iwavet
28.02.12,13:40
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu, ak sa vyznáte v pracovno-právnych veciach. Skúšala som nájsť to v zákonníku práce, no žiaľ neúspešne.
Manžel dostal od zamestnávateľa okamžitú výpoveď z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny( hoci o tom neexistuje žiadny záznam ani zápis) a to k 31.7.2011 hoci v tom čase bol na OČR. Manžel túto výpoveď prevzal poštou 15.8.2011. Hneď sme namietali platnosť výpovede a poslali sme mu Oznámenie o trvaní pracovného pomeru podľa §79 Zákonníka práce. Dňa 6.9.2011 mu bolo doručené stanovisko zamestnávateľa, ktorý ho žiada o okamžitý nástup do práce až kým nedôjde k podpísaniu dohody o výpovedi. Tak sme mu doručili odpoveď v ktorej súhlasí manžel s výpoveďou dohodou, no do práce nenastúpil, nakoľko mu zamestnávateľ stále nebol ochotný vyplatiť mzdu za mesiac júl 2011. Dňa 10.10.2011 sa osobne stretli a podpísali výpoveď dohodou, zamestnávateľ ale žiadal podpísať aj výplatné listiny a to bez toho, aby ho skutočne vyplatil. Po tom čo to manžel odmietol podpísať, sa mu začal zamestnávateľ vyhrážať a skončilo to tak, že mu podpísanú dohodu o výpovedi odmietol dať. A teraz sa zamestnávateľ tvári, akože platí pôvodná ním poslala výpoveď k 31.7.2011 doručená poštou 15.8.2011.
Potreboval by som preto poradiť, či je vôbec možné považovať za platnú výpoveď, ktorá bola zrušená aj zo strany zamestnávateľa a to jeho stanoviskom zo dňa 6.9.2011, kde manžela vyzýva k nástupu do práce a k vyriešeniu danej veci podpísaním dohody o ukončení pracovného pomeru.
Podali sme už totiž trestné oznámenie pre nevyplatenie mzdy ešte v októbri a dodnes žiadna odpoveď. Podali sme podnet na Inšpektorát práce, ktorý mu dal síce pokutu, ale situáciu manžela nijako neposunul ďalej. Podali sme podnet aj na Sociálnu poisťovňu, keďže zamestnávateľ manžela odhlásil k 31.7.2011 potom v septembri prihlásil spätne od 1.8.2011 a bol prihlásený až do 5.10.2011( dátum z dohody o skončení prac.pomeru). No nakoniec to zmenil na 15.8.2011.Odtiaľ zatiaľ odpoveď nemáme.
Preto by mi veľmi pomohlo, ak by sa tu našiel niekto kto pozná zákony a vie posúdiť, či môže zamestnávateľ takto postupovať?!
Vopred ďakujem za odpoveď
terezamaria
28.02.12,13:35
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu, ak sa vyznáte v pracovno-právnych veciach. Skúšala som nájsť to v zákonníku práce, no žiaľ neúspešne.
Manžel dostal od zamestnávateľa okamžitú výpoveď z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny( hoci o tom neexistuje žiadny záznam ani zápis) a to k 31.7.2011 hoci v tom čase bol na OČR.Na OČR mohol byť, len o porušení pracovnej disciplíny musí existovať zápisnica, ktorú manžel podpisoval, alebo ju namiesto neho - ak ju nechcel podpísať, podpísali 2 svedkovia. Manžel túto výpoveď prevzal poštou 15.8.2011.Trošku dlhé zdržanie. Hneď sme namietali platnosť výpovede a poslali sme mu Oznámenie o trvaní pracovného pomeru podľa §79 Zákonníka práce.Mali ste namietať neplatnosť okamžitého skončenia pracovného pomeru a poslať oznámenie, že až do súdneho vyriešenia tejto neplatnosti manžel nastupuje do práce. Dňa 6.9.2011 mu bolo doručené stanovisko zamestnávateľa, ktorý ho žiada o okamžitý nástup do práce až kým nedôjde k podpísaniu dohody o výpovedi. Dohody o výpovedi? Kedy dostal výpoveď? Tak sme mu doručili odpoveď v ktorej súhlasí manžel s výpoveďou dohodou, no do práce nenastúpil, nakoľko mu zamestnávateľ stále nebol ochotný vyplatiť mzdu za mesiac júl 2011.Pokiaľ nemá vyplatenú mzdu za mesiac júl, mohol dať manžel výpoveď podľa § 69, ods.1, písm.b/ ZP Dňa 10.10.2011 sa osobne stretli a podpísali výpoveď dohodou, zamestnávateľ ale žiadal podpísať aj výplatné listiny a to bez toho, aby ho skutočne vyplatil. Po tom čo to manžel odmietol podpísať,Jednoznačne trestný čin sa mu začal zamestnávateľ vyhrážať a skončilo to tak, že mu podpísanú dohodu o výpovedi odmietol dať. A teraz sa zamestnávateľ tvári, akože platí pôvodná ním poslala výpoveď k 31.7.2011 doručená poštou 15.8.2011.
