petka24
04.02.06,22:43
Dobrý deň, potrebujem poradiť:
Môj zákazník (jednoduché účtovníctvo) má faktúru ešte z augusta 2005 od českého dodávateľa platcu DPH, samozrejme aj on je platca DPH, za kúpu pneumatík. Faktúra je vystavená aj s DPH. Myslím si že keď majú obidvaja uvedené IČ DPH, tak faktúra mala byť vystavená bez DPH a zákazník mal urobiť samozdanenie - narátať DPH a zároveň odrátať. Ale on spravil to, že za to zaplatil v SKK a vyrátal si základ a DPH a ešte si aj DPH odpočítal, no úplná kravina. Ale čo už. A ja to teraz pozerám, a chcem spraviť dodatočné DPH. Ale moja otázka znie, že či aj keď češi to vystavili s DPH, tak sa mi zdá že predmetom dane je to na Slovensku a aj tak by som mala spraviť samozdanenie na celú suma. Poviem konkrétne. Oni fakturovali:
bez DPH 1 700,-
DPH 323,-
spolu 2 023,- CZK,

takže keď rozmýšlam správne sumu 2 023 prepočítam kurzom vystavenia a urobím samozdanenie, alebo netreba to samozdanenie spraviť, keď oni už narátali DPH? Prosím poraďte, Ďakujem veľmi pekne.
petka24
05.02.06,14:23
Ja mám tuším smolu, mne nikto neodpovedá.....:(
rems
05.02.06,15:06
No tak tedy podobný případ, jako se stal mě, pouze s tím rozdílem,že my jsme se po obdržení faktury od českého dodavatele okamžitě dožadovali opravy této faktury a vrácení DPH a náš dodavatel to udělat nechtěl (prostě se mu nechtělo komplikovat si život)
Váš se zřejmě spletl a dodatečně se na to pozapomělo, jestli jsem to správně pochopila. Nicméně postup je následující: České DPH si budete nárokovat po státě ČR podle Zák.o dph § 82 Vracení daně osobám registrovaným k dani v jiných členských státech u Finančního úřadu pro Prahu 1, ovšem podle výše DPH, které uvádíte, nejdříve po skončení kal.roku, což je váš případ, ovšem nejpozději do 30.6.2006. Existují na to speciální tiskopisy ministerstva financí, které najdete na těchto stránkách: http://cds.mfcr.cz/. To by bylo k DPH. Samozdaníte pouze základ bez dph, přepočítaný na slovenské koruny. To dph- které Váš klient zaplatil českému dodavateli není nákladová položka, tudíž ji povedete jako nedaňový náklad až do okamžiku vrácení z ČR.
ALBO
05.02.06,15:12
Dobrý deň, potrebujem poradiť:
Môj zákazník (jednoduché účtovníctvo) má faktúru ešte z augusta 2005 od českého dodávateľa platcu DPH, samozrejme aj on je platca DPH, za kúpu pneumatík. Faktúra je vystavená aj s DPH. Myslím si že keď majú obidvaja uvedené IČ DPH, tak faktúra mala byť vystavená bez DPH a zákazník mal urobiť samozdanenie - narátať DPH a zároveň odrátať. Ale on spravil to, že za to zaplatil v SKK a vyrátal si základ a DPH a ešte si aj DPH odpočítal, no úplná kravina. Ale čo už. A ja to teraz pozerám, a chcem spraviť dodatočné DPH. Ale moja otázka znie, že či aj keď češi to vystavili s DPH, tak sa mi zdá že predmetom dane je to na Slovensku a aj tak by som mala spraviť samozdanenie na celú suma. Poviem konkrétne. Oni fakturovali:
bez DPH 1 700,-
DPH 323,-
spolu 2 023,- CZK,

takže keď rozmýšlam správne sumu 2 023 prepočítam kurzom vystavenia a urobím samozdanenie, alebo netreba to samozdanenie spraviť, keď oni už narátali DPH? Prosím poraďte, Ďakujem veľmi pekne.

