INA777
01.03.12,17:11
Ahojte,

potrebujem poradiť ohľadne faktúr, ktoré dostávame od prepravcu z Rakúska, ktorý nám prepravuje materiál výhradne z 3. krajín. Neviem ako zaúčtovať dané faktúry, či sa berie do úvahy to, že ide o prepravu z 3. krajín - čiže by bola služba oslobodená od dane, alebo je podstatné to, že ju poskytuje prepravca z EU, v tom prípade by šlo o samozdanenie...názory ľudí ktorých som sa pýtala sa dosť rozchádzajú. A ako je to s DPH ak nám materiál dodá dodávateľ z EU ale nie je registrovaný platca DPH vo svojej krajine? Nulová d.p. alebo aj tak samozdanenie?

Ďakujem vopred za všetky rady, som ešte len začiatočníčka v účtovníctve a mám v tom trošku "bordel".
AdelaS
01.03.12,18:24
Ahoj Ina,
teba v zásade nemusí trápiť či ide o prepravu z tretích krajín alebo nie, tebe ide o to, ako ti ten dopravca vystavuje faktúru. Na posúdenie tohto prípadu musíš uviesť to, či vy ste platcovia DPH a ako je to s dopravcom z Rakúska.
danushka
01.03.12,18:51
Ahoj Ina,
teba v zásade nemusí trápiť či ide o prepravu z tretích krajín alebo nie, tebe ide o to, ako ti ten dopravca vystavuje faktúru. Na posúdenie tohto prípadu musíš uviesť to, či vy ste platcovia DPH a ako je to s dopravcom z Rakúska.

Nemyslím si, že sa treba riadiť faktúrou od dopravcu, ale podľa toho, aké sú sprievodné doklady a čo sa dá z nich vyčítať a podľa toho ich posúdiť. Aj daňová kontrola na základe sprievodných dokladov posudzuje samozdanenie alebo oslobodenie od DPH.

Pokiaľ je preukázateľne dovoz z tretej krajiny čitateľný z CMR a ostatných dokladov potvrdzujúcich prevoz tovaru pod colným dohľadom, jedná sa o oslobodené plnenie a nie o dodanenie.

Samozrejme ak by mi bola zle vystavená FA od dopravcu a namiesto oslobodeného plnenia by bolo v DFA uvedené od AT dopravcu, že to mám doma dodaniť, takúto by som žiadala opraviť a neuhradilla by som ju skôr, kým by FA nebola opravená.


K druhej časti otázky v zadaní sa vyjadriť neviem. Vyššia odpoveď je len k téme fakturácie dodávateľskej FA v doprave.
INA777
02.03.12,04:50
My sme platci DPH a prepravca tiež.

K faktúre zväčša prikladajú nákladný list na ktorom je dobre vidno z kadiaľ kam sa preprava uskutočnila. Tak vidím, že to je jeden z tých problémov, kde sa názory naozaj dosť rozchádzajú :(
danushka
02.03.12,07:00
INA, v tejto téme http://www.porada.sk/t71574-spedicia-v-kocke.html?highlight=%C5%A1ped%C3%ADcia+kocke máte rozpracovanú detailne fakturáciu v dopravu, nazrite tam a akékoľvek dohady máte vyriešené.