anka-s
28.02.12,09:02
Dobrý deň, prešla som rôzne príspevky, no zaoberajú sa pravidelnou činnosťou na základe príkaznej zmluvy. Chcem sa opýtať, či som zanedbala nejakú povinnosť (daňový úrad, soc. poisť., zdravotná poisť.) ak som urobila nasledovné:

1.
Dôchodkyňa, v r. 2011 nemala nikde inde žiadny príjem - uzavrela som s ňou príkaznú zmluvu na jednorázový roznos reklamných letákov do domových schránok v obvode jej bydliska. Vyplatila som jej 1.700 EUR.

2.
Dobrovoľne nezamestnaný, platí si sám dobrovoľne sociálne poistenie (zdravotné neviem). Uzavreli sme PZ o tom, že z mojej kancelárie prevzal šanóny s dokladmi a odviezol ich do jednotlivých firiem do ich archívov. Mal na to cca týždeň (podľa dohody s firmami, kedy si doklady prevezmú). Použil na to svoje vozidlo. Zaplatila som mu za to tiež cca 1.700 EUR. Iný príjem v r. 2011 nemal.

Uvažujem správne, že v oboch prípadoch som ich nemusela nikam nahlasovať (DU, SP, ZP) a oni nemajú žiadnu povinnosť voči DU, SP a ZP, nakoľko ak príjem do 1/2 NČZD nie je ani potrebné priznávať?

Ďakujem veľmi pekne za Vaše názory.
anka-s
28.02.12,12:01
posúvam ...
anka-s
29.02.12,06:37
nevie niekto ?????
anka-s
01.03.12,06:41
skúsim ešte raz ....
masinka
01.03.12,11:34
Aj mna by to zaujimalo. !!!
veronikasad
01.03.12,11:49
Dobrý deň, prešla som rôzne príspevky, no zaoberajú sa pravidelnou činnosťou na základe príkaznej zmluvy. Chcem sa opýtať, či som zanedbala nejakú povinnosť (daňový úrad, soc. poisť., zdravotná poisť.) ak som urobila nasledovné:

1.
Dôchodkyňa, v r. 2011 nemala nikde inde žiadny príjem - uzavrela som s ňou príkaznú zmluvu na jednorázový roznos reklamných letákov do domových schránok v obvode jej bydliska. Vyplatila som jej 1.700 EUR.

2.
Dobrovoľne nezamestnaný, platí si sám dobrovoľne sociálne poistenie (zdravotné neviem). Uzavreli sme PZ o tom, že z mojej kancelárie prevzal šanóny s dokladmi a odviezol ich do jednotlivých firiem do ich archívov. Mal na to cca týždeň (podľa dohody s firmami, kedy si doklady prevezmú). Použil na to svoje vozidlo. Zaplatila som mu za to tiež cca 1.700 EUR. Iný príjem v r. 2011 nemal.

Uvažujem správne, že v oboch prípadoch som ich nemusela nikam nahlasovať (DU, SP, ZP) a oni nemajú žiadnu povinnosť voči DU, SP a ZP, nakoľko ak príjem do 1/2 NČZD nie je ani potrebné priznávať?

