_Ajuska
01.03.12,16:38
Prosim Vas, ked mal podnikatel prenajate auto na zaklade zmluvy o prenajme od inej osoby, ako si moze dat v JU do vydavky za benzin?
Ked by daval len blocky, je to 80% z celkovej sumy. Ale on chce 100% a tam treba robit cestaky. Prosim Vas akym spôsobom sa to robi?
Blocky tym padom do vydavkov nenahram, ale az vyslednu sumu kazdeho cest. prikazu a ten nahram postupne za kazdu cestu ako interny doklad? Mam system Alfa, aj tam sa nieco take nachadza...len to este neviem pouzivat :( ale ucim sa rychlo :)
veronikasad
01.03.12,15:40
Prosim Vas, ked mal podnikatel prenajate auto na zaklade zmluvy o prenajme od inej osoby, ako si moze dat v JU do vydavky za benzin?
Ked by daval len blocky, je to 80% z celkovej sumy. Ale on chce 100% a tam treba robit cestaky. Prosim Vas akym spôsobom sa to robi?
Blocky tym padom do vydavkov nenahram, ale az vyslednu sumu kazdeho cest. prikazu a ten nahram postupne za kazdu cestu ako interny doklad? Mam system Alfa, aj tam sa nieco take nachadza...len to este neviem pouzivat :( ale ucim sa rychlo :)
Pri prenajatom aute nemôžeš robiť "cesťáky" - ak tým myslíš vyúčtovanie paušálnej náhrady za používanie súkr.mot.vozidla.
Treba viesť knihu jázd a blok o nákupe PHM je VOZD v plnej výške, ak nebola prekročená normovaná spotreba PHM.

Knihu jázd v ALFE viesť môžeš, ale v tvojom prípade je len evidenčná, nič z nej účtovať nebudeš.
_Ajuska
01.03.12,16:23
To znamena, ze uctovat budem len blocky o spotrebovanych PHM? (A niekde bokom budem viest evidenciu jazd a len na poziadanie danovakov to budem mat k dispozicii? (Situacia sa nemeni, ani ked v tomto pripade prepoziciava auto manzel manzelke na podnikanie a ona zaplatila aj cest. dan? Ved nakoniec aj opotrebenie auta ak to tak poviem, zostane v rodine... :rolleyes:
Este Vas poprosim jednou vetou spôsob, ako viest tu knihu jazd... v zivote som take nieco nerobila... dakujem (jooooj len mi prosim nepiste odkaz na siahodlhe zakony, lebo ich citanie ma zabija a nikdy z nich nie som mudrejsia... :eek:
A co sa tyka stravneho ma narok aj na stravne ak ide na dlhsie mimo miesta bydliska? ak ano, ako to zaratam, ked nerobim cestak a do vydavkov davam len blocek o PHM? Dakujeeeeem.
Ivenka
06.03.12,15:56
Chcem sa opýtať takú blbú otázku v súvislosti s dokladmi o PHM. ZDP hovorí, že mám preukázať nákup-cenu PHM. Zaujímalo by ma bez ohľadu na JU alebo PU či mám doklad o PHM aj zaučtovať napr.v pokladni. Ide o OA využívaní na podnikateľské účely nezaradený v majetku. Ďakujem.
Zita5
06.03.12,16:04
Chcem sa opýtať takú blbú otázku v súvislosti s dokladmi o PHM. ZDP hovorí, že mám preukázať nákup-cenu PHM. Zaujímalo by ma bez ohľadu na JU alebo PU či mám doklad o PHM aj zaučtovať napr.v pokladni. Ide o OA využívaní na podnikateľské účely nezaradený v majetku. Ďakujem.

Nie , neúčtujete doklad o nákupe PHM v pokladni .Najskôr si prečítajte napr. tento link , čo vlastne idete počítať a ak nebudete rozumieť tak sa pýtajte .
Dokladom o kúpe PHM dokladujete cenu PHM v čase použitia pri vyúčtovaní cestovných náhrad za použitie súkromného vozidla.Ale ...čítajte
http://www.podnikam.webnoviny.sk/automobil/cestovne-nahrady-szco/6680
Ivenka
06.03.12,16:17
Toto som presne chcela vedieť, presne čo idem počítať, hľadala som to kade tade po googli a vždy som sa dopátrala iba k pojmu preukazanie ceny PHM. a to ma zmiatlo. Nemám po ruke zákon o cestovných náhradach a v postupoch účtovanie som nevedela niečo také nájsť či je potrebné účtovať o nákupe PHM napr.cez pokladňu.
Zita5
06.03.12,16:47
Toto som presne chcela vedieť, presne čo idem počítať, hľadala som to kade tade po googli a vždy som sa dopátrala iba k pojmu preukazanie ceny PHM. a to ma zmiatlo. Nemám po ruke zákon o cestovných náhradach a v postupoch účtovanie som nevedela niečo také nájsť či je potrebné účtovať o nákupe PHM napr.cez pokladňu.

Tu je zákon o cestovných náhradách z Porady
http://www.porada.sk/t178055-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-01-2011-a.html

Treba vychádzať z prejazdených km na podnikateľské účely, spracovať cestovný príkaz, vypočítať cestovné náhrady ,podľa trvania pracovnej cesty mu vypočítajte aj nárok na stravné a k CP doložíte doklady o nákupe PHM.

Tu sú sadzby stravného v roku 2011
http://www.uctovnajednotka.sk/odborne-clanky/sadzby-stravneho-diety-na-rok-2011/



Suma základnej náhrady za každý 1 km jazdy pre
b) osobné cestné motorové vozidlá je 0,183 eura.
Ivenka
06.03.12,17:24
No a už mám z toho guľáš.... prečo cestovný príkaz a nie evidenciu jázd, už chcem mať v tom raz jasno. Evidenciu vediem iba pri OA vloženom v majetku ? No pýtam sa ako začiatočník. Ak si kupuje stravné lístky SZČO a iné výdavky nemá, potom v cesťaku vypíšem iba spotrebu ? No vysoký dátum, viem to nie je argument.
Zita5
06.03.12,18:24
No a už mám z toho guľáš.... prečo cestovný príkaz a nie evidenciu jázd, už chcem mať v tom raz jasno. Evidenciu vediem iba pri OA vloženom v majetku ? No pýtam sa ako začiatočník. Ak si kupuje stravné lístky SZČO a iné výdavky nemá, potom v cesťaku vypíšem iba spotrebu ? No vysoký dátum, viem to nie je argument.

Evidencia(kniha jázd ) pri MV o ktorom sa účtuje a teda je v obchodnom majetku .Vtedy účtujete cez pokladňu aj nákup PHM a účtujete o údržbe, oprave,servisné prehliadky,dialničná známka atď.

Stravné ...buď nárok na pracovnej ceste v súlade so Zákonom cestovných náhradách , alebo potom len stravné lístky, alebo poukážky .
kubkokubko
07.03.12,12:51
Ahojte poradaci, v linku, ktory som tu nasla (Cestovné náhrady SZČO) som v poslednej vete našla toto:"
Od 1. Januára 2008 má podnikateľ povinnosť preukazovať výšku náhrady za spotrebované pohonné látky aj dokladom o nákupe pohonných látok." Dufam, ze to je niečo stare a stačía udaje štatistického uradu, alebo sa mylim?
veronikasad
07.03.12,13:08
Ahojte poradaci, v linku, ktory som tu nasla (Cestovné náhrady SZČO) som v poslednej vete našla toto:"
Od 1. Januára 2008 má podnikateľ povinnosť preukazovať výšku náhrady za spotrebované pohonné látky aj dokladom o nákupe pohonných látok." Dufam, ze to je niečo stare a stačía udaje štatistického uradu, alebo sa mylim?

Veru údaje zo ŠU u živnostníkov nestačia ...Uplatňuješ preukazatelné výdavky na nákup PHM pri aute zaradenom v obchodnom majetku živnostníka, aj pri uplatnení paušálnej náhrady.
katkap17
07.03.12,13:26
Ahojte, chcela by som sa spýtať pri paušálnych výdavkoch na phm, stačí odkladať jeden blok za mesiac pre potreby ceny phm v danom mesiaci? Alebo každý deń, keď mal pracovnú cestu?
Ďakujem pekne
veronikasad
07.03.12,13:30
Ahojte, chcela by som sa spýtať pri paušálnych výdavkoch na phm, stačí odkladať jeden blok za mesiac pre potreby ceny phm v danom mesiaci? Alebo každý deń, keď mal pracovnú cestu?
Ďakujem pekne
nie, nestačí. Nákup PHM ti musí vykryť najazdené km. (zrejme píšeš o paušálnych náhradách )
katkap17
07.03.12,13:52
Áno, opravujem sa paušálne náhrady, čiže musím mať toľko bločkov koľko bude spotreby phm, robím si aj knihu jázd pre lepší výpočet najazdených km.A môžem spraviť potom za každý mesiac priemernú cenu?
kubkokubko
07.03.12,14:04
Veru údaje zo ŠU u živnostníkov nestačia ...Uplatňuješ preukazatelné výdavky na nákup PHM pri aute zaradenom v obchodnom majetku živnostníka, aj pri uplatnení paušálnej náhrady.

