Yvanka62
29.02.12,12:24
Milí poraďaci,

som SZCO a pravidelne cestujem za pracou do CR. Chcela by som sa opýtať ohladom stravného, vreckového a cien PHM.

- ak som SZCO môžem si uplatňovať stravne do CR? (600 CZ za každý den?)

- čo sa týka vreckového, to ani nemusím učtovať, lebo nepatrí medzi výdavok ovplyvnujúci základ dane? aj ked cestujem do zahraničia? možem si ho dať potom medzi náklady?

- a posledná otazka. každý mesiac precestujem na svojom aute vyse 1000km do CR. auto nie je mojim obchodným majetkom, ale cestnu dan som vcas a riadne zaplatila, lebo som si chcela uplatnovať cestovné náhrady, myslim tých 0,183 € za každy km a tiez cenu pohonných hmot. ale problem je v tom, že bločky z čerpacích staníc som si neukladala, lebo mi bolo povedane, že stačí si to každý mesiac prepočítať priemernou cenou PHM určenu štatistickým úradom na daný mesiac. Avšak dnes mi účtovnícka povedala, ze prepočet cez priemernu cenu PHM nie je možný, že takto sa to neda. prosím, poradte mi. :mee:
veronikasad
29.02.12,13:10
Vreckové pri zahr.prac.ceste u SZČO nie je od r.2011 VOZD.

Kto je vlastníkom súkromného mot.vozidla ? Spotrebu PHM preukazuješ dokladom o nákupe PHM
Yvanka62
29.02.12,13:18
vlastníkom auta som ja.., auto nie je v obchodnom majetku.. takže nemozem pouzit priemernu cenu phm danu statistickym uradom SR?
citujem tu jedneho poradaka:

"Ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo (nie prenajaté, vypožičané alebo nákladné) nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy (tzv. kilometrovné) podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znp. (§ 19 ods. 2 písm. e/ zákona o dani z príjmov).

Dakujejm za reakciu, toto som si v zakone precital taktiez a vidim tam tu vec: "...podľa cien platných v čase ich nákupu..." a takisto som v tomto zakone, ktory ste uviedli aj Vy nevidel jasne deklarovane blocky za PHL dat aj fyzicky.

Okrem ineho, na inom fore som nasiel takuto odpoved, ktora sa tykala sukromneho auta v podnikani.
"
Náhrady za cestovné sa riadia podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov (40/2009 Z.z.). Toto je z § 7 "Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách", ods. 5:
(5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou (ďalej len "doklad o kúpe"). Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky (ďalej len "štatistický úrad").
Je tam jasne spomenutá možnosť, že sa cena pohonnej látky nepreukáže dokladom o kúpe, ale namiesto toho sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom.

P.S.: Niekto by mohol mať pochybnosti, že sa tam hovorí o zamestnancovi, ale platí to aj pre podnikateľov podľa zákona č. 595/2003 o dani z príjmov § 19 ods. 2 e):
výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu"

nechápem, ako može byť jeden zakon, resp. jedna veta vysvetlovana vždy inak..
veronikasad
29.02.12,13:20
Priemernú cenu nemôžeš použiť ani v prípade, keby auto bolo zaradené v obchodnom majetku.
V príklade, ktorý uvádzaš sa píše o vyúčtovaní prac.cesty zamestnancom - nie SZČO.
Yvanka62
29.02.12,13:36
dakujem :)