sedimin
02.03.12,08:56
Dobrý deň,

pri zakladaní s.r.o. som využil sprostredkovateľskú spoločnosť, ktorá si samozrejme za služby niečo účtuje (a vopred). To som im zaplatil prevodom na účet, všetko prebehlo v poriadku, som spokojný.
Teraz mi vystavili za služby faktúru na moju novovzniknutú firmu s tým, že si to môžem dať do nákladov.
Ako mám postupovať, keď túto faktúru chcem správne zaúčtovať a použiť to ako daňový výdavok?
Je možné si tie peniaze "vrátiť" na súkromný účet z firemného účtu, keď faktúra bola vystavená a zaplatená skôr ako som firemný účet vôbec založil?

Ďakujem
sedimin
07.03.12,07:30
Takze dostala sa mi odpoved:

poplatok za založenie firmy je nákladom spoločnosti. S.r.o. účtuje v podvojnom účtovníctve. Došlá faktúra sa zaúčtuje ako náklad -služba na účty 518/365,(účet 365-ostatné záväzky voči spoločníkom) ked budete mať otvorený firemný účet v banke tak si z neho sumu vyberiete a zaúčtuje sa 365/221. čiže splatenie záväzku.
SSAndrea
08.03.12,12:58
Takze dostala sa mi odpoved:

poplatok za založenie firmy je nákladom spoločnosti. S.r.o. účtuje v podvojnom účtovníctve. Došlá faktúra sa zaúčtuje ako náklad -služba na účty 518/365,(účet 365-ostatné záväzky voči spoločníkom) ked budete mať otvorený firemný účet v banke tak si z neho sumu vyberiete a zaúčtuje sa 365/221. čiže splatenie záväzku.

Ja pri zakladaní sro postupujem podľa knihy Podvojné účtovníctvo podnikateľov od Cenigovej. Podľa nej sa výdavky súvisiace so založením spoločnosti, ktoré uhrádzal zakladateľ účtujú na 379 (analytiku) a nie 365. Účet 365 používať v prípade, ak spoločník poskytol sro krátkodobú pôžičku