Jej prepac zle som sa vyjadrila, zabudla som napisat, ze manzel uctuje v JU, a pouziva sukromne auto na podnikanie, uplatnuje si do nakladov len náhrady za PHM a km a vedie knihu jazd a plati cestnu daň. Takze ani v takomto pripade nestacia udaje statistickeho uradu? Ak nie tak ak som podla tychto udajov postupovala v JU v roku 2010 co teraz? Vdaka za radu
veronikasad
07.03.12,14:06
Jej prepac zle som sa vyjadrila, zabudla som napisat, ze manzel uctuje v JU, a pouziva sukromne auto na podnikanie, uplatnuje si do nakladov len náhrady za PHM a km a vedie knihu jazd a plati cestnu daň. Takze ani v takomto pripade nestacia udaje statistickeho uradu? Ak nie tak ak som podla tychto udajov postupovala v JU v roku 2010 co teraz? Vdaka za radu
nie nestačia, a nestačili ani v roku 2010. Čo teraz - "modliť sa", aby sa neohlásila daňová kontrola.
katkap17
07.03.12,14:19
Áno, opravujem sa paušálne náhrady, čiže musím mať toľko bločkov koľko bude spotreby phm, robím si aj knihu jázd pre lepší výpočet najazdených km.A môžem spraviť potom za každý mesiac priemernú cenu?

Tú spotrebu za phm treba potom dať 80% do VOZD a 20% do VNZD? nemýlim sa?
katkap17
07.03.12,15:02
Môžem sa ešte spýtať mám tam aj zahraničné jazdy, klient chodí na týždňovky do Čiech, má 100% nárok na stravné na celý týždeň ( na deň 600CZK)?

poradíte niekto?
Ďakujem
kubkokubko
07.03.12,15:15
nie nestačia, a nestačili ani v roku 2010. Čo teraz - "modliť sa", aby sa neohlásila daňová kontrola.
Tak to som v peknej kasi a kedy stacia udaje zo statistickeho uradu? Lebo mi to poradila jedna kocka, co robila uz vo viacerych firmach ekonomicku riaditelku.... tak ma ani nenapadlo sa opytat tu. Ma šlahne...
kubkokubko
08.03.12,08:14
Priatelia mne stale nejde do hlavy to, ze nemozem pouzit udaje cena PHM zo statistickeho uradu, ale musim mat bloky. V jednom tu uvedenom linku (Výpočet cestovných náhrad podnikateľov) som nasla: ôCenu pohonnej látky preukazujete dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou. Ak preukazujete cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných cien. Ak nepreukážete cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom SR (http://www.podnikam.webnoviny.sk/ceny-pohonnych-latok)." a v druhom linku (Cestovné náhrady SZČO) som v poslednej vete našla toto:"
Od 1. Januára 2008 má podnikateľ povinnosť preukazovať výšku náhrady za spotrebované pohonné látky aj dokladom o nákupe pohonných látok." Preco sa v jenom clanku pise to a v druhom ine. Fakt to neviem pochopit asi mam dlhe vedenie, skusite mi to niekto logicky vysvetlit, tak ze to pochopim? Je to niekde v zakone uvedene?
kubkokubko
08.03.12,08:19
Teda zaujima ma pouzitie udajov zo ŠÚSR v prípade, ze SZČO pouziva sukromne auto na podnikanie a uplatnuje si do nakladov len náhradu za km a PHM, teda ziadny odpocet DPH z blokov na PHM, uctovanie oprav a tak...
veronikasad
08.03.12,08:21
Priatelia mne stale nejde do hlavy to, ze nemozem pouzit udaje cena PHM zo statistickeho uradu, ale musim mat bloky. V jednom tu uvedenom linku (Výpočet cestovných náhrad podnikateľov) som nasla: ôCenu pohonnej látky preukazujete dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou. Ak preukazujete cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných cien. Ak nepreukážete cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom SR (http://www.podnikam.webnoviny.sk/ceny-pohonnych-latok)." a v druhom linku (Cestovné náhrady SZČO) som v poslednej vete našla toto:"
Od 1. Januára 2008 má podnikateľ povinnosť preukazovať výšku náhrady za spotrebované pohonné látky aj dokladom o nákupe pohonných látok." Preco sa v jenom clanku pise to a v druhom ine. Fakt to neviem pochopit asi mam dlhe vedenie, skusite mi to niekto logicky vysvetlit, tak ze to pochopim? Je to niekde v zakone uvedene?

Doklad o nákupe PHM nemusí preukazovať zamestnanec, ktorý bol zamestnávatelom vyslaný na pracovnú cestu súkromným motorovým vozidlom.

Od 1.1.2008, ako si správne citoval, SZČO pri uplatňovaní paušálnej náhrady pri používaní súkr.mot.vozidla, aj skutočných výdavkov pri aute zaradenom do podnikania musí spotrebu PHM preukazovať dokladom o nákupe.
Pri čítaní príspevkov pozeraj aj na dátum, kedy bola odpoveď písaná.
Ivenka
08.03.12,08:41
) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,


Tiež som riešila dilemu či cesťák či evidencia jázd.
Po telefonáte s milou pani kontrolorkou na DU mi povedala: ak by som mala prísť ja na kontrolu tak ma zaujímajú skutočné náklady či sú v správnej výške.
Viem že CP resp.evidencia jázd súvisí s postupmi učtovania ale nenašla som zatiaľ ani § anu usmernenie kde by to bolo zreteľné napísané. Ak máte niekto takýto dokument prosím prilepiť. Ďakujem.
veronikasad
08.03.12,08:46
) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,


Tiež som riešila dilemu či cesťák či evidencia jázd.
Po telefonáte s milou pani kontrolorkou na DU mi povedala: ak by som mala prísť ja na kontrolu tak ma zaujímajú skutočné náklady či sú v správnej výške.
Viem že CP resp.evidencia jázd súvisí s postupmi učtovania ale nenašla som zatiaľ ani § anu usmernenie kde by to bolo zreteľné napísané. Ak máte niekto takýto dokument prosím prilepiť. Ďakujem.
Ivenka, zvýraznená citácia ti nestačí ? Ako chceš z Prehladu na stráne ŠU preukázať, že si PHL nakúpila. Nemám čas hľadať, na Porade je priložené niekoľko stanovísk z DR SR k tejto problematike ...
Ivenka
08.03.12,08:53
Ale veď to som presne Veronika písala pre Kubka, že je to v zákone. Sme sa nempochopili. Ja som to tiež pred dvoma dňami hľadala či je to ozaj aj v zákone a našla, preto som to prilepila. :)
Mala som dať na začiatok, že pre Kubka.
veronikasad
08.03.12,08:54
Ale veď to som presne Veronika písala pre Kubka, že je to v zákone. Sme sa nempochopili. Ja som to tiež pred dvoma dňami hľadala či je to ozaj aj v zákone a našla, preto som to prilepila. :)
Prepáč, nepochopili sme sa. Používaj citáciu vo svojich príspevkoch, aby sme vedeli, na koho príspevok reaguješ. Myslela som, že sa pýtaš ...
Zita5
08.03.12,09:09
) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,


Tiež som riešila dilemu či cesťák či evidencia jázd.
Po telefonáte s milou pani kontrolorkou na DU mi povedala: ak by som mala prísť ja na kontrolu tak ma zaujímajú skutočné náklady či sú v správnej výške.
Viem že CP resp.evidencia jázd súvisí s postupmi učtovania ale nenašla som zatiaľ ani § anu usmernenie kde by to bolo zreteľné napísané. Ak máte niekto takýto dokument prosím prilepiť. Ďakujem.

Zvýraznenému nerozumiem. Prečo ? Lebo ak používam súkromné motorové vozidlo na podnikateľské účely , tak musím si počas mesiaca evidovať jazdy, ktoré som vykonala pre moju podnikateľskú činnosť, aby som si ich mohla vyúčtovať . To je jedno či to budem viesť v zošite, alebo v Knihe jázd .Pomenujte to ako chcete .
Po ukončení mesiaca na základe mojej evidencie si vyúčtujem moje cestovné náhrady + stravné(ak mám nárok ) z pracovných ciest.Že či to vyúčtovanie spravíte na kancelársky papier, alebo cestovný príkaz je už na Vás .To je možné u SZČO.
Rozhodne väčšia alebo aj menšia firma so zamestnancami používa cestovný príkaz a ostatné tlačivá k týmto cestám.