Potreboval by som preto poradiť, či je vôbec možné považovať za platnú výpoveď, ktorá bola zrušená aj zo strany zamestnávateľa a to jeho stanoviskom zo dňa 6.9.2011, kde manžela vyzýva k nástupu do práce a k vyriešeniu danej veci podpísaním dohody o ukončení pracovného pomeru.
Podali sme už totiž trestné oznámenie pre nevyplatenie mzdy ešte v októbri a dodnes žiadna odpoveď. Podali sme podnet na Inšpektorát práce, ktorý mu dal síce pokutu, ale situáciu manžela nijako neposunul ďalej. Podali sme podnet aj na Sociálnu poisťovňu, keďže zamestnávateľ manžela odhlásil k 31.7.2011 potom v septembri prihlásil spätne od 1.8.2011 a bol prihlásený až do 5.10.2011( dátum z dohody o skončení prac.pomeru). No nakoniec to zmenil na 15.8.2011.Odtiaľ zatiaľ odpoveď nemáme.
Preto by mi veľmi pomohlo, ak by sa tu našiel niekto kto pozná zákony a vie posúdiť, či môže zamestnávateľ takto postupovať?!
Vopred ďakujem za odpoveďRadíte sa veľmi neskoro, keď ste prevzali Okamžité skončenie pracovného pomeru pre závažné a hrubé porušenie pracovnej disciplíny, mal manžel nastúpiť do roboty s oznámením, že začínate súdne konať o neplatnosť tohoto skončenia. Obidve strany ste spravili veľmi závažné chyby, ktoré bude veľmi ťažko riešiť, lebo si budete navzájom vytýkať pochybenia na obidvoch stranách. Tým, že nenastúpil do práce ihneď po obdržaní, môže mu zamestnávateľ teraz dodatočne písať absenciu. Celá situácia je veľmi zložitá, ale na obidvoch stranách.

Odpoveď v texte.
iwavet
28.02.12,14:01
O tom, že mal manžel porušiť nejako prac.disciplínu sme sa dozvedeli až v tej výpovedi, čiže o podpis nejakej zápisnice ho nikdy nežiadal. práve preto sme namietali na jeho výpoveď. Ide mi ale o to, že ak mu poslal stanovisko, že má nastúpiť do práce a taktiež že sa dohodnú na podpise dohody o výpovedi, je možné aby považoval opäť za platnú pôvodnú výpoveď z dôvodu porušenia prac. disciplíny? A to len preto že dohodu o výpovedi, ktorú podpísali k 5.10.2011 mu zamestnávateľ odmietol dať, po čom nepodpísal výplatné listiny.
Radíme sa až teraz, pretože sme podali podnety všade , kam sa dalo, len sme to nechceli hneď hnať pred súd, no nedostali sme sa k žiadnemu výsledku...a aj napriek tomu, že sa zamestnávateľ dopustil trestného činu, čo potvrdil aj IP, mzda stále vyplatená nebola...
terezamaria
28.02.12,14:12
O tom, že mal manžel porušiť nejako prac.disciplínu sme sa dozvedeli až v tej výpovedi, čiže o podpis nejakej zápisnice ho nikdy nežiadal. práve preto sme namietali na jeho výpoveď. Ide mi ale o to, že ak mu poslal stanovisko, že má nastúpiť do práce a taktiež že sa dohodnú na podpise dohody o výpovedi, je možné aby považoval opäť za platnú pôvodnú výpoveď z dôvodu porušenia prac. disciplíny? A to len preto že dohodu o výpovedi, ktorú podpísali k 5.10.2011 mu zamestnávateľ odmietol dať, po čom nepodpísal výplatné listiny.Však keď manžel nepodpísal to, čo chcel zamestnávateľ, tak jasné, že trvá na pôvodnom rozhodnutí, nemá sa o čo iné oprieť.
