplyva

§ 6 ods. 10:
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 a 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

... pretoze danovnik ma preukazatelné výdavky ale v súlade so zákonom sa rozhodne ich neuplatniť - t. j. zakon mu to dovoluje.

Naopak, ziadny zakon nedava kompetencie uradu (aspon ja o tom neviem - ak sa mylim opravte ma), obmedzit pravo uplatnenia si pausalnych vydavkov. To, ze chcu evidenciu vydavkov, je OK, ale zasahovat do danovych zalezitosti nemaju pravo.
marjankaj
27.02.12,21:34
mimotemy Janko, a ak uzavrieš dohodu, ktorá ťa núti skočiť z mosta skočíš??? Je to to isté.
Teraz si nemyslela bungee jumping?:--- Niektorí si radi za to aj zaplatia.Dohoda z UP ma núti skočiť z mosta, nedáva mi na výber. Pritom zákon mi výber umožňuje.
Predsa nikto nikoho nenúti uzatvoriť dohodu. Dohoda je dobrovoľný akt.Ak nie je vôľa, nie je ani dohoda.
Xanti
27.02.12,21:37
No myslím, že toto je skôr skákanie do vody či z mosta na cestu aj pre mnohých nezamestnaných čo získajú dotáciu. :D
marjankaj
27.02.12,21:39
1dara, veď preto som povedal, že sú tam diletanti. Táto formulácia je naozaj pochybná. Ale ak by to sformulovali inak, tak by dotáciu bolo treba vrátiť. Takto paušálne sa k tomu nedá vyjadriť.
avalik
27.02.12,21:45
Predsa nikto nikoho nenúti uzatvoriť dohodu. Dohoda je dobrovoľný akt.Ak nie je vôľa, nie je ani dohoda.

zakon uklada uzatvorit pisomnu dohodu - pretoze:

"(2) Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť (ďalej len "príspevok") sa poskytuje uchádzačovi o zamestnanie vedenému v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace, ktorý začne a bude túto činnosť vykonávať nepretržite najmenej dva roky, ak o príspevok požiada písomne. Príspevok sa poskytuje na úhradu nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou. Príspevok sa neposkytuje uchádzačovi o zamestnanie, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím, ktorému bol poskytnutý príspevok podľa § 57 a 60."

nie, ze moze poskytnut - ale ak, su splnene podmienky tak "sa" poskytne :)

a dalej:

(7) Úrad uzatvorí s uchádzačom o zamestnanie písomnú dohodu o poskytnutí príspevku, ktorá obsahuje
a) osobné údaje a identifikačné údaje účastníkov dohody,
b) vykonávanú samostatnú zárobkovú činnosť podľa štatistickej klasifikácie ekonomických činností,
c) dátum začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti,
d) výšku príspevku, jeho špecifikáciu a spôsob úhrady,
e) podmienky poskytnutia príspevku,
f) spôsob kontroly plnenia dohodnutých podmienok,
g) podmienky a spôsob vrátenia príspevku alebo jeho časti v prípade nesplnenia dohodnutých podmienok,
h) záväzok uchádzača o zamestnanie, že oznámi úradu každú zmenu dohodnutých podmienok najneskôr do 30 kalendárnych dní,
i) ďalšie dohodnuté náležitosti.

cize dohoda je nutna - ale nejaky pan uradnik "tam hore" doplnenim carovnej vety prekracuje svoje pravomoci.
marjankaj
27.02.12,21:51
Nikto ma nemôže donútiť uzatvoriť takú dohodu. Odporuje to ústave.
avalik
27.02.12,21:57
Nikto ma nemôže donútiť uzatvoriť takú dohodu. Odporuje to ústave.

suhlas ... ale ako donutit uradnika na zmenu takto napisanej "dohody"
marjankaj
27.02.12,22:57
suhlas ... ale ako donutit uradnika na zmenu takto napisanej "dohody"
No nijako. Ak by si ho donútila, tak to už nebude dohoda. Na dohodu treba súhlas obidvoch strán. Ak čo len jedna strana nesúhlasí, tak sa dohoda nekoná.

Ty sa môžeš vzdať svojho práva uplatniť paušálne výdavky. Uplatnovanie paušálnych výdavkov nie je povinnosť.

A písal som vo svojom príspevku v tejto téme, že začínajúci živnostník s tým môže veľmi ľahko vydžubkať. A pri tej ich dotácii to je celkom jednoduché. Zase taká závratná suma to nie je. A ani jeho príjmy z podnikania nebudú hneď milióny. Zato nákladov bude mať zo začiatku viac. A ľahko si ich môže zvýšiť.
Celé je to pochybný ťah úradu práce, keď im neprešiel návrh na max. 200 € paušálnych výdavkov mesačne. Takýchto pokusov bude ešte viac ako dosť. Ochraňovať budú bohatých nie plebs.
marjankaj
28.02.12,00:10
suhlas ... ale ako donutit uradnika na zmenu takto napisanej "dohody"

Teda cesta by bola.
Danú zmluvu nepodpísať.
Keďže(7) Úrad uzatvorí s uchádzačom o zamestnanie písomnú dohodu o poskytnutí príspevku

Tak potom žiadať o vypustenie toho sporného ustanovenia z dohody a ak nevyhovejú, tak to dať na súd. Keďže tú dohodu neuzatvorili a uzatvoriť ju mali.
Zita5
28.02.12,05:04
Re: Otázky a odpovede DRSR - Účtovanie dotácie rok 2010

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Dotácia u daňovníka, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, sa zahŕňa celá do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom bola prijatá, t.j., ak dotáciu, podporu alebo príspevok príjme daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky, príjem sa časovo nerozlišuje. Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal aj použil (čerpal) na stanovený účel, nie je v danom prípade rozhodujúca.
Ak je daňovníkovi v zdaňovacom období, v ktorom uplatňuje tzv. paušálne výdavky, poskytnutá napr. prevádzková dotácia, ktorú v tomto roku nepoužije na určený účel, ale použije ju až v nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom však zmení spôsob uplatňovania výdavkov z tzv. paušálnych výdavkov na preukázateľné daňové výdavky a v ktorom bude účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, celú prevádzkovú dotáciu zahrnie do základu dane v roku, v ktorom ju prijal (tzv. paušálne výdavky uplatní z úhrnu dosiahnutých príjmov vrátane prijatej dotácie).
V nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom zmení spôsob uplatňovania výdavkov a v ktorom začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva zahrnie do daňových výdavkov výdavky preukázateľne vynaložené na účel, na ktorý mu bola táto dotácia poskytnutá.
Nakoľko celú prevádzkovú dotáciu zahrnul do základu dane (zdanil) už v tom zdaňovacom období, v ktorom ju prijal, nebude už tento príjem zahŕňať do základu v zdaňovacom období, v ktorom dotáciu použije.
Pre dokladovanie použitia dotácie pre poskytovateľa dotácie, daňovník vedie takú evidenciu akú na dokladovanie požadoval poskytovateľ.

Váš dopyt:

SZČO dostal v 6/2010 dotáciu z ÚPSVR-v PZ má využitie:platba do fondov,nákup nástrojov.
v r. 2010 odviedol do fondov 268,38, žiadne nástroje nekúpil. Ide si uplatniť paušálne výdavky 40%. čiže zúčtovanie dotácie bude nasledovné? :
- dotácia (v celej hodnote) = POZD
- výdavky do fondov (268,38) = VOZD

a v roku 2011 budú odvody do fondov a nástroje (z podnikateľského zámeru) účtované ako VOZD a z dotácie bude len interne viesť koľko z nej skutočne spotreboval?

Alebo ako to vlastne je? Prosím Vás poraďte mi.

Ďakujem veľmi pekne
-------------------------------
Dovolila som si prilepiť jedno z vyjadrení DRSR, ktoré sa nachádza v téme Otázky a odpovede Daň z príjmu
http://www.porada.sk/t123821-p9-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html#post1645049
To len pre info .
Marína
28.02.12,06:40
Podľa zákona si môžeš uplatňovať paušálne výdavky. To ti nikto nemôže zakázať. Ale ak uzatvoríš takú dohodu a tým porušíš podmienky na poskytnutie dotácie, tak by si mala dotáciu vrátiť. Nič iné som tým nechcel povedať.

PS: Z tej "DOHODY"
3) V prípade, že úrad zistí závažné porušenie, resp. porušenie plnenia podmienok tejto dohody, je povinný písomne vyzvať príjemcu vrátiť príspevok resp. jeho pomernú časť.

Jano, nemusíš na mňa kričať, ja počujem.:D
Etiketa 20. (http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html)

Ty ma nečítaš.;) Obaja hovoríme o niečom inom, tak už len raz, o nič viac a o nič menej mi nejde, len či je možné do dohody(zmluvy, ......) a to hocijakej(nemusí byť zrovna o dotácii), "zakomponovať" zákaz niečoho, čo mi zákon umožňuje a či je takáto dohoda(zmluva, .......), alebo jej časť platná. Počkám na právnika, už som poprosila o vyjadrenie.
Marína
28.02.12,06:47
.................
Pre dokladovanie použitia dotácie pre poskytovateľa dotácie, daňovník vedie takú evidenciu akú na dokladovanie požadoval poskytovateľ.
.....................


Zitka, dovolím si odcitovať len časť. Ja predsa môžem viesť takú evidenciu, akú požaduje poskytovateľ, mne len stále v dohodách "neštimuje" to zakomponovanie do nich § 6 ods. 10, teda zákaz si uplatniť paušálne výdavky, čo už je daňové a nie evidenčné hľadisko.
Zita5
28.02.12,07:18
Zitka, dovolím si odcitovať len časť. Ja predsa môžem viesť takú evidenciu, akú požaduje poskytovateľ, mne len stále v dohodách "neštimuje" to zakomponovanie do nich § 6 ods. 10, teda zákaz si uplatniť paušálne výdavky, čo už je daňové a nie evidenčné hľadisko.

Chápem to Evka .
marjankaj
28.02.12,07:45
Jano, nemusíš na mňa kričať, ja počujem.:D
Etiketa 20. (http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html)

Ty ma nečítaš.;) Obaja hovoríme o niečom inom, tak už len raz, o nič viac a o nič menej mi nejde, len či je možné do dohody(zmluvy, ......) a to hocijakej(nemusí byť zrovna o dotácii), "zakomponovať" zákaz niečoho, čo mi zákon umožňuje a či je takáto dohoda(zmluva, .......), alebo jej časť platná. Počkám na právnika, už som poprosila o vyjadrenie.

Ja súhlasím.
To veľké písmo som neupravoval ja, to sa mi tak skopírovalo z tej dohody. A už som to neupravoval. Iba som zvýraznil farebne, čo tam bolo uvedené.
Marína
28.02.12,07:56
Beriem.;-) :-)
marjankaj
28.02.12,08:04
A zabudli "ošetriť" aj to, že si čerpanie dotácie môžem rozdeliť na tri roky. A nebudem mať iné príjmy(prípadne iba symbolické.
Pri tej ich dotácii cca 4000 € by mi vyšiel príjem pod 1779,80 € a teda by som nepodával žiadne daňové priznanie.:eek:
Zita5
28.02.12,08:30
VZOR



Obsah priebežnej písomnej správy o prevádzkovaní alebo vykonávaní SZČ,

ktorú predkladá príjemca príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť v zmysle § 49 zákona

za obdobie I. a II. polroka príslušného roka (k 30.6.a k 31. 12.)
Zita5
28.02.12,09:36
Už som dopyt resp.žiadosť o vyjadrenie poslala.Čerpala som aj z Vašich príspevkov .
marjankaj
28.02.12,11:23
To som teda fakt zvedavý ako sa vyjadria.
Trochu to pritiahnem za vlasy.
Ak by dali do podmienok na poskytnutie dotácie, podmienku, že sa dotyčný nezúčastní volieb do NRSR. To by podľa nich znamenalo, že ak bude voliť, tak musí dotáciu vrátiť?
Je to jeho právo voliť alebo uplatniť paušálne výdavky.
Som zvedavý ako by sa zatvárili, keby im prišla žaloba na zosobnenie vrátenej dotácie, príslušným úradníkom.
promont maja
28.02.12,13:39
Mne sa to aj tak celé nezdá. Možno by sa mal vyjadriť právnik, či je možné, hoc aj zmluvne, zakázať to, čo je povolené zákonom, v tomto prípade ustanovenie § 6 ods. 10 Zák. o dani z príjmu.
Tým, že sa budem riadiť
6) Riadne evidovať výdavky na SZČ, ktoré musia byť identifikovateľné a preukázateľné, doložené účtovnými záznamami, ktoré sú riadne evidované u príjemcu, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľským zámerom.
teda viesť účtovníctvo, ešte neznamená, že v konečnom dôsledku, teda v daňovom priznaní, si nemôžem uplatniť výdavky podľa § 6 ods. 10.