Takže ja neviem po čom pátrate a čo nechápete .Ja osobne uprednostňujem vyúčtovať pracovné cesty za predchádzajúci mesiac na Cestovnom príkaze .
_Ajuska
08.03.12,14:36
Teda ak ma SZČO prenajate vozidlo (od manzela), musi viest knihu jazd (len kvôli evidencii km k danemu natankovaniu na pokl. blocku).
Blocky o spotrebe plati z pokladne a dava normalne v 100% vyske do vydavkov v JU (nie je platca DPH)?
Ivenka
08.03.12,15:34
Zitka, tak ako píšeš, je to jedno kam to nalepíš alebo napíšeš...to som tým chcela povedať, že presne nie je striktne dané v zákone či CP ale EJ.

Ajuska, nie len kvôli evidencii km ale práve kvôli tomu, aby si tam nemala enormné množstvo PHM preplatené v pokladni a km nebudeš viesť. Ohľadom PHM a SZČO je tu veľa tém.
Mimochodm stretla som sa aj s takouto otázkou kontrolorky z DU: A na súkromné účely aké auto využívate ? Čiže dávať 100 % do nákladov asi tiež nie je celkom košér ak nemám iné auto.
veronikasad
08.03.12,15:38
Teda ak ma SZČO prenajate vozidlo (od manzela), musi viest knihu jazd (len kvôli evidencii km k danemu natankovaniu na pokl. blocku).
Blocky o spotrebe plati z pokladne a dava normalne v 100% vyske do vydavkov v JU (nie je platca DPH)?
Auto v BSM nie je potrebné prenajímať. Môže ho druhý z manželov využívať na podnikanie a uplatňovať si sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM. Nezabudnúť na splnenie oznamovacej povinnosti voči DU.
kubkokubko
09.03.12,12:32
Auto v BSM nie je potrebné prenajímať. Môže ho druhý z manželov využívať na podnikanie a uplatňovať si sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM. Nezabudnúť na splnenie oznamovacej povinnosti voči DU.

Asi ma tu uz budete mat za debila, ale co uz. Veronika s tymto, co pises uplne suhlasim. A presne v tomto pripade ked v knihe jazd su zaevidovane km, ktore sa tykaju podnikania a uplatnuje sa len sadzba zakladnej náhrady + spotreba PHM a po oznamovacej povinnosti sa nasledujuci rok plati dan z MV, tak aj v tomto pripade musime mat bloky o nakupe PHM? Ved nic z nich neuctujeme, nevyplácame ich z pokladne.... Aj v takomto pripade musia litre PHM na blokoch presne kryt pocet spotrebovanych litrov PHM pri podnikani a nestacia udaje ŠÚSR? Potom tie bloky len prispendlim k evidencii jazd? Dakujem za obrovsku trpezlivost, ktoru so mnou vsetci mate.
veronikasad
09.03.12,12:35
Asi ma tu uz budete mat za debila, ale co uz. Veronika s tymto, co pises uplne suhlasim. A presne v tomto pripade ked v knihe jazd su zaevidovane km, ktore sa tykaju podnikania a uplatnuje sa len sadzba zakladnej náhrady + spotreba PHM a po oznamovacej povinnosti sa nasledujuci rok plati dan z MV, tak aj v tomto pripade musime mat bloky o nakupe PHM? Ved nic z nich neuctujeme, nevyplácame ich z pokladne.... Aj v takomto pripade musia litre PHM na blokoch presne kryt pocet spotrebovanych litrov PHM pri podnikani a nestacia udaje ŠÚSR? Potom tie bloky len prispendlim k evidencii jazd? Dakujem za obrovsku trpezlivost, ktoru so mnou vsetci mate.
nestačia ceny ŠU, neúčtuješ výdaj o nákupe PHM, ale paušálne náhrady (na základe dokladu o cene). Doklady o nákupe prikladáš k evidencii jázd.
Jana Acsová
09.03.12,12:37
...nestacia udaje ŠÚSR? Stačia. Ale iba pri zamestnancovi, ak sa tak so zamestnávateľom dohodne pri použití súkromného vozidla na pracovnú cestu. Netýka sa to SZČO.
veronikasad
09.03.12,12:39
Stačia. Ale iba pri zamestnancovi, ak sa tak so zamestnávateľom dohodne pri použití súkromného vozidla na pracovnú cestu. Netýka sa to SZČO.
Janka, to som mu už napísala v tomto príspevku - stále ma "presviedča", že nemám pravdu
http://www.porada.sk/t188610-nahrada-za-benzin-v-ju.html#post2006175
Jana Acsová
09.03.12,12:47
Janka, to som mu už napísala v tomto príspevku - stále ma "presviedča", že nemám pravdu
http://www.porada.sk/t188610-nahrada-za-benzin-v-ju.html#post2006175A nepresvedčil? :)
veronikasad
09.03.12,12:48
A nepresvedčil? :)
Nepresvedčil ...
kubkokubko
09.03.12,15:18
Dakujem vam priatelia, ja som vas nechcela presviedčať, ja len tomu nemozem uveriť, lebo mi to s tym ŠU poradila jedna kocka, co robi a robila v roznych firmach ekonomicku riaditelku, ale ako vidim vzdy je lepsie zo seba urobit debila a pytat sa vas tu ako uverit jednej osobe a potom sa modlit aby neprisla danova kontrola. Este raz vam dakujem za vase rady, nazory a cas. Prajem krasny vikend.
leyre
09.03.12,17:52
Dobrý večer, mám malú otázku. Čí náhrady pri používaní vl. motorového vozidla platia aj pre finančného poradcu - nie je to SZČO , lebo nemá IČO iba DIČ
.
Jedná sa mi o to, že auto kupoval v apríli 2011 a od tohoto dátumu mi dal aj bločky o nákupe PHM a umývanie /to viem, že by som nemohla účtovať/ a od novembra 2011 ho prihlásil na DU a za tie dva mesiace je zaplatená aj daň. Môžem mu vôbec dávať do nákladov nákup PHM a paušálne náhrady od apríla a potom od novembra už všetky výdavky na auto vrátane toho umývania....? Vopred Ďakujem za porozumenie a odpoveď.
leyre
09.03.12,18:03
Ešte som zabudla dodať, že v zmluve o nákupe auta má DIČ uvedené - auto je kupované na úver s troma splátkami.
pokiaľ som správne pochopila ďalšie príspevky - náhrady za používanie vl. auta v podnikaní môžem dávať do účtovníctva len v prípade, že ho mám prihlásené nA du - ináč nie. Je to tak správne?
jana32
11.03.12,13:41
Dobrý deň, prosím poraďte mi ohľadom používania auta podnikateľa v JÚ, auto nie je majetkom podnikateľa, ten si pekne urobil za každý mesiac knihu jázd. Ja už k spotrebe podľa knihy jázd len vypočítam náhradu za km - tj. 0,183 € za 1 km a to je všetko? Robíte si k tomu nejaký predpis - prípadne pomohl by mi vzor. Veľmi pekne ďakujem
AntekaK
12.03.12,06:36
Ahojte, tak ešte raz pre rekapituláciu, či som to správne pochopila. Ja mám akési dlhé vedenie.
FO využíva súkromné mot.vozidlo na podnikanie, auto je zaregistrované na DÚ, že ho využíva na podnikanie.
FO vedie knihu jázd, na základe najazdených kilometrov za služobnými povinnosťami si mesačne urobí cestovný príkaz, kde použije cenu na nákup PH na základe váženého aritmetického priemeru vypočítaného z blokov z RP. Takto vypočítané cestovné náklady (výdavky) si uplatní ako daňové výdavky.
A teraz či som správne pochopila - bloky o kúpe PH nezapisujem do peňažného denníka (ani ako výdavky neovplyvňujúce základ dane), iba ich prikladám napríklad k cesťáku?
Ďakujem Vám za trpezlivosť.
Miroslav
12.03.12,09:48
Bločky prikladáš k cestovnému príkazu ako doklad o cene za liter PHM, ktoré v danej ceste použiješ.
AntekaK
12.03.12,10:04
Ďakujem za odpoveď.
Zita5
12.03.12,10:09
Ahojte, tak ešte raz pre rekapituláciu, či som to správne pochopila. Ja mám akési dlhé vedenie.
FO využíva súkromné mot.vozidlo na podnikanie, auto je zaregistrované na DÚ, že ho využíva na podnikanie.
FO vedie knihu jázd, na základe najazdených kilometrov za služobnými povinnosťami si mesačne urobí cestovný príkaz, kde použije cenu na nákup PH na základe váženého aritmetického priemeru vypočítaného z blokov z RP. Takto vypočítané cestovné náklady (výdavky) si uplatní ako daňové výdavky.
A teraz či som správne pochopila - bloky o kúpe PH nezapisujem do peňažného denníka (ani ako výdavky neovplyvňujúce základ dane), iba ich prikladám napríklad k cesťáku?
Ďakujem Vám za trpezlivosť.

