Jano69
01.03.12,09:28
Ahojte, ospravedlňujem sa, že v tejto rubrike takáto otázka, ale nevedel som kam to zaradiť a viem, že tu sú dosť ochotní ľudia.
Mám takýto problém: prenajal som si byt v októbri 2011. S majiteľom bola spísaná podľa mňa riadna nájomná zmluva. Teraz, keď som sa musel náhle odsťahovať oznámil som mu to 20 dní vopred normálne ústne. Vedel o tom, dal si inzerát na internet, boli sa tam pozrieť aj nejakí makléri. Včera som sa odsťahoval, dnes som mu mal odovzdať byt a začína ma naťahovať s tým, že výpoveď som mu mal doručiť písomne 3 mesiace vopred a chce odomňa peniaze za to, aby mi napísal výpoveď zmluvy, teda že je nájomný vzťah ukončený. Samozrejme ja mu teraz nie som schopný ani ochotný zaplatiť takú sumu peňazí ako požaduje. Čo mi z toho hrozí prosím vás? Môže ma žalovať, prípadne nejako súdne napadnúť? Býval som tam s ďalšími 5 ľuďmi, s ktorými som mal len také podnájomnícke zmluvy, ktoré som si sám vytvoril, aj to len tak pro forma. Skúste mi prosím vás poradiť ako by ste túto situáciu riešili vy.Vopred veľmi pekne ďakujem :)
arizona
01.03.12,08:48
Mal si s majitelom nejaku pisomnu zmluvu? Ak ano, co sa pise v zmluve ohladom vypovedania prenajmu? Mate tam uvedenu nejaku dohodu,ohladom vypovedania lehoty prenajmu?

Prenajima majitel byt oficialne,alebo len tak na cierno ?
Jano69
01.03.12,08:54
Áno, toto je v zmluve napísané, že výpovedná lehota je 3 mesiace a že výpoveď zmluvy má byť doručená písomne. Ja som mu to ale oznámil iba ústne, vedel o tom, nevravel nič, že to chce písomne, tak som to nejak takto neriešil.
Chobot
01.03.12,10:14
Áno, toto je v zmluve napísané, že výpovedná lehota je 3 mesiace a že výpoveď zmluvy má byť doručená písomne. Ja som mu to ale oznámil iba ústne, vedel o tom, nevravel nič, že to chce písomne, tak som to nejak takto neriešil.

Tak bohužiaľ ťaháš za kratší koniec. Keď si mu to ústne oznámil, mal si s ním spísať aspoň krátku dohodu o skončení nájmu. Ty si fakticky doteraz nájom nevypovedal - to, že si mu to ústne oznámi, nie je dokázateľné. Preto jeho požiadavky o úhradu nájomného za 3 mesiace, teda za výpovednú dobu, je opodstatnená.

Došlo asi k tomu, že on narýchlo nenašiel žiadneho nájomncu - náhradníka za teba. Preto je mu ľúto, že stratí peniaze a požaduje od teba úhradu. Musíš chápať aj jeho, ty zrazu odchádzaš a on nemá miesto teba náhradu. Ty si mu neoznámil včas, že odchádzaš. Tá 3 mesačná výpovedná lehota je na to, aby on mal čas nájsť si iného nájomcu.
Jano69
01.03.12,12:41
Problém je v tom, že 3-mesačné nájomné za celý byt je suma, ktorú zarobím za pol roka. Ak by som tvrdil, že som mu výpoveď doručil písomnou formou - čo by sa stalo? Ako môže odomňa tieto peniaze vymáhať?
MarcoM
01.03.12,12:52
Keď budeš tvrdiť, že si mu to doručil, ako to dokážeš? On to poprie. Súd by od teba požadoval niečo na doloženie tvojho tvrdenia, čo ty nemáš. Skrátka žiaľ, je to tvoja chyba, zle si čítal, resp. nečítal zmluvu o prenájme. A právo je v tomto prípade na strane prenajímateľa. Vymáhať to od teba môže, tým že podá žalobu na súd. Kde to určite vyhrá, keďže zmluva o prenájme hovorí jasne. Následne keď bude mať rozsudok, tak už má exekučný titul a môže ísť za exekútorom, ktorý na tebe vykoná exekúciu a tá je možná vo viacerých formách.

