mokrohaj
01.03.12,09:59
Dobrý deň, prosím o radu: Pracoval som ako živnostník - plátca DPH v Nemecku cez slovenskú s.r.o., ktorá nie je plátcom DPH a ktorej mám vystaviť faktúru.Jednateľ firmy mi povedal, že uvedenej s.r.o. mám vystaviť faktúru bez DPH s dodatkom, že DPH podľa paragrafu 15 zostáva v mieste vykonania služby. Moja účtovníčka však tvrdí, že dph musím účtovať.
Prosím o dobrú profesionálnu radu.
Ďakujem
zk24
01.03.12,09:07
Ahoj.

Ideš fakturovať slovenskej alebo nemeckej sro (kto je odberateľom tvojej služby)? O akú službu sa jedná?
tictac7
01.03.12,09:08
1. Tvojej účtovníčke neveríš, ona nie je profesionál?
2. Veľmi málo info, na to, aby si dostal odpoveď....
mokrohaj
01.03.12,11:36
Ospravedlňujem sa a doplňujem informácie:
Pracoval som ako montér v Nemeckej fabrike (rekonštrukcia).Hlavný dodavateľ bola firma z Nemecka, ktorá má pobočku na Slovensku- s.r.o.Pre túto firmu robila subdodávateľa ďaľšia Slovenská s.r.o., pre ktorú som robil ja a ktorej vystavujem faktúru.
Ďakujem za radu.
zk24
01.03.12,12:16
Ide o služby viažúce sa k nehnuteľnosti?
mokrohaj
01.03.12,12:27
Zapájali sme montážnu linku v Nemeckom závode na výrobu automobilov.
zk24
01.03.12,12:33
Zapájali sme montážnu linku v Nemeckom závode na výrobu automobilov.


Tak budem usudzovať že ide o dodanie služby viažucej sa na hnuteľný majetok.

V tom prípade je podľa mňa miesto dodania Slovensko (tam kde ma odberateľ sídlo). Fakturujes klasicky so slovenskou DPH. Nie je potrebná žiadna odvolávka na §§.
Keby si fakturoval Nemeckej spoločnosti, tak by to bolo bez DPH s príslušnými odvolávkami.
mokrohaj
01.03.12,13:08
Uvedenej s.r.o. som už raz faktúroval 2500Eur bez DPH, konateľ spoločnosti mi tak povedal, avšak moja účtovníčka mi z toho odobrala 500eurDPH. Takže som DPH zaplatil zo svojho zárobku. Teraz neviem čo mám urobiť. Teraz mám faktúrovať 8800eur a opäť to chce bez DPH.
zk24
01.03.12,13:22
Vy sa neriaďte tým čo chce on. Vy vystavujete faktúru a vystavte ju podľa svojho vedomia a svedomia. On nie je platca DPH, to znamena ze nema narok na odpocet a preto musí zaplatiť vlastne "vašu" DPH-čku, štát mu ju nevráti. Vystavujete FA do Slovenska, ako klasické dodanie služby (ak hovoríme o hnuteľnom majetku). On je odberateľ, a preto je dodanie na slovensku. A ako on hovorí že ostáva v mieste vykonania služby, to je pravda, lebo miesto vykonania služby je "jeho sídlo". Citujem §15:

§ 15
(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe (jemu), ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo (Slovensko) alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

Nenechajte sa naviesť na chybu len preto aby on mal Vaše služby o 20% lacnejšie. Dôverujte Vašej účtovníčke
mokrohaj
01.03.12,13:27
Ďakujem za radu, dá sa ešte niečo urobiť s tým, že som faktúroval bez DPH ale aj tak som DPH z môjho zárobku zaplatil?
tictac7
01.03.12,13:32
Ďakujem za radu, dá sa ešte niečo urobiť s tým, že som faktúroval bez DPH ale aj tak som DPH z môjho zárobku zaplatil?

...ale asi si to nesprávne pochopil. Ty si mal fakturovať S DPH, a teda ak si nefakturoval, je to Tvoja chyba a fakturovanú sumu je potrebné považovať za sumu s DPH a odviesť z nej DPH....
zk24
01.03.12,13:36
...ale asi si to nesprávne pochopil. Ty si mal fakturovať S DPH, a teda ak si nefakturoval, je to Tvoja chyba a fakturovanú sumu je potrebné považovať za sumu s DPH a odviesť z nej DPH....