Mali ste odviesť daň z ceny bez českej dph (vy musíte,u vás je to nadobudnutie tovaru).
Keby to bola vyššia suma alebo by ste mali viac takých Fa tak by ste si ju mohli pýtať ,refundácia dane)
rems
05.02.06,15:15
Ano, souhlasím, to jsem zapoměla dodat, DPH dostanete od ČR zpět, pokud bude daň činit nejméně 1.000,- korun českých. Omlouvám se.
petka24
05.02.06,16:11
ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE, VEĽMI MI TO POMOHLO, TÁTO STRÁNKA JE FAKT SUPER......začína sa mi to páčiť........nakoľko je to fa z augusta, spravím dodatočné - samozdaním a česká DPH bude výdavok neovplyvňujúci základ dane. Dúfam, že som to pochopila. :)
rems
05.02.06,16:34
S tím dodatočným priznaním a samozdanením je to jasné. Teď když přemýšlím o tom, že vám vlastně nevznikne nárok na to vrácení dph v Česku, si nejsem tak úúúúplně jistá, zda by se těch 323 Sk přece jen nedalo nějak nákladově uplatnit. Nemám s tím zatím žádnou zkušenost, zkusím se do toho trošku opřít a pozeptat se někde, případně mě někdo opravte. Je fakt, že jde jen o pouhé tři stovky a pokud to dáte nenákladově, měla byste pokoj. Ale pokud je zde šance dát to někam, např. 548 nebo tak, byla by to zase škoda to nezkusit.
Jana Acsová
05.02.06,17:24
V prípade DPH, u ktorej nie je možné nárokovať si jej vrátenie je DPH iného členského štátu daňovo uznaným nákladom.
rems
05.02.06,17:57
Díky Avo, jsme zase všichni o maličko chytřejší!
petka24
05.02.06,18:32
Ale aj v tom prípade je to daňový výdavok (JÚ), ak to oni nemali vôbec fakturovať, keď na faktúre sú uvedené obidve IČ DPH? Možem to naisto uznať za daňový výdavok?
rems
05.02.06,18:59
Myslím, že odpověď od AVA je dostatečně erudovaná. Já bych na tuto informaci zřejmě sama nepřišla. Hledala jsem v zákonech a v jiných knihách a nikde jsem se nic konkrétního k této problematice nedočetla. V podstatě se všude počítá s tím, že si bude plátce z EU to dph-čko zpět nárokovat. V případě, že se dodavatel rozhodne, že nulové dph-čko fakturovat nebude nebo nechce, zřejmě s tím nikdo nic neudělá, i když jsou oba dva účastníci obchodního vztahu plátci dph. AVO je zkušený poraďák, orientuje se dobře a podle mého názoru to dává i logiku. Prostě jste to dph zaplatili a jiná možnost zde pro vás není, tak je to náklad. Pokud si nejste jistá, obrátila bych se s tímto problémem pro jistotu i na váš příslušný DÚ. Jsou teď na tyto problematiky nově a dobře školení.
Jana Acsová
05.02.06,19:12
V prípade DPH, u ktorej nie je možné nárokovať si jej vrátenie je DPH iného členského štátu daňovo uznaným nákladom.Táto odpoveď je zameraná presne na prípad, ktorý je v ňom uvedený, t.j. ak nie je možné si nárokovať jej vrátenie v prípade, že bola fakturácia správna. Podmienkou intrakomunitárneho dodania podľa nášho ZDPH je odoslanie alebo preprava z tuzemska do iného členského štátu, pričom túto prepravu môže vykonať (zabezpečiť) predávajúci alebo kupujúci. Obdobne to musí byť upravené aj v českom ZDPH. Podmienkou je, že ak prepravu vykoná odberateľ, dodávateľ je povinný dokladovať prepravu písomným vyhlásením odberateľa alebo ním poverenej osoby, že tovar prepravil do iného členského štátu.