... presne je to aj môj názor ...
betka
28.02.12,18:54
8) Riadne evidovať výdavky na SZČ, ktoré musia byť identifikovateľné a preukázateľné, doložené účtovnými záznamami, ktoré sú riadne evidované u príjemcu, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti, účinnosti, primeranosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľským zámerom. Z uvedeného vyplýva, že príjemca príspevku si nemôže uplatniť tzv. paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zák. č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v daňovom priznaní v období plnenia podmienok dohody, uzatvorenej podľa § 49 zákona o službách zamestnanosti.

- evidovať: znamená podľa 6/10 príjem, zásoby a pohľadávky
- identifikovateľný: viem presne zistiť z evidencie
- preukázateľný: zaplatila som zaň na základe VPD, VU

Pokyn drsr: ide o investičnú dotáciu, nie prevádzkovú.

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=pokyn%20k%20zah%C5%95%C5%88aniu%20dot%C3%A1ci%C3 %AD%20do%20z%C3%A1kladu%20dane%20&source=web&cd=3&ved=0CDAQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.drsr.sk%2Fdrsr%2Fslovak%2Fdan ovy_subjekt%2Fpokyny_dr_sr%2Fdata%2Fmp_dotacie.pdf&ei=Hy5NT8zYFoiIhQfMi_kJ&usg=AFQjCNFfgjmaYzpCf0phS0O1dztHvij_GQ

Postupy JU staré:

§ 18
Dotácie

(1) Poskytnutá dotácia, príspevok a podpora (ďalej len „dotácia“) sa účtuje v knihe záväzkov, ak sa neúčtuje podľa odseku 2. V deň splnenia podmienok ustanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik záväzku.

(2) Ak podmienkou poskytnutia priznanej dotácie je preukázanie obstarania majetku, v deň obstarania majetku sa účtuje v knihe pohľadávok nárok na poskytnutie dotácie. V deň prijatia dotácie sa účtuje zánik pohľadávky.

------------------------------

Mne z toho vyplýva, ak je v zmluve riadne uvedené, že nie je možné uplatniť paušálne výdavky, i keď ich môžem riadne viesť, evidovať...., a naozaj uplatním paušálne výdavky, porušila som zmluvu, a vyplýva mi z toho sankcia, napr. musím vrátiť dotáciu, ale to je taktiež uvedené zrejme v zmluve ako porušenie podmienok.
Zita5
28.02.12,19:00
marjankaj
28.02.12,21:06
Mne z toho vyplýva, ak je v zmluve riadne uvedené, že nie je možné uplatniť paušálne výdavky, i keď ich môžem riadne viesť, evidovať...., a naozaj uplatním paušálne výdavky, porušila som zmluvu, a vyplýva mi z toho sankcia, napr. musím vrátiť dotáciu, ale to je taktiež uvedené zrejme v zmluve ako porušenie podmienok.

Betka aj ja som toto tvrdil. Ale z daňového aj účtovného hľadiska je to v poriadku. Len úrad práce by z toho chcel niečo získať. Myslím, že vrátenie dotácie je možné úspešne napadnúť na súde. Ak niečo v zmluve je v rozpore so zákonom, tak je zmluva v tom bode neplatná.
denisadam
29.02.12,22:35
stretol sa už niekto s tým, aby UPSVR kontroloval účtovníctvo? pokiaľ viem, kontrolujú len či sú prostriedky z nej použité podľa podnikateľského zámeru
marjankaj
29.02.12,22:46
stretol sa už niekto s tým, aby UPSVR kontroloval účtovníctvo? pokiaľ viem, kontrolujú len či sú prostriedky z nej použité podľa podnikateľského zámeru
A ty si myslíš, že tam na UPSVR tomu niekto rozumie?
marjankaj
29.02.12,23:05
Aj ja si to myslím,
predsa zmluva nemôže byť nadradená zákonu. Zákon je postavený vyššie. Ale na toto by nám dali odpoveď len právnici.

Ved napr. ani zamestnanec sa nemôže vopred vzdať svojich práv, napr. podpísaním vyhlásenia že nechce stravné lístky.

Gabika toto je trochu iné, tu nejde o dohodu, ale o povinnosť zo zákona. Ale aspoň som zistil, že ide o rozdiel o právo a uplatnenie práva.
Ale aj v tomto prípade neviem ako by zamestnávateľ donútil zamestnanca, aby si prevzal stravné lístky. Teda ak by sa taký zamestnanec našiel, čo by ich odmietol prevziať. Teda čisto teoreticky.
Právo na lístky má. Ale ako ho donútiť, aby si ich prevzal? Alebo mu zákon prikazuje ich prevziať?
pinta
01.03.12,05:39
tiež mám v NR takého, čo ani tú zmluvu neprečítal, keď pripomienkujem tak híka ako somárik,že či ozaj
lynn
02.03.12,17:33
Prečítala som si vaše názory na poskytnutú dotáciu z úradu práce. Vediem jednoduché účtovníctvo začínajúcemu podnikateľovi-právnikovi-SZČO-začal činnosť v novembri 2011, požiadal o dotáciu podľa § 49 a v decembri ju aj dostal. Čerpať ju bude až v roku 2012. Myslíte si, že sa chápe ako porušenie dohody ohľadom zákazu použitia paušálnych výdavkov v roku 2011, ak v roku 2011 využije tento podnikateľ paušál a v roku 2012 už skutočne preukazateľné výdavky? Ak by účtoval skutočné výdavky v roku 2011, bolo by to preňho nevýhodné - zaplatil by daň približne vo výške poskytnutej dotácie. Takže asi nemal vôbec žiadať o dotáciu. Čiže moja otázka je: môže v roku nadobudnutia dotácie využiť paušálne výdavky /v tomto roku dotáciu nepoužil/ a v ďalšom roku už bude účtovať o skutočných výdavkoch? Ďakujem, prípadne má niekto už k tejto problematike názor DRSR v B Bystrici. Vyjadrenie na tejto stránke k dotácii z roku 2010 z UPSVAR som porozumela tak, že dôležitý je spôsob účtovania výdavkov roku použitia dotácie-to znamená, že v roku 2012 budem účtovať už skutočné výdavky. Prikladám príspevok-vyjadrenie DRSR:
Re: Dotácie 2011 -2012 - zákaz používať paušálne výdavky §6 odst.10 ZoDzP
Re: Otázky a odpovede DRSR - Účtovanie dotácie rok 2010

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Dotácia u daňovníka, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, sa zahŕňa celá do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom bola prijatá, t.j., ak dotáciu, podporu alebo príspevok príjme daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky, príjem sa časovo nerozlišuje. Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal aj použil (čerpal) na stanovený účel, nie je v danom prípade rozhodujúca.
Ak je daňovníkovi v zdaňovacom období, v ktorom uplatňuje tzv. paušálne výdavky, poskytnutá napr. prevádzková dotácia, ktorú v tomto roku nepoužije na určený účel, ale použije ju až v nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom však zmení spôsob uplatňovania výdavkov z tzv. paušálnych výdavkov na preukázateľné daňové výdavky a v ktorom bude účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, celú prevádzkovú dotáciu zahrnie do základu dane v roku, v ktorom ju prijal (tzv. paušálne výdavky uplatní z úhrnu dosiahnutých príjmov vrátane prijatej dotácie).
V nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom zmení spôsob uplatňovania výdavkov a v ktorom začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva zahrnie do daňových výdavkov výdavky preukázateľne vynaložené na účel, na ktorý mu bola táto dotácia poskytnutá.
Nakoľko celú prevádzkovú dotáciu zahrnul do základu dane (zdanil) už v tom zdaňovacom období, v ktorom ju prijal, nebude už tento príjem zahŕňať do základu v zdaňovacom období, v ktorom dotáciu použije.
Pre dokladovanie použitia dotácie pre poskytovateľa dotácie, daňovník vedie takú evidenciu akú na dokladovanie požadoval poskytovateľ.

V
ewita888
02.03.12,17:41
treba prečítať, čo má v dohode s upsvar-om.. ak je tam zákaz účtovať paušál, je to porušenie dohody..
veronikasad
02.03.12,17:44
Lynn, prerátala si si aj výšku preddavkov do ZP pri paušálnych výdavkoch ? Z titulu zmeny spôsobu zdaňovania už nie je možné podávať dodatočné daňové priznanie.
avalik
02.03.12,17:50
Lynn, pises, ze uctujes pravnikovi - ved nech sa on vyjadri k podmienke v dohode neuplatnovat pausalne vydavky, celkom by ma zaujimal jeho nazor
lynn
02.03.12,18:02
Prepáč Veronikasad, asi mi niečo ušlo v informáciách, ale pochopila som tvoju otázku, že pri paušálných výdavkoch by mi pravdepodobne vyšli vyššie preddavky do ZP. Doteraz som si myslela, že keď bude nižší základ dane pri použití paušálnych výdavkov, tak aj preddavky do ZP budú nižšie. je to inak? Prosím ťa, môžeš mi bližšie objasniť tvoju druhú vetu?- asi myslíš, že v roku 2011-paušál a v roku 2012 skutočné výdavky-čo si myslela tým "nie je možné podávať dodatočné daňové priznanie"? Ďakujem.
lynn
02.03.12,18:07
Právnik je tiež toho názoru, že dohoda je dohoda a platí, čo je napísané v nej. Podpisom s ňou súhlasíš a máš na výber-zobrať dotáciu, alebo nie. Bohužiaľ dopredu sa tieto informácie nedozvedel a keď prekonal všetku byrokraciu okolo získania dotácie, podcenil resp. nerozumel presne tejto infomácii-rozumel len do tej miery, že všetky dohodnuté výdavky musí vydokladovať a to sa mu zdala logická požiadavka.
veronikasad
02.03.12,18:08
Prepáč Veronikasad, asi mi niečo ušlo v informáciách, ale pochopila som tvoju otázku, že pri paušálných výdavkoch by mi pravdepodobne vyšli vyššie preddavky do ZP. Doteraz som si myslela, že keď bude nižší základ dane pri použití paušálnych výdavkov, tak aj preddavky do ZP budú nižšie. je to inak? Prosím ťa, môžeš mi bližšie objasniť tvoju druhú vetu?- asi myslíš, že v roku 2011-paušál a v roku 2012 skutočné výdavky-čo si myslela tým "nie je možné podávať dodatočné daňové priznanie"? Ďakujem.
Vymeriavací základ na preddavky si vypočítaš : základ dane/2.14/ počet mesiacov podnikania. Ak podniká jeden mesiac bude to určite viac ako minimum.

Čo som myslela tou vetou ? Ak sa mu budú zdať vysoké a zistí, že pri skutočných výdavkoch by boli z minima - bohužial, už s tým nič neurobí. (dodatočné DP za rok 2011 podať nemôže).

Písala som o roku 2011 a predpokladala, že žiadne príjmy, okrem dotácie nemal. Dotáciu chceš zdaniť paušálnymi výdavkami v prvom roku podnikania. Ak to tak nie je - vysvetli aké príjmy okrem dotácie mal.
lynn
02.03.12,18:25
Vymeriavací základ na preddavky si vypočítaš : základ dane/2.14/ počet mesiacov podnikania. Ak podniká jeden mesiac bude to určite viac ako minimum.

Čo som myslela tou vetou ? Ak sa mu budú zdať vysoké a zistí, že pri skutočných výdavkoch by boli z minima - bohužial, už s tým nič neurobí. (dodatočné DP za rok 2011 podať nemôže).

Písala som o roku 2011 a predpokladala, že žiadne príjmy, okrem dotácie nemal. Dotáciu chceš zdaniť paušálnymi výdavkami v prvom roku podnikania. Ak to tak nie je - vysvetli aké príjmy okrem dotácie mal.
1. preddavky na ZP - stále asi dobre nerozumiem preddavkom na ZP-či použijem paušálne výdavky /sú vyššie/ alebo skutočné výdavky / sú nižšie/, v obidvoch prípadoch základ dane prepočítam len na počet mesiacov podnikania /právnik začal podnikať v novembri/, alebo je to inak? asi áno, lebo píšeš, že možno pri skutočných výdavkoch by platil z minima a pri paušálnych by bol základ dane asi omnoho vyšší a teda nevýhodnejší.
2. Okrem dotácie mal príjmy z podnikania cca 10 tis.€. To znamená, že s dotáciou /cca 2500€/ by boli zdaniteľné príjmy 12500€. A od týchto príjmov chcem odčítať paušálne výdavky, pretože v podstate žiadne iné skutočné výdavky nemal /okrem preddavku do ZP/.
veronikasad
02.03.12,18:29
1. preddavky na ZP - stále asi dobre nerozumiem preddavkom na ZP-či použijem paušálne výdavky /sú vyššie/ alebo skutočné výdavky / sú nižšie/, v obidvoch prípadoch základ dane prepočítam len na počet mesiacov podnikania /právnik začal podnikať v novembri/, alebo je to inak? asi áno, lebo píšeš, že možno pri skutočných výdavkoch by platil z minima a pri paušálnych by bol základ dane asi omnoho vyšší a teda nevýhodnejší.
2. Okrem dotácie mal príjmy z podnikania cca 10 tis.€. To znamená, že s dotáciou /cca 2500€/ by boli zdaniteľné príjmy 12500€. A od týchto príjmov chcem odčítať paušálne výdavky, pretože v podstate žiadne iné skutočné výdavky nemal /okrem preddavku do ZP/.
Pokial mal aj iné príjmy z podnikania, môže byť pre neho výhodnejšie uplatniť si paušálne výdavky. Myslela som, že žiadne iné príjmy nemal a zdanil len celú dotáciu.

Aj pri paušálnych výdavkoch ten vymeriavací základ pri príjmoch ktoré uvádzaš bude vysoký.
007gituska
02.03.12,18:35
podľa môjho názoru, je zmluva v poriadku. uvediem prečo.
v čl.II bod 5 sa uvádza:
Použiť poskytnutý príspevok v súlade so žiadosťou, predloženým podnikateľským zámerom a oprávnením na vykonávanie alebo prevádzkovanie SZČ.
Akým spôsobom SZČO preukáže, že poskytnutú dotáciu použil v súlade so žiadosťou, predloženým podnikateľským zámerom a oprávnením na vykonávanie alebo prevádzkovanie činnosti, keď o tom nebude účtovať? /pozri zákon o účtovníctve, čo je predmetom účtovníctva §2/
ak nebude o skutočnostiach účtovať, ako preukáže SZČO povinnosť uvedenú v čl. II bod 14? formy poskytovania pomoci sú upravené v zákone o štátnej pomoci. jednou z foriem je aj dotácia. dotácie - poskytnutie a použitie - upravuje § 8a zákona o rozpočtových pravidlách.
v čl. IV sa uvádza: Príspevok podľa § 49 sa poskytuje na úhradu nákladov súvisiacich so SZČ vo výške a za podmienok stanovených zákonom o sluţbách zamestnanosti poskytnutým na uvedený účet
príjemcu. Príspevok sa poskytuje na výdavky, ktoré spĺňajú podmienky oprávnenosti podľa:
- zákona o sluţbách zamestnanosti
- Schémy pomoci DE MINIMIS v platnom znení na podporu zamestnanosti
- zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene
a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
- zákona č. 502/2001 Z.z. o finančnej kontrole a vnútornom audite a o zmene a doplnení
niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
v tomto článku zmluvy poskytovateľ ďalej vymedzuje spôsob preukazovania výdavkov/nákladov, pričom upozorňuje, čo je považované za oprávnený či neoprávnený výdavok/náklad. akým spôsobom by ste overili oprávnenosť výdavku/nákladu, keď by ste o ňom neúčtovali?

v podstate úrad práce vymedzením spôsobu preukazovania výdavkov/nákladov zabránil tomu, aby osoba, ktorá má preukázať oprávnenosť výdavku/nákladu v budúcnosti nemala problémy s ich preukazovaním.

dohoda je dobrovoľný právny akt; poskytovateľ tým, že v zmluve vymedzil spôsob použitia, preukazovania a aj účtovania a prijímateľ s tým súhlasil = nie je čo riešiť = prijímateľ o.i. nepoužije paušálne preukazovanie výdavkov/nákladov podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, pretože v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky ... = nepreukázal /o.i. aj v účtovníctve, kde účtuje o skutočnostiach, ktoré súvisia s jeho činnosťou/ použitie dotácie podľa čl. II zmluvy o poskytnutí dotácie.
lynn
02.03.12,18:38
Pokial mal aj iné príjmy z podnikania, môže byť pre neho výhodnejšie uplatniť si paušálne výdavky. Myslela som, že žiadne iné príjmy nemal a zdanil len celú dotáciu.

Aj pri paušálnych výdavkoch ten vymeriavací základ pri príjmoch ktoré uvádzaš bude vysoký.
Prepáč, že ťa ešte otravujem-je dosť neskoro, ale si tiež toho názoru, že by som mohla v roku 2011 urobiť výdavky paušálom a v roku 2012-keď bude reálne použitá dotácia už budem účtovať skutočné výdavky? Alebo predsa je tam niečo sporné s požiadavkou dohody, že príjemca príspevku si nemôže uplatniť tzv.paušálne výdavky?
A ohľadom preddavkov na ZP, je to tak, ako som hovorila vyššie, že platia tie isté pravidlá pre výpočet základu pre ZP, či použijem paušálne výdavky alebo skutočné?
Ďakujem za odpoved a trpezlivosť.
veronikasad
02.03.12,18:41
Prepáč, že ťa ešte otravujem-je dosť neskoro, ale si tiež toho názoru, že by som mohla v roku 2011 urobiť výdavky paušálom a v roku 2012-keď bude reálne použitá dotácia už budem účtovať skutočné výdavky? Alebo predsa je tam niečo sporné s požiadavkou dohody, že príjemca príspevku si nemôže uplatniť tzv.paušálne výdavky? Má už dohodu "po novom" o ktorej je táto téma ?
A ohľadom preddavkov na ZP, je to tak, ako som hovorila vyššie, že platia tie isté pravidlá pre výpočet základu pre ZP, či použijem paušálne výdavky alebo skutočné? platia rovnaké pravidlá
Ďakujem za odpoved a trpezlivosť.
v texte
007gituska
02.03.12,18:45
podľa § 8 ods. 4 zákona o rozpočtových pravidlách prostriedku EU, prostriedky ŠR SR určené na spolufinancovanie možno použiť aj v nasledujúcich rozpočtových rokoch /dokedy sa majú použiť je uvedené v zmluve napr. do 31. X. 2014/. keď dáš paušál v roku 2011 = potom celá dotácia ide do príjmu roku 2011 a máš problém s preukázaním dodržania účelu použitia dotácie, pretože paušál = všetky výdavky, t.j. výdavky nešpecifikuješ podľa zmluvy o poskytnutí dotácie.
lynn
02.03.12,18:46
podľa môjho názoru, je zmluva v poriadku. uvediem prečo.
v čl.II bod 5 sa uvádza:
Použiť poskytnutý príspevok v súlade so žiadosťou, predloženým podnikateľským zámerom a oprávnením na vykonávanie alebo prevádzkovanie SZČ.
Akým spôsobom SZČO preukáže, že poskytnutú dotáciu použil v súlade so žiadosťou, predloženým podnikateľským zámerom a oprávnením na vykonávanie alebo prevádzkovanie činnosti, keď o tom nebude účtovať? /pozri zákon o účtovníctve, čo je predmetom účtovníctva §2/
ak nebude o skutočnostiach účtovať, ako preukáže SZČO povinnosť uvedenú v čl. II bod 14? formy poskytovania pomoci sú upravené v zákone o štátnej pomoci. jednou z foriem je aj dotácia. dotácie - poskytnutie a použitie - upravuje § 8a zákona o rozpočtových pravidlách.
v čl. IV sa uvádza: Príspevok podľa § 49 sa poskytuje na úhradu nákladov súvisiacich so SZČ vo výške a za podmienok stanovených zákonom o sluţbách zamestnanosti poskytnutým na uvedený účet
príjemcu. Príspevok sa poskytuje na výdavky, ktoré spĺňajú podmienky oprávnenosti podľa:
- zákona o sluţbách zamestnanosti
- Schémy pomoci DE MINIMIS v platnom znení na podporu zamestnanosti
- zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene
a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
- zákona č. 502/2001 Z.z. o finančnej kontrole a vnútornom audite a o zmene a doplnení
niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
v tomto článku zmluvy poskytovateľ ďalej vymedzuje spôsob preukazovania výdavkov/nákladov, pričom upozorňuje, čo je považované za oprávnený či neoprávnený výdavok/náklad. akým spôsobom by ste overili oprávnenosť výdavku/nákladu, keď by ste o ňom neúčtovali?

v podstate úrad práce vymedzením spôsobu preukazovania výdavkov/nákladov zabránil tomu, aby osoba, ktorá má preukázať oprávnenosť výdavku/nákladu v budúcnosti nemala problémy s ich preukazovaním.

dohoda je dobrovoľný právny akt; poskytovateľ tým, že v zmluve vymedzil spôsob použitia, preukazovania a aj účtovania a prijímateľ s tým súhlasil = nie je čo riešiť = prijímateľ o.i. nepoužije paušálne preukazovanie výdavkov/nákladov podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, pretože v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky ... = nepreukázal /o.i. aj v účtovníctve, kde účtuje o skutočnostiach, ktoré súvisia s jeho činnosťou/ použitie dotácie podľa čl. II zmluvy o poskytnutí dotácie.
Ďakujem za odpoved. Takže rozumiem tomu tak, že ak mám niečo preukázať, musím o tom účtovať /nestačí mať v prípade kontroly k dispozícii doklady o výdavkoch/-súhlasila som s tým v dohode s UPSVAR-om. Si si istá, že aj keď ide o príjem dotácie v roku 2011 a jej použitie v roku 2012, musím v obidvoch rokoch účtovať skutočné výdavky, lebo aj príjem aj výdaj sa týka danej dohody? Vychádza mi tento záver, že je jediný akceptovateľný pre prípadnú kontrolu.
lynn
02.03.12,18:47
v texte
áno má dohodu po novom z novembra 2011.
lynn
02.03.12,18:52
podľa § 8 ods. 4 zákona o rozpočtových pravidlách prostriedku EU, prostriedky ŠR SR určené na spolufinancovanie možno použiť aj v nasledujúcich rozpočtových rokoch /dokedy sa majú použiť je uvedené v zmluve napr. do 31. X. 2014/. keď dáš paušál v roku 2011 = potom celá dotácia ide do príjmu roku 2011 a máš problém s preukázaním dodržania účelu použitia dotácie, pretože paušál = všetky výdavky, t.j. výdavky nešpecifikuješ podľa zmluvy o poskytnutí dotácie.
Takže, tak isto mi radíš použiť v obidvoch rokoch len skutočné výdavky. Potom zostáva na zváženie, ak celú dotáciu pohltí odvedená daň, či dotáciu nevrátiť ihneď. Resp. účtovať paušál a až v prípade kontroly výdavkov na základe porušenia dohody dotáciu vrátiť, ale pravdepodobne už s nejakými sankciami.
007gituska
02.03.12,18:52
som si istá. o príjmoch a výdavkoch musíš účtovať. dávaj pozor aj na to, čo bolo v podnikateľskom zámere a v kalkulácii. v zmluve sú zadefinované oprávnené výdavky, prípadné odchýlky /v konkrétnej zmluve to bolo 15 %/ to znamená, že ak napr. chcel kúpiť počítač stolový za 300 Euro, výdavok môže byť v rozmedzí 255 - 345 Euro/. keď podnikateľ zistí, že takýto stolový počítač nemôže za takú cenu kúpiť a kúpi notebook to znamená, že porušil podmienky zmluvy a teda dotáciu nepoužil na daný účel. v zámere a kalkulácii nemal uvedený notebook ale stolový počítač. ak takúto skutočnosť zistí, ešte pred kúpou nech pekne zájde na upsvar a urobí dodatok k zmluve, kde sa dohodnú na zmene podmienok a to zo stolového počítača na notebook.
007gituska
02.03.12,18:57
a prečo nepoužiť daňovú evidenciu? v prípade skutočných príjmov a výdavkov dávaš dotáciu do príjmu len do výšky jej použitia na strane výdavkov, ktoré súvisia s účelom poskytnutia dotácie. to znamená, že keď má dotáciu v sume 3000 Euro a v roku 2011 nepoužil ani cent na daný účel a dotáciu začne reálne čerpať až v roku 2012, potom dotáciu do príjmu v roku 2011 neuvádzaš. ale keď napr. použil napr. 500 Euro na daný účel v roku 2011, potom do príjmu z dotácie ide 500 Euro. vlastne akoby sa to vynulovalo.
lynn
02.03.12,19:02
som si istá. o príjmoch a výdavkoch musíš účtovať. dávaj pozor aj na to, čo bolo v podnikateľskom zámere a v kalkulácii. v zmluve sú zadefinované oprávnené výdavky, prípadné odchýlky /v konkrétnej zmluve to bolo 15 %/ to znamená, že ak napr. chcel kúpiť počítač stolový za 300 Euro, výdavok môže byť v rozmedzí 255 - 345 Euro/. keď podnikateľ zistí, že takýto stolový počítač nemôže za takú cenu kúpiť a kúpi notebook to znamená, že porušil podmienky zmluvy a teda dotáciu nepoužil na daný účel. v zámere a kalkulácii nemal uvedený notebook ale stolový počítač. ak takúto skutočnosť zistí, ešte pred kúpou nech pekne zájde na upsvar a urobí dodatok k zmluve, kde sa dohodnú na zmene podmienok a to zo stolového počítača na notebook.
ďakujem za radu, aj tebe a všetkým predchádzajúcim na tejto stránke a mám v tom dúfam jasno.
007gituska
02.03.12,19:04
som rada, keď sa podarilo. pekný večer
avalik
02.03.12,19:59
podľa môjho názoru, je zmluva v poriadku. uvediem prečo.
v čl.II bod 5 sa uvádza:
Použiť poskytnutý príspevok v súlade so žiadosťou, predloženým podnikateľským zámerom a oprávnením na vykonávanie alebo prevádzkovanie SZČ.
Akým spôsobom SZČO preukáže, že poskytnutú dotáciu použil v súlade so žiadosťou, predloženým podnikateľským zámerom a oprávnením na vykonávanie alebo prevádzkovanie činnosti, keď o tom nebude účtovať? /pozri zákon o účtovníctve, čo je predmetom účtovníctva §2/
ak nebude o skutočnostiach účtovať, ako preukáže SZČO povinnosť uvedenú v čl. II bod 14? formy poskytovania pomoci sú upravené v zákone o štátnej pomoci. jednou z foriem je aj dotácia. dotácie - poskytnutie a použitie - upravuje § 8a zákona o rozpočtových pravidlách.
v čl. IV sa uvádza: Príspevok podľa § 49 sa poskytuje na úhradu nákladov súvisiacich so SZČ vo výške a za podmienok stanovených zákonom o sluţbách zamestnanosti poskytnutým na uvedený účet
príjemcu. Príspevok sa poskytuje na výdavky, ktoré spĺňajú podmienky oprávnenosti podľa:
- zákona o sluţbách zamestnanosti
- Schémy pomoci DE MINIMIS v platnom znení na podporu zamestnanosti
- zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene
a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
- zákona č. 502/2001 Z.z. o finančnej kontrole a vnútornom audite a o zmene a doplnení
niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
v tomto článku zmluvy poskytovateľ ďalej vymedzuje spôsob preukazovania výdavkov/nákladov, pričom upozorňuje, čo je považované za oprávnený či neoprávnený výdavok/náklad. akým spôsobom by ste overili oprávnenosť výdavku/nákladu, keď by ste o ňom neúčtovali?