Správne ste to pochopila .
mondes
12.03.12,11:52
Prosím Vás, ak SZČO pracuje v Nemecku a pri ceste domov odchádza z Nemecka o 14:00 hod. (prechod cez rak.- nem. hranice), cez Rakúsko prejde za 3,5 hod. a domov prišiel o 23:30 hod. t.j. 6 hod. má nárok na stravné v zahraničí 45 Eur a na Slovensku 3,80? Alebo na Slovensku už nemá nárok na stravné? Vďaka.
katkap17
12.03.12,12:16
Ahojte , chcela by som sa spýtať Vás skúsenejších, SZČO, chodil mesiac na pracovnú cestu pri ktorej si uplatnil nárok na stravné, ale použil požičané auto od rodičov , môžem mu uplatniť výdavky na phm za tento mesiac? V jednej knižke som čítala že v takomto prípade ke´d nepoužije svoje súkromné auto môže si pri stravnom uplatniť výdavky na phm podľa §19 ods.2 písm.l ZDP. Mohla by som teda použiť paušálne výdavky do výšky 80%, keďže má bločky za nákup phm? Tie ďalšie mesiace už používal svoje auto nahlásené na DU.
Ďakujem pekne
katkap17
12.03.12,13:10
Ahojte , chcela by som sa spýtať Vás skúsenejších, SZČO, chodil mesiac na pracovnú cestu pri ktorej si uplatnil nárok na stravné, ale použil požičané auto od rodičov , môžem mu uplatniť výdavky na phm za tento mesiac? V jednej knižke som čítala že v takomto prípade ke´d nepoužije svoje súkromné auto môže si pri stravnom uplatniť výdavky na phm podľa §19 ods.2 písm.l ZDP. Mohla by som teda použiť paušálne výdavky do výšky 80%, keďže má bločky za nákup phm? Tie ďalšie mesiace už používal svoje auto nahlásené na DU.
Ďakujem pekne
poradí niekto skúsený?
Zita5
12.03.12,13:27
Ahojte , chcela by som sa spýtať Vás skúsenejších, SZČO, chodil mesiac na pracovnú cestu pri ktorej si uplatnil nárok na stravné, ale použil požičané auto od rodičov , môžem mu uplatniť výdavky na phm za tento mesiac? V jednej knižke som čítala že v takomto prípade ke´d nepoužije svoje súkromné auto môže si pri stravnom uplatniť výdavky na phm podľa §19 ods.2 písm.l ZDP. Mohla by som teda použiť paušálne výdavky do výšky 80%, keďže má bločky za nákup phm? Tie ďalšie mesiace už používal svoje auto nahlásené na DU.
Ďakujem pekne

Za zapožičané vozidlo môžete účtovať len výdavky za spotrebované PHM . Na základnú náhradu 0,183 EUR nemá nárok pri zapožičanom vozidle.
A čo sa týka 80% paušálne výdavky, tie sa nemôžu použiť na zapožičané vozidlo, ale len za vozidlo zaradené v obchodnom majetku.
Melnick
12.03.12,13:56
Prosím Vás, ak SZČO pracuje v Nemecku a pri ceste domov odchádza z Nemecka o 14:00 hod. (prechod cez rak.- nem. hranice), cez Rakúsko prejde za 3,5 hod. a domov prišiel o 23:30 hod. t.j. 6 hod. má nárok na stravné v zahraničí 45 Eur a na Slovensku 3,80? Alebo na Slovensku už nemá nárok na stravné? Vďaka.

§ 13
Stravné

(1) Pri zahraničnej pracovnej ceste zamestnancovi patrí za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom stravné v eurách alebo v cudzej mene. Stravné v cudzej mene je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na časové pásma

a) do 6 hodín vrátane,
b) nad 6 hodín až 12 hodín,
c) nad 12 hodín.

(2) Základné sadzby stravného v eurách alebo v cudzej mene ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo financií Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo financií") vždy pre nasledujúci kalendárny rok tak, aby nadobudlo účinnosť 1. januára príslušného kalendárneho roka; v priebehu kalendárneho roka základné sadzby stravného v eurách alebo v cudzej mene upraví ministerstvo financií, ak zmena úrovne cien vo verejných stravovacích zariadeniach v jednotlivých krajinách dosiahne od poslednej úpravy aspoň 10 %. Opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.6)

(3) Základné sadzby stravného v eurách alebo v cudzej mene podľa odseku 2 pre jednotlivé krajiny ustanoví ministerstvo financií na základe návrhu Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo zahraničných vecí") vypracovaného podľa podkladov zastupiteľských úradov o cenách jedál a nealkoholických nápojov vo verejných stravovacích zariadeniach v jednotlivých krajinách alebo s využitím štatistických údajov Medzinárodného menového fondu, Organizácie Spojených národov alebo iných medzinárodných finančných štatistických údajov.

(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni

a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.

(5) Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v eurách alebo v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie. V prípade leteckého spôsobu dopravy sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách považuje čas odletu lietadla podľa letového poriadku, ak tento zákon neustanovuje inak (§ 16).



Nemôžeš si nárokovať stravné 2x.
katkap17
12.03.12,15:24
Áno, opravujem sa paušálne náhrady, čiže musím mať toľko bločkov koľko bude spotreby phm, robím si aj knihu jázd pre lepší výpočet najazdených km.A môžem spraviť potom za každý mesiac priemernú cenu?
Myslela som pri výdavkoch za základnú náhradu za každý km jazdy pri nezaradenom aute do obch. majetku nie paušálne tie sú tých 80% nie?
Tie výdavky sa mi už miešajú dokopy! Platí to aj vtedy? aby sme sa pochopili! Ďakujem
Príklad podnikateľa/živnostníka, ktorý používa súkromné vozidlo na služobné účely V podnikaní je možné používať aj súkromné auto na firemné/služobné účely, ktoré nie je v majetku firmy. Do nákladov si môžete dať pohonné hmoty a paušálne náhrady za každý kilometer jazdy. Okrem toho je možné si uplatniť základnú náhradu 0,183 eura za každý kilometer jazdy. Ďalej si môžete dať do nákladov za každý kilometer jazdy cenu benzínu alebo nafty, vypočítanú podľa spotreby auta z technického preukazu a ceny nafty alebo benzínu v čase ich nákupu. Cenu benzínu alebo nafty môžete preukázať dokladom o ich kúpe, alebo, ak doklad nemáte, použijete cenu, ktorá bola platná v čase jazdy podľa Štatistického úradu (http://www.podnikam.webnoviny.sk/ceny-pohonnych-latok). Aj v tomto prípade bude od vás daňový úrad požadovať preukázanie že dané jazdy (prejazdené km) boli použité skutočne na podnikateľské účely čo je najjednoduchšie prostredníctvom knihy jázd.



Pri prečítaní tohoto si myslím že netreba mať toľko blokov, koľko je spotreby phm.
nakoľko sa tieto náhrady účtujú cez interný doklad a nie cez pokladňu alebo sa mýlim? privítam každú radu.
jaja37
12.03.12,17:36
Takže, prosím o radu, ak syn, ktorý je SZČO dva mesiace jazdil na účelom podnikania na svojom aute, ktoré nemá prihlásené na DU , môže si vystaviť cestovné príkazy, kde si uplatní spotrebované PHM a stravné, ale bez základnej náhrady za opotrebovanie auta? Pýtam sa preto, lebo už dlhšie študujem vaše rady, a stále tomu nerozumiem, pretože v zákone o dani z príjmov som vyčítala, že daňovými výdavkami sú aj:

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

ale nie je tam napísané, že musí byť auto prihlásené na DU. Ak musí byť prihlásené, môže aspoň uplatniť výdavky, ktoré som uviedla na začiatku dotazu.
Zita5
12.03.12,18:17
Takže, prosím o radu, ak syn, ktorý je SZČO dva mesiace jazdil na účelom podnikania na svojom aute, ktoré nemá prihlásené na DU , môže si vystaviť cestovné príkazy, kde si uplatní spotrebované PHM a stravné, ale bez základnej náhrady za opotrebovanie auta? Pýtam sa preto, lebo už dlhšie študujem vaše rady, a stále tomu nerozumiem, pretože v zákone o dani z príjmov som vyčítala, že daňovými výdavkami sú aj:

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

ale nie je tam napísané, že musí byť auto prihlásené na DU. Ak musí byť prihlásené, môže aspoň uplatniť výdavky, ktoré som uviedla na začiatku dotazu.


Syn na podnikanie využíval vlastné osobné - má nárok náhrady za PHM a základnú náhradu za každý kilometer.

Daň z motorových vozidiel a prihlásenie vozidla zbytočne hľadáte v Zákone o dani z príjmu .Táto povinnosť vyplýva priamo zo zákona o dani z motorových vozidiel .....tieto dva zákony nemožno spájať, sú to dva rôzne predpisy .Jednoznačne má povinnosť voči DU oznámiť , že začal vlastné vozidlo používať na podnikateľské účely .Proste nesie zodpovednosť a pri porušení zákona o DzMV musí počítať aj so sankciami, ak tak neurobí, alebo neurobil.

