Petto10
01.03.12,15:44
Dobry den,

stretol som sa s nasledovnym problemom. Dohodar, ktory pracoval minule leto na Dohodu o vykonani prace poziadal zamestnavatela o zaslanie Potvrdenia o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti (dovodom je danove priznanie). Po viacerych neuspesnych kontaktovaniach to dopadlo arogantnym odbitim, ze ziadne potvrdenie nebude.
Napadaju ma teda len 2 veci, bud je zamestnavatel natolko lenivy to urobit, alebo islo o ciernu pracu (otazka, je mozne ze dohodar ma zmluvu ale ta nebola nikde nahlasena a ide len o zdrap papiera?).
Poprosim teda o radu ako postupovat, kam sa obratit, kedze s byvalim zamestnavatelom sa komunikovat neda.
Vdaka.
veronikasad
01.03.12,15:23
Dobry den,

stretol som sa s nasledovnym problemom. Dohodar, ktory pracoval minule leto na Dohodu o vykonani prace poziadal zamestnavatela o zaslanie Potvrdenia o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti (dovodom je danove priznanie). Po viacerych neuspesnych kontaktovaniach to dopadlo arogantnym odbitim, ze ziadne potvrdenie nebude.
Napadaju ma teda len 2 veci, bud je zamestnavatel natolko lenivy to urobit, alebo islo o ciernu pracu (otazka, je mozne ze dohodar ma zmluvu ale ta nebola nikde nahlasena a ide len o zdrap papiera?).
Poprosim teda o radu ako postupovat, kam sa obratit, kedze s byvalim zamestnavatelom sa komunikovat neda.
Vdaka.
Prever si v SP, či je (bol) prihlásený ako dohodár - na registri ti to pri osobnej návšteve SP povedia.
Inak - termín na zaslanie potvrdenia je do 10. marca.
karacenka
07.03.12,09:55
Ahojte, nevie niekto, kde sa dá stiahnuť editovateľné tlačivo " potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti...... za rok 2011" ??
Súúúúúrne potrebujem !

Ďakujem
Zužu
07.03.12,10:05
mám na ručné vypísanie ak stačí
L-M
07.03.12,10:17
na drsr nájdeš všetky potrebné tlačivá, aj pre staré roky
Lucia Lafkova
11.01.13,12:02
dobrý deň,

idem sa opýtať či mám vytlačiť a dať podpísať potvrdenie o príjme zo závislej činnosti za rok 2012 aj zamestnancom,kt. sú u nás v stálom pracovnom pomere a budem im robiť ročné zúčtovanie dane za rok 2012.
Tweety
11.01.13,12:12
dobrý deň,

idem sa opýtať či mám vytlačiť a dať podpísať potvrdenie o príjme zo závislej činnosti za rok 2012 aj zamestnancom,kt. sú u nás v stálom pracovnom pomere a budem im robiť ročné zúčtovanie dane za rok 2012.
Nie, tým potvrdenie nedávaš. Len tým, ktorí oň požiadali, kedže si budú podávať DP.
Lucia Lafkova
11.01.13,12:23
takže ak nepožiada o vydanie potvrdenia o príjme zo závislej činnosti za rok 2012, tak mne zo zákona nevyplýva ho zaslať ho zamestnancovi keď u nás nepracuje.
Tweety
11.01.13,12:24
takže ak nepožiada o vydanie potvrdenia o príjme zo závislej činnosti za rok 2012, tak mne zo zákona nevyplýva ho zaslať ho zamestnancovi keď u nás nepracuje.
Keď u vás nepracuje, to je niečo iné. To potvrdenie je potrebné dať. Ja som ho dávala už pri odchode zo zamestnania.
Pozri §39 Zákona o DzP
(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do

a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.
Lucia Lafkova
11.01.13,12:41
OK, ďakujem za vysvetlenie, pekný zvyšok dňa.
ivuska1212
11.01.13,14:11
Dobry den, prosim Vas, ked zamestnanec skoncil pracovny pomer k 31.12.2012 je mu zamestnavatel povinny poslat potvrdenie o prijmoch automaticky, alebo si musi o to byvaly zamestnanec poziadat pisomne do nejakeho terminu? Dakujem za odpoved.
Tweety
11.01.13,14:12
Dobry den, prosim Vas, ked zamestnanec skoncil pracovny pomer k 31.12.2012 je mu zamestnavatel povinny poslat potvrdenie o prijmoch automaticky, alebo si musi o to byvaly zamestnanec poziadat pisomne do nejakeho terminu? Dakujem za odpoved.
Nie, žiadnu žiadosť, zamestnáv. mu ho musí dať automaticky. Pozri môj prísp. č.8.
mzdarka renca
11.01.13,17:09
ešte doplním, že tento zamestnanec môže zamestnávateľa požiadať o vykonanie RZD a zamestnávateľ je povinný mu RZD za rok 2012 vykonať.
Tweety
11.01.13,17:25
ešte doplním, že tento zamestnanec môže zamestnávateľa požiadať o vykonanie RZD a zamestnávateľ je povinný mu RZD za rok 2012 vykonať.
Tiež doplním, a potom mu do 10 dní od vypracovania RZD dať potvrdenie o tom, že ho vykonal.
§39
(6) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný na žiadosť zamestnanca, ktorému vykonal ročné zúčtovanie, do desiatich dní od doručenia tejto žiadosti vydať doplnený doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní, a to o údaj o vysporiadaní daňového nedoplatku alebo preplatku alebo daňového bonusu vyplývajúceho z tohto ročného zúčtovania.