alfon
28.02.12,21:54
Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať koľkokrát mi môže zamestnávateľ predlžiť zmluvu na dobu určitú? Som zamestnaný od marca minulého roku a zmluvy som mal predlžované nasledovne: 1mesiac, 1mesiac, 1mesiac, 6mesiacov, 1mesiac, 1mesiac a teraz budem mať vždy po mesiaci. Môže zamestnávateľ takto postupovať?
veronikasad
28.02.12,21:58
Naozaj ti ju predlžoval ? Neoznámil ti skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe ?

V Pracovnej zmluve máš, že pracovný pomer sa uzatvára na dobu určitú, napr. jeden mesiac ?
ewita888
28.02.12,22:00
tak to teda nemôže.. do 1.9. ti mohol predlžiť prac. pomer 2 x, teraz 3 x
alfon
28.02.12,22:05
Áno, vždy dostanem dodatok k zmluve na koľko mi ju predlžuje.
ewita888
28.02.12,22:15
tak, ako som ti písala.. porušoval zákon..
pavlinka
28.03.12,08:37
Máme zamestanca v pracovnom pomere od 6.9.2010 do 30.6.2011, potom skončil a znova nastúpil od 7.10.2011 do 30.6.2012. Môžeme s ním skončíť PP 30.6.2012 a
od 1.9.2012 znova prijať na dobu určitú do 30.6.2013?
pavlinka
09.05.12,07:08
Máme zamestnanca v pracovnom pomere od 6.9.2010 do 30.6.2011, potom skončil a znova nastúpil od 7.10.2011 do 30.6.2012. Môžeme s ním skončíť PP 30.6.2012 a
od 1.9.2012 znova prijať na dobu určitú do 30.6.2013 ?
Tweety
09.05.12,07:40
Máme zamestnanca v pracovnom pomere od 6.9.2010 do 30.6.2011, potom skončil a znova nastúpil od 7.10.2011 do 30.6.2012. Môžeme s ním skončíť PP 30.6.2012 a
od 1.9.2012 znova prijať na dobu určitú do 30.6.2013 ?

§48 ZP

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac trikrát.

Resumé, takže môžete.
lenka_bodorova
14.06.12,06:54
Dobrý deň, mňa by zaujmalo či toto predĺženie pracovného pomeru je iné u zamestnancov ZŤP, pretože sme prijali zamestnanca 13.06.2011 a pracovná zmluva mu končí 30.06.2012, pri nástupe sme nevedeli, že je ZŤP a chceli by sme mu ju predĺžiť do 30.6.2013? Ďakujem
Tweety
14.06.12,06:55
Dobrý deň, mňa by zaujmalo či toto predĺženie pracovného pomeru je iné u zamestnancov ZŤP, pretože sme prijali zamestnanca 13.06.2011 a pracovná zmluva mu končí 30.06.2012, pri nástupe sme nevedeli, že je ZŤP a chceli by sme mu ju predĺžiť do 30.6.2013? Ďakujem
Z dôvodu ZŤP je v predlžení žiadne obmedzenie.
lenka_bodorova
14.06.12,07:40
Teda tam nie je obmedzenie. Ďakujem
A ešte by ma zaujímalo čo sa týka zamestnávania ZŤP a neakých obmedzení pre zamestnávateľa, kde sa o nich dočítam. Ďakujem