newSami
28.02.12,11:33
Pri uzávierke PÚ za rok 2011 som zistil, že počiatočné stavy niektorých účtov sú chybné - napríklad 321 Dodávatelia mi v súvahe za rok 2011 vyšla mínusová hodnota (-474 eur). Čiže sa vlastne uhradilo viac, než bola výška záväzkov. Asi v tom mala predošlá účtovníčka chaos a niektoré záväzky dala v roku 2010 už ako uhradené.
Otázka znie: ako "opravím" ten počiatočný stav účtu 321? Potrebujem tam tých 474 eur nejako prirátať, aby v súvahe bola hodnota účtu 321 nulová (všetky záväzky sú totiž uhradené). Vďaka za rady.
KEJKA
28.02.12,15:41
počiatočné musíš už prevuźiať tak ako sú, ak nejdeš otvárať účto predchádzajúceho obdobia. Ja som to riešila tak, že účtovné knihy 1.1.2011 súhlasili s prevzatým účtovníctvom a ešte s dátumom 1.1.2011 som účtovne s textom reklasifikácia preúčtovala zostatky z nesprávnych účtov na správne - pokiaľ som mala k tomu podklady.
Tieto sumy sú už v obratoch 2011, rovnako ako rôzne preúčtovania chýb minulých období cez nákladové/výnosové účty resp. cez účty 429.
určite som však nešla cez ASI argument, ale mala som relevantné podklady, analytickú evidenciu, potvrdzovacie listy, bankové účty atp.
newSami
28.02.12,16:51
Rok 2010 určite otvárať nebudem. Aké mám teda možnosti, okrem skúmania účtovných dokladov 2010? Môžem to nechať tak a v pasívach nechať účet 321 mínusový? Môžu sa vôbec uvádzať mínusové hodnoty v Súvahe pre DÚ?

A ak teda zistím, že naozaj počiatočný stav 321 mal byť vyšší, ako to v roku 2011 zaúčtujem? Asi nie 701/321, že? :)
KEJKA
28.02.12,17:07
ešte raz - pozri si výkazy 2010 - tiež tam asi boli mínusobé hodnoty, či?
bud pošleš opravné za rok 2010, a potom tie zmenené uvedieš v 2011-MO
alebo ich necháš tak.

a hádam som napísla jasne, že opravné zápisy nesprávneho účtovania sú obraty roku 2011.
Bilančná kontinuita musí byť zachovaná.
newSami
28.02.12,18:03
Nie, výkazy 2010 nemali mínusové hodnoty. 321 je tam konečný stav 1800 eur, reálne však boli v roku 2011 hradené faktúry z roku 2010 za vyše 2000 eur (a všetky faktúry roka 2011 sú uhradené, takže mi tam nesedí len ten rozdiel 1800-2000). A v tom účtovníctve 2010 sa ani divá sviňa nevyzná. Takže poprosím nejakú "polopatistickejšiu" odpoveď - ak to chcem vyrovnať, tak akou predkontáciou?
KEJKA
28.02.12,20:06
predkontácia bude, až zistíš, čo sa uhradilo navyše. bud sa niečo uhradilo duplicitne, alebo chýba DF.
Na to slúži inventarizácia, odsúhlasovacie listy s dodávateľmi apod.
predbežne - do zistenia chyby preúčtuj na 315, alebo 378 a 100% opravnú položku.
Danielam
20.01.13,16:58
Tiež mám problém na 343 ma byť iný počiatočný stav ako je v účtovníctve. Zlý stav je na konci roka 2011 a teda aj na začiatku roka 2012 - vlastne sa to ťahá už od bývalej účtovníčky (potvrdenie o správnom zostatku mám z DU vyžiadala som si ) ako to opraviť???
KEJKA
20.01.13,17:00
Tiež mám problém na 343 ma byť iný počiatočný stav ako je v účtovníctve. Zlý stav je na konci roka 2011 a teda aj na začiatku roka 2012 - vlastne sa to ťahá už od bývalej účtovníčky (potvrdenie o správnom zostatku mám z DU vyžiadala som si ) ako to opraviť???
bud nájdeš rozdiel, a opravíš podľa zistených skutočností - príčin, alebo zúčtuješ do nákladov/výnosov.
Danielam
20.01.13,17:13
bud nájdeš rozdiel, a opravíš podľa zistených skutočností - príčin, alebo zúčtuješ do nákladov/výnosov.
