Dolynka
01.03.12,12:46
Dobrý deň,
po necelých troch mesiacoch odpracovaných vo firme na mandátnu zmluvu mi z ničoho-nič konateľ povedal, že dnes končím. V mandátnej zmluve nemám uvedené žiadnu skúšobnú dobu, ale mám uvedené dôvody skončenia. Okamžite by sa mohla zmluva ukončiť iba v prípade porušenia, čo sa v mojom prípade nestalo, nebola som ani ústne ani písomne napomenutá, že robím niečo zle. Čo sa týka ukončenia, dohodu som odmietla, takže mi poslal majiteľ výpoveď s tým, že do práce už nemám chodiť, že si to neželá. Takže čo teraz z toho vyplýva? mám nárok na odmenu za výpovednú lehotu? ak nie, načo je dobrá výpovedná lehota, ak nemôžem ani pracovať, ani nič nedostanem? Ďakujem
myara
01.03.12,15:45
Obchodný zákonník § 574
(1) Mandant môže zmluvu kedykoľvek čiastočne alebo v celom rozsahu vypovedať.
(2) Ak výpoveď neurčuje neskoršiu účinnosť, nadobúda účinnosť dňom, keď sa o nej mandatár dozvedel alebo mohol dozvedieť.
(3) Od účinnosti výpovede je mandatár povinný nepokračovať v činnosti, na ktorú sa výpoveď vzťahuje. Je však povinný mandanta upozorniť na opatrenia potrebné na to, aby sa zabránilo vzniku škody bezprostredne hroziacej mandantovi nedokončením činnosti súvisiacej so zariaďovaním záležitosti.
(4) Za činnosť riadne uskutočnenú do účinnosti výpovede má mandatár nárok na úhradu nákladov vynaložených podľa § 572 a na primeranú časť odplaty.
Dolynka
01.03.12,19:11
Teda podľa bodu 4 by som mala dostávať ešte odmenu počas výpovede za vykonávanú činnosť....ale ak firma už nehce, aby som činnosť vykonávala, čo to znamená pre mňa, keď som vo výpovednej lehote? ja som chcela pokračovať, no nebolo mi to dovolené......