------------------------------------------------------------
Predmetom dane z MV je vozidlo, ktoré možno zaradiť do kategórie M, N a O a zároveň, ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie podľa § 2 Obchodného zákonníka alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
Na účely zákona podnikaním sa rozumie používanie vozidla na podnikanie podľa § 2 Obchodného zákonníka alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, (ide o príjmy z podnikania a príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti, napr. súdnych znalcov, exekútorov, športovcov, hercov, tlmočníkov a pod.).
Na rozdiel od predchádzajúcej právnej úpravy pri určení predmetu dane nie je rozhodujúce, či vozidlo má pridelené evidenčné číslo v Slovenskej republike alebo v zahraničí. V prípade používania vozidla na podnikanie na území Slovenskej republiky, vozidlo je predmetom dane vždy, bez ohľadu na to, či má pridelené evidenčné číslo v Slovenskej republike alebo má zahraničnú poznávaciu značku. Ak daňovník používa vozidlo na podnikanie mimo územia Slovenskej republiky (napr. v Českej republike), vozidlo nepodlieha dani z motorových vozidiel, nakoľko sa nepoužíva na podnikanie v Slovenskej republike.
jaja37
12.03.12,18:33
Ďakujem za odpoveď, ale nevedeli by ste mi prosím poradiť, ako by som mu vedela pomôcť, keďže ešte tak neurobil a neprihásil auto, čo mu môžem dať do výdavkov za rok 2011 ohľadne týchto ciest,
aby som aspoň trochu ponížila dane, keď si tak statočne odkladal bločky na PHM, zapisoval si cesty a nič z toho nebude mať.... Aspoň stravné....?
veronikasad
12.03.12,18:37
Ďakujem za odpoveď, ale nevedeli by ste mi prosím poradiť, ako by som mu vedela pomôcť, keďže ešte tak neurobil a neprihásil auto, čo mu môžem dať do výdavkov za rok 2011 ohľadne týchto ciest,
aby som aspoň trochu ponížila dane, keď si tak statočne odkladal bločky na PHM, zapisoval si cesty a nič z toho nebude mať.... Aspoň stravné....?
Nesplnenie oznamovacej povinnosti a nepodanie DP k dani z motorov.vozidiel nebráni v uplatnení výdavkov na auto-môže tak urobiť kedykolvek, ale s postihom. Len si treba dobre prepočítať, či pokuty nebudú vyššie ako ušetrená daň z príjmov.
megyzah
13.03.12,03:30
Zvýraznenému nerozumiem. Prečo ? Lebo ak používam súkromné motorové vozidlo na podnikateľské účely , tak musím si počas mesiaca evidovať jazdy, ktoré som vykonala pre moju podnikateľskú činnosť, aby som si ich mohla vyúčtovať . To je jedno či to budem viesť v zošite, alebo v Knihe jázd .Pomenujte to ako chcete .
Po ukončení mesiaca na základe mojej evidencie si vyúčtujem moje cestovné náhrady + stravné(ak mám nárok ) z pracovných ciest.Že či to vyúčtovanie spravíte na kancelársky papier, alebo cestovný príkaz je už na Vás .To je možné u SZČO.
Rozhodne väčšia alebo aj menšia firma so zamestnancami používa cestovný príkaz a ostatné tlačivá k týmto cestám.

Takže ja neviem po čom pátrate a čo nechápete .Ja osobne uprednostňujem vyúčtovať pracovné cesty za predchádzajúci mesiac na Cestovnom príkaze .

Dobrý deň , tak si to chcem ujasniť aj ja, pridám sa k tým , ktorí si to ujasňovali predo mnou. Podnikateľ účtujúci v JÚ, má auto nezaradené do majetku podnikateľa ale používa ho na podnikanie, má zaplatenú daň z motorových vozidiel si spracuje knihu jázd , ja mu do peňažného denníka zaúčtujem spotrebu PHM podľa knihy jázd, bude to normálne výdavok z pokladne, alebo interný predpis? Bločky o nákup PHM sú prílohou knihy jázd, tie do peňažného denníka neúčtujem. Ak chcem aby podnikateľ si mohol naúčtovať aj cestovné náhrady vo výške 0,183 € musí mať ešte extra spracovaný cestovný príkaz za každú takúto pracovnú cestu. Prosím , pochopila som to konečne aj ja?
megyzah
13.03.12,04:01
Prepáčte, ešte aj tak mi je je jasné - suma základnej náhrady za auto používané podnikateľom, ktorý ho nemá v majetku - to je paušál 0,183 €. To je niečo iné ako cestovné náhrady? Mám v tom guláš a bez Vás s tým asi nepohnem. Ďakujem.
Zita5
13.03.12,05:48
Prepáčte, ešte aj tak mi je je jasné - suma základnej náhrady za auto používané podnikateľom, ktorý ho nemá v majetku - to je paušál 0,183 €. To je niečo iné ako cestovné náhrady? Mám v tom guláš a bez Vás s tým asi nepohnem. Ďakujem.


Pokiaľ SZČO použije na pracovnú cestu vlastné(súkromné) motorové vozidlo má nárok na :

a) náhrady za spotrebované pohonné látky
b) základná náhrada za každý km jazdy podľa § 7 zákona o cestovných náhradách (spotreba pohonných látok sa počíta podľa údajov v technickom preukaze vozidla alebo inom relevantnom doklade o spotrebe). Cenu za pohonné hmoty je potrebné preukázať dokladom o nákupe. Paušálna náhrada za každý km je v súčasnosti 0,183 eur/km.
c) stravné v zmysle Zákona o cestovných náhradách § 5
d) ďalšie výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla na pracovnú cestu (diaľničné poplatky, parkovacie poplatky)

Na základnú náhradu(bod b) má podnikateľ nárok iba v prípade, ak používa motorové vozidlo, v ktorého dokladoch je zapísaný ako majiteľ alebo držiteľ. V prípade, že nepoužíva na podnikanie svoje vlastné motorové vozidlo, má nárok na daňové výdavky vo výške spotrebovaných pohonných hmôt(bod a) a vedľajších výdavkov.
Od 1. Januára 2008 má podnikateľ povinnosť preukazovať výšku náhrady za spotrebované pohonné látky aj dokladom o nákupe pohonných látok.



--------------------------------------------------------------
Príklad: SZČO použil vlastné MV na pracovnú cestu NR-BA. Vykázal ubehnutých 190 km .Priemerná spotreba v TP je 5,6l/100.Zakúpil PHM 50 lit.za jedn.cenu 1,4 EUR/lit. celkom k úhradil 70 eur.
Výpočet cestovnej náhrady : 5,6:100litr.x1,40 Eur x190 km = 14,9 eur
To znamená že 14.9 EUR predstavuje cestovnú náhradu za spotrebované pohonné hmoty( bod a ) .
Základná náhrada(§7 ZoCN) 190 x 0183 = 34,77 EUR(bod b )
SZČO za vyššie uvedenú pracovnú cestu má nárok na výplatu cestovných náhrad celkom vo výške 49,67
Podľa uvedeného by ste mali vidieť rozdiel, čo je cestovná náhrada za spotrebované PHM( bod a ) a čo je Základná náhrada za každý ubehnutý km(§7 ZCN; bod b ) pri vozidle vo vlastníctve, čiže vlastnom...súkromnom nezaradenom do obchodného majetku .

Už to lepšie vysvetliť asi neviem.Dúfam, že pochopíte ten rozdiel.Týmto príkladom sa dotýkam len vyúčtovania PHM a základnej náhrady na pracovnej ceste .Stravné neriešim.
katkap17
13.03.12,14:36
Pokiaľ SZČO použije na pracovnú cestu vlastné(súkromné) motorové vozidlo má nárok na :

a) náhrady za spotrebované pohonné látky
b) základná náhrada za každý km jazdy podľa § 7 zákona o cestovných náhradách (spotreba pohonných látok sa počíta podľa údajov v technickom preukaze vozidla alebo inom relevantnom doklade o spotrebe). Cenu za pohonné hmoty je potrebné preukázať dokladom o nákupe. Paušálna náhrada za každý km je v súčasnosti 0,183 eur/km.
c) stravné v zmysle Zákona o cestovných náhradách § 5
d) ďalšie výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla na pracovnú cestu (diaľničné poplatky, parkovacie poplatky)

Na základnú náhradu(bod b) má podnikateľ nárok iba v prípade, ak používa motorové vozidlo, v ktorého dokladoch je zapísaný ako majiteľ alebo držiteľ. V prípade, že nepoužíva na podnikanie svoje vlastné motorové vozidlo, má nárok na daňové výdavky vo výške spotrebovaných pohonných hmôt(bod a) a vedľajších výdavkov.
Od 1. Januára 2008 má podnikateľ povinnosť preukazovať výšku náhrady za spotrebované pohonné látky aj dokladom o nákupe pohonných látok.