Pri svojej odpovedi som vychádzala z predpokladu, že faktúra bola vystavená s daňou preto, lebo odberateľ nedostatočne preukázal dodávateľovi intrakomunitárne dodanie, resp. pri objednávke na to neupozornil, nevydal spomínané písomné vyhlásenie o preprave tovaru do iného členského štátu a vtedy by fakturácia s českou DPH bola správna. Dodávateľ nemal splnené podmienky pre uplatnenie oslobodenia od dane.

Keby teda boli podmienky nákupu tovaru v ČR takto splnené, DPH na faktúre bude daňovo uznaným nákladom ak nie je možné nárokovať si jej vrátenie v ČR z dôvodu nízkej čiastky.
Jana Acsová
05.02.06,19:16
Ale aj v tom prípade je to daňový výdavok (JÚ), ak to oni nemali vôbec fakturovať, keď na faktúre sú uvedené obidve IČ DPH? Možem to naisto uznať za daňový výdavok?Tu je podmienkou, či k chybnej fakturácii naozaj došlo, alebo z pohľadu dodávateľa sa nejednalo o intrakomunitárne dodanie.
Jana Acsová
05.02.06,19:21
Môj zákazník (jednoduché účtovníctvo) má faktúru ešte z augusta 2005 od českého dodávateľa platcu DPH, samozrejme aj on je platca DPH, za kúpu pneumatík. Faktúra je vystavená aj s DPH. Myslím si že keď majú obidvaja uvedené IČ DPH, tak faktúra mala byť vystavená bez DPH a zákazník mal urobiť samozdanenie - narátať DPH a zároveň odrátať. Kto urobil prepravu? Ako boli pneumatiky/a .-) od dodávateľa prevzaté?
petka24
05.02.06,21:13
Prepravu vykonal kuriér z Čiech, takže mám hneď aj doklad o zaplatení v SKK. A na faktúre sú uvedené obidve IČ DPH, tak nechápem prečo fakturovali s DPH, prečo sa neinformovali....
Ale už som vypísala dodatočné DPH - samozdanenie, a zatiaľ českú DPH som uznala ako daňový výdavok. Dôverujem Vám. :)
petka24
06.02.06,19:02
Avo poprosím ťa ešte raz o odpoveď či aj v tom prípade je to daňový výdavok sú na faktúre uvedené všetky správne náležitosti, je to intrakomunitárne dodanie, kúpené cez net, prinesené kuriérom aj zaplatené ním. Ja by som to asi dala ako daňovo neuznané, nakoľko faktúracia nebola správna.
petka24
06.02.06,20:29
Teraz ma napadlo, že či sa to neposudzuje inak, nepatrí to do zásielkového obchodu, ešte raz upresním nákup pneumatiky cez internet, obidvaja platci DPH, stále mi to nejde do hlavy, že taká firma v ČR by to zle vystavila aj s DPH.
Nemám skúsenosti so zásielkovým obchodom :(
petka24
06.02.06,20:39
Ale konečne som si prečítala v zákone o DPH, čo sa myslí pod pojmom zásielkový predaj:

Zásielkovým predajom na účely tohto zákona je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený dodávateľom alebo na jeho účet z členského štátu iného, ako je členský štát, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, a odberateľom je osoba, ktorá nemá pridelené identifikačné číslo pre daň,