Chybu hladať nebudem 100x zle účtované oprava počiatočných stavov zaučtovaná na 428 ešte v roku 2010...ja chcem zrušiť tieto zápisy čo bolo zle účtované (prakticky zle ponahadzované počiatočné stavy len 343 a 342) aby sa rovnali strany tak to zaučtovali na 343/428 ( ale iné účty sedia :) tzn. že to čo je zle popravované 343/428 zápis účtovne zruším a dám do nákladov/výnosov oproti 428??? lebo ozaj neviem ako v tomto guláši postupovať???? lebo sa mi to ťaha...a v poznámkach majú že si znížli o rozdiel stavov nerozdelený zisk minulých rokov a to menej si vyplatia spoločnícii....originál guláš...
(pre pochopenie mali mať nadmerný odpočet vyšší ako bol konečný stav účtu 343) budem dobre postupovať ked to zaučtujem na nejakú (lebo ešte netuším akú) 5.../428 alebo je to celé zle????som bezradná fakt v tomto....
KEJKA
20.01.13,19:44
taký guláš je ťažko rozmotať, nezávidím, ale ani neviem dať jednoduchú odpoved.
To treba analyzovať a rozhodnúť sa.
a_je_to
20.01.13,20:42
Chybu hladať nebudem 100x zle účtované oprava počiatočných stavov zaučtovaná na 428 ešte v roku 2010...ja chcem zrušiť tieto zápisy čo bolo zle účtované (prakticky zle ponahadzované počiatočné stavy len 343 a 342) aby sa rovnali strany tak to zaučtovali na 343/428 ( ale iné účty sedia :) tzn. že to čo je zle popravované 343/428 zápis účtovne zruším a dám do nákladov/výnosov oproti 428??? lebo ozaj neviem ako v tomto guláši postupovať???? lebo sa mi to ťaha...a v poznámkach majú že si znížli o rozdiel stavov nerozdelený zisk minulých rokov a to menej si vyplatia spoločnícii....originál guláš...
(pre pochopenie mali mať nadmerný odpočet vyšší ako bol konečný stav účtu 343) budem dobre postupovať ked to zaučtujem na nejakú (lebo ešte netuším akú) 5.../428 alebo je to celé zle????som bezradná fakt v tomto....

Daňový úrad Ti nemôže dať dobrý stav, iba ich stav. Porovnaj počiatočný stav celého účtu 343 s posledným daňovým priznaním od predchádzajúcej účtovníčky. Ak súhlasí, je to pre Teba dobrý stav. Aj keď minulosť nemusí byť dobrá - ale za to si zodpovedá ona. Ak nesúhlasí, vypočítaj rozdiel. Tento potom zaúčtuj ako 343 oproti 428 tak, aby sa po oprave stav 343 zhodoval s jej posledným priznaním a ďalej pokračuj so svojím účtovníctvom. Inak sa nepohneš z miesta, jej chyby budú trvale skresľovať Tvoje účtovníctvo. Takto sa ich zbavíš a nič zlé nespáchaš. Iba zosúladíš PS s jej vykázaným stavom.
Danielam
21.01.13,11:09
Daňový úrad Ti nemôže dať dobrý stav, iba ich stav. Porovnaj počiatočný stav celého účtu 343 s posledným daňovým priznaním od predchádzajúcej účtovníčky. Ak súhlasí, je to pre Teba dobrý stav. Aj keď minulosť nemusí byť dobrá - ale za to si zodpovedá ona. Ak nesúhlasí, vypočítaj rozdiel. Tento potom zaúčtuj ako 343 oproti 428 tak, aby sa po oprave stav 343 zhodoval s jej posledným priznaním a ďalej pokračuj so svojím účtovníctvom. Inak sa nepohneš z miesta, jej chyby budú trvale skresľovať Tvoje účtovníctvo. Takto sa ich zbavíš a nič zlé nespáchaš. Iba zosúladíš PS s jej vykázaným stavom.
v prvom rade veľmi ďakujem za pomoc, dobre pojdem DP DPH rad za radom (ten rozdiel by som už aj mala vyčísleny samozrejme nesúhlasí) rodiel zaučtujem oproti 343/428 bude sa zhodovať s posledným daňovým priznaním (urobené všetko za pomoci šibeničiek) nechcem ešte niečo pokaziť v programe a potom hladať, chyba na účte 343 by bola odstránená...ale potom možno pre teba ĺahká otázka 428-nerozdelený zisk minulých rok je vyšší ...je to suma 777,10€ (patrí táto suma spoločníkom???) nestretla som sa s týmto niečím tak ťa poprosím o trpezlivosť až som napísala totálny nezmysel....ďakujem.
