anicka29
01.03.12,15:18
Dobrý deň.Viete mi niekto poradiť, keď budem robiť DP dôchodcovi , ktorý má príjem z dohody 1100 EUR, je potrebné uviesť výšku dôchodku? Každý hovorí niečo iné.Vďaka za radu
veronikasad
01.03.12,14:20
Ano, je to potrebné na strane 2 a zaškrtnúť, že je poberatelom SD. Výška vyplateného SD nemá vplyv na vrátenie dane, ak v DP uplatníš § 46 ZoDzP.
anicka29
01.03.12,14:50
Vďaka.Musím priložiť aj doklad o výške dôchodku? Nezdaniteľnú položku /myslím rozdiel/vyplňam alebo nie ?Nechapem jedno.Ako mohli doteraz robiť DP bez toho, aby tam vôbec uviedli výšku dôchodku.Čo sa týka mňa, ja tiež viem, že je to potrebné, ale tak ma domotali, že som už nevedela čo je správne.Keď ich pýtam papier o výške dôchodku, tak len pozerajú že načo nikdy predtým ich to učtovnik napýtal.Tak preto mám také ""blbé"" otázky.A taktiež mám jedného 21 ročného dôchodcu/nie starobného/narodil sa trochu postihnutý,tak aj jeho mám pýtať papier?Má príjem z roznášky letákov
kopretinka
01.03.12,14:56
Nechapem jedno.Ako mohli doteraz robiť DP bez toho, aby tam vôbec uviedli výšku dôchodku.
Dôchodok nie je príjem,nezdaňuje sa

.
Katy a R
01.03.12,14:57
anicka - keby si si prečítala § 46 - tak vieš prečo netreba;) (fakt je to škoda papiera).
A ID má nárok na celú NČZD .. samozrejme ak nemá vysokánske príjmy (ale to asi nie je tento prípad)
anicka29
01.03.12,15:05
A keď je ID tak sa asi nezaškrtáva na strane 2.Sory za "blbú" otázku:rolleyes:
ewita888
01.03.12,15:25
nie, ID sa neuvádza..
anicka29
01.03.12,15:29
Ďakujem veľmi ste mi všetci pomohli..:)
veronikasad
01.03.12,16:26
Vďaka.Musím priložiť aj doklad o výške dôchodku? Nezdaniteľnú položku /myslím rozdiel/vyplňam alebo nie ?Nechapem jedno.Ako mohli doteraz robiť DP bez toho, aby tam vôbec uviedli výšku dôchodku.Čo sa týka mňa, ja tiež viem, že je to potrebné, ale tak ma domotali, že som už nevedela čo je správne.Keď ich pýtam papier o výške dôchodku, tak len pozerajú že načo nikdy predtým ich to učtovnik napýtal.Tak preto mám také ""blbé"" otázky.A taktiež mám jedného 21 ročného dôchodcu/nie starobného/narodil sa trochu postihnutý,tak aj jeho mám pýtať papier?Má príjem z roznášky letákov
Prečo chceš vyplňať (celú, alebo rozdiel), keď pri uplatnení § 46 sa neprihliada na NČZD ani výšku SD ?
Pri príjme do 1/2 NČZD nepotrebuješ doklad o výške dôchodku, stačí keď tam napíšeš "orientačnú" sumu - vraj SW DU neberie (alebo v min.rokoch nebral) spracovanie DP bez vyplneného údaja. Aby som predišla "reklamáciam" zo strany DU, tak tento údaj tam vypisujem.
anicka29
01.03.12,21:15
Vďaka za pomoc.Už som vypísala tie DP../konečne
ivettt
01.03.12,21:27
Dobrý deň, môžem po zomrelom dôchodcovi uplatniť rozdiel medzi výškou jeho dôchodku, keď zomrel v januári, teda mal nárok na dôchodok len za jeden mesiac a odpočítateľnou položkou za celý rok? Alebo sa v tomto prípade počíta dôchodok tiež za celý rok? V januári ešte pracoval, takže nezdaniteľná čiastka nebola uplatnená, ale v DP by v prípade tejto možnosti - uplatnenia rozdielu, vyšiel preplatok na dani v prospech dedičov. Ďakujem!
ivettt
02.03.12,10:17
Poradí niekto, prosím?
Katy a R
02.03.12,13:05
Poradí niekto, prosím?
ja len - že povinnosť podať DP je do troch mesiacov od úmrtia .. dúfam, že ste požiadali o odklad?? A dôchodok počítaš len ten, ktorý bol vyplatený:). Treba aj doložiť (SP vydá potvrdenie)
tibor1000
03.03.12,15:44
Dobrý deň.Prosím Vás o konzultáciu:
viem že dôchodca má nárok na vrátenie zaplatenej dane podľa § 35 z príjmov zo závislej činnosti na dohodu, ak nezarobí viac ako 1779,65 Eur.
čo prosím v prípade,že zarobil 1800 eur? v minulých rokoch to bolo tak,že by sme do príjmu uviedli "iba" 1779,65 Eur, z toho vypočitame alikvotne,kolko bola zaplatena dan atd, a na tuto čiastku ma dochodca nárok.
Je mozné takto vyplniť daň.priznanie typ A pre dochôdcu,bude to správne?
ďakujem vopred pekne
veronikasad
03.03.12,16:58
Dobrý deň.Prosím Vás o konzultáciu:
viem že dôchodca má nárok na vrátenie zaplatenej dane podľa § 35 z príjmov zo závislej činnosti na dohodu, ak nezarobí viac ako 1779,65 Eur.
čo prosím v prípade,že zarobil 1800 eur? v minulých rokoch to bolo tak,že by sme do príjmu uviedli "iba" 1779,65 Eur, z toho vypočitame alikvotne,kolko bola zaplatena dan atd, a na tuto čiastku ma dochodca nárok.
Je mozné takto vyplniť daň.priznanie typ A pre dochôdcu,bude to správne?
ďakujem vopred pekne

