mptri
29.02.12,14:46
Dobry den,k mojej otazke by som asi mal v prvom rade popisat situaciu v ktorej sa nachadzam.Od zaciatku roka sa trapim so zmenou sidla mojej sro a naslednou registraciou na platcu DPH(koli velkemu zakaznikovi,ktory je klucovym v mojom podnikani)Zaciatkom januara som menil sidlo firmy,pred zacatim vsetkych ukonov som sa vsak prv informoval ohladom terminov zmien a podla informacii z uradov som sa aj zariadil.Na zaciatku januara som zmenil sidlo firmy do ineho okresu,zmena trvala sice dlhsie ako 7 dni,ale nevadilo mi to,pretoze na DU mi povedali,ze aj tak im system nebude fungovat do 20 januara a ziadost na dobrovolneho platcu DPH by som aj tak zbytocne podaval.Zmena v obch.registri prebehla 19.januara,hned som ju oznamil aj na DU a pripravil som si ziadost na podanie uz na novy prislusny DU.Moja zlozka vsak DO DNESNEHO DNA nebola delimitovana,namiesto nejakeho riesenia alebo konkretnej informacie ma stale odpinkavaju,skusil som ziadost na dobr.platcu podat este na povodnom DU,tam ma vsak komisia ani neposudzovala s odovodnenim,ze moja firma uz nepatri pod ich urad.Firma vsak este nebola presunuta ani na DU v novom mieste sidla firmy,cize momentalne uz takmer dva mesiace lietam niekde vo vzduchu a nemam koho poziadat o pridelenie IC DPH.Kedze sa zaoberam obchodom s strojarskymi dielmi,naklady na nakup tychto dielov nie su najnizsie,avsak ja este nemam pridelene IC DPH,takze tovar od zaciatku roka dodavam len na dodaci list,s fakturaciou cakam az kym nebudem platcom DPH.Financne prostriedky na chod firmy sa uz minuli,bol som nuteny si pozicat,aby som o zakaznika neprisiel a na DU mi stale po urgenciach odporucaju este pockat par dni,do konca tyzdna,este do stredy atd.vraj uz uz to bude vyriesene.So zalohovymi fakturami zakaznik nesuhlasi,pretoze je mesacny platca DPH,zal.faktura by mala byt vyrovnana do konca mesiaca atd-proste maju na to svoje dovody a jemne mi naznacili,ze potrebuju spolahliveho a bezproblemoveho dodavatela...Moja otazka teda znie:1. Ma DU nejaky zakonny termin do kedy musi zlozku po zmene sidla delimitovat?2. Je naozaj nemozne v mojej situacii dostat IC DPH este na povodnom DU,aby som mohol fakturovat a teda aj normalne fungovat?3. Komu mam podat danove priznanie?Uz som naozaj zufaly,pretoze aj pozicane peniaze sa minaju a najnovsie spravy ohladom inf.systemu FS su este horsie ako som cakal (funkcny najskor koncom marca)Vopred dakujem za odpovede a rady
Vladimír Ozimý
01.03.12,07:56
Pozrite podľa môjho názoru si vás nemôžu pohadzovať ako loptičku. Jednoznačne by som podal žiadosť o dobrovoľnú registráciu. Oni sa s tým musia vysporiadať. Pretože daňový poriadok pozná tzv. postúpenie (§18) Ak urobíte podanie u správcu dane, ktorý nie je miestne príslušný, potom je povinný bezokladne to postúpiť na miestne príslušného správcu dane. Takže ak tvrdia že už vás nemajú na starosti, musí Vás vybaviť nový správca dane v mieste sídla. Zákon ukladá lehotu do kedy musí vykonať registráciu (§ 4 zákona o DPH). v prípade, že takto nekonajú porušujú zákon a hlavne vaše práva. Prípadne škody (strata klienta) musí štát nahradiť. to je môj názor. Takže slová typu, sem nám to ani nepodávajte mi už nie sme miestne príslušný atď neobstoja. Zákon neurčuje lehotu dokedy by mal byť presun zložky na druhého správcu dane, malo by to byť podľa mňa bezodkladne, aby ste vy vedeli konať. Avšak to neznamená, že im neplynú lehoty zo zákona. takže podajte si žiadosť o registráciu a nech sa s ňou popasujú oni.
mptri
02.03.12,06:21
Ja som tu ziadost aj podal,vysledok je vsak taky,ze to vraj komisia zamietla z dovodu,ze nepatrim pod nich.co je vsak zvlastne,do vyprsania 30 dnovej lehoty stale este ostavaju 4 dni a zatial mi nechcu dat do ruky ziadne pisomne vyjadrenie alebo rohodnutie.Tiez som sa pytal na postupenie,pani mi vsak povedala,ze v pripade danoveho priznania to takto funguje,ale pri ziadosti na registraciu platcu DPH sa musi ziadost podat na prislusny DU.Uz naozaj neviem,co je pravda a co len vyhovorka....
srska
02.03.12,06:26
pri tomto chaose vo fin. správe môže byť problém v tom, že vás nedokážu delimitovať elektronicky (to sa robí hneď). papierovo sa to robí neskôr (ja som mal spis po zmene trvalého pobytu na novom dú asi za tri mesiace)
srska
02.03.12,06:32
Ja som tu ziadost aj podal,vysledok je vsak taky,ze to vraj komisia zamietla z dovodu,ze nepatrim pod nich.co je vsak zvlastne,do vyprsania 30 dnovej lehoty stale este ostavaju 4 dni a zatial mi nechcu dat do ruky ziadne pisomne vyjadrenie alebo rohodnutie.Tiez som sa pytal na postupenie,pani mi vsak povedala,ze v pripade danoveho priznania to takto funguje,ale pri ziadosti na registraciu platcu DPH sa musi ziadost podat na prislusny DU.Uz naozaj neviem,co je pravda a co len vyhovorka....
k tomuto:

- daňový úrad pri registrácii podľa § 4 ods. 4 využíva najmä § 2 ods. 2 a 3 ako aj § 31 ods. 10 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní:
§ 2 ods. 2 a 3:
(2) Správca dane postupuje v daňovom konaní v úzkej súčinnosti s daňovými subjektmi a pri vyžadovaní plnenia ich povinností v tomto konaní použije len také prostriedky, ktoré ich najmenej zaťažujú a umožňujú pritom správne vyrubiť a vybrať daň.
(3) Správca dane hodnotí dôkazy podľa svojej úvahy, a to každý dôkaz jednotlivo a všetky dôkazy v ich vzájomnej súvislosti, pritom prihliada na všetko, čo v daňovom konaní vyšlo najavo.
§ 31 ods. 10:
(10) Správca dane preverí údaje oznámené daňovým subjektom pri registrácii a v prípade pochybností o ich správnosti alebo úplnosti vyzve daňový subjekt, aby údaje bližšie vysvetlil, zmenil alebo doplnil, a zároveň určí lehotu, v ktorej je daňový subjekt povinný na výzvu odpovedať. Ak dodrží daňový subjekt túto lehotu, považuje sa za dodržanú i lehota uvedená v odseku 1, ak inak k porušeniu lehoty uvedenej v odseku 1 nedošlo.
teraz samozrejme príslušné §§ zákona č. 563/2009

- ako podklad pri posudzovaní žiadosti slúži aj žiadateľom vyplnený dotazník, ktorý je prílohou k žiadosti a ktorý obsahuje doplňujúce informácie potrebné k posúdeniu žiadosti o dobrovoľnú registráciu dane z pridanej hodnoty, ďalej môžu byť použité údaje z miestneho zisťovania a iné zistenia, prípadne už existujúce údaje v informačnom systéme daňovej správy (napr.: platobná disciplína a pod.);
- na základe týchto ale aj iných informácií zaujme k žiadosti daňový úrad stanovisko a buď vydá osvedčenie o registrácii pre daň z pridanej hodnoty alebo vystaví rozhodnutie o nevyhovení žiadosti o registráciu za platiteľa dane z pridanej hodnoty

zdroj: ******.sk
Vladimír Ozimý
02.03.12,06:49
Ja som tu ziadost aj podal,vysledok je vsak taky,ze to vraj komisia zamietla z dovodu,ze nepatrim pod nich.co je vsak zvlastne,do vyprsania 30 dnovej lehoty stale este ostavaju 4 dni a zatial mi nechcu dat do ruky ziadne pisomne vyjadrenie alebo rohodnutie.Tiez som sa pytal na postupenie,pani mi vsak povedala,ze v pripade danoveho priznania to takto funguje,ale pri ziadosti na registraciu platcu DPH sa musi ziadost podat na prislusny DU.Uz naozaj neviem,co je pravda a co len vyhovorka....

Tak toto je podľa mňa úplny nezmysel, pretože zákon hovorí o tom že urobíte podanie, t.j. začnete daňové konanie. Daňové konanie znamená, že správca dane miestne príslušný na túto vec prerokuje a rozhodne. To znamená, že podaním nie je len daňové priznanie, ale aj žiadosť o registráciu, pri ktorej musí rozhodnúť. To znamená, že to čo Vám bolo povedané nie je v súlade so zákonom. Oni skrátka o Vašej žiadosti musia rozhodnúť. Oni mám na mysli miestne príslušný správca dane. A to že to nemusia postúpiť je nezmysel. Oni musia postúpiť každé podanie na ktoré nemajú oprávnenie prerokovať ho a rozhodnúť. Takže ak sa Vám vyjadrí správca dane štýlom že oni nie sú opravnený rozhodnúť, tak porušujú zákon. To je môj názor.
srska
02.03.12,06:59
Tak toto je podľa mňa úplny nezmysel, pretože zákon hovorí o tom že urobíte podanie, t.j. začnete daňové konanie. Daňové konanie znamená, že správca dane miestne príslušný na túto vec prerokuje a rozhodne. To znamená, že podaním nie je len daňové priznanie, ale aj žiadosť o registráciu, pri ktorej musí rozhodnúť. To znamená, že to čo Vám bolo povedané nie je v súlade so zákonom. Oni skrátka o Vašej žiadosti musia rozhodnúť. Oni mám na mysli miestne príslušný správca dane. A to že to nemusia postúpiť je nezmysel. Oni musia postúpiť každé podanie na ktoré nemajú oprávnenie prerokovať ho a rozhodnúť. Takže ak sa Vám vyjadrí správca dane štýlom že oni nie sú opravnený rozhodnúť, tak porušujú zákon. To je môj názor.ja osobne by som v takom prípade trval na vyhotovení minimálne zápisnice z ústneho pojednávania
mptri
03.03.12,08:56
Dakujem za rady.Z toho co ste mi poradili + informacie zo vsetkych moznych zdrojov mi vychadza riesenie pockat do vyprsania zak.lehoty na pisomne vyjadrenie,kde bude jasne uvedeny dovod zamietnutia a potom postupovat dalej podla toho co tam uvedu.Dufam,ze ta tragikomedia na DU a celej FS uz konecne skonci,pretoze takto sa jednoducho fungovat neda.Nikto nic nechce dat na papier,nic podpisat,najradsej ani nic neprevziat len aby potom neboli za to zodpovedni.Viem ze pracovnicky s ktorymi prichadzam do kontaktu za to nemozu,takze sa aj tazko na niekoho rozculovat,ale som z toho neskutocne zufaly,pretoze uz mam pozicane peniaze a riesenie stale v nedohladne...