jadranka111
01.03.12,15:34
poprosím o radu, lebo už som z toho celkom domotaná.
Nákup PC, programu /cenkros/, PC stolík, kreslo, multifunk. zariadenie - všetko zakúpené z dotácie z úradu práce.
Zaúčtujem to ako nákup materiálu - VOZD a následne to zaradím do dlhodob. majetku? /samozrejme odpisovať sa to nebude/. Všetko má síce hodnotu pod 1700 eur, ale doba použitia je viac ako 1 rok.
Alebo to dám ako prevádz. réžiu? /to sa mi nezdá/.


Tu je odpoveď od fi Kros:
Dobrý deň,
v postupoch účtovania v § 11 sa uvádza, že ako zásoby sa účtuje hmotný majetok, ktorého ocenenie podľa zákona o dani z príjmov je rovné alebo nižšie (t.j. 1700,- EUR a menej), ale ktorého doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok a tento majetok nebol zaradený do dlhodobého majetku. Na základe uvedeného sa môžete rozhodnúť, či nákup takéhoto majetku zaúčtujete do PD ako výdavok s účelom-stĺpcom PD - Výdavok za materiál, príp. s účelom-stĺpcom PD - Prevádzková réžia. Vzhľadom k tomu, že účtovné poradenstvo neposkytujeme, otázky účtovného charakteru Vám doporučujeme konzultovať s daňovým poradcom.
rodina1
01.03.12,15:22
PC, PC stolík, kreslo, multifunkčné zariadenie by som zaúčtovala ako výdavok za materiál (v analytickom členení ako krátkodobý majetok)
software (cenkros) je možné zaúčtovať ako prevádzková réžia (§ 10 ods. 11 Postupov účtovania pre JÚ).
jadranka111
01.03.12,15:32
- no pýtam sa hlavne preto /mám to teraz všetko zaradené v krátkod. majetku - ten cenkros asi musím opraviť/, a ide mi o to, že keď som teraz vytlačila z ALfy výkaz o majetku a záv. tak mi na riadku 05-materiál nedalo nič. Takže to zrejme nemusí byť /myslím tento krátkod. materiál/ uvedený na tom výkaze?
rodina1
01.03.12,15:35
Do výkazu o majetku a záväzkoch by sa ti to dostalo len v tom prípade, ak by si uvedený materiál viedla na sklade ako zásoby. Keďže ho však už používaš, tak vo výkaze nemôžeš mať nič.
jadranka111
01.03.12,15:43
vďaka
- môj osobný názor - aj keď ide o JU - nie je to také jednoduché ako sa zdá /ako si myslia moji známi, že čo s tým toľko robíš, ved pozapisuješ príjmy a výdaje a máš to/:o
- môj druhý osobný názor - myslím, že je to zbytočne skomplikované - veď v konečnom dôsledku to nemá vplyv na daňový základ