Ďakujem veľmi pekne za Vaše názory.
Toto vám daňový kontrolor "spapká" ?
anka-s
01.03.12,12:25
A preco by "nespapkal"? Kvoli vyske odmeny? Ved to je moja vec, kolko jej za to zaplatim. Taky argument by mohol pouzit aj pri nakupe napr. auta. Peco si niekto kupuje audi za 100.000,00 EUR, ked moze mat fabiu za 10.000,00 EUR. Ja mam doklady v poriadku. Zmluva je podpisana, rovnako aj doklad o uhrade. (moze sa urobit aj overenie pravosti podpisu v pripade potreby). Dochodkyna je ziva, mobilna, pracu bola schopna vykonat. Odmena riadne vyplatena. Tiez moze potvrdit, ze pracu vykonala a dostala za to svoju odmenu. Doklady su riadne zauctovane. Takze o ziadny podvod nejde. To by potom museli spochybnovat aj napr. DVP na deti, zamestnane u rodicov. A nie len dohody, aj riadne pracovne pomery, kde vyplacaju detom mzdy a deti pritom sedia doma. Ide o to, ci si len splnim vsetky povinnosti s tym suvisiace. Ak ano, kontrolor sa moze aj na hlavu postavit. To by mi musel najprv dokazat, ze ide o podvod. A tu je uz dokazne bremeno na nom.
veronikasad
01.03.12,12:29
A preco by "nespapkal"? Kvoli vyske odmeny? Ved to je moja vec, kolko jej za to zaplatim. Taky argument by mohol pouzit aj pri nakupe napr. auta. Peco si niekto kupuje audi za 100.000,00 EUR, ked moze mat fabiu za 10.000,00 EUR. Ja mam doklady v poriadku. Zmluva je podpisana, rovnako aj doklad o uhrade. (moze sa urobit aj overenie pravosti podpisu v pripade potreby). Dochodkyna je ziva, mobilna, pracu bola schopna vykonat. Odmena riadne vyplatena. Tiez moze potvrdit, ze pracu vykonala a dostala za to svoju odmenu. Doklady su riadne zauctovane. Takze o ziadny podvod nejde. To by potom museli spochybnovat aj napr. DVP na deti, zamestnane u rodicov. A nie len dohody, aj riadne pracovne pomery, kde vyplacaju detom mzdy a deti pritom sedia doma. Ide o to, ci si len splnim vsetky povinnosti s tym suvisiace. Ak ano, kontrolor sa moze aj na hlavu postavit. To by mi musel najprv dokazat, ze ide o podvod. A tu je uz dokazne bremeno na nom.
Príkazné zmluvy sú na hrane zákona, pretože sa vo väčšine prípadou vystavujú na konci roka a upravuje sa nimi základ dane. A to neberiem do úvahy posúdenie PZ ako závislú činnosť.

Pri dohodách je dodržaný zákon o soc.poistení, nahlasujú sa pred začiatkom výkonu práce, mesačne sa platia - aj keď minimálne - odvody, výkazy, povinnosti voči DU ...

Ak budeš mať po daňovej kontrole a takúto PZ si obhájiš, podeľ sa prosím so svojou skúsenosťou s ostatnými poraďákmi.
anka-s
01.03.12,12:42
No mi sme na rozdiel od mnohych inych PZ nerobili na konci roku. A ked mam konkretne tuto PZ porovnat s DVP - v pripade PZ sme vyplatili odmenu, dochodkyna v januari si spocitala vsetky zdanitelne prijmy, vyslo jej ze ma len 17.00,00 a tym padom nemusi podat danove priznanie. Stat = 0. V pripade, ze by sme ju zamestnali na DVP - prihlasime ju do SP, mesacne odvody = 0, mesacne ju odmenime v hrubom 141,66 EUR, statu mesacne posleme cca 27 EUR co je cca 324 EUR za rok. Dochodkyna v januari poda DP, kedze mala prijem do 1/2 NCZD, prijem sa jej nezdanuje, v aprili jej vratia 324 EUR. Stat v konecnom dosledku = 0. A co sa tyka ceny: zda sa to vela, ale ked sa to rozrata na mesiace, tak to tak vela uz nie je. Za reklamy sa platia ovela tazsie sumy, ved vdaka nej mame prijmy. A ked k tomu vsetkemu mam pripocitat pracu administrativy (spracovanie miezd, spotreba papiera, postovne, archivaciu mzdovych dokladov a neviem co este) tak pre mna to vyjde vyhodnejsie na PZ.
veronikasad
01.03.12,12:47
No mi sme na rozdiel od mnohych inych PZ nerobili na konci roku. A ked mam konkretne tuto PZ porovnat s DVP - v pripade PZ sme vyplatili odmenu, dochodkyna v januari si spocitala vsetky zdanitelne prijmy, vyslo jej ze ma len 17.00,00 a tym padom nemusi podat danove priznanie. Stat = 0. V pripade, ze by sme ju zamestnali na DVP - prihlasime ju do SP, mesacne odvody = 0, mesacne ju odmenime v hrubom 141,66 EUR, statu mesacne posleme cca 27 EUR co je cca 324 EUR za rok. Dochodkyna v januari poda DP, kedze mala prijem do 1/2 NCZD, prijem sa jej nezdanuje, v aprili jej vratia 324 EUR. Stat v konecnom dosledku = 0. A co sa tyka ceny: zda sa to vela, ale ked sa to rozrata na mesiace, tak to tak vela uz nie je. Za reklamy sa platia ovela tazsie sumy, ved vdaka nej mame prijmy. A ked k tomu vsetkemu mam pripocitat pracu administrativy (spracovanie miezd, spotreba papiera, postovne, archivaciu mzdovych dokladov a neviem co este) tak pre mna to vyjde vyhodnejsie na PZ.
Odvody do SP pri dohodách nie sú 0. A z dohôd má štát celý rok príjem, lebo SD si nemôže uplatniť NČZD, na vrátenie dane musí počkať do mája nasl. kal.roku.