--------------------------------------------------------------
Príklad: SZČO použil vlastné MV na pracovnú cestu NR-BA. Vykázal ubehnutých 190 km .Priemerná spotreba v TP je 5,6l/100.Zakúpil PHM 50 lit.za jedn.cenu 1,4 EUR/lit. celkom k úhradil 70 eur.
Výpočet cestovnej náhrady : 5,6:100litr.x1,40 Eur x190 km = 14,9 eur
To znamená že 14.9 EUR predstavuje cestovnú náhradu za spotrebované pohonné hmoty( bod a ) .
Základná náhrada(§7 ZoCN) 190 x 0183 = 34,77 EUR(bod b )
SZČO za vyššie uvedenú pracovnú cestu má nárok na výplatu cestovných náhrad celkom vo výške 49,67
Podľa uvedeného by ste mali vidieť rozdiel, čo je cestovná náhrada za spotrebované PHM( bod a ) a čo je Základná náhrada za každý ubehnutý km(§7 ZCN; bod b ) pri vozidle vo vlastníctve, čiže vlastnom...súkromnom nezaradenom do obchodného majetku .

Už to lepšie vysvetliť asi neviem.Dúfam, že pochopíte ten rozdiel.Týmto príkladom sa dotýkam len vyúčtovania PHM a základnej náhrady na pracovnej ceste .Stravné neriešim.

Dobre si to vysvetlila Zita5, to znamená, že pri náhrade za spotrebované PHM, musí dokladať aj bloky o zaplatení, podľa najazdených km.
A pri základnej náhrade, netreba mať toľko blokov, koľko bude jázd, stačí len jeden kvôli cene, kedže sa neúčtuje cez VPD ale cez interný doklad výdavky na PHM?
Dobre som to pochopila? Ostatné mi je jasné, ide mi len o tie bloky. Ďakujem
veronikasad
13.03.12,14:40
Dobre si to vysvetlila Zita5, to znamená, že pri náhrade za spotrebované PHM, musí dokladať aj bloky o zaplatení, podľa najazdených km.
A pri základnej náhrade, netreba mať toľko blokov, koľko bude jázd, stačí len jeden kvôli cene, kedže sa neúčtuje cez VPD ale cez interný doklad výdavky na PHM?
Dobre som to pochopila? Ostatné mi je jasné, ide mi len o tie bloky. Ďakujem
Zle si to pochopila. Aj pri účtovní cez interný doklad nestačí doklad o cene PHM, ale musíš mať nákup PHM primerane počtu najazdených km.
Jana Acsová
13.03.12,14:48
Doplnenie:
Pojem vlastník a držiteľa motorového vozidla nie je totožný. Pozrite si osvedčenia automobilov v leasingu. Vlastníkom je leasingová spoločnosť a držiteľom nájomca. Táto osoba (nájomca) NEMOŽE použiť postup podľa § 19/2/e a účtovať si náhrady (základnú náhradu, náhradu za spotrebované PHL).
katkap17
13.03.12,15:02
Ešte sa spýtam ak SZČO používa na podnikanie auto kde držiteľom auta je manželka v BZP, môže si uplatniť základnú náhradu za km 0,183?
Jana Acsová
13.03.12,15:12
Ešte sa spýtam ak SZČO používa na podnikanie auto kde držiteľom auta je manželka v BZP, môže si uplatniť základnú náhradu za km 0,183?
Neviem čo je BZP. Ak je auto v BSM (bezpodielovom spoluvlastníctve manželov) tak áno.
katkap17
14.03.12,06:49
Áno BSM, Ďakujem pekne!
MartinaDom
14.03.12,20:18
Pokiaľ SZČO použije na pracovnú cestu vlastné(súkromné) motorové vozidlo má nárok na :

a) náhrady za spotrebované pohonné látky
b) základná náhrada za každý km jazdy podľa § 7 zákona o cestovných náhradách (spotreba pohonných látok sa počíta podľa údajov v technickom preukaze vozidla alebo inom relevantnom doklade o spotrebe). Cenu za pohonné hmoty je potrebné preukázať dokladom o nákupe. Paušálna náhrada za každý km je v súčasnosti 0,183 eur/km.
c) stravné v zmysle Zákona o cestovných náhradách § 5
d) ďalšie výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla na pracovnú cestu (diaľničné poplatky, parkovacie poplatky)

Na základnú náhradu(bod b) má podnikateľ nárok iba v prípade, ak používa motorové vozidlo, v ktorého dokladoch je zapísaný ako majiteľ alebo držiteľ. V prípade, že nepoužíva na podnikanie svoje vlastné motorové vozidlo, má nárok na daňové výdavky vo výške spotrebovaných pohonných hmôt(bod a) a vedľajších výdavkov.
Od 1. Januára 2008 má podnikateľ povinnosť preukazovať výšku náhrady za spotrebované pohonné látky aj dokladom o nákupe pohonných látok.



--------------------------------------------------------------
Príklad: SZČO použil vlastné MV na pracovnú cestu NR-BA. Vykázal ubehnutých 190 km .Priemerná spotreba v TP je 5,6l/100.Zakúpil PHM 50 lit.za jedn.cenu 1,4 EUR/lit. celkom k úhradil 70 eur.
Výpočet cestovnej náhrady : 5,6:100litr.x1,40 Eur x190 km = 14,9 eur
To znamená že 14.9 EUR predstavuje cestovnú náhradu za spotrebované pohonné hmoty( bod a ) .
Základná náhrada(§7 ZoCN) 190 x 0183 = 34,77 EUR(bod b )
SZČO za vyššie uvedenú pracovnú cestu má nárok na výplatu cestovných náhrad celkom vo výške 49,67
Podľa uvedeného by ste mali vidieť rozdiel, čo je cestovná náhrada za spotrebované PHM( bod a ) a čo je Základná náhrada za každý ubehnutý km(§7 ZCN; bod b ) pri vozidle vo vlastníctve, čiže vlastnom...súkromnom nezaradenom do obchodného majetku .

Už to lepšie vysvetliť asi neviem.Dúfam, že pochopíte ten rozdiel.Týmto príkladom sa dotýkam len vyúčtovania PHM a základnej náhrady na pracovnej ceste .Stravné neriešim.



Dnes som počula, že aj cenu tankovania z vášho príkladu 70 eur si môzem dat do nákladov. A tie náhrady uctujem v JU cez VPD do réžie? Ked si vediem evidenciu jázd tak predpokladám, že žiadne cest. príkazy nemusím este vypisovat. Dakujem
Zita5
15.03.12,06:01
Dnes som počula, že aj cenu tankovania z vášho príkladu 70 eur si môzem dat do nákladov. A tie náhrady uctujem v JU cez VPD do réžie? Ked si vediem evidenciu jázd tak predpokladám, že žiadne cest. príkazy nemusím este vypisovat. Dakujem

Na Vašu otázku nie je možné odpovedať .Neuviedli ste základné informácie .
MartinaDom
15.03.12,07:08
Na Vašu otázku nie je možné odpovedať .Neuviedli ste základné informácie .

[QUOTE=Zita5;2013974]Na Vašu otázku nie je možné odpovedať .Neuviedli ste základné informácie .[/QUOTE

No ja som vychádzala z predchádzajúceho vášho príkladu, s ktorým plne súhlasím, len som sa chcela uistiť, že či nákup(bloček z tankovania) za takéto auto môžem dávať do nákladov?
Pre istou ešte raz opíšem situáciu: 1. auto nie je v majetku firmy 2. využíva sa na podnikanie, cestná dan sa platí a záznamy o jazde alebo cestaky tiež.
Napr. za január auto najazdilo 3095 km, priemerná cena za tankovanie v januári bola 1,27, a tech. preukaze spotreba na 100km je 8,9l
takze moja náhrada bude:
8,9/100*1,27*3095=349,827 to je náhrada za spotrebované phl
3095*0,183=566,385 základná náhrada
Teraz ked to spočítam tak celková náhrada je 916,21. Ako ju zaúčtujem v JU? Rozmýšľam správne: cez VPD do réžie? Bloky z tankovania už do nákladov nedávam. Čo pri takomto aute môžem dávať ešte do nákladov?

