ppetka
28.02.12,15:32
Zdravím všetkých,

chcem sa poradiť...živnostník nakupuje materiál-potraviny v METRE, lenže stalo sa to, že karta bola vystavená na jeho otca, čiže aj na otcove IČO. Takto nakupoval do mája 2011, od júna vybavil kartu na svoje IČO a ďalej pokračoval v nakupovaní už na svoju firmu. Ja som o tom nevedela, zistila som to až po prevzatí dokladov od klienta. Všetky doklady z METRA, ktoré sú na otcove IČO musím vyhodiť alebo sa to dá ešte zachrániť, nejako oštriť pred daňovákmi. Môžem mu ich dať do účtovníctva alebo kašľať na to! Ďakujem za odpovede.
AdelaS
28.02.12,21:49
Hmm.
Dá sa vystaviť na každý mesiac, kedy má "neplatné doklady" čestné vyhlásenie o tom, že tento nákup je skutočne urobený za účelom jeho podnikania. Vraj to daniari akceptujú. Aj ja to tak robím. Ale treba si na to dávať bacha.
ppetka
29.02.12,06:50
....OK, už si na to dáva pozor. Takže idem písať čestné vyhlásenia, ale pre istotu zavolám aj na daň. úrad. Ďakujem za odpoveď.:)
ppetka
05.03.12,10:43
...takže dnes som volala na DÚ v Košiciach a bolo mi povedané, že nech na všetkých dokladoch prepíšem IČO a doložiť to aj čestnými vyhláseniami....dúfam, že to bude stačiť..
ppetka
09.03.12,16:23
...prikladám odpoveď od daň. poradkyne

Podľa § 7 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve") je účtovná jednotka účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva a o finančnej situácii účtovnej jednotky. Podľa § 8 ods. 4 zákona o účtovníctve je účtovníctvo preukázateľné, ak všetky účtovné záznamy sú zaúčtované nadväzne na § 32 zákona o účtovníctve. Za preukázateľný účtovný záznam podľa § 32 zákona o účtovníctve sa považuje účtovný záznam, ktorého okrem iných preukázateľných skutočností je preukázateľný obsah priamo, ktorý dokazuje skutočnosť. Podľa § 4 ods. 6 zákona o účtovníctve účtovnými záznamami sú najmä účtovné doklady, účtovné záznamy, účtovné knihy a ďalšie doklady.Podľa § 10 ods. 1 zákona o účtovníctve je účtovný doklad preukázateľný, ktorý musí obsahovať slovné a číselné označenie účtového dokladu, obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov, ako aj ďalšie údaje uvedené v tomto ustanovení.Ak ide o účtovnú jednotka, ktorá účtuje v sústave podvojného účtovníctva, a táto účtovná jednotka zúčtovala a zahrnula do výsledku hospodárenia za účtovné obdobie roku 2011 aj účtovné doklady (v danom prípade z daňového hľadiska ide o nedaňový výdavok) znejúce podľa uvedeného identifikačného čísla na účtovných dokladoch na inú osobu, je povinná na účely správneho vykázania základu dane podľa § 17 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. („ZDP") celkovú sumu týchto výdavkov neúčtovným spôsobom pripočítať k hospodárskemu výsledku vykázanému na riadku 100 daňového priznania; sumu týchto nákladov uvedie daňovník na riadku 180 daňového priznania k dani z príjmov právnickej osoby. Rovnako sa postupuje aj na strane príjmov, ak dosiahnutý príjem súvisí s výdavkom, ktorý nie je daňovým výdavkom podľa § 21 ods.1 písm. j) ZDP. Daňovník tento príjem podľa § 17 ods. 3 písm. g) ZDP nezahrnie do základu dane tak, že v daňovom priznaní túto sumu uvedie ako položku znižujúcu výsledok hospodárenia na riadku 290 daňového priznania.Ak ide daňovníka – fyzickú osobu, ktorá účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, podľa § 4 opatrenia Ministerstva financií SR č. 27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania") účtuje v peňažnom denníku o príjmoch a výdavkoch, ktoré ovplyvňujú základ dane. V peňažnom denníku účtuje aj o výdavkoch znejúcich na inú osobu podľa identifikačného čísla uvedeného na účtovných dokladoch, ktoré sú z daňového hľadiska nedaňovým výdavkom. V peňažnom denníku fyzická osoba uvedie tie výdavky v prehľade výdavkov, ktoré podľa § 17 ZDP neovplyvňujú základ dane daňovníka za zdaňovacie obdobie roku 2011. Rovnako do základu dane fyzická osoba podľa § 17 ods. 3 písm. g) ZDP nezahrnie ani príjmy prislúchajúce k nedaňovým výdavkom uvedené v prehľade peňažného denníka za zdaňovacie obdobie roku 2011.
atka4
09.03.12,17:38
Zdravím všetkých,

chcem sa poradiť...živnostník nakupuje materiál-potraviny v METRE, lenže stalo sa to, že karta bola vystavená na jeho otca, čiže aj na otcove IČO. Takto nakupoval do mája 2011, od júna vybavil kartu na svoje IČO a ďalej pokračoval v nakupovaní už na svoju firmu. Ja som o tom nevedela, zistila som to až po prevzatí dokladov od klienta. Všetky doklady z METRA, ktoré sú na otcove IČO musím vyhodiť alebo sa to dá ešte zachrániť, nejako oštriť pred daňovákmi. Môžem mu ich dať do účtovníctva alebo kašľať na to! Ďakujem za odpovede.

Najčistejšie by bolo, keby si uvedené nákupy riadne zaúčtoval do svojho účtovníctva v tomto prípade otec /výdavky/ a tieto následne v rovnakej výške refakturoval /príjmy/ v tomto prípade synovi. U otca to môže mať nulový dopad na ZD, ak nie je platiteľ DPH, ak však ešte môže doklady "doúčtovať a vystaviť".
Môže vyvstať problém, ak sú /jeden alebo obaja/ platiteľmi DPH.
O spôsobe "úpravy" dokladov formou ich prepisovania takýmto spôsobom.....hm, to by som chcela od pani z DÚ na papieri....
Vystavovateľom dokladu bola predsa spoločnosť METRO, myslím, že oni majú oprávnenie k akejkoľvek oprave nimi vystavených dokladov.
Aj opravy dokladov majú svoju predpísanú formu (viď zákon o účtovníctve §34), avšak to sa netýka podľa môjho názoru takýchto prípadov.