v podstate úrad práce vymedzením spôsobu preukazovania výdavkov/nákladov zabránil tomu, aby osoba, ktorá má preukázať oprávnenosť výdavku/nákladu v budúcnosti nemala problémy s ich preukazovaním.

dohoda je dobrovoľný právny akt; poskytovateľ tým, že v zmluve vymedzil spôsob použitia, preukazovania a aj účtovania a prijímateľ s tým súhlasil = nie je čo riešiť = prijímateľ o.i. nepoužije paušálne preukazovanie výdavkov/nákladov podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, pretože v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky ... = nepreukázal /o.i. aj v účtovníctve, kde účtuje o skutočnostiach, ktoré súvisia s jeho činnosťou/ použitie dotácie podľa čl. II zmluvy o poskytnutí dotácie.

preco by szco, ktora vedie jednoduche uctovnictvo v sulade so zakonom nemohla uplatnit pausalne vydavky? - ved evidenciu ma ... len je pre nu vyhodnejsie z danoveho hladiska uplatnit pausalne vydavky - ved uctovnictvo na kontrolu ma pripravene a uchovava v sulade so zakonom.
007gituska
02.03.12,20:05
pozri text vyššie. nikto jej predsa nebráni uplatniť paušálne výdavky. v tomto prípade dá celú dotáciu do príjmu. napr. dotácia v roku 2011 bola 3000 Euro. nemá žiadne výdavky a preto chce použiť paušál. celú dotáciu dá do príjmu = 3000. paušál 40 % = 1200. teda je v zisku 1800. v prípade kontroly má problém s preukázaním dodržania účelu použitia dotácie. v prípade, že nepoužije paušál a nemá žiadne výdavky, tak dotáciu do príjmu nedá a paušál 40 % je len z toho, čo dá do príjmu. v ďalšom roku použije dotáciu a riadne preukazuje výdavky. čo je pre ňu výhodnejšie?
avalik
02.03.12,20:21
pozri text vyššie. nikto jej predsa nebráni uplatniť paušálne výdavky. v tomto prípade dá celú dotáciu do príjmu. napr. dotácia v roku 2011 bola 3000 Euro. nemá žiadne výdavky a preto chce použiť paušál. celú dotáciu dá do príjmu = 3000. paušál 40 % = 1200. teda je v zisku 1800. v prípade kontroly má problém s preukázaním dodržania účelu použitia dotácie. v prípade, že nepoužije paušál a nemá žiadne výdavky, tak dotáciu do príjmu nedá a paušál 40 % je len z toho, čo dá do príjmu. v ďalšom roku použije dotáciu a riadne preukazuje výdavky. čo je pre ňu výhodnejšie?

berme pripad, ze dostal dotaciu na urcitu zivnost, zaroven si tiez zalozil aj inu zivnost, z ktorej ma prijmy ale nema velke vydavky. z dotacie nepouzil nic alebo dajme tomu pouzil polovicu (s dodrzanim ucelu). stale si myslim, ze uplatnenie pausalnych vydavkov je prenho vyhodnejsie - ale dohodou je obnedzeny v uplatneni svojich prav
marjankaj
02.03.12,20:42
No ak mal za dva mesiace príjmy 10 000 € tak za rok 2012 by mu to malo vyjsť príjmy 60000 €, z toho paušálne výdavky 40% je 24000 €. Tá dotácia je 2500 € oproti tomu smiešna. Ak by musel tú dotáciu vrátiť, tak sa mu tie paušálne výdavky vyplatia za roky 2011, 2012 a 2013.
A ako právnik by to mal vedieť uhrať pri spore o vrátenie dotácie. 2500 je naozaj smiešna suma oproti tomu, čo by stratil pri skutočných výdavkoch na dani a odvodoch.
Kvietocek
03.03.12,19:32
Nové znenia v Dohodách o poskytnutí dotácie .

8) Riadne evidovať výdavky na SZČ, ktoré musia byť identifikovateľné a preukázateľné, doložené účtovnými záznamami, ktoré sú riadne evidované u príjemcu, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti, účinnosti, primeranosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľským zámerom. Z uvedeného vyplýva, že príjemca príspevku si nemôže uplatniť tzv. paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zák. č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v daňovom priznaní v období plnenia podmienok dohody, uzatvorenej podľa § 49 zákona o službách zamestnanosti.

Z uvedeného vyplýva , že pri poskytnutých dotáciách už nemožno použiť paušálne výdavky .Vyslovene je to v zmluve uvedené .


aka je pokuta za nedodrzanie
ewita888
03.03.12,19:39
aka je pokuta za nedodrzanie
vrátenie dotácie
beabea
05.03.12,16:45
a prečo nepoužiť daňovú evidenciu? v prípade skutočných príjmov a výdavkov dávaš dotáciu do príjmu len do výšky jej použitia na strane výdavkov, ktoré súvisia s účelom poskytnutia dotácie. to znamená, že keď má dotáciu v sume 3000 Euro a v roku 2011 nepoužil ani cent na daný účel a dotáciu začne reálne čerpať až v roku 2012, potom dotáciu do príjmu v roku 2011 neuvádzaš. ale keď napr. použil napr. 500 Euro na daný účel v roku 2011, potom do príjmu z dotácie ide 500 Euro. vlastne akoby sa to vynulovalo.

Takto si to predstavujem aj ja....tiež som dostala dotáciu v r 2011, teraz robím účtovníctvo, tak ak to dobre chápem, všetky výdavky, ktoré som z dotácie nakúpila pojdu v JU do VOZD, a do POZD pojde len suma použitej dotácie, zvyšná suma dotácie nebude ovplyvňovať základ dane...dobre to chápem?:rolleyes:
juskam
05.03.12,21:41
Keď zaučtujem nákup z dotácie napr. 30.6.2011 do výdavkov a tú istú sumu preučtujem do zdaniteľných prijmov cez interné doklady datumom 30.6. alebo 31.12 ako uzavierkovú operáciu?
Marína
05.03.12,21:44
marjankaj
05.03.12,21:51
a prečo nepoužiť daňovú evidenciu? v prípade skutočných príjmov a výdavkov dávaš dotáciu do príjmu len do výšky jej použitia na strane výdavkov, ktoré súvisia s účelom poskytnutia dotácie. to znamená, že keď má dotáciu v sume 3000 Euro a v roku 2011 nepoužil ani cent na daný účel a dotáciu začne reálne čerpať až v roku 2012, potom dotáciu do príjmu v roku 2011 neuvádzaš. ale keď napr. použil napr. 500 Euro na daný účel v roku 2011, potom do príjmu z dotácie ide 500 Euro. vlastne akoby sa to vynulovalo.
A čo vyriešiš daňovou evidenciou?
Katy a R
05.03.12,22:02
A čo vyriešiš daňovou evidenciou?
no že nedá celú dotáciu do príjmov :) a nevýjde je platiť SP ;):confused:
marjankaj
05.03.12,22:10
no že nedá celú dotáciu do príjmov :) a nevýjde je platiť SP ;):confused:
Veď to ide aj pri vedení JU.
A téma je o zákaze paušálnych výdavkoch, či...?:confused:
Katy a R
05.03.12,22:16
Veď to ide aj pri vedení JU.
A téma je o zákaze paušálnych výdavkoch, či...?:confused:
Však hej - Len pre mňa je daňová evidencia oveľa jednoduchšia ako JU - a netreba ani výkazy :) Len som reagovala na tvoju otázku;)
A ani mi tak veľmi netrhá žily zakázanie paušálnych výdavkov .. (aj keď to nie je s kostolným poriadkom) - už som písala, prečo..
marjankaj
05.03.12,22:31
Však hej - Len pre mňa je daňová evidencia oveľa jednoduchšia ako JU - a netreba ani výkazy :) Len som reagovala na tvoju otázku;)
A ani mi tak veľmi netrhá žily zakázanie paušálnych výdavkov .. (aj keď to nie je s kostolným poriadkom) - už som písala, prečo..
No paušálne výdavky sú ešte jednoduchšie.
A prečo by nemali byť s kostolným poriadkom?
Katy a R
05.03.12,22:34
No paušálne výdavky sú ešte jednoduchšie.
A prečo by nemali byť s kostolným poriadkom?
To zakázanie paušálnych výdavkov nie je s kostolným poriadkom - podľa mňa.
pri terajšej výške dotácie sa pri paušále nedá vyhnúť SP ;)
marjankaj
05.03.12,22:47
To zakázanie paušálnych výdavkov nie je s kostolným poriadkom - podľa mňa.
pri terajšej výške dotácie sa pri paušále nedá vyhnúť SP ;)
Odvodom do SP sa nevyhneš ani keď budeš mať príjem nad cca 3900 € okrem tej dotácie. Čo zase až tak veľa nie je.
Samozrejme si každý musí sám určiť, čo je pre neho najvýhodnejšie. Úrad práce by doho nemal kafrať.

Teda ak by som sa mal motať s príjmami do tých cca 3900 €, tak by som tú dotáciu rozdelil do troch rokov, aby mi vyšli príjmy do 1779,65 € a nemusel by som ani podávať daňové priznanie.
Katy a R
05.03.12,22:56
štipku pridaj ..
sally
10.03.12,11:52
Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť : uzatvorená dohoda s ÚP 23.08.2011, v článku II ods. 6
Oprávnené výdavky na SZČ súvisiace s poskytnutím finančným príspevkom musia byť identifikovateľné, preukázateľné, odložené účtovnými záznamami, musia byť zaevidované v účtovníctve príjemcu ako účtovnej jednotky a musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľským zámerov.

Podľa tohoto mi vychádza je môžem urobiť DP a viešť paušálne výdavky a dotáciu dám celú do príjmu roku 2011. Ste tiež toho názoru?
Ďakujem
Tweety
10.03.12,11:56
Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť : uzatvorená dohoda s ÚP 23.08.2011, v článku II ods. 6
Oprávnené výdavky na SZČ súvisiace s poskytnutím finančným príspevkom musia byť identifikovateľné, preukázateľné, odložené účtovnými záznamami, musia byť zaevidované v účtovníctve príjemcu ako účtovnej jednotky a musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľským zámerov.

