zivnostnik123
01.03.12,07:56
Dobry den,
prosim vas vedel by mi niekto poradit? Zacal som zivnost... Hlavne kupujem material, no predavam vyrobky cize tovar... Zatial len nakupujem, spracovavam to, no k predaju som sa este nedostal... Uctujem si ako naklady nakup materialu...davam si to do vydavkov... Mal by som vsak otazku, co s tym materialom na sklade, cast je este ako material, no vacsia cast uz ako vyrobok pripraveny na predaj. No nie vsetko je na predaj, pretoze sa pri vyrobe nieco poskodilo a tak... No material na aj tieto poskodene, vyradene vyrobky som uctoval ako vydavok ovpl. ZD. Co vlastne s tymi skladovymi zasobami? Treba to nejak evidovat? A ako, ked vacsina je uz spracovany material, cize tovar? Co moze byt kontrolovane pripadnou kontrolou? A je mozne takto cast drevenych vyrobkou vyradit ako nepodarky aj ked som material na ich vyrobu uctoval ako opravneny vydavok? Ved vtedy som nevedel, ze sa niekt. nepodaria...
Dakujem
AdelaS
02.03.12,09:19
Milý živnostník,
podľa mňa si to iba zbytočne komplikuješ. Ja by som to celé urobila jednoducho takto:

Nákup materiálu - vydavok ovplyvňujúci základ dane - zaevidovať aj do skladovej evidencie ako materiál
Spracovanie materiálu - iba odpísať zo skladovej evidencie v cene materiálu a zapísať ako tovar do evidencie tovaru
Predaj tovaru - príjem ovplyvňujúci základ dane - zaevidovať výdaj do evidencie tovaru
Vyradenie tovaru ako nepodarok - odpísať tovar z evidencie tovaru v cene materiálu a zaevidovať iný príjem ovplyvňujúci základ dane.

Čo na to ostatní?
zivnostnik123
02.03.12,10:24
Dakujem velmi pekne za usmernenie...spravim to tak nejak... A este ak by som sa mohol opytat....Keby som presiel na pausalne vydavky, uvazujem o tom lebo moja cinnost je trosku aj umenie a sedeli by mi aj tie naklady a marze.... V tom pripade by mi stacilo evidovat len prijmy, vydavky len pre vlastnu potrebu, ci to podlieha aj pripadnej kontrole? A skladovu evidenciu by som vlastne nemusel riesit vobec? Kedze by som nerobil JU. Ci?
ego.mc
02.03.12,22:45
Či. :)
§ 6 ods. 10:
"Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach."