docasny79
29.02.12,08:52
Dobrý deň.

Dostal som za úlohu vypočítať predajnú cenu, ak poznám nákupnú cenu a maržu, ktorú si môžem prirátať. Ako na to?

Za odpoveď vopred ďakujem.
srska
29.02.12,07:54
Dobrý deň.

Dostal som za úlohu vypočítať predajnú cenu, ak poznám nákupnú cenu a maržu, ktorú si môžem prirátať. Ako na to?

Za odpoveď vopred ďakujem.čítaj a uč sa (http://gasparik.blog.sme.sk/c/212237/DefinicieObchodna-marza-prirazka-rabat-netto-a-netto-netto-ceny.html);)
Stanislav 1975
29.02.12,07:56
nákupná cena krát percento marže...
docasny79
29.02.12,08:00
Že by to bolo až také ľahké? :)
Stanislav 1975
29.02.12,08:01
Že by to bolo až také ľahké? :)
ty si iné číslo...:D
docasny79
29.02.12,09:03
Tak sa potom dosť hanbím :). Najprv som si musel ozrejmiť pojem marža :) no a potom, keď som videl vzorec na výpočet marže, keď poznám predajnú cenu a nákupnú, tak som netušil, že aké jednoduché riešenie je na môj problém. Vďaka ...
srska
29.02.12,09:13
Tak sa potom dosť hanbím :). Najprv som si musel ozrejmiť pojem marža :) no a potom, keď som videl vzorec na výpočet marže, keď poznám predajnú cenu a nákupnú, tak som netušil, že aké jednoduché riešenie je na môj problém. Vďaka ...mladoť? ťa ospravedlňuje:D
Jokolka
29.02.12,10:14
Mozete mi prosim povedat ktorý vzorec je správny?

1. NCxM+DPH
2. (NC+DPH )xM

NC-nákupna cena, M- marza, DPH - DPH na vstupe :)

ďakujem
blavaciko
01.03.12,08:17
dph nie je sucastou ceny tovaru, takze podla mna NC*M=PC*1,2=PCsDPH
hugho
01.03.12,08:31
[QUOTE=Jokolka;1997000]Mozete mi prosim povedat ktorý vzorec je správny?

1. NCxM+DPH
2. (NC+DPH )xM

NC-nákupna cena, M- marza, DPH - DPH na vstupe :)

vysledok je rovnaky, uplne jedno kde zapojim DPH, skor je rozdiel na vypocet marze, cize marze pridanej alebo odpocitanej...rabat z ceny je pre odberatela marza pri dodrzani ceny.
blavaciko
01.03.12,16:28
vysledok urcite nie je rovnaky, pretoze v druhom vzorci nepripcital dph na vystupe, kazdopadne dph netvori cenu tovar
hugho
01.03.12,17:48
vysledok konecnej ceny je urcite rovnaky a aj v nej DPH....cena 100 + 30% = 130, k tomu 20% DPH je 156.....a opacne DPH na vstupe..cena 100 + 20% DPH = 120 a k tomu marza 30% je spolu 156...inak neviem preco by som mal nakupnu cenu nasobit marzou, ked pracujem s 30% tak tych 30% pripocitam.V cene tovaru je vzdy zaratane DPH, dokonca je vyhlaska ktora zakazuje pri uvadzani ceny tovaru tuto zverejnovat bez DPH. Bola by to zaujimava pokuta od SOI keby nasli cenu bez DPH.
Rozalka
01.03.12,18:37
vysledok konecnej ceny je urcite rovnaky a aj v nej DPH....cena 100 + 30% = 130, k tomu 20% DPH je 156.....a opacne DPH na vstupe..cena 100 + 20% DPH = 120 a k tomu marza 30% je spolu 156...inak neviem preco by som mal nakupnu cenu nasobit marzou, ked pracujem s 30% tak tych 30% pripocitam.V cene tovaru je vzdy zaratane DPH, dokonca je vyhlaska ktora zakazuje pri uvadzani ceny tovaru tuto zverejnovat bez DPH. Bola by to zaujimava pokuta od SOI keby nasli cenu bez DPH.
Za mlákou sú ceny na pultoch v obchode netto - a keď som to pri kase patrične okomentovala, brat mi to vysvetlil: tu vieme pri každom nákupe, koľko dostal štát a koľko federálna kasa. A ja - však aj u nás - stačí pozrieť na doklad (až na to, že u nás sa do "federálu" platí priamo zo ŠR)
No v niektorých štátoch sú trošku - povedzme pomalšie mysliaci - veď to vidieť aj v niektorých dokumentárnych filmoch, ten istý záber najmenej 3x, aby to pochopili všetci.
blavaciko
01.03.12,20:00
vysledok konecnej ceny je urcite rovnaky a aj v nej DPH....cena 100 + 30% = 130, k tomu 20% DPH je 156.....a opacne DPH na vstupe..cena 100 + 20% DPH = 120 a k tomu marza 30% je spolu 156...inak neviem preco by som mal nakupnu cenu nasobit marzou, ked pracujem s 30% tak tych 30% pripocitam.V cene tovaru je vzdy zaratane DPH, dokonca je vyhlaska ktora zakazuje pri uvadzani ceny tovaru tuto zverejnovat bez DPH. Bola by to zaujimava pokuta od SOI keby nasli cenu bez DPH.


