Lula
04.02.06,19:17
Zdravím všetkých skúsenejších v tejto teme ;)
Chcela by som vas poprosiť o radu v týchto záležitostiach:
1. Pri nákupe tlačiarne na splátky sa účtuje každá splátka ako samostatný výdavok, alebo je tam nejaký špeciálny postup?
2. Pokiaľ mám zaradené PC vybavenie (napr. reproduktory, tlačiareň a pod.) do majetku a nákladov, je nutné mať v majetku firmy aj samotný počítač (vrátane všetkých bežných súčastí)?
3. Pri vedení denníku jázd je vraj možné vychádzať z cien zadaných Slovnaftom a nemusím teda evidovať a uchovávať bločky z nákupu PH (ide mi o náhrady za používanie súkr. auta na podnik. účely). Dá sa takto robiť celý rok, alebo je to len nejaké náhradné riešenie pre prípad straty bločkov? Ak sa to dá, ako pri preberaní cien postupovať?
4. Spomínané náhrady za používanie súkr. auta na podnik. účely sa údajne v Alfe majú nahadzovať len ako interný doklad. Je to nejaký problém, resp. rozdiel, pokiaľ to evidujem cez riadne výdav. doklady?
5. V prípade, že by som chcela prejsť na pauš. výdavky, je nutné to niekam hlásiť? Akú ek. agendu by som potom musela viesť? Od bud. roku by vraj tieto pauš. výdavky mali stúpnuť na 40% pre bežných živnostníkov. Je to tak?
Ďakujem pekne za vaše postrehy a skúsenosti :rolleyes:
Johanka
04.02.06,19:25
Zdravím všetkých skúsenejších v tejto teme ;)
Chcela by som vas poprosiť o radu v týchto záležitostiach:
1. Pri nákupe tlačiarne na splátky sa účtuje každá splátka ako samostatný výdavok, alebo je tam nejaký špeciálny postup? Predpokladám, že ide o tlačiareň, s obstarávacou cenou nižšou ako 30 tis. Sk. Celkovú sumu zaeviduješ ako záväzok , pri úhrade dáš splátku ako výdavok ovpl.základ dane.
2. Pokiaľ mám zaradené PC vybavenie (napr. reproduktory, tlačiareň a pod.) do majetku a nákladov, je nutné mať v majetku firmy aj samotný počítač (vrátane všetkých bežných súčastí)? Nakoľko toto "PC vybavenie" nie je samostatne funkčné, myslím, že by bolo dobré PC vložiť do firmy.
3. Pri vedení denníku jázd je vraj možné vychádzať z cien zadaných Slovnaftom a nemusím teda evidovať a uchovávať bločky z nákupu PH (ide mi o náhrady za používanie súkr. auta na podnik. účely). Dá sa takto robiť celý rok, alebo je to len nejaké náhradné riešenie pre prípad straty bločkov? Ak sa to dá, ako pri preberaní cien postupovať? Skús vyhľadať témy súvisiace s PHL , je tu toho more.
4. Spomínané náhrady za používanie súkr. auta na podnik. účely sa údajne v Alfe majú nahadzovať len ako interný doklad. Je to nejaký problém, resp. rozdiel, pokiaľ to evidujem cez riadne výdav. doklady? Nie je to problém. Ak si tie peniaze skutočne nevyberá s firemnej pokladne a dá to cez ID ako daňový výdavok.
5. V prípade, že by som chcela prejsť na pauš. výdavky, je nutné to niekam hlásiť? Akú ek. agendu by som potom musela viesť? Od bud. roku by vraj tieto pauš. výdavky mali stúpnuť na 40% pre bežných živnostníkov. Je to tak? Zvýšené paušálne výdavky sú už v zákone od 1.1.2006, treba si k tomu pozrieť § 6 ods. 10 a 11 Zákona o dani z príjmov.
Ďakujem pekne za vaše postrehy a skúsenosti :rolleyes:

Odpovede sú tučným písmom.