Podľa tohoto mi vychádza je môžem urobiť DP a viešť paušálne výdavky a dotáciu dám celú do príjmu roku 2011. Ste tiež toho názoru?
Ďakujem

Pozri si ihneď prvý príspevok od Zita5 a zistíš, že sa paušál uplatniť nedá.
sally
11.03.12,09:24
Prečítala som si príspevok od Zita 5 hneď na začiatku, a ona tam uviedla odst. 8 podľa nových zmlúv a pri tomto ods. je ešte navyše veta:
Z uvedeného vyplýva, že príjemca príspevku si nemôže uplatniť tzv. paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zák. č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v daňovom priznaní v období plnenia podmienok dohody, uzatvorenej podľa § 49 zákona o službách zamestnanosti.
Ja túto vetu vyslovene v zmluve v ods. 6 ako som písala nemám. Toto znenie bolo až v zmluvách na konci roku 2011, ja mám zmluvu o konca augusta. Tak som teraz na rozpakoch či ten zákaz paušálnych platí aj pre mňa.
Prosím pomôže mi niekto?
Xanti
11.03.12,09:30
Sally,
čítaj zmluvu u nás v okrese je ten zákaz od augusta a v odstavci 7. Každá zmluva je iná, myslím z rôznych okresov. Takže treba čítať celé zmluvy nie len odporúčané odstavce :D
Zita5
12.03.12,11:25
Vyjadrenie Ministerstva financií zo dňa 07.03.2012 k použitiu paušálnych výdavkov pri dotácii z UPSVAR
marjankaj
12.03.12,11:40
Vyjadrenie Ministerstva financií zo dňa 07.03.2012 k použitiu paušálnych výdavkov pri dotácii z UPSVAR
Veď som už skôr tvrdil. že na tých úradoch práce a asi aj v celom rezorte príslušného ministerstva nie sú kompletní. Za tie necelé dva roky to iba potvrdili.
Zita5
12.03.12,11:52
Doplnila som Vám ešte aj žiadosť , aby ste si mohli dať súvis s odpoveďou .
Zita5
12.03.12,12:09
Veď som už skôr tvrdil. že na tých úradoch práce a asi aj v celom rezorte príslušného ministerstva nie sú kompletní. Za tie necelé dva roky to iba potvrdili.

K tomu asi nie je potrebné žiaden komentár - ale len maličkosť-ľavá nevie čo robí pravá.
marjankaj
12.03.12,12:10
Teda ja som sa najprv na to pozeral zo širšieho hľadiska.
Napríklad by som uzatvoril s niekým dohodu, že ak nepôjdem voliť(je to moje právo zaručené ústavou), tak mi dá 1000 €.
No a ja by som voliť išiel a dotyčný by to zistil. Tak mi samozrejme nemusí vyplatiť tých 1000 €. Je to naozaj o formulovaní tej dohody.

Ale dotyčný nie je štátny orgán.
Z ústavy SR


(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.
marjankaj
12.03.12,12:12
K tomu asi nie je potrebné žiaden komentár - ale len maličkosť-ľavá nevie čo robí pravá.
Ale vedia.
Vytĺcť z ľudí čo najviac bubáčikov a potom šup s nimi lopatou Lopatkovi.
AdaG
12.03.12,12:12
Takže? Ktoré ministerstvo je dôležitejšie? Keď podpíšeš dohodu s UPSVaR, súhlasíš s ňou. A keďže je doslova uvedené, že nesmieš používať paušálne výdavky, pomôže ti stanovisko MF SR?
marjankaj
12.03.12,12:14
Takže? Ktoré ministerstvo je dôležitejšie? Keď podpíšeš dohodu s UPSVaR, súhlasíš s ňou. A keďže je doslova uvedené, že nesmieš používať paušálne výdavky, pomôže ti stanovisko MF SR?
Kašlať na ich stanoviská.
Prečítaj si ústavu a príslušné zákony.

Keby ti tam do tej dohody napísali, že pri porušení podmienok pôjdeš sedieť do basy na 5 rokov, tak pôjdeš sedieť bez odvrávania?
ewita888
12.03.12,12:17
minulý týždeň som sa pýtala priamo na upsvare kontrolórov, ani o tomto nevedeli.. oni vraj DP vobec nekontrolujú, podla mňa ani na to nemajú právo.. sledujú len evidenciu a či je majetok skutočne vo firme a či je označkovaný.. ale asi na každom upsvare je to inak..
Zita5
12.03.12,12:26
Ja môžem ešte spraviť to , že postúpim na vyjadrenie moju žiadosť, ktorú som zaslala na MF SR spolu s odpoveďou z MF SR a nech sa k tomu UPSVAR vyjadrí .
Melnick
12.03.12,12:54
Zituš ,môžem Ťa volať " naša hovorkyňa" ?
Zita5
12.03.12,12:56
Postúpila som už dokumenty na vyjadrenie Ministerstvu práce sociálnych vecí a rodiny - Sekcia legislatívy .Pani riaditeľka je právnička, snáď sa bude vedieť lepšie vyjadriť .:)Tak budeme čakať .:)Už chcem mať v tom konečne jasno .
Zita5
12.03.12,12:58
Majka kľudne :D :)
Katy a R
12.03.12,16:29
Takže? Ktoré ministerstvo je dôležitejšie? Keď podpíšeš dohodu s UPSVaR, súhlasíš s ňou. A keďže je doslova uvedené, že nesmieš používať paušálne výdavky, pomôže ti stanovisko MF SR?
UPSVaR vyžaduje to čo vyžaduje (v dohode). To môže vyžadovať len pre seba! (nemchápem síce;) - možno si myslia, že takto budú dotácie lepšie využívané :confused::D)
Ale to ešte neznamená, že pre daňové účely sa nemôžeš rozhodnúť inak.:confused: Môžeš - a urobíš si tak, ako to bude pre teba výhodnejšie. ;):)
tak aspoň chápem ja ..
Zita5
12.03.12,17:45
Problém vidím v tom, že uvedenú záležitosť okolo paušálnych výdavkov (§10 odst.6) prezentuje príjemcom dotácií každý pracovník UPSVAR iným spôsobom.To znamená, že "možno"nevedome(alebo vedome) zavádzajú SZČO vlastným výkladom zákona .
Pokiaľ živnostník uplatňuje paušálne výdavky, ozaj popri tom osobitnou evidenciou nevidím problém preukázať využitie dotácie .
m.aj.a
12.03.12,21:34
Je už síce riadne neskoro, ale musím pridať ešte svoj príspevok, keďže celé to tu čítam,všetky príspevky od začiatku. Mám pred sebou zmluvu podpísanú 30.8.2011, v ktorej naozaj nie je žiadna zmienka o zákaze používania paušálnych výdavkov. Dotyčná FO vo svojom podni.zámere si dala do využitia prostriedkov v r.2012 povinné odvody do SP. V r. 2011 vyčerpala asi 2 tis., tým pádom jej nevyjde povinnosť platiť odvody do SP, tzn. že nebude môcť vlastne splniť čerpanie prostriedkov podľa podaného a schváleného zámeru, na rozdiel od toho, ak by použila uplatnenie paušálnych výdavkov, pretože by celý príspevok dala do príjmu v r.2011. Ja navrhujem viesť celú evidenciu ako v JÚ, aby ÚPSVR mal, čo potrebuje, no daň.priznanie urobiť ako je pre ňu výhodnejšie, teda paušálne výdavky. Je to samozrejme viac práce, ale si myslím, že pre ňu to stojí za to. Predsa ÚPSVR nemôže napadnúť to, aké DP podá, oni potrebujú účtovnú evidenciu. Ale budem aj tak netrpezlivo čakať na odpoveď od Zitky.
Katy a R
12.03.12,22:45
Ja by som sa vôbec nestresovala. Čo sa týka daní - treba urobiť tak, ako je výhodnejšie. Viď vyjadrenie, čo Zitka pripla.
A čo sa týka UPSVaR - vyhovieť im. (ak teda dohodu podpíšem) " Každému, co jeho jest ... "

Len treba dať pozor pri tých paušálnych výdavkoch - aby to naozaj bolo výhodnejšie;):D - nezabudnúť, že existuje aj DE napr.. ale to už som písala
m.aj.a
13.03.12,08:14
To áno, len aj pri DE dáva do príjmu len toľko, koľko vyčerpá z príspevku + ďalší príjem z podnikania (čo ona nemala). Takže sa nevyrieši ten problém s povinnými odvodmi.
Tiež by som chcela vedieť, či ten zákaz sa vzťahuje na všetky dohody uzavreté v r. 2011, aj keď to nemajú uvedené tak, ako tie z konca roka s novým znením, resp. že je to nie je ani uvedené niekdy v inom odseku.
ewita888
13.03.12,12:51
tak hádam platí to, čo sa podpísalo v dohode..
Katy a R
13.03.12,15:11
práveže ak dá paušál - tak sa povinným odvodom nevyhne (výška dotácia je sama o sebe dosť vysoká)
m.aj.a
14.03.12,10:15
[QUOTE=Zita5;1994814]Nové znenia v Dohodách o poskytnutí dotácie .

8) Riadne evidovať výdavky na SZČ, ktoré musia byť identifikovateľné a preukázateľné, doložené účtovnými záznamami, ktoré sú riadne evidované u príjemcu, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti, účinnosti, primeranosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľským zámerom. Z uvedeného vyplýva, že príjemca príspevku si nemôže uplatniť tzv. paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zák. č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v daňovom priznaní v období plnenia podmienok dohody, uzatvorenej podľa § 49 zákona o službách zamestnanosti.

Takže v "mojej" dohode je to presne po tú vetu v modrom. Preberala som to s jednou právničkou, ktorá mi to vysvetlila asi tak, že aj v tých doterajších dohodách to bolo, ale pravdepodobne si to každý vysvetlil ináč, tak tam doplnili tú ďalšiu vetu, ktorá iba vysvetľuje, že ... Z uvedeného vyplýva ...atď.
A čo sa týka povinných odvodov, práve o to mi ide, lebo ona potrebuje, aby jej vyšla povinnosť platiť, pretože si to dala aj do PZ. Takže kvôli tomu potrebuje príjem celej čiastky dotácie plus niečo málo už z podnikania. Takže, aby sme to ďalej neťahali, mám za to, že jej urobím komplet účt.evidenciu, aby mala všetky podklady na ÚP a DP urobíme s uplatnením paušálnych výdavkov.
No a pre každý prípad si môže ešte ísť to overiť na ÚP, či to bude takto pre nich v poriadku.
marjankaj
14.03.12,14:11
[QUOTE=Zita5;1994814]Nové znenia v Dohodách o poskytnutí dotácie .

8) Riadne evidovať výdavky na SZČ, ktoré musia byť identifikovateľné a preukázateľné, doložené účtovnými záznamami, ktoré sú riadne evidované u príjemcu, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti, účinnosti, primeranosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľským zámerom. Z uvedeného vyplýva, že príjemca príspevku si nemôže uplatniť tzv. paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zák. č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v daňovom priznaní v období plnenia podmienok dohody, uzatvorenej podľa § 49 zákona o službách zamestnanosti.

Takže v "mojej" dohode je to presne po tú vetu v modrom. Preberala som to s jednou právničkou, ktorá mi to vysvetlila asi tak, že aj v tých doterajších dohodách to bolo, ale pravdepodobne si to každý vysvetlil ináč, tak tam doplnili tú ďalšiu vetu, ktorá iba vysvetľuje, že ... Z uvedeného vyplýva ...atď.
A čo sa týka povinných odvodov, práve o to mi ide, lebo ona potrebuje, aby jej vyšla povinnosť platiť, pretože si to dala aj do PZ. Takže kvôli tomu potrebuje príjem celej čiastky dotácie plus niečo málo už z podnikania. Takže, aby sme to ďalej neťahali, mám za to, že jej urobím komplet účt.evidenciu, aby mala všetky podklady na ÚP a DP urobíme s uplatnením paušálnych výdavkov.
No a pre každý prípad si môže ešte ísť to overiť na ÚP, či to bude takto pre nich v poriadku.

Ale to je potom o inom. Príjmy si zvyšovať môžeš, to zákon nezakazuje. A výdavky zase nemusíš priznávať vôbec, to zase zákon neprikazuje. Iní sa snažia o pravý opak.
Gehenna1
14.03.12,16:56
Hmm... riešením by mohlo byť aj dobrovoľné poistenie do SP do tej čiastky aby jej výdavky dosiahli plnú výšku príspevku... Aj keď sa mi zdá nevýhodné platiť SP, keď nemá také príjmy ale len preto že je to uvedené v PZ. Za 1 300 € by sa dalo čo - to inšvô kúpiť....
querying
14.03.12,18:53
Ahojte,
prepacte prosim trosku mimo temu, ale blizi sa cas podavania DP a bola by som velmi vdacna za radu ohladom zdanovania dotacie prijatej este v roku 2010:
Dotaciu som prijala v 07/2010 - v tom roku som viedla JU a v PD uvadzala skutocne prijmy (nestala som sa povinnym platcom odvodov....)
V roku 2011 som tiez viedla JU, a zaroven mi este ostala cast dotacie aj na rok 2012
a tu by som potrebovala vasu pomoc, pretoze vydavky v roku 2011 neboli vysoke, a teda uvazujem o pausalnych vydavkoch, ktore sa zdaju pre mna vyhodnejsie.
OTAZKA: Ak budem uplatnovat v roku 2011 pausalne vydavky, mam do prijmu zahrnut cely zvysok dotacie z UPSVaR? teda okrem ciastky cerpanej v roku 2011 aj tu cast ktoru som este nevycerpala a ostala do r. 2012?

a potom v roku 2012 sa mi dotacia uz do prijmov vobec nepremietne a bude cela riadne zdanena..... a co pouzijem to budu uz len vydavky?
habdula
26.03.12,15:32
Takéto znenie mali už dohody v roku 2010. Jednu z nich som podpisovala aj ja a na školení pred príspevkom sme boli upozornení, že sme povinní viesť jednoduché účtovníctvo.