Takže na tvojom mieste by som to zaplatil a nabudúce si lepšie prečítal zmluvu.
arizona
01.03.12,12:53
Problém je v tom, že 3-mesačné nájomné za celý byt je suma, ktorú zarobím za pol roka. Ak by som tvrdil, že som mu výpoveď doručil písomnou formou - čo by sa stalo? Ako môže odomňa tieto peniaze vymáhať?
Moze ich vymahat sudnou cestou, to hrozi, ze sa ti vydavky este navysia.
Zachranit ta moze akurat to, ze sa mu nebude chciet tahat po sudoch,alebo ze prenajima na cierno...

Zmluvy sa spisuju preto,aby boli chranene obidve strany. Keby teba prenajomca z bytu chcel narychlo vyhodit,asi by si sa tiez citil ukrivdeny a domahal sa dodrzania zmluvy,ci odskodnenia...

Skus najst nejakeho nahradneho najomcu,mozno prenajomca ustupi od poziadavky vymahat peniaze od teba ;)
Jano69
01.03.12,13:38
Prenajímať na čierno znamená čo? Zmluvu sme spísanú mali.
arizona
01.03.12,13:57
buchač
01.03.12,15:13
Ahojte, ospravedlňujem sa, že v tejto rubrike takáto otázka, ale nevedel som kam to zaradiť a viem, že tu sú dosť ochotní ľudia.
Mám takýto problém: prenajal som si byt v októbri 2011. S majiteľom bola spísaná podľa mňa riadna nájomná zmluva. Teraz, keď som sa musel náhle odsťahovať oznámil som mu to 20 dní vopred normálne ústne. Vedel o tom, dal si inzerát na internet, boli sa tam pozrieť aj nejakí makléri. Včera som sa odsťahoval, dnes som mu mal odovzdať byt a začína ma naťahovať s tým, že výpoveď som mu mal doručiť písomne 3 mesiace vopred a chce odomňa peniaze za to, aby mi napísal výpoveď zmluvy, teda že je nájomný vzťah ukončený. Samozrejme ja mu teraz nie som schopný ani ochotný zaplatiť takú sumu peňazí ako požaduje. Čo mi z toho hrozí prosím vás? Môže ma žalovať, prípadne nejako súdne napadnúť? Býval som tam s ďalšími 5 ľuďmi, s ktorými som mal len také podnájomnícke zmluvy, ktoré som si sám vytvoril, aj to len tak pro forma. Skúste mi prosím vás poradiť ako by ste túto situáciu riešili vy.Vopred veľmi pekne ďakujem :)


Prenajímať na čierno znamená čo? Zmluvu sme spísanú mali.

...ak dobre čítam a zrak ma neklame ( prečítaného mám neúrekom a na očiach ešte aj okuliare na čítanie som si nasadil ) tak sa potom pýtam ...

To červené znamená čo ???
Ty si si od majiteľa bytu prenajal byt a následne si si tam nejakých podnájomníkov nasáčkoval ...zmluva nezmluva ????

...tak Ti poviem Janíčko ......ak by to pravda bola , inakší problém by si mal , po prvej mojej návšteve ...
...nie o tom by bola reč , či Ťa môžem žalovať , ale žalobe reálnej , neúprosnej by si teraz už čelil ....
...sa čudujem majiteľovi , že s Tebou už dávno nevybehol ....

Kruté čo ???.....holt , život nie je pěříčko občas ....


Poznámka :
Koho si na Terase , Furči , KVP alebo na Jazere dobehol ....???
arizona
01.03.12,15:57
Buchy, mne to skor pripada, ze nie Jano69 prenajimal tym ostatnym,ale majitel bytu...
buchač
01.03.12,16:44
...ak dobre čítam a zrak ma neklame ( prečítaného mám neúrekom a na očiach ešte aj okuliare na čítanie som si nasadil ) tak sa potom pýtam ...


Buchy, mne to skor pripada, ze nie Jano69 prenajimal tym ostatnym,ale majitel bytu...
...a ja Ti poviem ......??????
kopretinka
01.03.12,16:48
ja som to pochopila tak,že zadávateľ si prenajal väčší byt,zmluva je písaná na neho a aby to utiahol,tak tam zobral ďalších ľudí,ktorí mu prispievali na nájom....ale ak on sa sťahuje preč,kam sa tak náhle odsťahovali aj tí ostatní?
buchač
01.03.12,16:49
detto ...tiež si to myslím ...
sito
01.03.12,21:16
Prenajímať na čierno znamená čo? Zmluvu sme spísanú mali.

Dane, dane platí? Zmluva je vždy na bielom papieri, ale tie dane, ak nie, je čierny. Keď ste sa dohodli na písomnom oznámení, tak si mal písomne. Čo fčil ...