KEJKA
21.01.13,11:18
ak je to taká suma, a je to do zisku, tak vlastne účtuješ odpis záväzku voči DU z titulu DPH. Zvláštne.
Kludne môže ísť o účtovanie pohľadávok a DPH na výstupe v minulosti bez toho, že by bolo podané dodatočné DP DPH, alebo boli zaúčtované dbp. dodávateľov a tie neboli v DPH,............kopec možností, ako taká suma mohla vzniknúť a DU o tom nemusí vedieť. To sa už môže ukázať pri daňovej kontrole.
Je však pravda, že za minulé obdobia zodpovedá niekto iný. za terajšie zúčtovanie však zodpovedáš už ty - Ak teda je to s DU odsúhlasené, máš to písomne, tak môžeš byť kludná.
a odpoved na otázku - áno je to vlastne zisk, ale ja by som to zdanila, teda nedávala cez 428, ale 648. Z hľadiska opatrnosti.
Danielam
21.01.13,11:25
taký guláš je ťažko rozmotať, nezávidím, ale ani neviem dať jednoduchú odpoved.
To treba analyzovať a rozhodnúť sa.
ďakujem Kejka, ale rozmotať niečo čo bolo xkrát opravované a xkrát zle opravované je ťažké...zobrala som všetky DP DPH od roku 2009 (tam bolo kopec dodatočných) a tým teda nesedel konečný stav DU mal vrátiť úplne inú sumu ako bol konečný stav v roku 2009 (ked som načítala všetky DP DPH a úhrady) vyšla mi presne suma ktorú mi potvrdil aj DU...takže teraz by som to chcela opraviť (lebo asi mám takú blbú povahu, že aj keď to nebola moja chyba budí ma to zo spánku :( chcem to mať konečne dobre tam sa HV nemenil len stav na 343 ked to zaučujem 343/428 tak nerozdelený zisk bude vyšší ...parí spoločníkom????
KEJKA
21.01.13,11:26
opakujem, ja by som to zúčtovala ako výnos 648 a zdanila. potom cez zdanený HV 2012 zisk bude patriť spoločníkom.
Danielam
21.01.13,11:28
ďakujem Kejka, ale rozmotať niečo čo bolo xkrát opravované a xkrát zle opravované je ťažké...zobrala som všetky DP DPH od roku 2009 (tam bolo kopec dodatočných) a tým teda nesedel konečný stav DU mal vrátiť úplne inú sumu ako bol konečný stav v roku 2009 (ked som načítala všetky DP DPH a úhrady) vyšla mi presne suma ktorú mi potvrdil aj DU...takže teraz by som to chcela opraviť (lebo asi mám takú blbú povahu, že aj keď to nebola moja chyba budí ma to zo spánku :( chcem to mať konečne dobre tam sa HV nemenil len stav na 343 ked to zaučujem 343/428 tak nerozdelený zisk bude vyšší ...parí spoločníkom????
Pozerám že už si mi reagovala...je to zisk, takže teraz urobiť opravné zápisy vlastne 528/648 v tomto roku a bude dobre???
Danielam
21.01.13,11:47
Kejka, ale ono sa to nesprávne opravovalo cez účet 528 už 2 roky stačí to teraz ešte k 31.12.2012 doriešiť ID. lebo tam bol nesprávny zostatok aj na 342 to som tiež dohľadala podľa prehladov a tiež to bolo zle poopravované cez 528...teraz by som chcela urobiť nápravu možem takto:
opravy boli účtované 343/528 s tým už nič nespravím za minulé obdobia, ale k 31.12.2012 by som to mohla urobiť nasledovne? opraviť zápis -343/-528 (to zlé účtovanie) a potom správna suma 343/648???
a opačne 528/342 (bolo takto opravené tam to bola strata) by som postupovala -528/-342 a zaučtovala správne k 31.12.2012 548/342 správnu sumu??
