xena
04.02.06,19:53
Ahojte.

Kto mi pomôže ? V akej cene mám urobiť príjemku za tovar, na ktorý bol vystavený dobropis t.j. bol vrátený späť do skladu . Je to súrne.
Ďakujem.
renča1
04.02.06,19:02
príjem za tovar robíš v obstar.cene a potom ho predáš a urobíš výdaj zo skladu v predajnej cene. Potom môže nastať to čo ty píšeš, že tovar ti bol vrátený na sklad , vystavíš príjem na sklad v OC tovaru.
Napr:
príjem tovaru na sklad v OC 40 tis.
výdaj tovaru zo skladu za účelom predaja60 tis.
vrátený tovar, príjem na sklad nie 60tis., ale 40 tis.
Jana Acsová
04.02.06,19:07
príjem za tovar robíš v obstar.cene a potom ho predáš a urobíš výdaj zo skladu v predajnej cene. Potom môže nastať to čo ty píšeš, že tovar ti bol vrátený na sklad , vystavíš príjem na sklad v tej sume v ktorej si ho prvý krát zo skladu vydal.
Napr:
príjem 40 tis.
výdaj 60 tis.
vrátený tovar príjem na sklad 60tis.Výdaj zo skladu priamo súvisí s príjmom na sklad. Ocenenie vyplýva zo Zákona o účtovníctve.
Zjednodušene:
V takej cene ako príjmem v takej aj vydám. (Záleží na metóde ocenenia, ale uvádzam to pre názornosť.)
Predajná cena je tržbou a tržba nie je spravidla nikdy taká istá ako obstarávacia cena zásob.
xena
04.02.06,19:47
[quote=AVO]Výdaj zo skladu priamo súvisí s príjmom na sklad. Ocenenie vyplýva zo Zákona o účtovníctve.
Zjednodušene:
V takej cene ako príjmem v takej aj vydám. (Záleží na metóde ocenenia, ale uvádzam to pre názornosť.)
Predajná cena je tržbou a tržba nie je spravidla nikdy taká istá ako obstarávacia cena zásob.

No ak mám pravdu povedať tak teraz už vôbec nerozumiem. Prečo by som mala na sklad prijímať o 20 tis. viac, teda si navyšovať hodnotu stavu skladu o 20 tis. . Veď ja som ho prvýkrát vydala len za 40 tis. čiže v cene v obstarávajúcej /ak zoberiem sumy z predchádzajúcej odpovede ako fikciu/ Ak vydávam teda predám a mám faktúru za tovar na sumu 60 tis. - predajná cena, tak 20 tis.je môj zisk.
Ale nerozumiem prečo mám sklad vlastne takto umelo navýšiť o tých 20 tis. a nie o sumu v akej som prvýkrát vydala tovar zo skladu - obstarávajúca cena, na strane skladu a v účtovníctve samozrejme o 20tis. viac - predajná cena.
andrej_rv
04.02.06,20:07
Ale nerozumiem prečo mám sklad vlastne takto umelo navýšiť o tých 20 tis. a nie o sumu v akej som prvýkrát vydala tovar zo skladu - obstarávajúca cena, na strane skladu a v účtovníctve samozrejme o 20tis. viac - predajná cena. Ale veď príspevok AVO: V takej cene ako príjmem v takej aj vydám hovorí presne to isté - v akej sume si tovar pôvodne pri predaji vydala zo skladu, v takej istej sume ho príjemkou pri dobropise zoberieš na sklad. Za 40 von, za 40 späť. Príspevok AVO bol len reakciou na predchádzajúci príklad, ktorý nie je dobrý.
slnko
04.02.06,20:15
dobropis je síce na 60 tis., ale to je predajná cena. Na sklad by som to prijala v pôvodnej cene 40 tis.
renča1
05.02.06,07:45
omlúvam sa za moju nepozornosť a chybu, nechcela som vás zavádzať.:mee:
Gabi03
29.08.07,07:09
Mám podobný problém, len z druhej strany.

Dodávateľ nám vyfakturoval tovar v cene 47 Eur, ktorý sme mi neprevzali.
Poslal dobropis, ale na 47,61 Eur. Čo s tým? :eek:
betka
29.08.07,12:43
Otázka, prečo sa neprevzal tovar?
1. Zrejme išlo o nejakú reklamáciu a teda spôsob účtovania závisí od toho, že bude celá dodávka vrátená. U Vás ako odberateľa sa zaúčtuje vyskladnenie ako pohľadávka z reklamácie na vrub 315 a v prospech účtu majetku, na kt. ste dodávku prijali.