Príjem z dohody je zdaňovaný preddavkovou daňou. Do DP musíš zahrnúť celý príjem. Ak je vyšší ako 1/2 NČZD, nemá nárok na vrátenie dane v zmysle § 46, resp. len na uplatnenie NČZD vo výške rozdielu medzi ročnou NČZD a vyplateným SD.

Vzťahuje sa to na poberateľa starobného, predčasného SD a výsluhového dôchodku, ak bol poberatelom dôchodku k 1.1. kal.roku
tibor1000
04.03.12,07:36
Príjem z dohody je zdaňovaný preddavkovou daňou. Do DP musíš zahrnúť celý príjem. Ak je vyšší ako 1/2 NČZD, nemá nárok na vrátenie dane v zmysle § 46, resp. len na uplatnenie NČZD vo výške rozdielu medzi ročnou NČZD a vyplateným SD.

Vzťahuje sa to na poberateľa starobného, predčasného SD a výsluhového dôchodku, ak bol poberatelom dôchodku k 1.1. kal.roku

ďakujem za odpoveď veronika.peknu nedelu prajem
ivettt
04.03.12,20:10
Díky Katy a R, o povinnosti viem a aj do konca marca sa to stihne. Skôr mi šlo o to, či sá dá uplatniť ten rozdiel medzi dôchodkom a nezdaniteľnou čiastkou v tomto prípade :)
ali8
06.03.12,08:56
je mi jasne ze dochodcom ktory zarobia menej ako 1779€ sa cela dan vrati podanim danoveho priznania uplatnenim §46, chcem sa len spytat, ak mam v potvrdeni o prijmoch FO zo zavislej cinnosti uhrn preddavkov na dan 16,05€ a je tam aj priznany a vyplateny danovy bonus podla §33 suma 20,02€ vrati sa dochdocovi ta dan tych 16,05€? pretoze ked v danovom priznani nedam ten bonus mi vyjde vratenie tej dane a ked tam uvediem tej danovy bonus mi zas vyjde nedoplatok 3,97€ prosim co je spravne?
Andyke
06.03.12,09:20
§46
Minimálna výška dane
Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.
ali8
06.03.12,09:29
citam citam tie zakony , ale nieje mozne aby mi zo zarobku 403,58 kde je dan 16,05 a danovy bonus 20,02 vyslo zaplatit dan 56,35 ako mi to vychadza niekde robim chybu a neviem kde, s tym nedoplatkom 3,97 som sa pomylila, pretoze DB treba napisat aj do riadku 55 a 57 a tym padom mi vychadza uhradit 56,35 ci je uplne cosi zle popocitane.
Leora
07.03.12,23:14
Potrebovala by som poradiť s nasledovným problémom:
Dôchodkyňa poberá starobný dôchodok 3505€+peňažný príspevok 1042€ na opatrovanie z úradu práce a má príjem z podielu hospodárenia urbár.spoloč. bez právnej subjektivity vo výške 2150€. Musí podať B daň priznanie, má nárok na odpočítateľnú položku? Ak má príjem z podielu hospodárenia urbár. spoločenstva bez právnej subjektivity má nárok na 25% výdavky? Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
veronikasad
07.03.12,23:21