(lebo u 343 by to zvyšovalo zisk a u 342 by to znižovalo zisk) chcem už ale kludne správať. Nejedná sa o vysoké sumy,dodaním v tomto roku a nemusím podávať dodatočné DP za predchádzajúce roky??? budem ti veľmi vďačná za pomoc.
A ešte k ID doložím pofotené DP DPH a prehľady a doklady o úhradach mohlo by byť...alebo existuje aj jednoduchšie účtovanie?
a_je_to
21.01.13,12:20
Moje navrhnuté riešenie je iba dočasné upratanie rozdielu účtu na 428. Lebo jediným správnym riešením je kontrola DPH v minulosti dozadu. Až kým sa nenájde obdobie, v ktorom sa konečný stav účtu 343 zhodoval s daňovým priznaním za posledný mesiac – štvrťrok. Odtiaľ potom hľadať chyby dopredu. Namiesto 428 by to mohol byť aj 395, ale kontrolu musíš zvládnuť v tom roku, lebo nesmie mať koncoročný zostatok. Pôvod rozdielu môže byť aj v tom, že z preplatku na DPH bol vysporiadaný nedoplatok na inej dani a to oznámenie predchodkyňa nezaúčtovala, iba ho niekde založila. To sa dá zistiť iba u správcu dane, z výpisu konta.
Nerozdelený zisk patrí vždy spoločníkom, ale v tomto prípade by som sa neponáhľal ani s jeho rozdelením, ani s jeho preúčtovaním na 648 a zdanením. Ak vznikne neskôr potreba opráv z chýb minulosti, vysporiadajú sa opačným účtovaním a vyčíslený rozdiel dane sa odvedie, alebo vyžiada. Riešenie +-343/428 je iba ... aby si získala čas, ktorý teraz na kontrolu minulosti nemáš. Ja konečný stav HK účtu 343 používam ako dôležitú kontrolu súladu a správnosti každého daňového priznania, preto som ho odporučil. Okrem toho, ak sa s klientom nedohodneš na oprave minulého obdobia, môže zostať aj tak. Na zodpovednosť jeho a predchodkyne.
Ten účet ... 528 sa mi nijako nezdá ...
Danielam
21.01.13,12:55
Moje navrhnuté riešenie je iba dočasné upratanie rozdielu účtu na 428. Lebo jediným správnym riešením je kontrola DPH v minulosti dozadu. Až kým sa nenájde obdobie, v ktorom sa konečný stav účtu 343 zhodoval s daňovým priznaním za posledný mesiac – štvrťrok. Odtiaľ potom hľadať chyby dopredu. Namiesto 428 by to mohol byť aj 395, ale kontrolu musíš zvládnuť v tom roku, lebo nesmie mať koncoročný zostatok. Pôvod rozdielu môže byť aj v tom, že z preplatku na DPH bol vysporiadaný nedoplatok na inej dani a to oznámenie predchodkyňa nezaúčtovala, iba ho niekde založila. To sa dá zistiť iba u správcu dane, z výpisu konta.
Nerozdelený zisk patrí vždy spoločníkom, ale v tomto prípade by som sa neponáhľal ani s jeho rozdelením, ani s jeho preúčtovaním na 648 a zdanením. Ak vznikne neskôr potreba opráv z chýb minulosti, vysporiadajú sa opačným účtovaním a vyčíslený rozdiel dane sa odvedie, alebo vyžiada. Riešenie +-343/428 je iba ... aby si získala čas, ktorý teraz na kontrolu minulosti nemáš. Ja konečný stav HK účtu 343 používam ako dôležitú kontrolu súladu a správnosti každého daňového priznania, preto som ho odporučil. Okrem toho, ak sa s klientom nedohodneš na oprave minulého obdobia, môže zostať aj tak. Na zodpovednosť jeho a predchodkyne.
Ten účet ... 528 sa mi nijako nezdá ...
práveže mám "nariadené" opraviť to bezodkladne....dobre pojdem hladať, ked sa dopátram, napíšem aké chyby som našla čo nebolo zaučtované...ako boli poopravované počiatočné stavy...a potom by som vas skúsených a ochotných poraďakov poprosila o pomoc so správnym zaučtovaním...musím to dať nejako dokopy len to chce čas ....
Danielam
21.01.13,13:00
Kejka a a_je_to ďakujem za nasmerovanie....keď budem mať dohľadané doklady poprosím Vás o konkrétnu pomoc (obávam sa, aby som našla napr.niektoré dodatočné DP DPH)