Ineh
29.02.12,10:11
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom výpočtu mzdy - zamestnanca, na ktorého dostávam príspevok z UPVARu za základe §50 a

Príklad výpočtu:

1.mzda bez príspevku :

Hrubá mzda : 370,49
Odvody: 49,61
Nezdan.časť: 303,72
zákl.dane: 17,16
daň: 3,26
k výplate: 317,62

2. Mzda po vyplácaní príspevku:

Hrubá mzda : 370,49
Príspevok: 49,61
Odvody : 51,60 ( VZ pre SP je 370,49, VZ pre ZP je 370,49+49,61)
Nezdan.časť: 303,72
zákl.dane: 64,78 ( 370,49 + 49,61 -51,60)
daň: 12,31
k výplate: 356,19

Podľa mojich vedomostí sa príspevok zahrňuje do základ. dane a do VZ pre zdrav. poistenie a mal by sa vyplácať mesiac pozadu.
Podľa informácii pracovníčky UPSVAR, však mám pripočítať príspevok už hneď v prvom mesiaci nároku na príspevok, a čo je ešte protichodnejšie podľa nej by som sa mala dopracovať k čistej mzde : 317,62 + 49,61. tj. čistá mzda bez príspevku + časť odvodov zamestnanca, je to tak správne? ako sa k tomu číslu dopracujem ?

Ďakujem
TatianaHorv
05.03.12,11:51
Dobrý deň.
Aj ja mám ten istý postup výpočtu ako vy. A tiež to robím teraz prvýkrát. Príspevok za január vo februárovej výplate. Len mám ešte dilemu ako vyrátam ten príspevok budúci mesiac. Bude to suma odvodov len z hrubej mzdy bez zdravotných odvodov z príspevku teda z vášho 49,61 alebo 51,60 odvody aj z príspevku?
Ineh
05.03.12,15:04
Dobrý deň, podľa viacerých zdrojov je môj postup správny, len pani na UPSVAR chce odo mňa nemožné :confused: , aby som vyplatila príspevok a v tej istej sume ho dala aj zamestnancovi, akosi nepochopila že keď musím strhnúť zdrav. poistenie a daň - nikdy mi nevyjde rovnaká suma na výplatu v hotovosti.
V vašom prípade by ste mali v nasledujúcom prípade preplácať 49,61 - na UPSVAR, kontrolujú percentá odvodov z hrubej mzdy ( aspoň teda u nás), ale túto sumu by ste mali mať uvedenú aj v dohode.
R.K.
16.03.12,06:47
Prispevok §50 a sa vypláca mesiac po.. január vo februári a tak sa aj pripočítava ako zdaniteľný peňažný príjem + zvýšenie odvodovej povinnosti do ZP. V ďalšom mesiaci sa znovu pripočítava len výška príspevku /ZP vzniknuté navýšením príspevku UPSVR neprepláca/. V žiadosti uvádzate stále rovnakú čiastku, t.j. odvody na ktoré máte uzatvorenú zmluvu.
norma.d
19.03.12,10:10
nikulik
19.03.12,12:02
To
, ako sa vyplaca zamestnancovi prispevok z UPSVaR musi vediet kazdy podla toho aku ma s UPSVaR spisanu dohodu. Napr. my mame pracovnicku ktorej vyplacame napr. vo februar.vyplate za januar, ale mame druhu pracovnicku ktora sla cez inu dohodu, ako ta prva a tej druhej sa vyplaca vtedy kedy nam UPSVaR posle peniaze na učet, co väčšinou robi napr. vo februari vyplatim za december. Toto sa treba opytat konkretne na UPSVaR, pri tych ktorí vas maju na starosti. Zamestnancovi sa prispevok z UPSVaR prejavi vo vypl.paske v ČM.
ANNAP
19.03.12,12:20
ja to robím už od júla 2011, robím tak ako je v príspevku, pracovníčka na ktorú je príspevok braný (teda dohoda) pracuje na úkol, takže jej mzda je pohyblivá a nie presne tá istá v každý mesiac ako píše v prísp.4, len nesmie presiahnuť asi 370 € ale bez príspevku, vyplácam, až ked dostaneme z UP na účet a keď vyplácam si najskôr vytlačím pásku bez príspevku, aby som vedela koľko budem pýtať , až potom do mzdy zahrniem príspevok
sesi
14.08.12,11:51
Ahojte, mám takúto otázočku. Máme zamestnanca na ktorého poberáme príspevok podľa § 50 a ktorú sme spísali minulý rok. V zmluve bola dohodnutá hrubá mzda 372 €. Tento mesiac som zamestnancovi preplatila dovolenku a vychádza mi hrubá mzda vyššia a to 379 €. Môže byť hrubá mzda vyššia ako spomínaných 372 € na ktorých sme spísali dohodu s ÚPSVaR??
Ďakujem za odpoveď.
norma.d
14.08.12,12:26
Podľa usmernenia pre tento rok - viď §50a http://www.upsvar-ke.sk/tlac2.php ...... hrubá mzda nesmie prekročiť 382,50 €, čo vo Vašom prípade nepresahuje , čiže je to v poriadku. Akurát, že UP Vám v tomto prípade nepreplatí skutočne odvedené odvody, ale iba do výšky akú máte uvedenú v Dohode - to sa týka z-ca aj z-ľa (podľa toho zostavujete potom aj výkaz a žiadosť o platbu).
sesi
14.08.12,12:34
My sme uzatvorili dohodu s UPSVAR minulý rok a tam bola podmienka 372€ hrubá mzda. Čiže to presiahlo, teraz to budem musieť nejako upraviť aby som sa dostala k tým 372 €. Ponížiť priemer na dovolenku alebo dať menej odprac. hodín....
tictac7
14.08.12,12:39
My sme uzatvorili dohodu s UPSVAR minulý rok a tam bola podmienka 372€ hrubá mzda. Čiže to presiahlo, teraz to budem musieť nejako upraviť aby som sa dostala k tým 372 €. Ponížiť priemer na dovolenku alebo dať menej odprac. hodín....

