renataj
28.02.12,20:57
Dobrý deň
Existuje zákon,ktorý presne definuje koľko max. kusov mincí jednej nominálnej hodnoty musí predajca prevziať za platbu v hotovosti?? Alebo za akých podmienok ich môže odmietnuť??Ale ak je opačný prípad,keď zákazník platí bankovkou vysokej nomin.hodnoty ??
Vopred ďakujem za odpovede
bodliak
28.02.12,20:02
Indeed
28.02.12,20:05
Podĺa mńa mincí može priniesť akékoľvek množstvo a obchod ich musí zobrať.

je to rovnaký problém ako bol pred niekoľkými rokmi s výkupom vratných fĺaší.

Platenie veĺkou bankovkou zaleží na uvažení zákazníka, ked niekto príde ráno o 6:30 na benzínku chce si kupiť cigarety a chce platiť 500 eurovkou asi nie je kompletný,

a tiež ak za nákup v potravinách ktorý stojí povedzme 14eur a 38 centov, budem chcieť zaplatiť 20-eurovkou a predavačka povie,že mi nemá ako vydať , tak potom je chyba v systéme.
bodliak
28.02.12,20:13
Podĺa mńa mincí može priniesť akékoľvek množstvo a obchod ich musí zobrať.



Nie, fyzické osoby a právnické osoby (okrem NBS, bánk, iných vykonávacích inštitúcií pre prevody peňažných prostriedkov a pôšt) môžu
pri jednej peňažnej platbe v hotovosti odmietnuť aj prijatie viac ako 50 kusov euromincí

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31998R0974:SK:HTML

čl. 11 nariadenia Rady (ES) č. 974/98
tictac7
28.02.12,20:20
Nie, fyzické osoby a právnické osoby (okrem NBS, bánk, iných vykonávacích inštitúcií pre prevody peňažných prostriedkov a pôšt) môžu
pri jednej peňažnej platbe v hotovosti odmietnuť aj prijatie viac ako 50 kusov euromincí

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31998R0974:SK:HTML

čl. 11 nariadenia Rady (ES) č. 974/98


...a bankovku môže odmietnuť ak jej hodnota je vyššia ako 4-násobok platby...
bodliak
28.02.12,20:23
...a bankovku môže odmietnuť ak jej hodnota je vyššia ako 4-násobok platby...

Nie, to platilo len v prechodnom období pri konverzii na Euro, keď existovala povinnosť prijať SKK a vydať Eura.
tictac7
28.02.12,20:23
Podĺa mńa mincí može priniesť akékoľvek množstvo a obchod ich musí zobrať. max. 50 ks

je to rovnaký problém ako bol pred niekoľkými rokmi s výkupom vratných fĺaší. toto je o inom

Platenie veĺkou bankovkou zaleží na uvažení zákazníka, ked niekto príde ráno o 6:30 na benzínku chce si kupiť cigarety a chce platiť 500 eurovkou asi nie je kompletný, tiež si myslím

a tiež ak za nákup v potravinách ktorý stojí povedzme 14eur a 38 centov, budem chcieť zaplatiť 20-eurovkou a predavačka povie,že mi nemá ako vydať , tak potom je chyba v systéme. nie v systéme, ale v ľuďoch...vieš koľkokrát som od zákazníka pri platbe 10,02, keď mi dával stovku, pýtala aspoň 50 centov a nedal mi?
Indeed
28.02.12,20:42
Ja napríklad som väčšiu bankovku ako 50 v peńaženke ešte nemal,

a nerád platím hotovosťou, najradšej platím kartou
renataj
29.02.12,04:01
Nie, fyzické osoby a právnické osoby (okrem NBS, bánk, iných vykonávacích inštitúcií pre prevody peňažných prostriedkov a pôšt) môžu
pri jednej peňažnej platbe v hotovosti odmietnuť aj prijatie viac ako 50 kusov euromincí

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31998R0974:SK:HTML

čl. 11 nariadenia Rady (ES) č. 974/98

Toto nariadenie vlády so našla aj já,ale podla mňa to platilo pri prechode na euro.
Mám niekoľko zákazníkov,ktorí pravidelne príde ráno do novinového stánku kúpiť si noviny a platí 50-kou.Potom sa rozčuluje,že ako to,že mu nemá vydať!! Mám síce pokl.hotovosť cca 120€ ale váčšinou sú to mince.
Druhý prípad- príde si kúpiť cigarety.ktoré stoja 2,60 a mne prinesie za hrsť 5centoviek .Podľa toho,čo tu čítam,som povinná mu ich zobrať.
bodliak
29.02.12,04:36
Toto nariadenie vlády so našla aj já,ale podla mňa to platilo pri prechode na euro.

Druhý prípad- príde si kúpiť cigarety.ktoré stoja 2,60 a mne prinesie za hrsť 5centoviek .Podľa toho,čo tu čítam,som povinná mu ich zobrať.

> Článok 5

> Články 6, 7, 8 a 9 sa uplatňujú počas prechodného obdobia.


Akú logiku by malo limitovať obeh nových mincí počas prechodného obdobia ? Veď ich bol nedostatok, pamätáte sa na štartovacie balíčky ?



Druhý prípad- príde si kúpiť cigarety.ktoré stoja 2,60 a mne prinesie za hrsť 5centoviek .Podľa toho,čo tu čítam,som povinná mu ich zobrať.

To by ich bolo 52, takže máte právo odmietnuť.
kukučka
29.02.12,04:42
Renátka veď napíš mailík a rýchlo zistíš či to nariadenie ešte platí a či nie, poprípade iné