Pýtala si sa na názor ostatných - len som ti napísala svoj.
Nič viac som tým nechcela povedať ...

Ešte jedna otázočka - aké všetky zdanitelné príjmy si SD spočítala, keď išlo o jednorázový príjem za roznos letákov ?
Katka22
01.03.12,13:33
A preco by "nespapkal"? Kvoli vyske odmeny? Ved to je moja vec, kolko jej za to zaplatim. Taky argument by mohol pouzit aj pri nakupe napr. auta. Peco si niekto kupuje audi za 100.000,00 EUR, ked moze mat fabiu za 10.000,00 EUR. Ja mam doklady v poriadku. Zmluva je podpisana, rovnako aj doklad o uhrade. (moze sa urobit aj overenie pravosti podpisu v pripade potreby). Dochodkyna je ziva, mobilna, pracu bola schopna vykonat. Odmena riadne vyplatena. Tiez moze potvrdit, ze pracu vykonala a dostala za to svoju odmenu. Doklady su riadne zauctovane. Takze o ziadny podvod nejde. To by potom museli spochybnovat aj napr. DVP na deti, zamestnane u rodicov. A nie len dohody, aj riadne pracovne pomery, kde vyplacaju detom mzdy a deti pritom sedia doma. Prepáčte, ale to je tiež iba ich vec koľko im dajú však aj vy ste vyplatili 1700€ za roznos letákov .Ide o to, ci si len splnim vsetky povinnosti s tym suvisiace. Ak ano, kontrolor sa moze aj na hlavu postavit. To by mi musel najprv dokazat, ze ide o podvod. A tu je uz dokazne bremeno na nom.
Pekný deň prajem .
anka-s
01.03.12,13:48
Ano SP nie su odvody 0 (mala som namysli dochodkynu). Je to v podstate zanedbatelna ciastka, ktora v konecnom dosledku by len navysila nase naklady spojene s DVP - cize stat by bol na tom viacmenej rovnako.
Co sa tyka spocitania zdanitelneho prijmu - tiez ide o pohlad zo strany dochodkyne - opysala som len postup pri vyrovnavani sa so statom. Ako kazdy danovnik si musi spocitat vsetky zdanitelne prijmy za rok 2011 - a to aj ked mala len jeden jediny aby mohla posudit, ci musi alebo nemusi podat DP. Z nasho pohladu nam moze byt ukradnute, ci mala prijem len od nas, alebo este niekde pracovala, alebo mala inu PZ. U nej vsak uz vieme, ze nemala iny prijem. Pri odovzdavani odmeny sme ju upozornili, ze si bude musiet do konca marca vyrovnat podlznosti voci statu a ze jej s tym pomozeme, ak bude chciet. Ona chcela, bola za nami, iny prijem nemala.
Ty si sa pytala (nie vyjadrovala nazor) ci mi to kontrolor "spapka", tak som tu len predlozila argumenty, za ktorymi si stojim. Nechcela som vyvolat dojem, ze voci tebe utocim. Myslim, ze sme si len trochu podiskutovali, ak to teba, alebo niekoho urazilo, tak sa ospravedlnujem. Mna hlavne zaujimalo, ci som pri PZ na jednoznacne jednorazovu cinnosti nieco nezanedbala (ja myslim, ze nie). Dakujem.
Katka22
01.03.12,13:54
Nechcem sa hádať len by som chcela vedieť : že za aký časový úsek boli roznesené tie letáky ? :-) :)
anka-s
01.03.12,13:57
Pekný deň prajem .
Samozrejme, ze je to len ich vec, ja som len poukazovala na to, ze nemozu spochybnovat PZ len z dovodu vysky odmeny. Islo cisto len o porovnanie.
blondy
01.03.12,13:59
prikladám odpoveď z DU na podobný dotaz , roznos letákov by som riešila formou "dohody"