Potrebovala by som poradiť s nasledovným problémom:
Dôchodkyňa poberá starobný dôchodok 3505€+peňažný príspevok 1042€ na opatrovanie z úradu práce a má príjem z podielu hospodárenia urbár.spoloč. bez právnej subjektivity vo výške 2150€. Musí podať B daň priznanie, má nárok na odpočítateľnú položku? Ak má príjem z podielu hospodárenia urbár. spoločenstva bez právnej subjektivity má nárok na 25% výdavky? Veľmi pekne ďakujem za pomoc.






Leora, nezadávaj rovnaké otázky do viacerých tém. Pozri kolko je hodín ...
Leora
08.03.12,19:18
Nikto sa nenajde, kto by to vedel?
1polo
09.03.12,09:26
Viete mi, prosím, poradiť?
Môj starobný dôchodok za rok 2011 dosiahol spolu výšku 4220,-Eur. Zároveň som mal príjem 1700,-Eur na základe sprostredkovania obchodu pre podnikateľa na základe Sprostredkovateľskej zmluvy podľa § 774 Občianskeho zákonníka. Podľa mojich informácií nemusím podávať daňové priznanie, ani odvádzať daň a iné odvody. Je to tak správne ? Alebo je nezdanitelných len 500,-Eur, a z ostatného (1700 - 500) musim odviesť daň ?
Mila123
09.03.12,09:29
Viete mi, prosím, poradiť?
Môj starobný dôchodok za rok 2011 dosiahol spolu výšku 4220,-Eur. Zároveň som mal príjem 1700,-Eur na základe sprostredkovania obchodu pre podnikateľa na základe Sprostredkovateľskej zmluvy podľa § 774 Občianskeho zákonníka. Podľa mojich informácií nemusím podávať daňové priznanie, ani odvádzať daň a iné odvody. Je to tak správne ? Alebo je nezdanitelných len 500,-Eur, a z ostatného (1700 - 500) musim odviesť daň ?
pozrite si § 46 ZDP (595/2003) a aj § 9 ZDP...
môj názor nemusíte podať DP a žiadne platby dane či ZP Vám nehrozia....
VikinaS
09.03.12,13:10
Pekný deň prajem,

mohli by ste mi niekto, poradiť, prosím? Vraj už tento rok nie je možné, aby si dôchodca požiadal o vrátenie dane zrazenej z úrokov na termínovanom vklade v banke. Je to, prosím, pravda? Ak nie, zmenili sa v tejto oblasti nejako podmienky, alebo sa postupuje rovnako ako minulý rok? Vtedy to bolo možné, DÚ zrazenú daň vrátil. Ďakujem veľmi pekne.
Jana Acsová
09.03.12,13:11
Pekný deň prajem,

mohli by ste mi niekto, poradiť, prosím? Vraj už tento rok nie je možné, aby si dôchodca požiadal o vrátenie dane zrazenej z úrokov na termínovanom vklade v banke. Je to, prosím, pravda? Ak nie, zmenili sa v tejto oblasti nejako podmienky, alebo sa postupuje rovnako ako minulý rok? Vtedy to bolo možné, DÚ zrazenú daň vrátil. Ďakujem veľmi pekne.Tento postup v roku 2011 už nie je možný.
veronikasad
09.03.12,13:12
Pekný deň prajem,

