elpka
02.03.12,08:44
ahojte, chcem vás poprosiť o radu..chcem odkúpiť podiel z nehnuteľnosti, kde som spoluvlastník a potrebovala by som vedieť, či aj v takomto prípade potrebujem znalecký posudok...a ak to vie niekto presne, tak či by mi neporadil čo všetko budem potrebovať...vopred ďakujem za ochotu...;)
elpka
02.03.12,08:54
posúvam...
buchač
02.03.12,08:58
ahojte, chcem vás poprosiť o radu..chcem odkúpiť podiel z nehnuteľnosti, kde som spoluvlastník a potrebovala by som vedieť, či aj v takomto prípade potrebujem znalecký posudok...a ak to vie niekto presne, tak či by mi neporadil čo všetko budem potrebovať...vopred ďakujem za ochotu...;)

Znalecký posudok stanovujúci hodnotu spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnosti sa na účely zápisu v katastri nehnuteľností a ani na daňové účely v súčasnosti už nepožaduje.
Jeho vyhotovenie a výška kúpnej ceny záleží na vôli a dohode zmluvných strán.
Zvyčajne sa vychádza z trhovej hodnoty nehnuteľnosti.

S ponukou na predaj spoluvlastníckeho podielu musíš osloviť spoluvlastníka.
V zmysle § 140 Občianskeho zákonníka pri prevode spoluvlastníckeho podielu majú ostatní spoluvlastníci predkupné právo.
Výnimkou je iba prevod spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnosti na blízku osobu predávajúceho.

Vzor :
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/reality-nehnute-nosti-stavba/domy-chaty-chalupy/zmluva-o-zruseni-a-vysporiadani-podieloveho-spoluvlastnictva-k-nehnute-nosti/

Dáš ponuku , ak sa dohodnete , potom už len kúpno - predajnú zmluvu bude potrebné vyhotoviť a následne urobiť vklad do katastra nehnuteľností ...
elpka
02.03.12,11:53
ďakujem Juraj...:) to znamená keď je tam ešte jeden vlastník, tak tú ponuku na odkúpenie musím aj jemu zaslať, aj keď viem, že ju nechce odkúpiť, skôr aj on predať?
buchač
02.03.12,13:23
ďakujem Juraj...:) to znamená keď je tam ešte jeden vlastník, tak tú ponuku na odkúpenie musím aj jemu zaslať, aj keď viem, že ju nechce odkúpiť, skôr aj on predať?

...všetkým spoluvlastníkom musíš dať ponuku , aj keď evidentne záujem nemajú.......

...a keď dotyčný nemá záujem ( ako spomínaš ) a skôr by predal , tak potom nevidím problém ...bude o to ľahšie jednanie , nebude robiť zbytočné prieky ...