Zuzik2
29.02.12,15:07
Dobrý deň, chcem sa opýtať ako mám zaúčtovať PHM v sro. Konateľ spoločnosti používa súkromné vozidlo na firemné účely, ale platby za PHM uskutočňuje firemnou platobnou kartou. Ako mám správne zaúčtovať PHM, keď sro nemá auto?

Ďakujem
ErikaDP
29.02.12,14:16
V prvom rade: konateľ ( predpokladam že je súčasne aj spoločník) si musí uvedomiť že spoločnosť je iný právny subjekt ako on ako občan, keby išiel ako bežný zamestnanec do inej firmy tak tiež nemoužíva firemnu platovnu kartu na sukromné veci.

T.j. do buducna by som mu doporučila aby to takto nerobil, ale mal by:
Ak jazdí pre firmu sukr. autom, toto si vyúčtovať cez cestovné náhrady,
firma mu uhradí ( v hotovosit alevbo na sukromný účet) cesťák

benzin nakupovať zo sukromných peňazí ( kartou k OSOBNEMU nie firemnemu účtu)

A spatne ( to čo už uhradil z firemného ) zaúčtovat ako pohľadávku voči spoločníkovi, kotrú vyrovná buď do pokldne v hotvosti, alebo prevodom na účet firmy, alebo zápočtom na nejaké svoje pohľadávky voči sročke ( napr ak v minulosti poskytol pôžičku, alebo ked už bude rozhodnutie VZ o delení zisku)
Katarína Cigánová
29.02.12,14:21
Dobrý deň, chcem sa opýtať ako mám zaúčtovať PHM v sro. Konateľ spoločnosti používa súkromné vozidlo na firemné účely, ale platby za PHM uskutočňuje firemnou platobnou kartou. Ako mám správne zaúčtovať PHM, keď sro nemá auto?

Ďakujem
PHM by v tomto prípade nemali byt nákladom sro. ak použije konatel na nákup tovaru , ktorý nie je nákladom firmy , urobila by som predpis : 335 / príp 378 / / 221- ako pohladávku voči zamestnancovi / ak nie je zamestnancom tak použijem učet378.
mal by to konatel uhradit bud do pokladne , alebo na účet , alebo zápočtom . lebo konatelovi na druhej strane patrí náhrada za použité vozidlo na pracovnej ceste . Čiže konatel si vyúčtuje cesták , tam bude mat spoločnost voči konatelovi závazok - tak može započítat .
druhá varianta je : že konatel bude svoje sukromné auto prenajímat spoločnosti .
konatel bude mat príjem z prenájmu hnutelnej veci - potom PHM by mohli byt nákladom sro.
Kedže však toto auto používa aj sukromne - samozrejme - použila by som asi prvý sposob pre jednoduchšiu kontrolu služobných ciest .
Zuzik2
29.02.12,14:48
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ešte by som sa chcela opýtať, či by bolo správne, keby som PHM zaúčtovala aj predpisom 365/221?
Cieľom je poníženie záväzku sro voči konateľovi, ktorý jej poskytol finančnú pôžičku.
ďakujem
Katarína Cigánová
29.02.12,15:13
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ešte by som sa chcela opýtať, či by bolo správne, keby som PHM zaúčtovala aj predpisom 365/221?
Cieľom je poníženie záväzku sro voči konateľovi, ktorý jej poskytol finančnú pôžičku.
ďakujem
učet 365 by som použila pri závazku voči spoločníkovi . Konatel nemusí byt nevyhnutne aj spoločník . Zo zadania to nevidím .
Zuzik2
29.02.12,16:01
Áno, konateľ je zároveň aj spoločník, zakladateľ. Mam ešte otázočku. V prípade, že by spoločník vystavoval CP za tieto cesty, budú preňho plynúť aj nejaké povinnosti? Myslím na to, či sa vyplatený CP bude zdaňovať ako príjem, či je potrebné,aby to priznal ako príjem v ročnom zúčtovaní spolu s príjmami zo SZCO? Ja si myslím že nie, ale pýtam sa aby som mala istotu.
Ďakujem veľmi pekne, veľmi si mi pomohla.
ErikaDP
29.02.12,18:52
Áno, konateľ je zároveň aj spoločník, zakladateľ. Mam ešte otázočku. V prípade, že by spoločník vystavoval CP za tieto cesty, budú preňho plynúť aj nejaké povinnosti? Myslím na to, či sa vyplatený CP bude zdaňovať ako príjem, či je potrebné,aby to priznal ako príjem v ročnom zúčtovaní spolu s príjmami zo SZCO? Ja si myslím že nie, ale pýtam sa aby som mala istotu.
Ďakujem veľmi pekne, veľmi si mi pomohla.
Nezabudnuť na daň z motorových vozidiel po skončení roku podať za firmu
Katarína Cigánová
29.02.12,20:13
cestovné náhrady nie sú predmetom dane - pozri §5 odst.5 zákona 595/2003 o dani z príjmov