janka232
29.02.12,20:34
Ahojte, chcem sa poradit. Mam zamestnanca, ktory ma sucasne dva pracovne pomery (v oboch firmach robim uctovnictvo ja, takze o OCR viem). U jedneho zamestnavatela si uplatnil OCR a u druheho ma vypisanu dovolenku, presne na dni OCR. Moze mat u druheho zamestnavatela dovolenku? Pretoze podla § 140 ods. 1, Zakona o socialnom poisteni:

1 Zamestnanec, povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti

a) v období, počas ktorého sa im poskytuje materské,
b) od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období.)

Nie su povinni platit poistne do vsetkych fondov SP. A ked mojmu zamestnancovi dam na MV plny pocet odrobenych dni v mesiaci a VZ (kde bude aj dovolenka) plati vsetky odvody do SP.
Ako mu ich mam vylucit u toho druheho zamestnavatela?

Dakujem za rady, komenty, nazory.
Katy a R
29.02.12,19:49
môj názor - keďže do zákona pribudlo (§39) .. "ak osobne a celodenne ... " - tak ja by som to veru takto neskúšala. Dala by som si v obidvoch zamestnaniach OČRku
(práve podobnými praktikami zdvodňovali to doplnenie ..;))
danushka
29.02.12,19:51
Nech požiada zamestnanec o ďaľšiu OČR pre druhého zamestnávateľa. Aj keby bol PN, má nárok na PN od všetkých zamestnávateľov.

Resp. sa opýtam inak..
Ak by bol zamestnanec PN a u jedného zamestnávateľa by si uplatnil PN a u druhého dovolenku, ako by to chápala v mesačnom výkaze SP nad 10 dní PN? Nechápala by to ako porušenie liečebného režimu?
Katy a R
29.02.12,20:01
Resp. sa opýtam inak..
Ak by bol zamestnanec PN a u jedného zamestnávateľa by si uplatnil PN a u druhého dovolenku, ako by to chápala v mesačnom výkaze SP nad 10 dní PN? Nechápala by to ako porušenie liečebného režimu?
danuska .. pre nemocenskej dávke - v určitých prípadoch je to možné ;).... ale samozrejme liečebný režim musí byť dodržaný.

pri OČRke podľa nového to vyzerá - že nie!
danushka
29.02.12,20:10
danuska .. pre nemocenskej dávke - v určitých prípadoch je to možné ;).... ale samozrejme liečebný režim musí byť dodržaný.

pri OČRke podľa nového to vyzerá - že nie!

No pekne... Zo všetkých zamestnaní odvádzať všetky odvody a dane, ale nebyť chorý a ani ostatní členovia rodiny nech sa neopovážia...
janka232
01.03.12,17:43
A keby sa OCR tykala decembra 2011? Tiez nech si poziada radsej od oboch zamestnavatelov OCR? Len na SP jej povedali, ze nic neporusuje tym, ze u druheho zamestnavatela bude mat dovolenku. Len teraz sa do toho montuje kontrola zo SP, ktora chodi preverovat pracovny pomer, kde si OCR necerpala :(
Katy a R
01.03.12,19:21
A keby sa OCR tykala decembra 2011? Tiez nech si poziada radsej od oboch zamestnavatelov OCR? Len na SP jej povedali, ze nic neporusuje tym, ze u druheho zamestnavatela bude mat dovolenku. Len teraz sa do toho montuje kontrola zo SP, ktora chodi preverovat pracovny pomer, kde si OCR necerpala :(
:mee::mee: nuž keď ju uistili - nech to skúsi s danou pracovníčkou nejako poriešiť.
Ale neviem prečo si vlastne nedala v obidvoch PP OČRku - veď je škoda míňať dovolenku (či nemala nárok?)
Myslím, že aj spätne by sa dalo - po dohode s lekárom (vysvetliť situáciu) a SP :confused:
Je pravda, že v decembri to znenie § 39 bolo iné ako je teraz (formulka osobne a celodenne tam nebola)