Dakujem
katkap17
16.03.12,18:38
Ahojte potrebovala by som poradiť , potrebovala by som priznať dańové výdavky na PHM za základnú náhradu na km,pri vlastnom automobile nezaradenom v podnikaní za 2 mesiace kedy nemal nahlásené auto na DU, v ostatných mesiacoch mal auto nahlasené a aj zaplatil dań,viem že podľa ZoDP, nestanovuje pri uznaní výdavkov na spotrebované PHM na pracovné cesty, podmienku zaplatenia dane z mot. vozidla, ale aby som to mala čisté mohla by som dodatočne zaplatiť daň za tieto dva mesiace? myslíte že by mi to uznali aj teraz alebo čo by ste mi poradili?
Ďakujem pekne

poradí niekto skúsený kto sa s tým stretol?
Budem vdačná Ďakujem
dadula1109
19.03.12,07:30
Dobrý deň,

chcela by som si len ujasniť. SZČO, ktorý využíva auto na služobné účely je aj platená cestná daň. Má vyhotovené cestovné príkazy ku ktorým má pripojené bločky o nákupe PHM. Ak som správne pochopila z tejto diskusie. Sumu z týchto cestovných príkazov neúčtujem cez pokladňu ako VPD ale cez ID ako VOZD do réžie?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
katkap17
19.03.12,09:52
Dobrý deň,

chcela by som si len ujasniť. SZČO, ktorý využíva auto na služobné účely je aj platená cestná daň. Má vyhotovené cestovné príkazy ku ktorým má pripojené bločky o nákupe PHM. Ak som správne pochopila z tejto diskusie. Sumu z týchto cestovných príkazov neúčtujem cez pokladňu ako VPD ale cez ID ako VOZD do réžie?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Áno účtuješ cez Interný doklad.
Katarina
19.03.12,12:04
Prečo sa účtujú cestovné príkazy cez ID. Ja cestovný príkaz účtujem v mesiaci ktorého sa týka cez pokladňu ako prevádzková réžia - cestovné.
marjankaj
19.03.12,12:07
Prečo sa účtujú cestovné príkazy cez ID. Ja cestovný príkaz účtujem v mesiaci ktorého sa týka cez pokladňu ako prevádzková réžia - cestovné.

Veď môžeš aj tak. Ak máš v pokladni dostatok peňazí.
kajab
19.03.12,21:32
Vy stále píšete o použití osobného motorového vozidla. A čo keď použil nákladné auto, môže si uplatniť náhradu za spotrebované PHM a za 1 km jazdy? Lebo v zákone o dani z príjmov sa píše pri týchto náhradách o osobnom aute.
veronikasad
19.03.12,21:34
Vy stále píšete o použití osobného motorového vozidla. A čo keď použil nákladné auto, môže si uplatniť náhradu za spotrebované PHM a za 1 km jazdy? Lebo v zákone o dani z príjmov sa píše pri týchto náhradách o osobnom aute.
aký je predmet podnikania SZČO ?

Žeby preto, že na nákladnom mot.vozidle sa na pracovnú cestu nechodí ?

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
kajab
19.03.12,22:52
Ja nemyslím kamión. Taký Citroen Berlingo je maličké a je to N1.
koral
20.03.12,09:31
Prepáčte ale rada by som si ujasnila náklady podnikateľa pri prenajatom aute ešte raz.
1.Do nákladov účtuje iba nakúpené pohonné hmoty
2.Vedie si evidenciu jázd
3.Nakúpené PH :účtuje bločky cez pokladňu
4.Neúčtuje si náhrady 0,183 Eur za km
5.Jeho celkové náklady sú nájom a pohonné hmoty
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď lebo mám v tom guláš
kajab
20.03.12,13:29
Nikto nič???
kajab
20.03.12,18:16
Ozaj naozaj nikto neviete reagovať?
mondes
26.03.12,10:08
§ 13
Stravné

(1) Pri zahraničnej pracovnej ceste zamestnancovi patrí za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom stravné v eurách alebo v cudzej mene. Stravné v cudzej mene je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na časové pásma

a) do 6 hodín vrátane,
b) nad 6 hodín až 12 hodín,
c) nad 12 hodín.

(2) Základné sadzby stravného v eurách alebo v cudzej mene ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo financií Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo financií") vždy pre nasledujúci kalendárny rok tak, aby nadobudlo účinnosť 1. januára príslušného kalendárneho roka; v priebehu kalendárneho roka základné sadzby stravného v eurách alebo v cudzej mene upraví ministerstvo financií, ak zmena úrovne cien vo verejných stravovacích zariadeniach v jednotlivých krajinách dosiahne od poslednej úpravy aspoň 10 %. Opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.6)

(3) Základné sadzby stravného v eurách alebo v cudzej mene podľa odseku 2 pre jednotlivé krajiny ustanoví ministerstvo financií na základe návrhu Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo zahraničných vecí") vypracovaného podľa podkladov zastupiteľských úradov o cenách jedál a nealkoholických nápojov vo verejných stravovacích zariadeniach v jednotlivých krajinách alebo s využitím štatistických údajov Medzinárodného menového fondu, Organizácie Spojených národov alebo iných medzinárodných finančných štatistických údajov.

(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni

a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.

(5) Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v eurách alebo v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie. V prípade leteckého spôsobu dopravy sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách považuje čas odletu lietadla podľa letového poriadku, ak tento zákon neustanovuje inak (§ 16).



Nemôžeš si nárokovať stravné 2x.
Súhlasím, že ak v jednom štáte si uplatní stravné v plnej výške za deň, tak už nemá nárok na uplatnenie si stravného v štátoch, cez ktoré prechádza, ak by mu aj niečo vyšlo. Ale ak si v jednom štáte uplatní napr. 50% zo sumy stravného, tak zvyšok si môže uplatniť aj v štátoch, cez ktoré prechádza, napr. na SK 3,80. Či? Ďakujem.
avalik
26.03.12,11:21
Prosím Vás, ak SZČO pracuje v Nemecku a pri ceste domov odchádza z Nemecka o 14:00 hod. (prechod cez rak.- nem. hranice), cez Rakúsko prejde za 3,5 hod. a domov prišiel o 23:30 hod. t.j. 6 hod. má nárok na stravné v zahraničí 45 Eur a na Slovensku 3,80? Alebo na Slovensku už nemá nárok na stravné? Vďaka.

nesuhlasim s prispevkom od Melnick #49 - nejde o 2x stravne

Nemecko 14 hod, Rakusko 3,5 hod, SVK 6 hod.

45,00 € - Stravne - zahr Nemecko nad 12 hod. §13/1c
3,80 € - Stravne SVK 5-12 hod. §5/1a

§ 16
Vylúčenie súbehu náhrad(1) Pri zahraničnej pracovnej ceste patrí zamestnancovi za čas pracovnej cesty na území Slovenskej republiky stravné v eurách v rozsahu a za podmienok ustanovených v § 5; ak zamestnávateľ neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže uplatniť § 5 ods. 3.

(2) Pri zahraničnej pracovnej ceste, ktorá sa začína a končí na území Slovenskej republiky, je na vznik nároku na náhrady poskytované v eurách alebo v cudzej mene rozhodujúci čas prechodu slovenskej štátnej hranice, odlet a prílet lietadla podľa letového poriadku alebo príchod a odchod lode z prístavu, v ktorom sa vykonáva vstupná a výstupná hraničná kontrola; § 15 nie je v tomto prípade dotknutý.

(3) Pri zahraničnej pracovnej ceste, ktorá sa začína a končí v zahraničí, sú na vznik nároku na náhrady poskytované v eurách alebo v cudzej mene rozhodujúce podmienky pracovnej cesty určené zamestnávateľom (§ 3).

(4) Pri zahraničnej pracovnej ceste, ktorá sa začína na území Slovenskej republiky a končí sa v zahraničí, a pri zahraničnej pracovnej ceste, ktorá sa začína v zahraničí a končí sa na území Slovenskej republiky, na posúdenie rozhodujúcich časov na vznik nároku na náhrady poskytované v eurách alebo v cudzej mene sa primerane uplatnia ustanovenia odsekov 2 a 3.


PS: preco je otazka ohladne stravneho v tejto teme????
avalik
26.03.12,11:23
nesuhlasim - vysvetlenie v prispevku #79
ENEN
03.04.12,12:47
Otázka:Vzťahuje sa možnosť uplatniť paušálne výdavky na spotrebované PHL na auto požičané alebo prenajaté ?
Odpoveď:
Novelou zákona o dani z príjmov je daná možnosť uplatniť
výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Podľa citovaného ustanovenia zákona o dani z príjmov môžu postupovať pri uplatňovaní výdavkov na spotrebované PHL daňovníci, ktorí na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov využívajú motorové vozidlo zahrnuté do obchodného majetku, ale aj motorové vozidlo prenajaté alebo vypožičané.
ENEN
03.04.12,12:51
V príspevku 48 od Zity bolo nespravne uvedené že 80%paušal PHL na nemože použiť pri požičanom MV čo nie je pravda.
Otázka:
Vzťahuje sa možnosť uplatniť paušálne výdavky na spotrebované PHL na auto požičané alebo prenajaté ?

Odpove

ď:

Novelou zákona o dani z príjmov je daná možnos

ť uplatniť
výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Podľa citovaného ustanovenia zákona o dani z príjmov môžu postupovať pri uplatňovaní výdavkov na spotrebované PHL daňovníci, ktorí na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov využívajú motorové vozidlo zahrnuté do obchodného majetku, ale aj motorové vozidlo prenajaté alebo vypožičané.
[/QUOTE]
veronikasad
03.04.12,17:12
V príspevku 48 od Zity bolo nespravne uvedené že 80%paušal PHL na nemože použiť pri požičanom MV čo nie je pravda.
Otázka:
Vzťahuje sa možnosť uplatniť paušálne výdavky na spotrebované PHL na auto požičané alebo prenajaté ?

