stanka s.
02.03.12,00:07
Ahojte,
potrebovala by som vysvetliť, ak by chcel živnostník, ktorý má osobné auto napísané na RČ, nie IČO, dať si ho do nákladov za minulý rok a nemá zaplatenú daň, ak by ju ešte zaplatil aj s nejakou pokutou, čo všetko je povinný viesť (knihu jázd...atď), musí mať aj bločky za PHM? Aký je na to vzorec?
Druhá otázka: môže si živnostník(murár), ktorý je platený na hodinu, dať do nákladov bločky za stavebný materiál (ak by si v DP uplatnil paušálne výdavky, vychádza mu veľká daň, výhodnejšie by boli preňho náklady, avšak firma, ktorá mu dáva zákazky, dodáva materiál sama, bločky má zo stavby svojho domu).
Mohol by mi niekto k tomu niečo napísať?
Ďakujem pekne
Miroslav
12.03.12,11:16
Čo sa týka súkromného auta, počíta sa spotreba PHM uvedená v TP krát počet km a krát cena PHM za liter, buď z bločka, pokiaľ nieje tak sa môže použiť aj priemerná cena vydávaná štatistickým úradom. A k tomu ešte základná náhrada krát počet km. Na porade je toho popísaného spústa.
AdelaS
12.03.12,21:45
Áno, je to tak, ako uvádza Miroslav. Vtip je v tom, že priemerné hodnoty, ktoré udáva Štatistický úrad SR sú trochu nižšie, ako by si si mohla uplatniť, keby si mala odložené bločky.
avalik
12.03.12,22:18
Čo sa týka súkromného auta, počíta sa spotreba PHM uvedená v TP krát počet km a krát cena PHM za liter, buď z bločka, pokiaľ nieje tak sa môže použiť aj priemerná cena vydávaná štatistickým úradom. A k tomu ešte základná náhrada krát počet km. Na porade je toho popísaného spústa.

mozes dat zdroj tohto tvrdenia?
marjankaj
12.03.12,23:47
Ahojte,
potrebovala by som vysvetliť, ak by chcel živnostník, ktorý má osobné auto napísané na RČ, nie IČO, dať si ho do nákladov za minulý rok a nemá zaplatenú daň, ak by ju ešte zaplatil aj s nejakou pokutou, čo všetko je povinný viesť (knihu jázd...atď), musí mať aj bločky za PHM? Aký je na to vzorec?
Druhá otázka: môže si živnostník(murár), ktorý je platený na hodinu, dať do nákladov bločky za stavebný materiál (ak by si v DP uplatnil paušálne výdavky, vychádza mu veľká daň, výhodnejšie by boli preňho náklady, avšak firma, ktorá mu dáva zákazky, dodáva materiál sama, bločky má zo stavby svojho domu).
Mohol by mi niekto k tomu niečo napísať?
Ďakujem pekneA nechcel by do nákladov aj alimenty, prípadne bločky z erotického salónu?:rolleyes:
marjankaj
13.03.12,00:32
mozes dat zdroj tohto tvrdenia?
Predpokladám, že zadávateľka myslela §7 ods.(5) zákona o cestovných náhradách.


(5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou (ďalej len "doklad o kúpe"). Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky (ďalej len "štatistický úrad").(6) Spotreba podľa technického preukazu sa použije takto:





Ale SZČO nie je zamestnancom podľa zákona o cestovných náhradách. Preto musí dokladovať cenu PHL bločkami o nákupe PHL


PS. Áno, toto bola vlastne reakcia na Miroslava.
avalik
13.03.12,05:24
Predpokladám, že zadávateľka myslela §7 ods.(5) zákona o cestovných náhradách.



Ale SZČO nie je zamestnancom podľa zákona o cestovných náhradách. Preto musí dokladovať cenu PHL bločkami o nákupe PHL

Zadavatelka sa v otazke pyta na konkretny pripad zivnostnika - takze odpoved by nemala byt pre zamestnanca.
Miroslav aj v inej teme (http://www.porada.sk/t97427-p2-sukromne-auto-pouzivane-v-podnikani.html#post2010442) vyjadruje, ze nemusia byt blocky.
marjankaj
13.03.12,12:41
Zadavatelka sa v otazke pyta na konkretny pripad zivnostnika - takze odpoved by nemala byt pre zamestnanca.
Miroslav aj v inej teme (http://www.porada.sk/t97427-p2-sukromne-auto-pouzivane-v-podnikani.html#post2010442) vyjadruje, ze nemusia byt blocky.
Lenže niektorí si niečo prečítajú a potom by do nákladov dali aj svokru.:---

Pýtala si sa odkiaľ to čerpal. Teda zo zákona o cestovných náhradách. Ale keďže on si to akosi po svojom vysvetlil, tak som to uviedol na pravú mieru.
mondes
13.03.12,14:11
Prosím Vás, akým kurzom mám prepočítať bločky z PHM natankovanú v cudzej mene? Robím knihu jázd, tankované bolo v Poľsku a neviem akú mám dať cenu za liter. Vďaka.
marjankaj
13.03.12,16:03
Prosím Vás, akým kurzom mám prepočítať bločky z PHM natankovanú v cudzej mene? Robím knihu jázd, tankované bolo v Poľsku a neviem akú mám dať cenu za liter. Vďaka.

No ak na bločku nevidno sumu ani dátum, tak ho môžeš zahodiť.:confused:

Zákon o účtovníctve


§ 24
(1) Účtovná jednotka je povinná oceňovať majetok a záväzky ku dňu ocenenia, a to

a) ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu spôsobmi podľa § 25,
b) ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, spôsobom podľa § 27,
c) k inému dňu v priebehu účtovného obdobia spôsobom podľa § 27, ak sa to vyžaduje podľa osobitného predpisu.33)

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a)(ďalej len "referenčný kurz")

a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný predpis, 34)
b) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka,
c) v deň, ktorým je rozhodný deň, ku ktorému sa preberá majetok a záväzky od zahraničnej zanikajúcej právnickej osoby.
mondes
13.03.12,17:18
Ďakujem. Bloček je ešte čitateľný a prekopírovala som ho. :)

Ešte ma zaujíma, že ak mal SZČO cestu do Dánska, stravné v Dánsku ako prepočítam? Jednoducho napíšem, že bol napr. 5 dní v Dánsku (okrem cesty) tak dám 5 x 380 dánskych korún = 1900 a tie prepočítam na eurá? A kurz bude z 1. dňa v mesiaci, kedy išiel na pracovnú cestu? A keď tankoval v Dánsku a platil v hotovosti, tak musí mať valutovú pokladňu? Vďaka.
Miroslav
28.03.12,10:55
Zákon o cestovných náhradách
Miroslav
28.03.12,10:56
mozes dat zdroj tohto tvrdenia?
Zákon o cestovných náhradách ako ste správne uviedli. Teraz neviem na 100%, ale na SZČO platí tento zákon tiež.