Podľa toho vyjadrenia z MF SR aj tak neviem, ako by som to riešila u seba. Príspevok som dostala v roku 2010, za ktorý som si spracovala JÚ, minula som iba časť príspevku, čiže iba časť bola zdanená. Tento rok by boli pre mňa výhodnejšie paušálne výdavky, čiže by som mala dať zvyšnú časť príspevku ako zdaniteľný príjem bez ohľadu na to, či som ju v roku 2011 vyčerpala celú alebo len časť a môžem si tak uplatniť paušálne výdavky?
jantta
27.03.12,11:18
SHR prijal za cely rok 2011 len dotaciu NA PODU 3000 €, moze si na dotaciu uplatnit pausalne vydavky 40 %?
jantta
28.03.12,09:57
SHR prijal za cely rok 2011 len dotaciu NA PODU 3000 €, moze si na dotaciu uplatnit pausalne vydavky 40 %???
Katy a R
28.03.12,10:00
SHR prijal za cely rok 2011 len dotaciu NA PODU 3000 €, moze si na dotaciu uplatnit pausalne vydavky 40 %???
ak sa mu to oplatí viac, ako skutočné výdavky :confused: - tak áno :)
Katy a R
29.03.12,09:44
toto ale nepatrí do tejto témy..
vjejka
03.04.12,08:39
prosím a môžete mi napísať ako ste to riešili vy? ja som klientom uplatnila paušál, tomu komu sa oplatil a dála im peňažný denník + ostatné zostavy na predloženie na upsvar... mám to tak nechať? alebo dať teda skutočné výdavky, nech je v tom štátnom rozpočte viac?:)
jantta
04.04.12,06:13
mne sa oplatilo dat pausalne vydavky..
Zita5
24.04.12,06:03
Ja môžem ešte spraviť to , že postúpim na vyjadrenie moju žiadosť, ktorú som zaslala na MF SR spolu s odpoveďou z MF SR a nech sa k tomu UPSVAR vyjadrí .

Tu je odpoveď v poradí druhá z Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny ......z UPSVAR ešte zatiaľ odpoveď nemám, ak ju obdržím tak prilepím.Myslím, že je to záležitosť na dlhé trate .Aj tak odpoveď sa ani zďaleka nevzťahuje na moju otázku.

Prvá odpoveď z MF SR je tu http://www.porada.sk/t188293-p10-dotacie-2011-2012-zakaz-pouzivat-pausalne-vydavky-a-6-odst-10-zodzp.html#post2010583
Zita5
04.05.12,06:16
Odpoveď - Ústredie práce UPSVAR

Dobrý deň,

oprávnenými výdavkami podľa zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti v platnom znení a podľa Schémy štátnej pomoci de minimis na podporu zamestnanosti - Schéma DM č. 1/2007, v zmysle nariadenia komisie ES sú len výdavky súvisiace so začatím vykonávania a prevádzkovaním samostatnej zárobkovej činnosti uchádzača o zamestnanie. Sú to výdavky, ktoré sú potrebné na uspokojivé vykonávanie konkrétnej podnikateľskej činnosti, sú s ňou priamo spojené, vzťahujú sa k predmetu konkrétneho podnikania a jeho výkonu a zároveň neprekročili stanovený limit. V zmysle Usmernenia RO č. N3/2007 v platnom znení výdavok je oprávnený, ak spĺňa okrem iných podmienok aj podmienku, že je preukázaný faktúrami alebo účtovnými dokladmi rovnocennej dôkaznej hodnoty, resp. ich overenými kópiami (overené pečiatkou a podpisom štatutárneho orgánu prijímateľa, ak prijímateľ nedisponuje pečiatkou overenie je uskutočnené iba podpisom štatutárneho orgánu prijímateľa príspevku), alebo za určitých podmienok sumarizačným hárkom a súčasne je výdavok riadne evidovaný v účtovníctve prijímateľa v súlade s platnými všeobecne záväznými právnymi predpismi (zákon č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov).
Z uvedených dôvodov je príjemca príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť v zmysle § 49 zákona o službách zamestnanosti rovnako ako aj príjemca príspevku na prevádzkovanie alebo vykonávanie SZČ v zmysle § 57 zákona o službách zamestnanosti povinný viesť účtovníctvo v zmysle zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve, a teda riadne evidovať výdavky na SZČ, ktoré musia byť identifikovateľné a preukázateľné, doložené účtovnými záznamami, ktoré sú riadne evidované u príjemcu, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti, účinnosti, primeranosti a efektívnosti a v súlade s predloženým podnikateľským zámerom a to aj v prípade, ak sa rozhodne uplatňovať tzv. paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zák. č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v daňovom priznaní v období plnenia podmienok dohody, uzatvorenej podľa § 49 zákona o službách zamestnanosti.
V súvislosti s poberaním príspevkov podľa zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti v platnom znení, Ministerstvo financií SR zároveň upozorňuje na § 17, ods. 3 písm.h) zákona o dani z príjmov, ktorý stanovuje podmienky pre zahrnutie dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane a na § 19 ods. 2 písm. m) zákona o dani z príjmov, ktorý stanovuje podmienky a rozsah pre uplatnenie daňových výdavkov na úhradu ktorých boli poskytnuté prostriedky z dotácií, podpôr a príspevkov.
Z uvedeného stanoviska MF SR vyplýva, že v zmysle zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v platnom znení daňovník si musí sám určiť výhodnosť alebo nevýhodnosť uplatnenia preukázateľných daňových výdavkov alebo paušálnych výdavkov, pričom ak si uplatní výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov a súčasne do základu dane zahrnie príjem (príspevok) plynúci z dohody.

S pozdravom


Mgr. Gitka Jansová
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny
Odbor aktívnych opatrení na trhu práce
pracovisko: Vajanského 10
Špitálska 8
812 67 Bratislava
veronikasad
04.05.12,06:20
Zitka, veď nič iné ako je v odpovedi zvýraznené, sme netvrdili ani my. Dúfam že túto odpoveď pošlú na všetky ÚP.
Zita5
04.05.12,06:21
Zitka, veď nič iné ako je v odpovedi zvýraznené, sme netvrdili ani my. Dúfam že túto odpoveď pošlú na všetky ÚP.

Veronika áno, len znenia zmlúv by mali poopraviť .
veronikasad
04.05.12,06:24
Veronika áno, len znenia zmlúv by mali poopraviť .
To by zrejme kompetetní pracovníci UP museli vedieť čo paušálne výdavky sú. Asi pred tromi rokmi som to osobne riešila s kontrolorkou UP. Evidentne nevedela o čom je reč a stále ma posielala za daňovým poradcom ...
video1983
04.05.12,08:16
maju v tom pekný zmätok, práve riešim plán a na školení nám povedali, že uplatňovať paušál si nemôžme
Zita5
04.05.12,08:17
Tak si vytlačte všetky odpovede a preukážte sa im tým, aby sa Vám k tomu vyjadrili .
veronikasad
04.05.12,08:18
maju v tom pekný zmätok, práve riešim plán a na školení nám povedali, že uplatňovať paušál si nemôžme
Uplatňovať paušál si môžeš, ale len pri zdaňovaní. Pre potreby UP musíš viesť účtovníctvo. Zober im stanovisko ústredia z príspevku č. 126
marjankaj
04.05.12,08:23
Uplatňovať paušál si môžeš, ale len pri zdaňovaní. Pre potreby UP musíš viesť účtovníctvo. Zober im stanovisko ústredia z príspevku č. 126
Veď ani neviem na čo iné by mal slúžiť?:eek:
Zita5
03.07.12,07:41
VZOR



Obsah priebežnej písomnej správy o prevádzkovaní alebo vykonávaní SZČ,



ktorú predkladá príjemca príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť v zmysle § 49 zákona



za obdobie I. a II. polroka príslušného roka (k 30.6.a k 31. 12.)



Musím zareagovať v tejto téme .Tu je uvedená priebežná správa http://www.porada.sk/t188293-p5-dotacie-2011-2012-zakaz-pouzivat-pausalne-vydavky-a-6-odst-10-zodzp.html#post1995446

V posledných dňoch sa vyskytujú informácie , že úrady práce o týchto správach nevedia.Človek sa nad tým pozastaví, lebo nepoznajú si svoje "povinnosti " . A vôbec majú takúto povinnosť všetky UPSVAR vyžadovať priebežné správy.... ? V starých dohodách sa o týchto správach nepojednáva, v nových sa aj áno a aj nie ....tak kde je pravda a ako to má byť ?
Na stránke ústredia PSVAR je toto tlačivo s stiahnutiu(pozri vpravo) ..http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/49-prispevok-na-samostatnu-zarobkovu-cinnost.html?page_id=13191. čo si o tom myslieť ?


Citujem text jednej z dohôd zo dňa 5.12.2011

17) Príjemca príspevku je povinný predkladať písomné polročné správy (t.j. k 30. 6. v danom roku a k 31.12. v danom roku) o vykonávaní SZČ a o čerpaní poskytnutých finančných prostriedkov minimálne v rozsahu:
- Prehľad o pouţití príspevku;
- Informácie o skutočnom vykonávaní SZČ;
- Informácie o dodrţiavaní podnikateľského zámeru;
- Informácie o zabezpečení publicity;
- Informácie o problémoch, s ktorými sa príjemca príspevku stretol pri vykonávaní SZČ;
- Ďalšie informácie, ktoré by mohli mať vplyv na realizáciu dohody;

Správu príjemca príspevku predloží najneskôr do jedného mesiaca po stanovenom termíne, t.j. do 31.7. za prvý polrok príslušného roka a do 31.1. nasledujúceho roka za druhý polrok daného roka, poslednú správu je povinný predloţiť do jedného mesiaca po uplynutí záväzku v zmysle Článku II. bod 3) tejto dohody.

Nedodržanie termínu predloženia priebežnej písomnej správy sa považuje za porušenie dohody a všetky náklady, ktoré vznikli po tomto termíne sa považujú za neoprávnené.
marjankaj
03.07.12,08:28
Nedodržanie termínu predloženia priebežnej písomnej správy sa považuje za porušenie dohody a všetky náklady, ktoré vznikli po tomto termíne sa považujú za neoprávnené.

Teda vlastne stačí minúť celú dotáciu pred tým podaním priebežnej správy. A náklady budú oprávnené. Dotácia sa nebude musieť vrátiť.:eek: Teda ak nebudú porušené iné ustanovenia.
Úžasná logika UPSVAR. Vidno, že sú tam samí kompetentní. Za toto si tie zlaté padáky naozaj zaslúžia.
veronikasad
03.07.12,08:31
Včera bola kamarátka (účtovníčka) na našom UP s tlačivami, ktoré majú uvedené na svojej stránke. Naozaj o nich nevedia, ústne jej povedali, že do zmluvy do 30.6. nikomu tento bod nedávali a nebudú žiadať ani jeho vyhodnotenie. Začnú ho do zmlúv dávať až od 1.7.2012.

Napriek tomu - mám jedného klienta s dotáciou z roku 2011 - tento výkaz za neho urobím.
dodomore
11.07.12,08:24
Dobry den,priznali mi jednorazovy prispevok od upsvar v sume 2600 eur.
Pokial sa rozhodnem z tejto sumy zakupit si notebook v hodnote 480 eur,musim mat na doklade o kupe uvedene svoje Ico???
Alebo staci obycajny blocik,ktory mi vystavia napriklad v nejakom elektrodome cez kasu?
Dakujem za odpoved.
Zita5
11.07.12,08:27
Dobry den,priznali mi jednorazovy prispevok od upsvar v sume 2600 eur.
Pokial sa rozhodnem z tejto sumy zakupit si notebook v hodnote 480 eur,musim mat na doklade o kupe uvedene svoje Ico???
Alebo staci obycajny blocik,ktory mi vystavia napriklad v nejakom elektrodome cez kasu?
Dakujem za odpoved.

