gondik
28.02.12,20:54
Prosím poraďte mi už som sa nejak doplietla.
Podnikateľ bol v zahraničí v Maďarsku a vyberal kartou zo svojho bežného podnikateľského účtu sumu v HUF 20000 nakoľko bol v zahraničí.
Na výpise z účtu je účtovaná suma v EUR.(74,89€ banka to automaticky prepočítala svojim kurzom) Mám to nejak prepočítavať kurzom a keď tak akým. Alebo len jednoducho zaúčtujem výber kartou cez priebežné položky.
Suma v Eur výdaj a príjem do pokladne v EUR. Musím otvárať HUF valutovú pokladňu? Podnikateľ účtuje v JU nie je plátca DPH.
Ďakujem za akúkoľvek radu.
AdelaS
28.02.12,21:33
Mala som podobný problém.
Myslím, že v tomto prípade sa musíš držať postupov účtovania - § 12 ods. 5:

Pri platbe platbonou kartou sa v peňažnom denníku dodávateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradenej platby a v členení: zásoby, služby, mzdy, poistné a príspevky, tvorba SF, ostatné výdavky alebo výdavky neovplyvňujúce ZD. Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane príjmu.

Podľa mňa je účtovne jedno, či si budeš otvárať pokladnicu pre HUF, alebo to jednoducho budeš účtovať v EUR, lebo k manipulácii s maďarskou hotovosťou v tomto prípade fakticky neprišlo. Takže ja by som to jednoducho poúčtovala rovno v EUR, ale ak sa s tým chceš hrať - môžeš.
gondik
29.02.12,08:41
Ďakujem pekne za odpoveď.
Je to ten nešťastný prípad kedy podnikateľ využíva podnikateľský účet aj na súkromné účely a miešajú sa tak hrušky z jablkami. On keď bol v tom Maďarsku tak si aj kupoval potraviny v maďarskom tescu a platil kartou, ale všetko je to na výpise automaticky prepočítané kurzom banky na Eur.
Takže neurobím zle, ak platby kartou a výbery z kartou z účtu v zahraničí budem účtovať len v Eur, ktoré sú uvedené na výpise (prepočítané) ako výdavok z účtu a VNZP (osobná spotreba podnikateľa).
Ďakujem ešte raz za radu a prajem príjemný deň.
gondik
29.02.12,13:19
Prosííím niekto mi odpovedzte????!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ingak
29.02.12,14:58
Osobna spotreba podnikatela VNZP - v tej vyske, ako bolo odpisane z uctu.