Tak toto asi nebude môj prípad, potvrdíte mi to. Ďakujem
rems
07.02.06,07:40
Omlouvám se, že do toho zase vstupuji, ale mám bohužel, jak už jsem psala, s českým dodavatelem podobnou zkušenost, u nás to dph dělalo něco kolem 5000, Kč. Hledala jsem v zákonech nějakou zmínku o této "nesprávné fakturaci", ale zákon pouze vymezuje podmínky pro "nulovou fakturaci" v rámci intrakomunitárních plnění. Nástroj na to, jak přinutit dodavatele plnit tzv."nulově", pokud tak neučiní dobrovolně, jsem nikde nenašla. Pouze jen způsob, jak zažádat Českou republiku o vrácení tohoto DPH za splnění podmínek intrakomunitárních plnění. Takže, pokud vám dodavatel odmítne zaslat na to vyfakturované dph něco jako dobropis, nezbývá vám v podstatě jiný nástroj, než žádat ČR. A protože je vaše dph-čko nižší než 1000,- Kč, nemáte ani tuto možnost. Řekla bych, že v tomto případě by opravdu mělo platit to, co již zmínil AVO, tzn. nákladová položka. Ještě mrkněte na §19, ods.i) zákona o dani z príjmov, myslím, že že by se dal v tomto případě taky odůvodnit.
Jana Acsová
09.02.06,19:08
Prepravu vykonal kuriér z Čiech, takže mám hneď aj doklad o zaplatení v SKK. A na faktúre sú uvedené obidve IČ DPH, tak nechápem prečo fakturovali s DPH, prečo sa neinformovali....
Ale už som vypísala dodatočné DPH - samozdanenie, a zatiaľ českú DPH som uznala ako daňový výdavok. Dôverujem Vám. :)


Táto odpoveď je zameraná presne na prípad, ktorý je v ňom uvedený, t.j. ak nie je možné si nárokovať jej vrátenie v prípade, že bola fakturácia správna.

Vrátim sa k tejto téme. Svoju odpoveď som podmienila správnou fakturáciou. Z toho, čo uvádzate vychádza, že fakturácia správna nebola. Dodávateľ odovzdal tovar na prepravu a teda mal doklad o odoslaní. Z toho mi vychádza nesprávna fakturácia .-( A v tomto prípade nie sú jednoznačné názory na uznanie tejto dane do daňových nákladov.

Nie je možné požiadať dodávateľa o dobropis?
Jana Acsová
09.02.06,19:10
Avo poprosím ťa ešte raz o odpoveď či aj v tom prípade je to daňový výdavok sú na faktúre uvedené všetky správne náležitosti, je to intrakomunitárne dodanie, kúpené cez net, prinesené kuriérom aj zaplatené ním. Ja by som to asi dala ako daňovo neuznané, nakoľko faktúracia nebola správna.Už som sa k tejto problematike vrátila .-) Skutočne v tomto prípade nie sú názory jednoznačné, aj keď ... vedela by som sa brániť v zmysle platných ustanovení zákona o daniach z príjmov. Ale je to trošku na hrane .-(
Jana Acsová
09.02.06,19:19
Ještě mrkněte na §19, ods.i) zákona o dani z príjmov, myslím, že že by se dal v tomto případě taky odůvodnit.Nemyslíte § 19 ods. 3 písm. k bod 2?
ANNAP
09.02.06,19:44
DPH je vydavkom ovplyvnujucim zaklad dane, mala som taky pripad, riesila som ho prostrednictvom DU
Jana Acsová
09.02.06,19:57
DPH je vydavkom ovplyvnujucim zaklad dane, mala som taky pripad, riesila som ho prostrednictvom DUAj v prípade nesprávnej fakturácie?
Milan Benka
09.02.06,20:13
V prípade nesprávnej fakturácie DPH nie je daňovým nákladom.(môj názor)
petka24
09.02.06,20:38
Tak teraz sa to tu dobre zamotalo, aj keď ide o malú bezvýznamnú sumu, ale predsa. Je pravda, keď to dám ako daňovo neuznané, tak sa nič nestane, nejde o život :), a keď to dám ako daňovo uznané, tak je to presne na hrane. Ďakujem za všetky príspevky :)
Jana Acsová
10.02.06,08:02
V prípade nesprávnej fakturácie DPH nie je daňovým nákladom.(môj názor)Skúste odôvodniť prečo? Možno na niečo prídeme. .-)
ALBO
10.02.06,08:29
Treba na tieto problémy poukazovať na školeniach. Oni (zákonodarci) si totiž myslia, že je to vecou dodavateľsko odberateľských vzťahov. To preto, že v praxi nikdy neboli a nevedia aké problémy prax prináša.
Takto sa stavali aj k zahraničným faktúram, donedávna bol deň daňovej povinnosti deň dodania a teraz je deň vystavenia.Aj túto zmenu priniesla prax. Osobne sa domnievam, že by bolo nespravodlivé neuznať si tú českú daň v nákladoch. Možno by som ich písomne oslovila a snažila sa od nich získať písomné stanovisko, že to dodanie neoslobodia. A potom nech je daňová kontrola múdra.

