ajuska86
01.03.12,15:19
Môžem si uplatniť DPH aj po skončení zdaňovacieho obdobia, t. j. po 31.12.2011. Majiteľ mi doniesol DF zo septembra a novembra. môžem si to uplatniť v roku 2012? viem že ak mám doklady napr. z aprila a donesie mi ich v novembri ešte si môžem DPH uplatniť, ale ako je to po ukončení zdaňovacieho obdobia.
Ďakujem za odpoveď
Tweety
01.03.12,14:24
Môžem si uplatniť DPH aj po skončení zdaňovacieho obdobia, t. j. po 31.12.2011. Majiteľ mi doniesol DF zo septembra a novembra. môžem si to uplatniť v roku 2012? viem že ak mám doklady napr. z aprila a donesie mi ich v novembri ešte si môžem DPH uplatniť, ale ako je to po ukončení zdaňovacieho obdobia.
Ďakujem za odpoveď Po skončení zdaňov. obdobia si už nárok uplatniť nemôžeš. Uplatniť by si mohla len doklad, ktorý si nemala v roku 2011.
Uplatniť si môžeš jedine cez DDP za tieto mesiace.
Žabinka
01.03.12,14:24
ZoDPH § 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

(3) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odseku 2 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.

(4) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
ajuska86
01.03.12,14:36
Po skončení zdaňov. obdobia si už nárok uplatniť nemôžeš. Uplatniť by si mohla len doklad, ktorý si nemala v roku 2011.

a keď mi majiteľ doniesol ten doklad až teraz v roku 2012. môžem si ju uplatnit? ale ide o DF z 09/2011 a 11/2011
Tweety
01.03.12,14:38
a keď mi majiteľ doniesol ten doklad až teraz v roku 2012. môžem si ju uplatnit? ale ide o DF z 09/2011 a 11/2011

Veď som napísala, že nemôže, faktúru zrejme mal, len ju on zapotrošil. Uplatniť môže len vtedy, ak by ju dodáv. zaslal v tomto roku.
Doklad mal, platí pre neho §51 odst. 1.
ajuska86
01.03.12,14:41
Ďakujem
emma01
02.03.12,07:56
Môže si daň uplatniť, viď. § 51 ods. 2 (uvedený v prísp. č. 3). Ak majiteľ faktúry preukázateľne prijal ešte vlani, treba podať DDP a ak mu prišli až napr. v marci 2012, tak si daň uplatní za marec 2012. Ak by to v marci nestihol, môže si ju uplatniť v nasledujúcich zdaň. obdobiach, ale už len cez DDP za obdobie marec 2012.