sklipo
01.03.12,21:20
prosim vas. ciatl som temy ale toto som nenasiel. pri posielani balika nie vzdy odhadnem cenu postovneho. preto nemusi vzdy sediet uctovana cena na fakture s tou co zaplatim za pslanie balika. ako sa to riesi pri uctovnictve ked to nesedi? vdaka
tictac7
01.03.12,20:24
v účtovníctve sa to nerieši nijako. Je to Tvoja čistá strata, v lepšom prípade nula.
sklipo
01.03.12,20:29
a ked zauctujem viac ako zaplatim?
tictac7
01.03.12,20:43
nič, máš vyšší výdavok ako príjem, teda máš stratu....veď som Ti to už napísala...

opravujem:
vlastne naopak, máš zisk, ako píše misomiso, lebo máš vyšší príjem ako výdavok
misomiso
01.03.12,20:50
nič, máš vyšší výdavok ako príjem, teda máš stratu....veď som Ti to už napísala...

Nie, ked zauctuje viac, ako zaplati, tak ma zisk, nie stratu :)...Ale princip je v tom, ze moze uctovat kolko chce.
tictac7
01.03.12,20:51
Nie, ked zauctuje viac, ako zaplati, tak ma zisk, nie stratu :)...Ale princip je v tom, ze moze uctovat kolko chce.

...už som unavená, opravujem, vďaka za upozornenie :)
Dáša_
01.03.12,20:53
si platiteľ dph?
misomiso
01.03.12,20:54
si platiteľ dph?

Nemylme ho, to s tym nema nic spolocne.
Dáša_
01.03.12,20:57
Nemylme ho, to s tym nema nic spolocne.

ale má,
veľa platiteľov si mylne vysvetľuje, že poštovné je oslobodené od DPH - len aby neurobil takúto chybu. Poštovné má oslobodené iba pošta. Alebo by sa muselo účtovať o prechodných položkách, čo je trochu zložitejšie - fakturovať by sa musela presne rovnaká suma ako dáva pošta. A neuštovalo by sa o nakladoch/výnosoch, ale o prechodných položkách

tak to len pre istotu
Stefan2005
01.03.12,21:00
a ked zauctujem viac ako zaplatim?

... je to daňový podvod - zaúčtovať sa môže len taká suma, aká je na doklade.

Ale pravdepodobne si myslel na "naúčtovať" t.j. zahrnúť do položky faktúry za poštovné...
Terminologia je dosť podstatná. tam platí, čo uviedol misomiso
sklipo
01.03.12,21:01
som platitel DPH. to som asi potreboval pocut- mozem uctovat kolko chcem? ked zauctuje viac bude to len zisk? nema sa to vyrovnat nule? nie je to tak s postovnym ze kolko zauctujem tolko mam vyplatit? tak to som rad lebo dlho hladam radu atrapim sa zbytocne ze budu postihy v uctovnictve :-)
misomiso
01.03.12,21:01
No samozrejme, k postovnemu treba fakturovat DPH, pokial predavame neplatcovi na Slovensko. Respektive aj platcovi na Slovensko ho treba fakturovat, on si ho potom uplatni.

Lenze ak ja budem fakturovat postovne 0 EUR, tak aj DPH bude 0.
Dáša_
01.03.12,21:03
som platitel DPH. to som asi potreboval pocut- mozem uctovat kolko chcem? ked zauctuje viac bude to len zisk? nema sa to vyrovnat nule? nie je to tak s postovnym ze kolko zauctujem tolko mam vyplatit? tak to som rad lebo dlho hladam radu atrapim sa zbytocne ze budu postihy v uctovnictve :-)
nevolaj to poštovné, ale napríklad expedičné náklady a zvoľ si nejakú konštantnú sumu. Na jednom balíku zarobíš, na druhom prerobíš. nerieš to.
misomiso
01.03.12,21:05
Ty si taky vystresovany z DU, ze ty by si vobec nemal podnikat.:) To je parada, ako sa tomuto statu podarilo zastrasit ludi, ktori chcu podnikat.

Ja som tiez dostal pokutu od ZU skor, ako som vystavil prvu fakturu. No treba sa potom naucit s tym zit a zbavit sa zbytocnych obav, inak by si vobec nemohol v podnikani pokracovat. :)
misomiso
01.03.12,21:07
Presne tak to mame my. Mame jednu flat rate do EU a jednu mimo EU. Do EU je to napriklad u nas 8.80 na zasielky postou do 500g, takze ak nahodou objedna niekto zo Slovenka, tak mu to isto nesedi...:)
sklipo
01.03.12,21:12
takze dakujem vsetkym. expedicne naklady a konstantna suma. stres upadol, mozem podnikat dalej :-). vdaka