No a tých 230Sk dane by som do nákladov dala a obhajovala by som to tým, že nemám nárok na ich vrátenie z česka, lebo je to menej ako 1000Sk + korešpondencia s ním.
Jana Acsová
10.02.06,08:39
Oni (zákonodarci) si totiž myslia, že je to vecou dodavateľsko odberateľských vzťahov. To preto, že v praxi nikdy neboli a nevedia aké problémy prax prináša.Dala som súhlas, aj keď ho spravidla nepripájam, ak sa s niečím úplne nestotožním. Jednu vetu by som jemne .-) poopravila. Zákonodarci nekontrolujú naše náklady a výnosy (výdavky a príjmy). Kontroluje to daňová kontrola a tá má spravidla tiché usmernenia, ktoré nie sú odrazom praktických postupov vo firmách, ale obštrukciou pre daňové subjekty. Oni nerozmýšľajú ako dovoliť, ale ako nedovoliť. Na tom stojí celá mašinéria. Akoby dávali zo svojho ... A pritom žijú z nášho ...

Ale na okraj mimotemy.
Anairda
10.02.06,09:26
Zapojím sa do debaty s mojím trochu podobným problémom. Dodávateľ, ktorý má sídlo v Čechách, ale slovenské IČ DPH nám vystavil fa v CZK s DPH. Tovar nám predal na Slovensku. Nikde na faktúre nie je uvedený prepočet na slovenskú menu. Môžem si to v tomto prípade sama prepočítať a uplatniť DPH v SK?
ALBO
10.02.06,19:12
Dala som súhlas, aj keď ho spravidla nepripájam, ak sa s niečím úplne nestotožním. Jednu vetu by som jemne .-) poopravila. Zákonodarci nekontrolujú naše náklady a výnosy (výdavky a príjmy). Kontroluje to daňová kontrola a tá má spravidla tiché usmernenia, ktoré nie sú odrazom praktických postupov vo firmách, ale obštrukciou pre daňové subjekty. Oni nerozmýšľajú ako dovoliť, ale ako nedovoliť. Na tom stojí celá mašinéria. Akoby dávali zo svojho ... A pritom žijú z nášho ...