anka-s
01.03.12,14:02
Nechcem sa hádať len by som chcela vedieť : že za aký časový úsek boli roznesené tie letáky ? :-) :)
V zmluve bolo dohodnute, ze letaky roznesie do jedneho tyzdna od podpisu zmluvy. PZ sme volili aj z toho dovodu, ze dochodkyna mala mat aj osobnu zodpovednost, mala konat na vlastne naklady - cize ziadna zavisla cinnost. Letaky kludne mohla hodit aj do kosa vsetky, alebo ich cast.. Ale pevne dufame, ze tak neurobila, aspon nieco musela rozniest, nakolko sme mali na ne reakcie od ludi.
ilona
01.03.12,14:11
Tiež som dávala v minulom roku príkaznú zmluvu a som presvedčená, že ju obhájim a že nemá známky závislej činnosti. Ja som stále nenašla v zákone kde je napísané, že z príkaznej zmluvy príležitostnej je potrebné odvádzať odvody. Ak mi dôchodca prelôžkoval / neviem či som to správne nazvala/ motor, urobil to za 3 dni, nemal počas celého roka žiaden iný príjem, ako sa už len toto môže považovať za závislú činnosť. Ak niekto viete o nejakom parag. ktorý takéto prípady vyvracia napíšte ho.
anka-s
01.03.12,14:20
prikladám odpoveď z DU na podobný dotaz , roznos letákov by som riešila formou "dohody"
Ta p. JUDr. hovori: cinnost bez opravnenia na zaklade PZ pre danove ucely sa povazuje za zavislu cinnost - kde najdem zakon, nariadenie, usmernenie, ktore toto riesi? Vie niekto?
petuskka
26.03.12,10:52
ja používam príkaznú zmluvu tak isto, v roku 2011 som ju konkrétne použila pre starobného dôchodcu, ktorý síce nedostával za svoj výkon žiadnu odmenu, ale boli mu len vrátené cestovné náhrady. nikde som ho neprihlasovala a náhrady som uznala ako daňový výdavok. z dostupnej literatúry pre rok 2012 (čo myslím nie je veľmi odlišné od r. 2011 čo sa týka dohôd o VP, PČ) prikladám prílohu povinnosti odvodov. ide však len o dohody, príkazná zmluva znovu nie je definovaná, resp. nehovorí sa o povinnosti prihlásenia do soc.poisťovne. a ešte jeden link na rok 2011, čo by tiež mohlo aspoň čiastočne poradiť: http://www.uctovnajednotka.sk/odborne-clanky/zmeny-v-daniach-a-odvodoch-od-1-1-2011/
eevvaa
16.08.12,19:22
Ta p. JUDr. hovori: cinnost bez opravnenia na zaklade PZ pre danove ucely sa povazuje za zavislu cinnost - kde najdem zakon, nariadenie, usmernenie, ktore toto riesi? Vie niekto?

To ale hovorí preto, lebo osoby mladšie ako 18 rokov nie sú spôsobilé uzatvárať zmluvy na základe OZ. Len na základe ZP.

Tiež ma pobavil názor, že Príkazné zmluvy sú na hrane zákona. To akože sú nelegálne? Alebo sú na hrane zákona preto, lebo činnosť, ktorá spĺňa všetky charakteristiky závislej práce, nemôže byť, na základe §1 ods. 3 ZP založená na občiansko právnom vzťahu? Zaujímalo by ma, či každý si vykladá ods. 3 takto. Ja skôr áno, ale...
nedielka
24.03.13,18:06
Dobry den, v roku 2012 mala dohodarka okrem prijmu z dohody aj prijem z prikaznej zmluvy. Plati sa z PZ preddavkova dan ? Ako vlastne zdanim tento prijem?
ilona
17.06.13,05:12
V príkaznej zmluve by malo byť napísané či bola daň vysporiadaná, alebo si ju má príkazník vysporiadať sám .