bama17
29.02.12,20:10
dobrý večer, prosím vás, viete mi niekto poradiť?
podľa zákona o nelegálnej práci, § 2a,ods. 1
"Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel,
ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku."
dcéra je študent VŠ, má 27 rokov
znamená to, že ak chcem, aby mi vypomáhala v mojej predajni (som szčo), musím s ňou uzatvoriť zmluvu, dohodu, ...??
nemôžem sa riadiť týmto zákonom? čiže by bola u mňa bez zmluvy?
nie je možné odvolať sa na to, že je ešte stále študent a študentom prestáva byť až do vykonania štátnej skúšky?
dúfam, že som to napísala zrozumiteľne
ďakujem za každú radu
veronikasad
29.02.12,19:44
V zmysle § 2a Zákona o nelegálnej práci sa dieťa považuje za študenta len do dovršenia veku 26 rokov. Po dovršení tohto veku - pokial nie je dlchodkovo poistené - musí byť prihlásené v SP ako dohodár so všetkými povinnosťami zamestnávatela voči soc.poisťovni a daňovému úradu.
bama17
01.03.12,10:45
čiže ak je stále študent VŠ, ale presiahla už vek 26, treba ju prihlásiť na dôch pois
dobre tomu rozumiem?
ďakujem vám za odpoveď
veronikasad
01.03.12,11:25
čiže ak je stále študent VŠ, ale presiahla už vek 26, treba ju prihlásiť na dôch pois
dobre tomu rozumiem?
ďakujem vám za odpoveď
Myslím, že nerozumieš ... Ak sa pýtaš z pohladu zamestnávatela, prihlásiš ho ako dohodára v soc. poisťovni na reg.liste fyzickej osoby pred začiatkom výkonu práce a zamestnávatel za neho bude platiť mesačne 0,8% úrazové poistenie + 0,25% garančné poistenie. + ostatné povinnosti zamestnávatela (ak nemá iných zamestnancov, reg.list zamestnávatela v soc.poisťovni, mesačné výkazy v SP, rozšírenie registrácie na daň zo záv.činnosti na DU, mesačné prehlady ...)
bama17
01.03.12,13:35
no, mne sa jedná o to, že ako rodinný príslušník môže u mňa pracovať, alebo lepšie povedané, vypomáhať, bez nejakej zmluvy
ale len v tom prípade, ak je dôchodkovo poistená
čo ona ako študent nad 26 rokov nie je
je to tak??
gita
28.02.13,18:53
Zamestnávame na dohodu študentku 27-ročnú. Od 1.1.2013 už má dohodu o pracovnej činnosti s pravidelným príjmom. Ako je to so zdravotným poistením? Mala by si sama platiť za dni, ktoré nepracuje a nemôže sa hlásiť na úrad práce? Alebo ZP platí za ňu štát?
veronikasad
28.02.13,19:19
Zamestnávame na dohodu študentku 27-ročnú. Od 1.1.2013 už má dohodu o pracovnej činnosti s pravidelným príjmom. Ako je to so zdravotným poistením? Mala by si sama platiť za dni, ktoré nepracuje a nemôže sa hlásiť na úrad práce? Alebo ZP platí za ňu štát?
Je študentkou denného štúdia ?
gita
01.03.13,13:48
Je študentkou denného štúdia, v lete by mala končiť. Poradíte?
Mila123
01.03.13,13:51
podľa § 11 zákona č. 580/2004 platí....
teda ak VŠ spňlňa podmienky neplatí si za neodpracované dni ZP....

7) Štát je platiteľom poistného za
a) nezaopatrené dieťa;29) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba do dovŕšenia 30 roku veku, ktorá študuje na vysokej škole najdlhšie do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa, okrem externej formy štúdia,30) poistencom štátu je aj v období prázdnin až do vykonania štátnych záverečných skúšok alebo do zápisu na vysokoškolské štúdium tretieho stupňa v dennej forme štúdia, ak zápis na vysokoškolské štúdium tretieho stupňa bol vykonaný do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo získané vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v dennej forme štúdia,