k tej vyhlaske... nedopatral som sa k vyhlaske, len k Zakonu c. 250/2007 o ochrane spotrebitela, kde


§ 2
Vymedzenie niektorých pojmov
Na účely tohto zákona sa rozumie
a) spotrebiteľom fyzická osoba alebo právnická osoba,
ktorá nakupuje výrobky alebo používa služby pre
osobnú potrebu alebo pre potrebu príslušníkov svojej domácnosti,


§ 14
(1) Predávajúci je povinný informovať spotrebiteľa
o konečnej cene predávaného výrobku alebo poskytovanej služby a zreteľne označiť výrobok alebo službu
cenou alebo informáciu o cene inak vhodne sprístupniť.
(2) Informácia o cene, neúplná cena, chýbajúca cena
alebo informácia o spôsobe určenia ceny nesmú vzbudzovať dojem, že
a) cena je nižšia, ako je skutočná cena,
b) určenie ceny závisí od okolností, od ktorých v skutočnosti nezávisí,
c) v cene je zahrnutá dodávka výrobku, výkonu, práce
alebo služby, za ktoré sa v skutočnosti platí osobitne,
d) cena je alebo môže byť zvýšená, znížená alebo nezmenená, aj keď to tak nie je,
e) vzťah ceny a užitočnosti ponúkaného výrobku alebo
služby zodpovedá skutočnosti, aj keď táto informácia nie je pravdivá.





Takze vo vztahu dvoch podnikatelskych subjektov nie je potrebne uvadzat cenu s DPH, ak sa nejedna o nakup na osobnu spotrebu.

K marzi, z toho co si napisal.
v prvom vzorci je marza vyjadrena v peniazoch 30 €
v druhom vzorci je marza vyjadrena v peniazoch 36€
a kedze marza by mala vyjadrovat presne to co skutocne na tom tovare zarobis, tak si teraz mozes vybrat ci budes bohatsi o 30 alebo 36 euro.

Aj z tohto dovodu sa pri vypocte nakupnej ceny, marze a prirazky vyuziva vzdy cena bez DPH, nakolko DPH netvori priamo nakupnu, ani predajnu cenu tovaru...
teda pokial stale ostavame vo financnej analyze
hugho
01.03.12,20:23
ja som odpovedal na dotaz ako sa dostaneme ku konecnej cene...v tom pripade som tvrdil ze je jedno ci DPH pripocitam k zakladu alebo k zakladu vcetne marze...o nicom inom tu nebola rec. Pokial ide o marzu je predsa logicke ze z pultovej ceny musim dat dole DPH a az potom vyhodnotit marzu...inak bude skreslena o DPH. Inak k tomu DPH...tovar nakup sa uctuje na 131 a DPH na 343 ale len u platcu DPH, u neplatitela na 131 tovar a aj DPH. Cize v obchodnom vztahu dvoch neplatcov DPH sa cena tovaru vyjadri v plnej cene tovaru. Bezne v praxi sa netrapia v cenikoch s DPH, plna MOC a rabatove zlavy. A myslim ze je jedno ci je to uzakonene zakonom alebo usmernene vyhlaskou. Viem iba ze je taka povinnost zo zakona a SOI...ako som uviedol to striktne kontroluje.
blavaciko
01.03.12,21:22
ano, otazka bola ako sa dostane k predajnej cene a predajna cena je cena bez dph
samozrejme u neplatitela dph je dph sucastou nakupnej ceny, ale urcite nie predajnej ceny (kedze nie je platitel, vsak?)
takisto je tam potom dilema ked platitel nakupuje od neplatitela...
tabulecka?


skratka a dobre, na DPH sa pri tychto vypoctoch vobec neberie ohlad
pokial sa jedna o uverejnovanie cien v cenniku ako pri tovare, neuvadza sa predajna cena, ale predajna cena s dph


takze odpoved pre docasneho79 (NC*M)/100 + NC = PC
DPH do toho vobec neplet
miki222
06.03.12,10:11
na slovensku sa počíta veľmi jednoducho marža - nákup tovar +500%