Preštudujte si najskôr podmienky v dohode uzatvorenej s UPSVAR .
ewita888
16.07.12,09:12
Preposielala som na upsvar všetky e-maily, ktorými sa tu riešili a dotazovali paušálne výdavky.. dnes som bola na upsvar zaniesť polročnú správu a pani, bez toho, aby som niečo spomenula mi hovorí: no tak už tie paušálne výdavky do zmlúv nedávame.. prišlo im usmernenie z BA.. som rada, že sme niečo vyriešili... :)
Katy a R
16.07.12,09:34
V posledných dňoch sa vyskytujú informácie , že úrady práce o týchto správach nevedia.Človek sa nad tým pozastaví, lebo nepoznajú si svoje "povinnosti " . A vôbec majú takúto povinnosť všetky UPSVAR vyžadovať priebežné správy.... ? V starých dohodách sa o týchto správach nepojednáva, v nových sa aj áno a aj nie ....tak kde je pravda a ako to má byť ?

ja napr mám info od dvoch ľudí, čo dostali dotáciu vlani - v jednom prípade už za vlaňajšok bolo treba predložiť správu - a dokonca štvrťročne !! - dokonca chceli aj celé vytlačené DP:eek:.. a v druhom prípade netreba vôbec nič ! (zatiaľ:confused:). samozrejme rôzne UPSVaR ..
Radka1982
26.10.12,09:55
Môj klient má doslova napísané v zmluve s ÚP, že počas trvania dohody, nemôže používať paušálne výdavky.....Paušálne výdavky by pre neho boli veľmi výhodné...čo s tým....? Riešiť to s ÚP a vybojovať si to?R.
veronikasad
26.10.12,09:57
Môj klient má doslova napísané v zmluve s ÚP, že počas trvania dohody, nemôže používať paušálne výdavky.....Paušálne výdavky by pre neho boli veľmi výhodné...čo s tým....? Riešiť to s ÚP a vybojovať si to?R.
Zmluva s UP nerieši spôsob zdanenia. Prečítaj si pozorne príspevky v tejto téme.
Treba ale dať pozor - od 1.1.2012 nie je možné podať dodatočné DP z dôvodu prechodu z paušálnych výdavkov na skutočné - ak by si dodatočne zistila, že je to nevýhodné, napr. kvoli plateniu odvodov do ZP a SP.
Radka1982
26.10.12,09:59
To že chcem uplatňovať paušálne výdavky musím dopredu nahlásiť?
veronikasad
26.10.12,10:03
To že chcem uplatňovať paušálne výdavky musím dopredu nahlásiť?
Nie, nikde to nenahlasuješ. Pre ÚP budeš účtovnou jedntkou (budeš viesť riadne účtiovníctvo) a v DP si uplatníš paušálne výdavky, ak je to skutočne výhodnejšie.

Kedy dostal dotáciu a kolko z nej minul. Aké príjmy má mimo dotácie ?
Radka1982
26.10.12,10:06
Dotáciu dostal v decembri 2011, platí z nej ZP, a príjmy mimo dotácie má zatiaľ 21.000 eur.
veronikasad
26.10.12,10:08
Dotáciu dostal v decembri 2011, platí z nej ZP, a príjmy mimo dotácie má zatiaľ 21.000 eur.
V roku 2011 viedol účtovníctvo, alebo uplatnil paušálne výdavky ? Kolko minul z dotácie v roku 2011 ?

Dotáciu má len na odvody do ZP ?
Radka1982
26.10.12,10:14
Prepáč, on podpisoval zmluvu v r. 2011, ale dotáciu dostal v januári 2012, živnosť má otvorenú od januára 2012, zatiaľ z dotácie platí iba ZP - tj. 475 euro. Dostal dotáciu 2500€.
veronikasad
26.10.12,10:19
Prepáč, on podpisoval zmluvu v r. 2011, ale dotáciu dostal v januári 2012, živnosť má otvorenú od januára 2012, zatiaľ z dotácie platí iba ZP - tj. 475 euro. Dostal dotáciu 2500€.
Sprav klientovi riadne účtovníctvo v zmysle zmluvy s UP a až po uzatvorení roku 2012 sa rozhodni či pre neho budú skutočne výhodnejším spôsobom zdanenia paušálne výdavky. Ak uplatníš paušálne výdavky, zdaníš v roku 2012 celú sumu dotácie bez ohladu na to, kolko z nej vyčerpal. Treba pri rozhodovaní prihliadať aj na výšku odvodov do SP a ZP.
Radka1982
26.10.12,10:25
Asi teraz budem vypadať ako sprostá, ale aký to má vplyv na ZP a SP?
veronikasad
26.10.12,10:29
Asi teraz budem vypadať ako sprostá, ale aký to má vplyv na ZP a SP?
Vymeriavací základ pre platenie odvodov počítaš zo základu dane - pre rok 2013 (zo základu dane r.2012) :

Základ dane/1,9/počet mesiacov podnikania.

Od roku 2013 je výška paušálnych výdavkov značne obmedzená. Ak sa venuješ účtovníctvu profesionálne, doporučujem účasť na niektorom zo seminárov p. Mihála.
marjankaj
26.10.12,10:30
Môj klient má doslova napísané v zmluve s ÚP, že počas trvania dohody, nemôže používať paušálne výdavky.....Paušálne výdavky by pre neho boli veľmi výhodné...čo s tým....? Riešiť to s ÚP a vybojovať si to?R.
Toto nie je v súlade so zákonom.
Paušálne výdavky sú v zákone označované ako výdavky na pohonné hmoty do 80%. Výdavky 40% nie sú paušálne výdavky.
Na ÚP sú trochu pozadu. Asi neboli na školení.
mil84
08.11.12,19:15
Nie, nikde to nenahlasuješ. Pre ÚP budeš účtovnou jedntkou (budeš viesť riadne účtiovníctvo) a v DP si uplatníš paušálne výdavky, ak je to skutočne výhodnejšie.

Kedy dostal dotáciu a kolko z nej minul. Aké príjmy má mimo dotácie ?

uff, dlha diskusia. Tak ak to dobre chapem - a aby somto zhrnul pre tych co citaju iba poslednu stranu:

Ak mam statnu dotaciu a v zmluve zakaz pouzivania pausalnych vydajov, tak jednoducho si CISTO A LEN pre UP vediem uctovnictvo aby som vedel zdokladovat cerpanie toho prispevku (ak je to napr. 2500e, tak mi staci mat blocky v hodnote 2500e?) a zaroven si mozem bezohladu na UP dat do DP pausalne vydavky? Samozrejme, ze v DP potom zaratam ten prispevok do prijmov, a klasicky zdanim. Pochopil som to dobre?
alohamercy
11.02.13,17:09
Sprav klientovi riadne účtovníctvo v zmysle zmluvy s UP a až po uzatvorení roku 2012 sa rozhodni či pre neho budú skutočne výhodnejším spôsobom zdanenia paušálne výdavky. Ak uplatníš paušálne výdavky, zdaníš v roku 2012 celú sumu dotácie bez ohladu na to, kolko z nej vyčerpal. Treba pri rozhodovaní prihliadať aj na výšku odvodov do SP a ZP.
ak tomu správne chápeme - ak chcem uplatňovať paušálne výdavky tak spočítam skutočný príjem + príjem z dotácie z toho vypočítam 40% - dostanem výdavky, ktoré ešte navíšim o platby do ZP a SP a rozdiel toho je môj ZD?
a v budúcom roku už sa nebudem zaoberať žiadnym príjmom z dotácie v DP, už si nebudem môcť uplatniť ZP a SP vo výdavkoch, keďže to stále ide z dotácie?
ewita888
11.02.13,17:21
ak tomu správne chápeme - ak chcem uplatňovať paušálne výdavky tak spočítam skutočný príjem + príjem z dotácie z toho vypočítam 40% - dostanem výdavky, ktoré ešte navíšim o platby do ZP a SP a rozdiel toho je môj ZD?
a v budúcom roku už sa nebudem zaoberať žiadnym príjmom z dotácie v DP, už si nebudem môcť uplatniť ZP a SP vo výdavkoch, keďže to stále ide z dotácie?
áno, navÝšiš ich o zaplatené poistné :)
a v budúcom roku už príjmy z dotácie neriešiš a zaplatené poistné si dáš normálne do výdavkov..
alohamercy
14.02.13,13:59
áno, navÝšiš ich o zaplatené poistné :)
a v budúcom roku už príjmy z dotácie neriešiš a zaplatené poistné si dáš normálne do výdavkov..
za príjem považujem aj Fa za december 2012, ktorá nebola ešte uhradená?
veronikasad
14.02.13,14:01
za príjem považujem aj Fa za december 2012, ktorá nebola ešte uhradená?
nie, len uhradené fa. Táto bude príjmom roku 2013
Tweety
14.02.13,14:02
za príjem považujem aj Fa za december 2012, ktorá nebola ešte uhradená?
NIe, bude príjmom až keď ju zaplatia.
SPECTRUM
22.02.13,07:22
Chcela by som sa ustiť, či podnikateľ, ktorý dostal dotáciu z UPSVAR, môže viesť daňovú evidenciu ....? Vedie riadne účtovníctvo, všetko preukázateľne zaúčtované, to je samozrejme. Ide hlavne o to, že nebudú predkladané výkaz o majetku a záväzkov a príjmoch a výdavkoch.
hdng
10.03.13,21:39
Zdravim, zaujimava diskusia. Tiez som si musel na vlastnu past vybojovat stanoviska a odpovede, najprv ustne cez danovy urad, ustredie prace a potom som poziadal na svojom UPSVAR o vynimku a upravu zmluvnych podmienok v dohode (ziadost v aprili 2012, odpoved v maji 2012) - az mi nakoniec oznamili, ze sa zmeni znenie zmluvy a tu som uz podpisoval bez zakazu pausalnych vydavkov. Ako vidim, takychto iniciativ bolo viac - ale na uradoch sa tvarili, ako by o tom pocuvali prvy raz... komunikacia medzi instituciami mizerna...

Pausal sa mi jednoznacne oplati, realnymi vydavkami 40% nedostanem... takze natahovanie sa stalo za to. Aj ked zauctovanie dotacie do prijmov vydatne nafukne dan z prijmu aj vypocet buducich odvodov...

Ked si ale teraz citam znenia dohod a chystam DP, rad by som si vyjasnil este jednu vec – sposob uctovania prispevku.
V aktualnom (aj mojom) zneni dohody o prispevku sa uvadza:
„...a to aj v prípade, ak sa rozhodne uplatňovať tzv. paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zák. č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v daňovom priznaní v období plnenia podmienok dohody, uzatvorenej podľa § 49 zákona o službách zamestnanosti. * Poznámka: V zmysle zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v platnom znení daňovník si musí sám určiť výhodnosť alebo nevýhodnosť uplatnenia preukázateľných daňových výdavkov alebo paušálnych výdavkov, pričom ak si uplatní výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov a súčasne do základu dane zahrnie príjem (príspevok) plynúci z dohody.“

V sumach vydavkov teda vsetky vydavky OKREM poistneho a prispevkov? Znamena to, ze do sumy vydavkov nemozem zaratat odvody a vydavky (naklady), ktore som hradil z prispevku?? (podla planu som platil ZP niekolko mesiacov z prispevku) O vydavky (naklady) vlastne ani nejde, ak idem na pausal, tie si vypocitam percentom z prijmu. Ale rad by som sa uistil, ako s tymi odvodmi... Skratka ci sa nieco meni na klasickom principe „(vsetky prijmy) minus (40% prijmov + zaplatene odvody)“ ... ak som tieto odvody platil z prispevku.

No a v prijmoch je teda jasne, ze dotacia je zdanitelnym prijmom (skoda) – v danovom priznani ju treba uviest nejak specialne? Alebo len zahrnutu v sucte prijmov zo zivnosti (Tab. 1, riadok 2)?

Vopred vdaka, ak niekto viete poradit.
veronikasad
10.03.13,21:44
Zdravim, zaujimava diskusia. Tiez som si musel na vlastnu past vybojovat stanoviska a odpovede, najprv ustne cez danovy urad, ustredie prace a potom som poziadal na svojom UPSVAR o vynimku a upravu zmluvnych podmienok v dohode (ziadost v aprili 2012, odpoved v maji 2012) - az mi nakoniec oznamili, ze sa zmeni znenie zmluvy a tu som uz podpisoval bez zakazu pausalnych vydavkov. Ako vidim, takychto iniciativ bolo viac - ale na uradoch sa tvarili, ako by o tom pocuvali prvy raz... komunikacia medzi instituciami mizerna...

Pausal sa mi jednoznacne oplati, realnymi vydavkami 40% nedostanem... takze natahovanie sa stalo za to. Aj ked zauctovanie dotacie do prijmov vydatne nafukne dan z prijmu aj vypocet buducich odvodov...

Ked si ale teraz citam znenia dohod a chystam DP, rad by som si vyjasnil este jednu vec – sposob uctovania prispevku.
V aktualnom (aj mojom) zneni dohody o prispevku sa uvadza:
„...a to aj v prípade, ak sa rozhodne uplatňovať tzv. paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zák. č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v daňovom priznaní v období plnenia podmienok dohody, uzatvorenej podľa § 49 zákona o službách zamestnanosti. * Poznámka: V zmysle zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v platnom znení daňovník si musí sám určiť výhodnosť alebo nevýhodnosť uplatnenia preukázateľných daňových výdavkov alebo paušálnych výdavkov, pričom ak si uplatní výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov a súčasne do základu dane zahrnie príjem (príspevok) plynúci z dohody.“

V sumach vydavkov teda vsetky vydavky OKREM poistneho a prispevkov? Znamena to, ze do sumy vydavkov nemozem zaratat odvody a vydavky (naklady), ktore som hradil z prispevku?? (podla planu som platil ZP niekolko mesiacov z prispevku) O vydavky (naklady) vlastne ani nejde, ak idem na pausal, tie si vypocitam percentom z prijmu. Ale rad by som sa uistil, ako s tymi odvodmi... Skratka ci sa nieco meni na klasickom principe „(vsetky prijmy) minus (40% prijmov + zaplatene odvody)“ ... ak som tieto odvody platil z prispevku.