2. Neprevziať ste si mohli tovar i vtedy, ak ste si ho ani neobjednali, v tom prípade vrátim FA, dobropis spať.
Gabi03
30.08.07,05:43
Otázka, prečo sa neprevzal tovar?
1. Zrejme išlo o nejakú reklamáciu a teda spôsob účtovania závisí od toho, že bude celá dodávka vrátená. U Vás ako odberateľa sa zaúčtuje vyskladnenie ako pohľadávka z reklamácie na vrub 315 a v prospech účtu majetku, na kt. ste dodávku prijali.

2. Neprevziať ste si mohli tovar i vtedy, ak ste si ho ani neobjednali, v tom prípade vrátim FA, dobropis spať.

Nebola to reklamácia. Bol to prípad 2. Avšak na pôvodnej faktúre bol aj tovar, ktorý sme prevzali, takže vrátiť celú faktúru.... :rolleyes: :confused:
betka
30.08.07,11:14
Nebola to reklamácia. Bol to prípad 2. Avšak na pôvodnej faktúre bol aj tovar, ktorý sme prevzali, takže vrátiť celú faktúru.... :rolleyes: :confused:

Teraz si netrúfam povedať, ako sa to má vyriešiť.....dôlržitá jr dohoda medzi VAmi a dodavateľom.

Osobne by som to riešila telefonicky s dodavateľom. Nech mi vystavia FA iba na tovar, kt. mi bol dodaný. A túto FA, kde je i tovar, kt nebol určený firme, by som vrátila spat.
Tu vidím jeden problém, že dodavateľ s týmto spôsobom nebude súhlasiť, Dodavateľ to rieši ako dodávku tovaru.....majú to v evidenciii....., vznikla im DP ....... a dobropis vystavli z titulu vrátenia dodávky - bol vám dodaný, ale vrátený, neprevzali ste ho.

Ak sa nedohodnete na postupe vrátenia, môžete zaevidovať pôvodnú FA a dobropis (vystavený z titulu vrátenia tovaru, prižmúrime oči...)
Gabi03
30.08.07,11:21
Teraz si netrúfam povedať, ako sa to má vyriešiť.....dôlržitá jr dohoda medzi VAmi a dodavateľom.

Osobne by som to riešila telefonicky s dodavateľom. Nech mi vystavia FA iba na tovar, kt. mi bol dodaný. A túto FA, kde je i tovar, kt nebol určený firme, by som vrátila spat.
Tu vidím jeden problém, že dodavateľ s týmto spôsobom nebude súhlasiť, Dodavateľ to rieši ako dodávku tovaru.....majú to v evidenciii....., vznikla im DP ....... a dobropis vystavli z titulu vrátenia dodávky - bol vám dodaný, ale vrátený, neprevzali ste ho.

Ak sa nedohodnete na postupe vrátenia, môžete zaevidovať pôvodnú FA a dobropis (vystavený z titulu vrátenia tovaru, prižmúrime oči...)

Veľmi správne predpokladáš všetko. ;)
S dodávateľom je ťažko sa dohodnúť (najmä kvôli jazykovej bariére, ale aj veľkej administratíve...).

Takže zaevidujem aj fa, aj dobropis. Lenže neviem, či si zabudla, že dobropis bol vystavenú na inú cenu ako pôvodná faktúra. :(
betka
30.08.07,13:08
Z pohľadu DPH:
§ 26
Prepočet cudzej meny
a zaokrúhľovanie dane

(1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti. Osoba povinná platiť daň môže používať na prepočet cudzej meny na slovenskú menu kurz platný podľa colných predpisov v deň vzniku daňovej povinnosti; rozhodnutie používať kurz platný podľa colných predpisov sa musí písomne oznámiť daňovému úradu pred jeho prvým použitím a je záväzné počas celého kalendárneho roka. Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti.

Z pohľadu účtovníctva: dobropis zaučtuješ s pôvodnou FA. Kurzový rozdiel podľa 24/1 postupov
Gabi03
30.08.07,13:13
Niekto z nás dvoch nechápe, takže pre istotu:

Bola vystavená faktúru na tovar, ktorý sme prevzali, ale obsahovala aj jednu položku tovaru, ktorý sme neprevzali v hodnote 47 Eur/ks.
Po upozornení vystavili na tento tovar dobropis, ale v hodnote 47,61 Eur/ ks.

Toto ma mätie.