Oldi
13.09.04,09:10
Milí poradcovia,

chcem Vás poprosiť o radu, možno sa už táto problematika preberala, len to neviem nájsť (prípadne Vás poprosím o linka na príslušnú poradu). Ide o nasledovný problém:

Firma SR, platca DPH si objednala službu (právne poradenstvo) od firmy z ČR, neplatcu DPH. Ide teda o službu s miestom dodania v tuzemsku podľa § 15 ods. 7 a 8. Ako je to však so zdanením ? Musí SR firma zdaniť túto službu v zmysle § 69 ? Znamená to potom, že zdaniť musí ale nemá nárok na odpočítanie, keďže dodávateľ nie je platcom DPH ? Ktoré § to ešte upresňujú, rád by som mal trošku ucelenejší obraz. Všetkým Vám vopred pekne ďakujem za pomoc a želám príjemný deň !
sojka
13.09.04,07:46
Ked mam faktury z EU od neplatcov DPH (tiez za sluzby) nezdanujem ich. Sumu, na ktoru je vystavena faktura, prepocitam na SKK a celu sumu uctujem do nakladov 518/321.
Oldi
13.09.04,07:58
Ked mam faktury z EU od neplatcov DPH (tiez za sluzby) nezdanujem ich. Sumu, na ktoru je vystavena faktura, prepocitam na SKK a celu sumu uctujem do nakladov 518/321.
A čo povinnosť vyplývajúca z § 69 ods. 3 ???
Oldi
13.09.04,12:23
Nikto iný sa nevyjadrí ? Asi ste všetci veľmi zaneprázdnení, čo už ...http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
marianna
14.09.04,05:17
Ja som mala ten istý problém minulý mesiac. Službu od neplatcu z ČR som zdanila podľa § 69, pretože tam sa neuvádza, že dod. musí byť platca tak ako pri nadobudnutí tovaru. Tak pre istotu som to dala do DP. Ale uplatnila som si aj odpočet, veď ja som platca a nárok na odpočet nemá iba neplatca. Dúfam že som to urobila dobre.
betty
14.09.04,08:13
Mám tiež podobné prípady. Napr. nám fakturuje český neplatca DPH poradenské služby.

Podľa § 69 ods. 3 sme ako zdaniteľná osoba povinný platiť daň: Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu. Tento náš neplatca je zahraničná osoba z iného členského štátu.

Čo sa týka odpočítania dane, zdaniteľná osoba má tiež nárok na odpočítanie tejto DPH podľa § 49 ods. 2 písm. b): Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 6. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4.

Dúfam, že som to pochopila správne a že som trochu pomohla :)
Oldi
14.09.04,14:06
Ďakujem pekne všetkým za názory. Príjemné voľno zajtra !
Susan
16.09.04,06:48
Pre Betty:
K § 49 odst. 2 by som chcela dodat, ze je tam uvedene "platiteľ môže" (no nemusi) odpocitat ..... Podla mna to znamena, ze nemusi, nakolko striktne nie je uvedene, ze si musi odpocitat.... Ja to vidim takto. Ma niekto rovnaky nazor?