Ale na okraj mimotemy.
Avo súhlasím, ja som ale naozaj myslela tým tvorcov zákona, čo sú cca 4 ľudia, a k zákonu robia bežne prednášky.Keď sme im na školení povedali o problémoch,napr. s oneskoreným doručením Fa,reakcia bola, urobte si poriadok no a máme v zákone zmenu.Rovnako som na takomto školení vysvetlovala nezmysel ako komisionáska zmluva pri refakturácii energií.Odpoveď bola "napíšte, doteraz čo sme dostali návrhy sa nedali aplikovať" No tak sme napísali na MF(vtedy už bol návrh vo vláde).No a dnes to v zákone je a podľa mňa dobre. My sme takto chodili s tými refakturáciami aj predtým,pretože sme boli presvedčení , že aplikovať ustanovenia o kom . zm, nebolo správne a často bz viedlo k dodatočným DP. Ale ja som naozaj presvedčená, že toto dodatočne sa dostalo do zákona vďaka tej diskusii na školení. A preto si myslím, že treba na školeniach upozorňovať na problémy z praxe. Samozrejme najmä natých,kde školiteľ je tvorca.
ALBO
10.02.06,19:16
Zapojím sa do debaty s mojím trochu podobným problémom. Dodávateľ, ktorý má sídlo v Čechách, ale slovenské IČ DPH nám vystavil fa v CZK s DPH. Tovar nám predal na Slovensku. Nikde na faktúre nie je uvedený prepočet na slovenskú menu. Môžem si to v tomto prípade sama prepočítať a uplatniť DPH v SK?
Ak dobre rozumiem, tak ten dodávateľ je registrovaný na slovensku, vystavil vám tuzemskú Fa. Tak daň mal uviesť v SK. Mali by ste to vrátiť a žiadať prepracovať
Jana Acsová
11.02.06,10:21
A preto si myslím, že treba na školeniach upozorňovať na problémy z praxe. Samozrejme najmä natých,kde školiteľ je tvorca.Máme rôzne myšlienkové pochody. Síce o tom istom, ale predsa o inom. .-)
Ja som mala na mysli obštrukcie pri daňových kontrolách. Kontrolóri už pri vchádzaní do firmy majú zámer niečo nájsť a spravidla aj za každú cenu. Častokrát nejde ani o profesionálny prístup, ale o pocit dôležitosti a nadradenosti vyplývajúci z možnosti kontrolovať niekoho.

Čo sa týka zapracovávania zmien do zákonov s tým súhlasím (aj keď nie vždy sa jedná o vládne návrhy, takže ten okruh ľudí je "trošku" širší). O jednom som však presvedčená a to že nie je možné zohľadňovať nesprávnosti fakturácie. Problematika intrakomunitárneho dodania a nadobudnutia vychádza zo Šiestej smernice a zásady týchto obchodov by mali byť záväzné pre každú osobu registrovanú na daň v rámci EÚ. Preto nie je podľa môjho názoru možné zaujať stanovisko v prípade evidentne nesprávnych fakturácií a nie je to možné ani zapracovať do zákona. V tomto prípade je to naozaj vec dodávateľsko-odberateľských vzťahov.
Jana Acsová
11.02.06,10:27
Zapojím sa do debaty s mojím trochu podobným problémom. Dodávateľ, ktorý má sídlo v Čechách, ale slovenské IČ DPH nám vystavil fa v CZK s DPH. Tovar nám predal na Slovensku. Nikde na faktúre nie je uvedený prepočet na slovenskú menu. Môžem si to v tomto prípade sama prepočítať a uplatniť DPH v SK?Prepočet na faktúre musí byť dodávateľom uvedený v zmysle § 71 ods. 2 písm. i ZDPH. Mena v ktorej sa fakturuje je vecou dohody medzi odberateľom a dodávateľom. Ak sa však vystavuje faktúra za tuzemské plnenie, výška dane spolu v slovenských korunách je povinnou náležitosťou faktúry.
ALBO
11.02.06,11:25
AVO gratulujem, práve som si všimla, že dávam jubilejný tisíci súhjas s vašimi príspevkami. Sú naozaj na úrovni a najmä veľkou pomocou pre členov porady.
PS.trošku ma len mrzí, že tam tú 1000 nevidím premenilo sa to na doláre. pred mojimi očami.
Jana Acsová
11.02.06,11:28
AVO gratulujem, práve som si všimla, že dávam jubilejný tisíci súhjas s vašimi príspevkami. Sú naozaj na úrovni a najmä veľkou pomocou pre členov porady.
PS.trošku ma len mrzí, že tam tú 1000 nevidím premenilo sa to na doláre. pred mojimi očami.Ďakujem .-)