Je otázne ci suma mala byt celková s DPH 2500 alebo 3000 (2500+500). Len tým ze nevycíslil tak 500 € aj tak odviedol ale od odberateľa dostal iba 2500. Takže v podstate mu odberateľ "visí" 500 € kvoli tomu že DPH nebola samostatne vyčíslená na FA. Ale samozrejme je to chyba dodávateľa ze vyfakturoval bez DPH. Predpokladám že asi nebude možno dodhonúť sa na oprave faktúry takto:

bez DPH 2500
DPH 500
Celková suma 3000
mokrohaj
01.03.12,13:45
Predpokladáte správne, pretože tú ďaľšiu faktúru nechce zaplatiť či s DPH alebo bez....
tictac7
01.03.12,13:47
Je otázne ci suma mala byt celková s DPH 2500 alebo 3000 (2500+500). Len tým ze nevycíslil tak 500 € aj tak odviedol ale od odberateľa dostal iba 2500. Takže v podstate mu odberateľ "visí" 500 € kvoli tomu že DPH nebola samostatne vyčíslená na FA. Ale samozrejme je to chyba dodávateľa ze vyfakturoval bez DPH. Predpokladám že asi nebude možno dodhonúť sa na oprave faktúry takto:

bez DPH 2500
DPH 500
Celková suma 3000

...to áno, určite to malo byť 2500 + DPH a odberateľ nebude súhlasiť s opravou faktúry a jej doplatením. Preto by som to ja riešila tak, že faktúru opravím na 2500 s DPH, teda bez DPH 2083,33 a DPH 416,67. Je to pre neho menšia strata - odvedie DPH vo výške 416,67, t.j. o sumu o ktorú si poníži aj výnos.
...a inak, neviem, prečo sa tu naťahujeme, ja na jeho mieste by som aj tú prvú faktúru opravila a zaslala odberateľovi a žiadala jej úhradu. Teda ešte závisí od toho, ako bola spísaná zmluva. Ak v zmluve bolo napísané, že za poskytnutú službu bude úhrada 2500 bez DPH, nie je o čom. Je to riadna oprava zle vystavenej faktúry.
zk24
01.03.12,13:58
...to áno, určite to malo byť 2500 + DPH a odberateľ nebude súhlasiť s opravou faktúry a jej doplatením. Preto by som to ja riešila tak, že faktúru opravím na 2500 s DPH, teda bez DPH 2083,33 a DPH 416,67. Je to pre neho menšia strata - odvedie DPH vo výške 416,67, t.j. o sumu o ktorú si poníži aj výnos.
...a inak, neviem, prečo sa tu naťahujeme, ja na jeho mieste by som aj tú prvú faktúru opravila a zaslala odberateľovi a žiadala jej úhradu. Teda ešte závisí od toho, ako bola spísaná zmluva. Ak v zmluve bolo napísané, že za poskytnutú službu bude úhrada 2500 bez DPH, nie je o čom. Je to riadna oprava zle vystavenej faktúry.

Zadávateľ uvádza že 500 € už zaplatil štátu. Takže tipujem ze to bol možno minulý kvartál už. To už by bolo dodatočné DP, ale zas možno by to za to stálo.
mokrohaj
02.03.12,06:03
Chcem sa spýtať ako sa píše opravná faktúra. Nadpis bude namiesto FAKTÚRA č.xxx OPRAVNÁ FAKTÚRA č.xxx? Ďakujem.
mokrohaj
02.03.12,07:22
...a ešte sa chcem spýtať, aký dátum tam mám dať-či ten pôvodný, alebo terajší.Ďakujem.
ondrejvla
23.03.12,14:55
Prosím o radu, platiteľ DPH, právnická osoba chce uzatvoriť zmluvu so zdaniteľnou osobou v Rakúsku, s tým, že bude dodávať služby na nehnuteľnosti - stavebné práce, elektroinštalácie prostredníctvom SZČO, s ktorými uzatvorí Rámcovú zmluvu. Je mi jasné, že sa bude fakturovať bez DPH, práca budú vykonávané na území ČŠ. Konateľ spoločnosti, ktorý uzatvorí zmluvy so SZČO, nie ako zamestnancami, chce vystupovať v Rakúsku ako zamestnávateľ týchto živnostníkov, teda nechce, aby sa registrovali pre práce v zahraničí oni. Mám otázky:
- je PO povinná sa zaregistrovať pre DPH v Rakúsku?
- akým spôsobom sa vykoná registrácia a na ktorom FÚ, existuje na to nejaká firma, ktorá toto sprostredkuje?
- kde zaregistrovať týchto živnostníkov v Rakúsku a na akú najdlhšiu dobu je možná registrácia týchto živnostníkov?
- myslím, že nebude potrebné podávať SV, nakoľko služby nebudú dodávané na našom území, či vari áno?
- poraďte mi prosím, čo všetko som povinná vykonať za zamestnávateľa (PO) aby som niečo nepokazila.
Vopred ďakujem za každú pomoc pri riešení môjho problému.
Juras66
31.05.12,13:42
Ahoj ondrejvla, podarilo sa ti zistiť ako to má po správnosti byť? Mám obdobný problém, takže by ma zaujímalo ako to má vlastne byť.