ValMa
05.02.06,08:58
Prosíme Vás o radu. Mali sme schôdzu, na ktorej sme rozhodli o založení spoločenstva - tých čo súhlasili, bola väčšina. Nie je nám však jasné, ako sa postupuje, ak máme v dome byty, ktoré ostávajú v správe OSBD a byty, ktoré nesúhlasili so založením spoločenstva.
Prosím pomôžte začínajúcim členom.
Ľubomír
05.02.06,09:28
Na vznik spoločenstva potrebujete 2/3 väčšinu vlastníkov bytov. Ak splníte túto podmienku ostatní sa musia príspôsobiť. Tí, ktorí nemajú odkúpené byty ostávajú členmi OSBD a do spoločenstva vstúpuje za nich OSBD. Myslím si, že je to tak.
marta bodonova
20.09.11,05:57
Dobrý deň,
mám taký problém.
V bloku býva 15 rodín, z toho 12 súhlasi s pribudovaním balkonov. Tri rodiny na prízemí nesúhlasia.
Povedali mi, že aj keď balkon nechcem, musím ho platiť a potom sa môžem súdiť. Som nezamestnaná, rozvedená a mám 17 ročného syna. Balkon by stal asi 4 000 EUR a ja by som si ešte musela dať urobiť z izby východ na balkon/mám plastové okná/, na vyššich poschodiach tento východ majú.
Čo mám robiť? Aj ked to bude formou splátok, pre mňa to je strašne veľa.
Ďakujem Marta.
Chobot
20.09.11,14:13
Dobrý deň,
mám taký problém.
V bloku býva 15 rodín, z toho 12 súhlasi s pribudovaním balkonov. Tri rodiny na prízemí nesúhlasia.
Povedali mi, že aj keď balkon nechcem, musím ho platiť a potom sa môžem súdiť. Som nezamestnaná, rozvedená a mám 17 ročného syna. Balkon by stal asi 4 000 EUR a ja by som si ešte musela dať urobiť z izby východ na balkon/mám plastové okná/, na vyššich poschodiach tento východ majú.
Čo mám robiť? Aj ked to bude formou splátok, pre mňa to je strašne veľa.
Ďakujem Marta.

A také riešenie by nebolo, že tebe by ten balkón neurobili? Musí byť aj tebe prirobený balkón?

Ak to tak neide, tak tento problém má viac hľadísk. V prvom rade ide o modernizáciu, či rekonštrukciu bytového domu, prípadne o vstavbu. NA takéto niečo je potrebný súhlas 2/3 - novej väčšiny vlastníkov. Dom je spoločným majetkom a ak o tom rozhodne väčšina, tak menšina sa musí prispôsobiť - viď § 14 ods. 3:

(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak sa rozhoduje písomným hlasovaním podľa tohto odseku, podpis vlastníka potvrdia najmenej dvaja overovatelia, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestoroch. Overiť písomné hlasovanie môže aj notár alebo obecný úrad.

V zmysle § 14 ods. 4 môže ale prehlasovaný vlastník obrátiť sa v zákonom danej lehote na súd a napadnúť rozhodnutie väčšiny, pokiaľ by tým boli poškodené jeho práva:

(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

Ty sa teda môžeš obrátiť na súd, aby zrušil ich rozhodnutie, musíš mať na to ale vážny dôvod či relevantné argumenty.

Na druhej strane, ak už schvaľujú takú nákladnú modernizáciu, mali byť poriešené aj financovanie. Teda buď to prefinancovať z fondu opráv, alebo zobrať si úver, čo zase musí schváliť 2/3 väčšina. Nikto nemôže od teba žiadať (ani na základe hlasovania), aby si vložila na účet opráv v hotovosti 4000 EUR. Ak na to nemajú peniaze, budú si musieť zobrať úver a splátky úveru rozpočítať medzi vlastníkov, teda aj teba. Kto chce, môže vložiť sumu v hotovosti. Nemajú ťa ako donútiť zaplatiť naraz 4000 EUR ani to od teba vymáhať legálnou cestou.