Odpove

ď:

Novelou zákona o dani z príjmov je daná možnos

ť uplatniť
výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Podľa citovaného ustanovenia zákona o dani z príjmov môžu postupovať pri uplatňovaní výdavkov na spotrebované PHL daňovníci, ktorí na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov využívajú motorové vozidlo zahrnuté do obchodného majetku, ale aj motorové vozidlo prenajaté alebo vypožičané.
[/QUOTE]
z čoho si citoval odpoveď ?
ENEN
04.04.12,07:12
Z drsr Zmeny tykajuce sa uplatnovania výdavkov na spotrebované PHL su tam uvedené príklady a myslím že je to aj tu v nejakej teme prilepene.
avalik
04.04.12,07:27
z čoho si citoval odpoveď ?[/QUOTE]

http://www.porada.sk/t190699-uctovanie-phm.html#post2022273 (na str. 5, otazka 5 v dokumente z DRSR)
Zita5
04.04.12,15:12
Nakoľko som bola upozornená na chybu v časti 80% paušálnych výdavkov PHM, posledná veta je neplatná .Neviem sa už dostať do príspevku ,takže to nemôžem opraviť resp.škrtnúť.
Zita5
04.04.12,15:15
Za zapožičané vozidlo môžete účtovať len výdavky za spotrebované PHM . Na základnú náhradu 0,183 EUR nemá nárok pri zapožičanom vozidle.
A čo sa týka 80% paušálne výdavky, tie sa nemôžu použiť na zapožičané vozidlo, ale len za vozidlo zaradené v obchodnom majetku.

Ďakujem ENEN za upozornenie .V pôvodnom príspevku to už neviem opraviť, nakoľko sa do príspevku už nedostanem a tým ho nemôžem ani vymazať.Tak to posúvam aspoň týmto spôsobom.

Ešte raz vďaka za upozornenie.
Marekq
07.06.12,16:39
Ahojte.
Mám otázočku. Vlastním antikvariát a sem tam idem po knihy mimo svojho mesta.
Som neplatca DPH a účtujem v JÚ. Používam na to svoje súkromné vozidlo, ktoré neni zapísané v majetku a neplatím cestnú daň. Je tam možné odpísať PHM na prejdené kilometre keď idem vykupovať knihy mimo mesta? Ak áno tak paušálne, alebo si vypočítam prejdené Km. a doložím bloček z nákupu PHM.

Ďakujem
veronikasad
07.06.12,20:19
Ahojte.
Mám otázočku. Vlastním antikvariát a sem tam idem po knihy mimo svojho mesta.
Som neplatca DPH a účtujem v JÚ. Používam na to svoje súkromné vozidlo, ktoré neni zapísané v majetku a neplatím cestnú daň. Je tam možné odpísať PHM na prejdené kilometre keď idem vykupovať knihy mimo mesta? Ak áno tak paušálne, alebo si vypočítam prejdené Km. a doložím bloček z nákupu PHM.

Ďakujem
Ak chceš využívať na podnikanie auto nezaradené v obchodnom majetku, treba si splniť oznamovaciu povinnosť na DU a do konca januára nasl.roka podať DP DzMV a zaplatiť daň z MV.
V daňových výdavkoch si uplatníš sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM podľa počtu najazdených km súvisiacich s podnikaním. Spotebu PHM treba preukázať dokladom o nákupe PHM.
Marekq
08.06.12,16:08
Ďakujem.:D
megyzah
12.02.13,19:52
Prosím ešte o jednu radu ohľadom PHM, mám urobenú knihu jázd, vypočítané výdavky za spotrebované PHM a vypočítala som aj náhradu vo výške 0,183 za používanie auta nezapísaného do majetku firmy. Keďže ide o dieslový motor, tak mi vyšli výdavky za spotrebované PHM o 452 € nižšie ako je náhrada vo výške 0,183 za 1 km. Môžem to takto nechať? Ďakujem
Mila123
12.02.13,19:55
Prosím ešte o jednu radu ohľadom PHM, mám urobenú knihu jázd, vypočítané výdavky za spotrebované PHM a vypočítala som aj náhradu vo výške 0,183 za používanie auta nezapísaného do majetku firmy. Keďže ide o dieslový motor, tak mi vyšli výdavky za spotrebované PHM o 452 € nižšie ako je náhrada vo výške 0,183 za 1 km. Môžem to takto nechať? Ďakujem
ako si to počítala???? prečo porovnávaš spotrebu PHM a základnú náhradu?
veronikasad
12.02.13,20:01
Prosím ešte o jednu radu ohľadom PHM, mám urobenú knihu jázd, vypočítané výdavky za spotrebované PHM a vypočítala som aj náhradu vo výške 0,183 za používanie auta nezapísaného do majetku firmy. Keďže ide o dieslový motor, tak mi vyšli výdavky za spotrebované PHM o 452 € nižšie ako je náhrada vo výške 0,183 za 1 km. Môžem to takto nechať? Ďakujem
Auto je v majetku firmy, alebo používa súkromné mot.vozidlo ? Ako si počítala spotrebu PHM ?
megyzah
12.02.13,20:05
Je to prenajaté auto, ktoré používa na podnikanie, je zaplatená cestná daň, ale nie je v majetku podnikateľa. Spotrebu PHM som počítala počet odjazdených km * cena PHM v daný deň * spotreba auta podľa techničáku na 1 km. Ja to neporovnávam, len sa proste bojím či tam nie sú nejaké obmedzenia.
veronikasad
12.02.13,20:08
Je to prenajaté auto, ktoré používa na podnikanie, je zaplatená cestná daň, ale nie je v majetku podnikateľa. Spotrebu PHM som počítala počet odjazdených km * cena PHM v daný deň * spotreba auta podľa techničáku na 1 km. Ja to neporovnávam, len sa proste bojím či tam nie sú nejaké obmedzenia.
Sadzbu základnej náhrady si môžeš uplatniť len pri aute vlastnom alebo BSM (ak sa pýtaš na náklady živnostníka).
Pri prenajatom aute len spotrebu PHM, príp. iné prev.náklady, dohodnuté v nájomnej zmluve.
matejkoxxx
18.03.13,06:22
Prajem pekný deň,jeden známy si v máji predplatil cestnu daň,ako si má teraz zaučtovať nahradu za PH ak si nieviedol Knihu jázd?ďakujem za skorú odpoveď
airin.nice
21.04.13,18:33
Prepáčte ale rada by som si ujasnila náklady podnikateľa pri prenajatom aute ešte raz.
1.Do nákladov účtuje iba nakúpené pohonné hmoty
2.Vedie si evidenciu jázd
3.Nakúpené PH :účtuje bločky cez pokladňu
4.Neúčtuje si náhrady 0,183 Eur za km
5.Jeho celkové náklady sú nájom a pohonné hmoty
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď lebo mám v tom guláš

Dobry den, prosim Vas-plati tento postup pri prenajatom vozidle aj v tomto roku?
Podnikatel ma v prenajme auto od sukromnej osoby od 1.1.2013.
Tiez neviem ako je to s dialnicnou znamkou a pripadnymi mensimi opravami OA, resp. ostatnymi nakladmi -napriklad autodoplnky, voda do ostrekovacov a atd.../toto v zmuve nie je uvedene, zmluva pojednava len o prenajme vodzidla/.
Potrebujem surne uzavriet DPH za 1.Q 2013 a neviem sa pohnut dalej.
​Dakujem.
airin.nice
22.04.13,06:40
nikto neporadi?:(
ilona
22.04.13,08:51
Dobry den, prosim Vas-plati tento postup pri prenajatom vozidle aj v tomto roku?
Podnikatel ma v prenajme auto od sukromnej osoby od 1.1.2013.
Tiez neviem ako je to s dialnicnou znamkou a pripadnymi mensimi opravami OA, resp. ostatnymi nakladmi -napriklad autodoplnky, voda do ostrekovacov a atd.../toto v zmuve nie je uvedene, zmluva pojednava len o prenajme vodzidla/.
Potrebujem surne uzavriet DPH za 1.Q 2013 a neviem sa pohnut dalej.
​Dakujem.

Do nákladov môžeš dať to, čo je dojednané v zmluve. Ak máš zmluvu na prenájom, tak len prenájom,ak sú v zmluve dojednané aj opravy, tak aj opravy a tiež by malo byť dojednané kto platí dialničnú známku, poistenie a pod.
airin.nice
22.04.13,10:08
V zmluve je uvedeny predmet najmu - osobny automobil, dalej citam zo zmluvy-servisne kontroly, pripadne opravy, PHM /Cize neuplatnujem cest. nahrady, ale priamo nakup PHM, mozem si teda uplatnit aj DPH na vstupe.Dufam, ze som to dobre pochopila / prenajimatel uhradza poistne..dialnicna znamka nie je riesena v zmluve..