A čo sa týka tej premeny ... tiež mi to nejako čudne zobrazuje. :confused:
Jana Acsová
13.02.06,16:53
No a tých 230Sk dane by som do nákladov dala a obhajovala by som to tým, že nemám nárok na ich vrátenie z česka, lebo je to menej ako 1000Sk + korešpondencia s ním.A ešte sa vrátim k tomuto. Na Slovensku by zahraničnej osobe nevrátili daň, ktorá je chybne nafakturovaná .-( Takže je potrebné si dozistiť aj to, či by vôbec podľa českej legislatívy vznikol slovenskému subjektu nárok na vrátenie dane (keby sme uvažovali s vyššou čiastkou).
rems
13.02.06,18:59
A ešte sa vrátim k tomuto. Na Slovensku by zahraničnej osobe nevrátili daň, ktorá je chybne nafakturovaná .-( Takže je potrebné si dozistiť aj to, či by vôbec podľa českej legislatívy vznikol slovenskému subjektu nárok na vrátenie dane (keby sme uvažovali s vyššou čiastkou).

Tady toto téma je pro mne fakt velice zajímavé. Myslím si, že ještě pořád nemám dost jasno v otázkách těchto EU-plnění, ačkoli už tady na poradě bylo řečeno vyčerpávajícím způsobem dost, tvoje narážka, AVO, na chybnou fakturaci mne velice zajímá, neboť jsem zde již několikrát řešila podobný problém. Podle zákonů obou republik je jasně problém, pokud dodavatel fakturuje nulové DPH a má potíž doložit skutečnost, že toto zboží opravdu překročilo hranice. Ovšem pokud tento dodavatel vystaví v případě jeho pochybností tomuto samému odběrateli Fa včetně DPH, i když zboží přejde hranice a odběratel mu to prokáže, nevím, jakým nástrojem v rámci zákonů ho lze k tomuto nulovému DHP-čku zpětně přinutit. Je toto snad chybná fakturace? Takže, jsem asi už trošku otravná, ale mohl by jsi mi ještě jednou vysvětlit, co znamená chybná fakturace DPH v rámci EU plnění mezi plátci? Hledala jsem zatím pouze v zákoně o DPH, ale ten se k tomuto problému nevyjadřuje.
Jana Acsová
14.02.06,08:25
... mohl by jsi mi ještě jednou vysvětlit, co znamená chybná fakturace DPH v rámci EU plnění mezi plátci? Hledala jsem zatím pouze v zákoně o DPH, ale ten se k tomuto problému nevyjadřuje.Veľmi ťažká otázka, vzhľadom k tomu, že poznáme podmienky fakturácie a problematiku dodávateľsko-odberateľských vzťahov. Bude to však "ľahké" v prípade, že sa s dokladmi obrátime so žiadosťou o vrátenie dane v členskom štáte EÚ, ktorému bola uhradená. Podľa informácií, ktoré som získala úprava nie je jednotná. V našom zákone je podmienka v § 56, že sa vracia daň za tovar a služby, ktoré dodal platiteľ v tuzemsku. Intrakomunitárne dodanie nie je dodaním tovaru v tuzemsku a preukázanie podmienok tejto dodávky bude musieť žiadateľ o vrátenie dane preukázať. DÚ (u nás DÚ BA I) posúdi žiadosť a rozhodne o vrátení dane. Je možné, že sa o podmienkach vrátenia dane dozvieme iba pri zamietnutí žiadosti. .-( Dôkazné bremeno je na žiadateľovi a ako som uviedla, závisí aj od podmienok, ktoré ma v zákone ten ktorý členský štát ...
rems
14.02.06,21:24
Díky AVO, je jasné, že to DPH budeme žádat zpět. A pevně věřím, že jej taky zpět dostaneme, jenom je to už trošku složitější proces, než kdyby se to hloupé DPH prostě jen od dodavatele dobropisovalo. Pokud má dodavatel potřebné doklady (které má) a hlavně vůli (nebo možná schopnost), nemuseli bychom teď v podstatě rok a půl čekat na vrácení od Českého státu a něco složitě prokazovat. Každopádně díky za iniciativu a měj se hezky!