No a v prijmoch je teda jasne, ze dotacia je zdanitelnym prijmom (skoda) – v danovom priznani ju treba uviest nejak specialne? Alebo len zahrnutu v sucte prijmov zo zivnosti (Tab. 1, riadok 2)?

Vopred vdaka, ak niekto viete poradit.
uveď výšku príjmov zo živnosti a kolko si v roku 2012 minul z dotácie, príp. aj výšku dotácie
hdng
10.03.13,22:17
uveď výšku príjmov zo živnosti a kolko si v roku 2012 minul z dotácie, príp. aj výšku dotácie

prijmy 8300
dotacia 2647, minuta cela (treba do 6 mesiacov)
na ZP zaplatenych do 300e
veronikasad
11.03.13,05:38
prijmy 8300
dotacia 2647, minuta cela (treba do 6 mesiacov)
na ZP zaplatenych do 300e
Príjem pre povinnú registráciu v SP si mal vyšší už z podnikania, takže tú ti dotácia neovplyvní. Kolko si mal skutočné výdavky bez výdavkov z dotácie ?

Ak sa rozhodneš pre paušálne výdavky, v 40 % sú zahrnuté všetky výdavky, vrátane tých, ktoré si čerpal z dotácie. Pripočítaš k nim len zaplatené poistné.

V praxi to znamená, že zaplatíš daň zo 60 % dotácie.
Ak by si viedol skutočné účtovníctvo, dopad na základ dane z dotácie je nula.

Treba si dobre prepočítať ktorý spôsob zdanenia je pre teba výhodnejší. Lebo ak by si neskôr chcel robiť opravu podaním dodatočného DP, Zákon o dani z príj. ti to už neumožňuje.
hdng
11.03.13,07:11
Dakujem za komentar.

Skutocne vydavky (bez vydavkov z dotacie) boli nizke, 40-tim percentam sa zdaleka nepriblizuju... podnikam stylom "ja & moj pocitac", doma a bez auta, takze nie je velmi kde nazbierat skore do vydavkov. Preto som na UP trval na umozneni pausalu.

Takze este raz k interpretacii vety z dohody o prispevku "ak si uplatní výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov" - v ziadnom pripade to nemoze znamenat taky vyklad, ze pokial je poistne hradene z prispevku UP, nie je mozne ho odpocitat z prijmov??
veronikasad
11.03.13,07:15
Dakujem za komentar.

Skutocne vydavky (bez vydavkov z dotacie) boli nizke, 40-tim percentam sa zdaleka nepriblizuju... podnikam stylom "ja & moj pocitac", doma a bez auta, takze nie je velmi kde nazbierat skore do vydavkov. Preto som na UP trval na umozneni pausalu.

Takze este raz k interpretacii vety z dohody o prispevku "ak si uplatní výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov" - v ziadnom pripade to nemoze znamenat taky vyklad, ze pokial je poistne hradene z prispevku UP, nie je mozne ho odpocitat z prijmov??
Nerozumiem tvojmu komentáru. Ak si uplatníš paušálne výdavky, k skutočným príjmom pripočítaš celú sumu dotácie
Výdavkom je 40 % príjmu + zaplatené poistné.

Nič iné nevymyslíš.
emik
12.03.13,15:02
Moze mi prosim niekto potvrdit, ze v pripade, ze v prvom roku podnikania, bol vycerpany cely prispevok (boli uplatnene skutocne vydavky v DP), nemusi danovnik v dalsom roku viest skutocne vydavky pre potreby UP? Chce si uplatnit pausalne vydavky.
veronikasad
12.03.13,15:04
Moze mi prosim niekto potvrdit, ze v pripade, ze v prvom roku podnikania, bol vycerpany cely prispevok (boli uplatnene skutocne vydavky v DP), nemusi danovnik v dalsom roku viest skutocne vydavky pre potreby UP? Chce si uplatnit pausalne vydavky.
paušálne výdavky si môžeš uplatniť aj v prvom roku podnikania, len pre potreby UP musíš viesť účtovníctvo,
Rovnaké podmienky platia aj pre teba v druhom roku podnikania. Informuj sa na UP.
emik
12.03.13,15:19
dakujem, ano to viem, ze aj v prvom roku bola moznost uplatnit pausalne vydavky v DP, moja poznamka nemala vyznam. Len sa pytam, ci teda ak bol prispevok cely vycerpany, ci je nutne aj najdalej viest uctovnictvo pre potreby UP. Dakujem
veronikasad
12.03.13,15:20
dakujem, ano to viem, ze aj v prvom roku bola moznost uplatnit pausalne vydavky v DP, moja poznamka nemala vyznam. Len sa pytam, ci teda ak bol prispevok cely vycerpany, ci je nutne aj najdalej viest uctovnictvo pre potreby UP. Dakujem
Ak to máš uvedené v zmluve s UP - ano.
Jullie T.
13.03.13,20:31
Vedel by mi niekto poradiť ci je vobec možné použiť nasledovný postup???? :-) cast dotacie bola vycerpana v prvom roku -vedena danova evidencia a v dalsom roku ked bola dotacia docerpana by sa uplatnili paušalne vydavky....a do prijmu zahrnula vzysna cast dotacie.... dakujem ...
veronikasad
13.03.13,21:08
Vedel by mi niekto poradiť ci je vobec možné použiť nasledovný postup???? :-) cast dotacie bola vycerpana v prvom roku -vedena danova evidencia a v dalsom roku ked bola dotacia docerpana by sa uplatnili paušalne vydavky....a do prijmu zahrnula vzysna cast dotacie.... dakujem ...
nie je to možné.
Jullie T.
14.03.13,05:08
dakujem pekne za odpoved.....len skoda ze sa to tak neda
hdng
14.03.13,15:45
Nerozumiem tvojmu komentáru. Ak si uplatníš paušálne výdavky, k skutočným príjmom pripočítaš celú sumu dotácie
Výdavkom je 40 % príjmu + zaplatené poistné.

Nič iné nevymyslíš.

OK, takze zaplatene poistne pripocitavam k vydavkom (40% prijmu) vzdy a nezavisle od toho, ci som ich platil z dotacie UP, alebo z vlastnych zdrojov, right?

Toto som mal cely cas na mysli, v tej poslednej citovanej vete z dohody... sorry ak to nebolo jasne hned.
Dakujem za odpovede.
veronikasad
14.03.13,15:52
OK, takze zaplatene poistne pripocitavam k vydavkom (40% prijmu) vzdy a nezavisle od toho, ci som ich platil z dotacie UP, alebo z vlastnych zdrojov, right?

Toto som mal cely cas na mysli, v tej poslednej citovanej vete z dohody... sorry ak to nebolo jasne hned.
Dakujem za odpovede.
O zaplatené poistné zvyšuješ výšku paušálnych výdavkov, takže presne tak ako píšeš.
Jana Stanova-Bažíková
21.03.13,12:07
mam dotaz, teda chcem si to utvrdit
- klientke som za rok 2011 viedla danovu evidenciu, t.j. "zdanila som aj celu dotaciu"
- teraz za rok 2012 idem robit DP, z jej prijmov sa jej neoplaca DE, budem uctovat preukazatelne vydavky
- chcem sa spytat, v podnikatelkom zamere ma, ze dotaciu pouije na nakup DM A ZP
- v tomto roku tieto vydavky dam ako VOZD alevo VNZD


Dakujem za odpoved
veronikasad
21.03.13,12:10
mam dotaz, teda chcem si to utvrdit
- klientke som za rok 2011 viedla danovu evidenciu, t.j. "zdanila som aj celu dotaciu"
- teraz za rok 2012 idem robit DP, z jej prijmov sa jej neoplaca DE, budem uctovat preukazatelne vydavky
- chcem sa spytat, v podnikatelkom zamere ma, ze dotaciu pouije na nakup DM A ZP
- v tomto roku tieto vydavky dam ako VOZD alevo VNZD


Dakujem za odpoved
DE = skutočné výdavky.

Nemýliš si DE s paušálnymi výdavkami ?
Jana Stanova-Bažíková
21.03.13,13:55
asdi som to nespravne pomenovala, tak to napravim v roku 2011 som pouzila pausalne vydavky.....poprosim teraz o radu
dakujem
Jana Stanova-Bažíková
21.03.13,13:58
asdi som to nespravne pomenovala, tak to napravim v roku 2011 som pouzila pausalne vydavky.....poprosim teraz o radu
dakujem

DE .... PAUSALNE VYDAVKY, NIE?
avalik
21.03.13,14:10
asdi som to nespravne pomenovala, tak to napravim v roku 2011 som pouzila pausalne vydavky.....poprosim teraz o radu
dakujem

DE .... PAUSALNE VYDAVKY, NIE?

nie

pausal §6/10
- Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

danova evidencia §6/14
- uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,1) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6138090)

b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
alusa783
28.03.13,10:52
ahojte, potrebujem si niečo ujasnit
príspevok na živnost na nákup strojov prijatý na učet 6/2012
ešte v tom roku sa kupili stroje podla dohody z upsvar
vedie sa jednoduché učtovníctvo
DP sa spraví paušálom
dotácia bola v sume 4137,08 môžem to rozdelit na 24 mesiacov tento príjem?
ak áno ako je to zo saokruhlovaním? a 24 mesiacov od prijatia dotácie na učet?
​ak ano prosím aj kde s to píše..
Xanti
28.03.13,10:55
ahojte, potrebujem si niečo ujasnit
príspevok na živnost na nákup strojov prijatý na učet 6/2012
ešte v tom roku sa kupili stroje podla dohody z upsvar
vedie sa jednoduché učtovníctvo Vyčerpanú časť dotácie dáš do príjmov interným dokladom ..
DP sa spraví paušálom
dotácia bola v sume 4137,08 môžem to rozdelit na 24 mesiacov tento príjem? Pri paušalnych výdavkoch a DP robené týmto spôsobom sa dáva do príjmu celá dotácia .
ak áno ako je to zo saokruhlovaním? a 24 mesiacov od prijatia dotácie na učet?
​ak ano prosím aj kde s to píše..v texte
alusa783
28.03.13,11:04
dakujem za rýchlu odpoved ale vieš mi povedať kde je to písané že musím dat celu do prijmov? nakoľko sa mi dostala informácia že to môžem rozdelit, ale neviem najst nikde z zakone odpoved ktorá by mi potvrdila tu či onu odpoved...
Xanti
28.03.13,11:07
dakujem za rýchlu odpoved ale vieš mi povedať kde je to písané že musím dat celu do prijmov? nakoľko sa mi dostala informácia že to môžem rozdelit, ale neviem najst nikde z zakone odpoved ktorá by mi potvrdila tu či onu odpoved...Pokyn DR SR na zdaňovanie dotácií, podpôr a - Finančné ... (https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&ved=0CEsQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.drsr.sk%2Fdrsr%2Fslovak%2Fdan ovy_subjekt%2Fpokyny_dr_sr%2Fdata%2Fdota0107.rtf&ei=BzJUUYChJ-jm4QTS5oCYBQ&usg=AFQjCNFcBEKpY6OydIpteI8weVrh1UR2mw&sig2=FZUKUwhYU7AgfJecbFusjQ&bvm=bv.44342787,d.Yms)
výňatok zo strany č. 6 daného dokumentu

2.2.Daňovníci uplatňujúci výdavky percentom z dosiahnutých príjmov

Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) ZDP upravuje špecifický spôsob zahrnovania dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane len ak dotáciu príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by takýto príjem plynul daňovník, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal, t.j., ak dotáciu, podporu alebo príspevok príjme daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky, príjem sa časovo nerozlišuje. Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal aj použil (čerpal) na stanovený účel, nie je v danom prípade rozhodujúca.
alusa783
28.03.13,11:15
veelmi pkne dakujem :)
potom ak by sa urobilo DP preukazatelné výdavky mi z toho vyplíva že si dotáciu môžem časovo rozlíšit bez ohladu na to že bola prijatá a minutá v roku 2012?
ale výdavky môžem dat všetky alebo potom aj tie musím časovo rozlíšit (tie výdavky kt. boli platené z dotácie?
Xanti
28.03.13,11:17
veelmi pkne dakujem :)
potom ak by sa urobilo DP preukazatelné výdavky mi z toho vyplíva že si dotáciu môžem časovo rozlíšit bez ohladu na to že bola prijatá a minutá v roku 2012?
ale výdavky môžem dat všetky alebo potom aj tie musím časovo rozlíšit (tie výdavky kt. boli platené z dotácie? Comu nerozumieš... ak minul celú dotáciu, tak ide celá dotácia do príjmov aj ked vedie JU ...
Ak minul z dotácie 2000 eur tak do príjmov ide 2000 e .. a výdavky 2000 e .. dopad to má nulový na základ dane.

​Ak minul celú dotáciu, ty nemôžeš mu dať do príjmov 1000 e a do výdavkov 4000 e ...