ideno
29.02.12,20:07
Zdravím Vás. Potrebujem poradiť v oblasti práva a podnikania.
Syn podpísal zmluvu s jednou nemenovanou realitnou kanceláriou zmluvu o obchodnom zastúpení (na výkon činnosti realitného makléra). Ide o to, že keď som si prečítala zmluvu zistila som, že je postavená tak, že je maximálne výhodná pre RK a maximálne nevýhodná pre makléra. Hlavne zmluvná pokuta za rôzne veci (napr. zákaz konkurencie - prechod k inej RK, založenie vlastnej RK, hrubé porušenie nejakých ich zásad, poškodenie dobrého mena RK ......xxxx....) je až 20 000 Eur. Ako radšej tú sumu nekomentujem, lebo by som sa zbytočne rozčúlila :)..... Je tam kopu nevyhovujúcich vecí, ale to teraz nie je podstatné.
Ide o to či možno a akým spôsobom túto zmluvu o obchodnom zastúpení vyhlásiť za neplatnú zo strany syna. A k tej podstate: Zmluva o OZ je uzavretá v zmysle ustanovenia § 652 a nasl. Obchodného zákonníka. Vyhotovená v 2 origináloch a NIE JE TAM DÁTUM PODPISU!!!! Ten dátum tam nie je, lebo konkrétne táto zmluva sa môže uzatvoriť len medzi podnikateľmi a to je druhá vec, že syn zatiaľ podnikateľ nie je - živnostenské oprávnenie si ešte len vybavuje. Je jasné, že tam chceli následne dopísať dátum až predloží ŽO. A tiež sa v tej zmluve píše, že prílohu zmluvy tvorí (okrem iného) živnostenský lis (ktorý však zatiaľ neexistuje). Joj, ja všetko píšem a robím tak komplikovane :), ale dúfam, že ste pochopili o čo mi ide.
Zhrnutie - neexistencia živnostenského oprávnenia , chýbajúci dátum na zmluve o OZ. Je táto zmluva platná?????
Moc ďakujem za každý odborný názor. :)
Economic
29.02.12,19:42
Takú zmluvu nech nepodpisuje. Veď nemá všetky právne náležitosti a ešte nie je reálne SZČO. Živnostenský by som im ani neukázala a išla od nich preč.
kopretinka
29.02.12,19:48
Takú zmluvu nech nepodpisuje. Veď nemá všetky právne náležitosti a ešte nie je reálne SZČO. Živnostenský by som im ani neukázala a išla od nich preč.
ale on to už podpísal.....
Economic
29.02.12,19:50
A čítal ju ? Ak áno prečo ju podpisoval ?
Zmluva ktorá je jednostranne nevýhodná, môže alebo mala by byť napadnutá pre jej nevýhodnosť voči jednej strane. Viac by ti poradili právnici, čo ja nie som.
ideno
29.02.12,19:54
Žiaľ, nečítal. Až potom doma. To viete, to len rýchlo, rýchlo to chceli .... Ale ide o to, že tam nie je ten dátum a nie je SZČO. Dúfam, že sa to dá ešte zachrániť, lebo robiť pre takýchto "veľkopodnikateľov" je z môjho pohľadu horšie ako byť nezamestnaný :(. Nie že by nezarobil, ale ešte by im aj platiť musel ...
Economic
29.02.12,19:57
Žiaľ, nečítal. Až potom doma. To viete, to len rýchlo, rýchlo to chceli .... Ale ide o to, že tam nie je ten dátum a nie je SZČO. Dúfam, že sa to dá ešte zachrániť, lebo robiť pre takýchto "veľkopodnikateľov" je z môjho pohľadu horšie ako byť nezamestnaný :(. Nie že by nezarobil, ale ešte by im aj platiť musel ...

Veď práve o to ide. Mohol by tvrdiť, že takú zmluvu podpísal pod tlakom a za nevýhodných podmienok... Ponaučenie ? Čítať vopred !!!!
mattto
29.02.12,20:01
jediná možnosť je nezískať živnostenský list

vzťahy upravené obchodným zákonníkom môžu byť pre jednu stranu nevýhodné, ide o vyvíjanie podnikateľskej činnosti a preto sa im poskytuje oveľa menšia miera ochrany
ideno
29.02.12,20:04
Tak nevýhodné podmienky tam sú. Jasné, čítať vopred je rozumné :), len veci niekedy bežia inak ako by sme chceli a ak je niekto dobrý v rýchlom presviedčaní, tak občas človek zabudne na to čo by zabudnúť nemal :).... No uvidíme. Minimálne zatiaľ podnikneme tieto kroky: neotvorí si zatiaľ živnosť a navštívime právnika :) . Ja som chcela čo najskôr vedieť ako to vypadá ... nech sa aj na toho právnika pripravím :).
ideno
29.02.12,20:08
Hm, no hej budeme namietať absolútnu neplatnosť zmluvy a potom neskôr hádam bude môcť otvoriť živnosť. Viem, dátum na zmluve by si mohli dopísať až bude mať živnosť, ale keď dostanú tú námietku neplatnosti do vl.rúk od právnika, tak potom by hádam už nemal byť problém živnosť otvoriť bez nejakej hrozby z ich strany. Na nete hľadám, hľadám .... ale zatiaľ som nič podobné nenašla :(. Potom dám isto vedieť ako to pokračuje :). Ďakujem za Vaše rady :)
Economic
29.02.12,20:17
Jasné že daj vedieť.. Budem držať palce. Naozaj čím skôr sa to uzavrie a nebude sa v zmluve pokračovať tým lepšie. Toľko môj názor.
felix1
29.02.12,21:31
Ak mas original, urob jeho kopiu a nechaj ju overitu notara. Mas tym potvrdeny datum kedy este syn nemal ziv. list. Predloz ho RK a ziadaj o zrusenie tejto zmluvy ak mas pre neho ine zamestnanie. . Povazujem to ale len prehnanu opatrnost RK. Ak ale zoberieme % neserioznosti v tomto podnikani ani sa im necudujem. Makler ponukne nehnutelnost a zaujemca este v ten den vhodi predavajucemu predstavovaneho bytu svoje telefonne cislo aby sa dohodli bez RK. Dalsich moznosti zo vsetkych stran je nekonecne mnozstvo...
ideno
01.03.12,10:35
Ak mas original, urob jeho kopiu a nechaj ju overitu notara. Mas tym potvrdeny datum kedy este syn nemal ziv. list. Predloz ho RK a ziadaj o zrusenie tejto zmluvy ak mas pre neho ine zamestnanie. . Povazujem to ale len prehnanu opatrnost RK. Ak ale zoberieme % neserioznosti v tomto podnikani ani sa im necudujem. Makler ponukne nehnutelnost a zaujemca este v ten den vhodi predavajucemu predstavovaneho bytu svoje telefonne cislo aby sa dohodli bez RK. Dalsich moznosti zo vsetkych stran je nekonecne mnozstvo...
Dobrý nápad s tým notárom. Určite spravím zatiaľ aspoň toto. Tak som zistila, že u právničky ma to bude stáť 100e - prevzatie prípadu a napísanie jedného podania. Len právnička zatiaľ nemá n mňa čas. Sú aj iný právnici, ale tejto maximálne dôverujem, tak na ňu radšej počkám. Ale teda bežíme aspoň k tomu notárovi. Dík za ďalšiu užitočnú radu.