mohli by ste mi niekto, poradiť, prosím? Vraj už tento rok nie je možné, aby si dôchodca požiadal o vrátenie dane zrazenej z úrokov na termínovanom vklade v banke. Je to, prosím, pravda? Ak nie, zmenili sa v tejto oblasti nejako podmienky, alebo sa postupuje rovnako ako minulý rok? Vtedy to bolo možné, DÚ zrazenú daň vrátil. Ďakujem veľmi pekne.
Od roku 2011 to už nie je možné, zrážková daň z úrokov sa považuje za vysporiadanú.
VikinaS
09.03.12,13:21
milá veronikasad, ďakujem za bleskovú odpoveď. :) Viete aj, prosím, kde sa to dá nájsť - myslím paragraf... A znamená to, že ani samostatne zárobkovo činná osoba v produktívnom veku (nie dôchodca) už v daňovom priznaní za 2011 nemôže zarátať (odčítať) daň zrazenú z úrokov na termínovanom vklade v banke (myslím, že sa to bralo ako preddavok)? Či to platí len pre dôchodcov? Ešte raz vďaka.
veronikasad
09.03.12,13:30
milá veronikasad, ďakujem za bleskovú odpoveď. :) Viete aj, prosím, kde sa to dá nájsť - myslím paragraf... A znamená to, že ani samostatne zárobkovo činná osoba v produktívnom veku (nie dôchodca) už v daňovom priznaní za 2011 nemôže zarátať (odčítať) daň zrazenú z úrokov na termínovanom vklade v banke (myslím, že sa to bralo ako preddavok)? Či to platí len pre dôchodcov? Ešte raz vďaka.
§ 43 odst.6 ZoDzP

(6) Daňová povinnosť daňovníka, ak ide o príjmy,
z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sa považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane. Daň vyberanú zrážkou je možné považovať za preddavok na daň, ak bola vybraná z
a) príjmov podľa § 16 ods. 1 písm. d) u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou,
b) príjmov podľa § 16 ods. 1 písm. e) prvého, druhého a štvrtého bodu, úrokov a iných výnosov z poskytnutých úverov, pôžičiek a derivátov podľa osobitného predpisu76) a príjmov z podielových listov dosiahnutých z ich vyplatenia (vrátenia) u daňovníka z členského štátu Európskej únie a daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou v ďalších štátoch tvoriacich Európsky hospodársky priestor,
c) príjmov z podielových listov dosiahnutých z ich vyplatenia (vrátenia) u daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou podľa § 2 písm. d) okrem daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie (§ 12 ods. 2), Fondu národného majetku Slovenskej republiky a Národnej banky Slovenska,
d) výnosov z dlhopisov u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou podľa § 2 písm. e) tretieho bodu, ktorý na území Slovenskej republiky nepodniká prostredníctvom stálej prevádzkarne.

O vrátenie zrážkovej dane z úrokov už nemôže požiadať žiadny daňovník (neplatí len pre dôchodcov)
Lumila
09.03.12,19:26
prosím o radu - ID s ročným dôchodkom 2100€ mala aj príjem zo sprostredkovania vo výške 380€. Podáva DP a zdaňuje tú odmenu?
Mila123
09.03.12,19:28
nevznikla povinnosť podať DP.....
vcielkaisr
24.05.12,12:29
Mám takú otázku-keď my strhli daň z vyplatenej kapitálovej poistky,môžem požiadať o jej vrátenie dańový úrad v prípade ak som v tomto zdaňovacom období nemala iný zdaňiteľný príjem? Ďakujem vopred za odpovede.
KEJKA
24.05.12,12:44
Mám takú otázku-keď my strhli daň z vyplatenej kapitálovej poistky,môžem požiadať o jej vrátenie dańový úrad v prípade ak som v tomto zdaňovacom období nemala iný zdaňiteľný príjem? Ďakujem vopred za odpovede.
nemôžeš. Zrážková daň sa považuje za vysporiadanú = nevratnú.