CryoHazard
02.03.12,08:56
Dobrý deň,

zaujímalo by ma či ma štúdium DPŠ oprávňuje aj na výkon povolania vychovávateľa na internáte. Mám VŠ vzdelanie II. stupňa (politológia) a začal som si robiť DPŠ popri učení nemeckého jazyka. Lenže teraz pracujem ako vychovávateľ a teda by ma zaujímalo či práve DPŠ ma kvalifikuje pre túto prácu. Ide totiž o to, že som ešte dostal ponuku spraviť si špeciálne kvalifikáciu aj na vychovávateľa. Nemám však chuť sa púšťať do niečoho nového a robiť dve veci naraz ak mi teda DPŠ stačí...

Ďakujem

Tomáš
zdenka131
02.03.12,12:02
Tu sú uvedené kvalifikačné predpoklady pre vychovávateľov:

Časť XIII. Vychovávateľ
Kvalifikačné predpoklady
A. Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1. v študijnom programe zameranom na prípravu vychovávateľov v študijnom odbore pedagogika
2. v študijnom programe v študijnom odbore učiteľstvo akademických predmetov, učiteľstvo profesijných predmetov,
učiteľstvo umelecko-výchovných a výchovných predmetov alebo ich kombinácie
3. v študijnom odbore vychovávateľstvo alebo pedagogika – vychovávateľstvo
4. uvedené v častiach III, V, VII a VIII
5. v študijnom odbore psychológia alebo pedagogika (neučiteľské štúdium) bez doplňujúceho pedagogického štúdia
a špecializačné kvalifikačné štúdium v metodicko-pedagogických centrách; len v zariadeniach v pôsobnostiMinisterstva
práce sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky aj v študijnom odbore sociálna práca bez doplňujúceho
pedagogického štúdia a špecializačné kvalifikačné štúdium v metodicko-pedagogickom centre
6. v študijnom odbore učiteľstvo pre školy pre mládež vyžadujúcu osobitnú starostlivosť (špeciálne školy)
7. v študijnom odbore vychovávateľstvo pre mládež (osoby) vyžadujúcu osobitnú starostlivosť
8. v študijnom odbore pedagogika, špecializácia pedagogika voľného času (mimoškolská pedagogika)
9. v študijnom odbore vychovávateľstvo so špecializáciou pedagogika emocionálne a sociálne narušených
10. v študijnom odbore liečebná alebo špeciálna pedagogika
11. v študijnom odbore vychovávateľstvo všeobecné a špeciálne
12. v študijnom odbore pedagogika emocionálne a sociálne narušených
13. len v školskom klube detí – aj vysokoškolské vzdelanie v študijnom programe v študijnom odbore predškolská
a elementárna pedagogika
14. len v školskom internáte pri stredných školách – aj vysokoškolské vzdelanie neučiteľského smeru a doplnenie pedagogickej
spôsobilosti
15. len pre oblasť spoločenských vied v centre voľného času – vysokoškolské vzdelanie univerzitného smeru – spoločenskovedné
odbory (neučiteľské) a doplňujúce pedagogické štúdium alebo vysokoškolské vzdelanie – spoločenskovedné
odbory vojenských vysokých škôl a doplňujúce pedagogické štúdium
16. len pre oblasť prírodných vied v centre voľného času – vysokoškolské vzdelanie univerzitného smeru – prírodovedné
odbory (neučiteľské) a doplňujúce pedagogické štúdium alebo vysokoškolské vzdelanie technického smeru zamerané
na chémiu, fyziku a iné im príbuzné študijné odbory a doplňujúce pedagogické štúdium, alebo vysokoškolské
vzdelanie – študijné odbory poľnohospodársko-lesnícke, veterinárne vedy a náuky a doplňujúce
pedagogické štúdium
17. len pre oblasť techniky v centre voľného času – vysokoškolské vzdelanie univerzitného smeru (neučiteľské) absolventov
fyzikálno-matematických predmetov prírodovedeckej fakulty a matematicko-fyzikálnej fakulty a doplňujúce
pedagogické štúdium alebo vysokoškolské vzdelanie technického smeru a doplňujúce pedagogické štúdium,
alebo vysokoškolské vzdelanie absolventov vojenských technických škôl a doplňujúce pedagogické štúdium
18. len pre oblasť telesnej výchovy, športu a turistiky v centre voľného času – vysokoškolské vzdelanie univerzitného
smeru (neučiteľské) – v študijnom odbore vedy o telesnej kultúre bez doplňujúceho pedagogického štúdia alebo vysokoškolské
vzdelanie absolventov vojenských vysokých škôl a doplňujúce pedagogické štúdium
19. len pre oblasť umenia v centre voľného času – vysokoškolské vzdelanie univerzitného smeru – študijné odbory
publicistika, knihovníctvo, vedecké informácie a vedy o umení a doplňujúce pedagogické štúdium alebo vysokoškolské
vzdelanie umeleckého smeru a doplňujúce pedagogické štúdium, alebo vysokoškolské vzdelanie technického
smeru – v študijnom odbore architektúra a doplňujúce pedagogické štúdium
B. Vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa
1. v študijnom programe vychovávateľstvo v študijnom odbore pedagogika
2. v študijnom programe v študijnom odbore učiteľstvo akademických predmetov, učiteľstvo profesijných predmetov,
učiteľstvo umelecko-výchovných a výchovných predmetov a ich kombinácie
3. len v školskom klube detí aj vysokoškolské vzdelanie v študijnom programe v študijnom odbore predškolská a elementárna
pedagogika
4. úplné stredné vzdelanie a 3-ročný bakalársky študijný program vychovávateľov detí a mládeže
5. úplné stredné odborné vzdelanie požadovaného študijného odboru a bakalársky študijný program v odbore tvorivá
dramatika
6. úplné stredné vzdelanie a 3-ročný bakalársky študijný program – v študijnom odbore pedagogika voľného času
7. len pre oblasť spoločenských vied v centre voľného času úplné stredné vzdelanie požadovaného študijného odboru
a bakalársky študijný program v odbore tvorivá dramatika