nič nebudeš upravovať. Proste rozdiel ide na vrub zamestnávateľa a zamestnanca, nebudete ho mať uhradený. Nemôžeš len tak znížiť dovolenkový priemer, to si kde videla? A upraviť hodiny? Prečo chceš chudáka zamestnanca o niečo ukracovať?! :mad:
sesi
14.08.12,12:41
tak a zamestnávateľ príde o 130,93 € a zamestnanec o 49,84 € toto je podľa mňa nefér!!
norma.d
15.08.12,05:54
Podmienka 372 € je, že mu nikdy nedáte nižšiu hrubú mzdu a zároveň, že z tejto hrubej mzdy budete mať refundované odvody (z vyššej vám viac neprispejú, no vy odviesť musíte-chápeme sa?). Dovolenkový priemer nemôžete ponižovať a keď dáte menej hodín, tiež mu to tam vyskočí a nieje to správne. Hrubú mzdu MOŽETE v týchto prípadoch prekročiť, avšak len DO tých 382,50 pre toto aktuálne obdobie. Ak ste ale stále v neistote, zavolajte si priamo na UP ku tej pracovníčke, ktorá vám vypláca príspevok - na spätnom liste ktorým Vám vracajú dokladu by ste mali mať jej tč. Ale keďže my sme tento prípad už riešili v júni, myslím si, že Vám povie to isté čo som napísala ja. Prajem pekný deň :)
norma.d
15.08.12,06:02
Sesi, myslím si, že Draka si celkom nepochopila ....... prečítaj si ešte raz jeho druhú vetu : "Proste rozdiel ide na vrub zamestnávateľa a zamestnanca, nebudete ho mať uhradený." ......... prízvukujem slovíčko ROZDIEL ......... rozdiel v odvodoch!!! Žiadať budete iba to maximum aké máte v zmluve - rozdiel ide na triko firmy. Samozrejme za predpokladu, že mzda nepresiahne tých aktuálnych 382,50 € - to si ale písala že nepresiahne, čiže šup-šup tlačiť doklady k žiadosti ;-)
tictac7
15.08.12,06:04
tak a zamestnávateľ príde o 130,93 € a zamestnanec o 49,84 € toto je podľa mňa nefér!!

..... platíš len z ROZDIELU, teda zamestnanca to bude stáť 0,94 EUR a zamestnávateľa 2,46 EUR. To je fakt taký problém?
tictac7
15.08.12,06:05
...si ma ubehla :-)
norma.d
15.08.12,06:09
..neviem, či nevieš čítať, alebo počítať.... platíš len z ROZDIELU, teda zamestnanca to bude stáť 0,94 EUR a zamestnávateľa 2,46 EUR. To je fakt taký problém? Drak, prečo taká ostrosť? Nikto z nás učený z neba nespadol a myslím že celá táto stránka vznikla za účelom vzájomnej porady ;-) ...... niekto pochopí na prvú šupu, inému to trvá trošku dlhšie ... Ale v zásade si to napísal, krátko a výstižne :)
tictac7
15.08.12,06:19
O.K. ospravedlňujem sa a mažem....inak, som tictac7, to logo Drak-a znamená, že mám zapltený prístup do Drak-a
janako
09.05.13,14:14
ja som napríklad volala priamo pracovníčke na UP, a však už v roku 2013 a jednoznačne ma informovala, keď máme dohodu na 370, musí mať presne 370. Dovolenka sposobila, že pracovníčka mala 371,20 a musela som mzdu prerábať, lebo nechceli vyplatiť príspevok zamestnávateľovi. Riešili sme to tak, že si nečerpala dovoleku, teraz ukončila pracovný pomer a som tu späť a mám problém :-(( ako presvedčiť pracovníčku UP, že chce nemožné