Radíme sa až teraz, pretože sme podali podnety všade , kam sa dalo, len sme to nechceli hneď hnať pred súd,to ste spravili veľkú chybu no nedostali sme sa k žiadnemu výsledku...a aj napriek tomu, že sa zamestnávateľ dopustil trestného činu, čo potvrdil aj IP, mzda stále vyplatená nebola...Treba súdne žiadať o vyplatenie mzdy a zároveň aj konať ohľadne neplatnosti Okamžitého skončenia pracovného pomeru, hlavne keď neexistuje žiadna zápisnica o závažnom a hrubom porušení pracovnej disciplíny
V texte
iwavet
28.02.12,14:26
Je ale vôbec možné aby trval na pôvodnom rozhodnutí,keď toto rozhodnutie zrušil? Neexistuje možnosť ako žiadať, aby zamestnávateľ vydal manželovi dohodu o skončení pracovného pomeru k 5.10.2011, ktorú podpísali 10.10.2011? Príde mi totiž nemožné aby mohol zamestnávateľ meniť fakty podľa toho, ako mu to vyhovuje... tiež ma zaujíma to porušenie prac. disciplíny... stačí aby našiel zamestnávateľ dvoch "korektných" čo mu to za odmenu radi podpíšu a bude to platné? Ide o to, že zamestnávateľ ako dôvod uviedol neodovzdanie hotovosti, hoci sa skutok nestal a ani o tom nespisovali záznam, len mu to zamestnávateľ napísal do výpovede...
terezamaria
28.02.12,14:52
Je ale vôbec možné aby trval na pôvodnom rozhodnutí,keď toto rozhodnutie zrušil?Máte v ruke doklad o zrušení pôvodného rozhodnutia? Neexistuje možnosť ako žiadať, aby zamestnávateľ vydal manželovi dohodu o skončení pracovného pomeru k 5.10.2011robil manžel do 5.10.? určite nie..., ktorú podpísali 10.10.2011? Príde mi totiž nemožné aby mohol zamestnávateľ meniť fakty podľa toho, ako mu to vyhovuje... tiež ma zaujíma to porušenie prac. disciplíny... stačí aby našiel zamestnávateľ dvoch "korektných" čo mu to za odmenu radi podpíšu a bude to platné? Ide o to, že zamestnávateľ ako dôvod uviedol neodovzdanie hotovosti, hoci sa skutok nestalvieš určite, že tá zápisnica neexistuje? a ani o tom nespisovali záznamto nie je isté, zápisnica môže existovať.....ovšem mal by ju mať aj manžel , len mu to zamestnávateľ napísal do výpovede...Toto je len a len na súdne konanie alebo skúste ešte raz vzájomnú dohodu.
V texte
iwavet
28.02.12,15:08
nestačí ako doklad jeho stanovisko, že súhlasí s podpísaním dohody o ukončení prac. pomeru? Manžel samozrejme dovtedy nepracoval, ale tak dlho trvalo kým došlo k stretnutiu za účelom podpisu. K podpisu tejto dohody ale došlo, dokonca máme od zamestnávateľa aj list, v ktorom žiada o stretnutie pre podpis dohody o výpovedi? Nie je to dostatočný dôkaz? Okrem toho si manžel celé stretnutie z 10.10.2011 nahrával a túto nahrávku potom poskytol polícii, keďže išlo aj o vyhrážanie zo strany zamestnávateľa, keď mu manžel odmietol podpísať výplatné listiny. Je to použiteľné na súde? myslím zápisnica z polície?
Žiaľ zistiť, či existuje zápisnica o porušení je nemožné, pretože zamestnávateľ sa nechce absolútne dohodnúť, ale predpokladám, že ak si zistil jej potrebnosť tak si nejakú vyrobil aj spolu s tými svedkami. Je povinný doručiť ju aj manželovi?