Ak si urobíte len DPŠ nebudete kvalifikovaný pre prácu vychovávateľa.
CryoHazard
02.03.12,17:52
Ďakujem, ale ako mám potom chápať tento bod:
14. len v školskom internáte pri stredných školách – aj vysokoškolské vzdelanie neučiteľského smeru a doplnenie pedagogickej
spôsobilosti
DPŠ nie je chápané ako doplnenie pedagogickej spôsobilosti?
zdenka131
02.03.12,22:11
Ak pracujete ako vychovávateľ na SŠ, ten bod sa na Vás vzťahuje. DPŠ je chápané ako doplnenie pedagogickej spôsobilosti. Nepotrebujete si už doplniť štúdium vychovávateľstva, budete kvalifikovaný aj bez neho.
CryoHazard
03.03.12,05:34
Ďakujem pekne. Áno, som vychovávateľ na školskom internáte pri osemročnom gymnáziu. A práve to ma zaujímalo, keďže si tieto veci treba dorobiť sa mi vidí do konca roku 2013. A keďže chcem pracovať aj naďalej v tejto sfére zaujímalo ma práve, či stačí DPŠ, pretože to sa mi zdá ako dostatočné doplnenie si pedagogickej spôsobilosti :)
mmagdal
14.03.12,13:39
mam vystudovane vychovavatelstvo (bc.stupeň,), pedagogiku-specializaciu socialnu pedagogiku (mgr.), DPŠ ucitelstvo vseobecnovzdelávacich predmetov- vyučovanie pedagogiky a rozsirujuce studium v odbore ucitelstvo pre specialne skoly, specializacia : pedagogika mentalne postihnutych, udelenie specialnopedagogickej sposobilosti. Chcem sa opytat v akej platovej triede by som mala byt zaradena ako vychovavatelka v ŠZŠ, ŠKD pre zdrave deti,ucitelka v praktickej skole? Mam 10 rocnu prax vo vychove a vzdelavani tazko mentalne postihnutych deti. V buducnosti planujem kvalifikacne studium na rozširenie dalsieho aprobacneho premdetu zo zakladnej skoly. Budem potom kvalifikovana pre pracu ucitela ŠZŠ resp Spojenej skoly?