tinkas
02.03.12,10:01
ahojte chcem sa len uistiť...v DP B do kolkonky preukazateľné zaplatené poistné na ZP je suma odvodov zaplatených za rok 2011 bezohľadu nato či išlo o zaplatene aj za december 2010, ktorý sa platil v 1/2011. Čiže ma zaujíma len kolko bolo v roku 2011 zaplatených a nie za ktoré obdobie to bolo zaplatené? Ak by szčo za rok 2011 nezaplatil nic ale si nedoplatok za rok 2011 vyrovnal až v roku 2012, tz. že by tam bola uvedená "0" ?

Ďakujem
Stanislav 1975
02.03.12,09:05
áno, ak by nič neplatil-bola by tam 0- jedná sa o to, kolko bolo fyzicky v roku 2011 zaplatené a nie za aké obdobie...
jacekova
02.03.12,10:04
áno, tak.... je to pre potreby zdrav.poisťovne kvôli RZZP za r.2011
SMartina
03.03.12,05:22
Ahojte. Už som pridala podobnú otázku. Mňa zaujíma či ak si do sociálnej poisťovne platil aj dobrovoľné pripoistenie, či to sa tiež spočitáva k povinnej sume ktorú platil počas celého roka. Ďakujem.
Tweety
03.03.12,08:56
Ahojte. Už som pridala podobnú otázku. Mňa zaujíma či ak si do sociálnej poisťovne platil aj dobrovoľné pripoistenie, či to sa tiež spočitáva k povinnej sume ktorú platil počas celého roka. Ďakujem.
ÁNo, započítava. Ale takéto otázky tu už sú zodpovedané, stačilo len trocha pohľadať.
Djanka
07.03.12,10:41
Ahojte, aj ja mám otázočku k tejto téme. Do "DPFO B - oddiel IV - preukazateľne zaplatené poistné na ZP" patrí poistenie iba za SZČO ? Teda nie aj za zamestnanca.
Tweety
07.03.12,10:48
Ahojte, aj ja mám otázočku k tejto téme. Do "DPFO B - oddiel IV - preukazateľne zaplatené poistné na ZP" patrí poistenie iba za SZČO ? Teda nie aj za zamestnanca.

Iba za SZČO.
Djanka
08.03.12,11:03
ďakujem :-)
nika6
08.03.12,13:28
a ak szčo prijal v roku 2011 preplatok z RZZP? to sa tam asi nezapočítava, iba ak mal nedoplatok?
jacekova
08.03.12,13:57
a ak szčo prijal v roku 2011 preplatok z RZZP? to sa tam asi nezapočítava, iba ak mal nedoplatok?

preplatok RZZP je PNZD
v DP pod tabulkou §6 sa veru nezapočítava. tam je zaplatené poistné v r.2011
nika6
08.03.12,15:36
ďakujem
Forest LK
13.03.12,09:01
Dobry den,
mozem sa k teme opytat, ci sa nedoplatok z RZZP za 2010 zaplateny v 2011 pripocita k sume zaplatenych odvodov do kolonky preukazatelne zaplatene poistne na ZP?
Dakujem
Príroda
13.03.12,16:17
Áno, už sa tu o tom písalo a všetci mi tak poradili.
slavuš
14.03.12,09:35
Aj ja by som chcela otázočku, ak SZČO (pobera inval.dôchodok) prišiel v r.2012 preplatok za rok 2011 zo zdrav.poisťovne tohto roku ho neudávam do DP však? A v r.2012 to dam kam? Ďakujem
Katarina
14.03.12,10:33
Aj ja by som chcela otázočku, ak SZČO (pobera inval.dôchodok) prišiel v r.2012 preplatok za rok 2011 zo zdrav.poisťovne tohto roku ho neudávam do DP však? A v r.2012 to dam kam? Ďakujem

Vrátený preplatok sa bude účtovať v roku 2012 - VOZD platby/odvody/ do fondov s mínusovým znamienkom.
slavuš
14.03.12,11:21
Ja som myslela kde to uvediem v DP, dam to pod tabuľku č.1 :
zaplatené poistné v r.2012 - preplatok? Ďakujem
LeilaBa
14.03.12,15:12
Zdravim Vas vsetkych. mozno sa budem opakovat, ale mam protichodne instrukcie k vyplnaniu DP od viacerych osob, preto som sa rozhodla takto.
Som SZCO popri HPP. Minuly rok mi prisla zo VSZP pohladavka za dlzne poistne na preddavkoch za r. 2010 (40 eur) + aj na preddavkoch v r. 2011 (30 eur). Tato situacia bola sposobena tym,
ze RZZP 2010 bolo zuctovane nespravne a nevedela som preto o povinnosti uhradzat preddavky zo SZCO. Dalej mi vysiel nedoplatok v RZZP 2010 cca 100 eur (z toho 80 zo zivnosti a 20 zo zamestanania).
Vsetky tieto sumy som v minulom roku uhradila + som od datumu upozornenia som zacala riadne platit preddavky za r. 2011. Moja otazka: Mozem si vsetky tieto uhradene sumy (dlhy 2010, riadne preddavky 2011) + nedoplatok zo zivnosti 80 eur spocitat a nasledne uplatnit pod r. 10 DP na str. 3 ako "preukazatelne zaplatene ZP § 6 ods. 1 a 2 zakona? mam totiz inforamciu, ze nedoplatok zo zivnosti 80 eur treba pripocitat k sume pausalnych vydavkov - r. 2 DP str. 3 a v riadku "preukazatelne zaplatene ZP" sa musia uvadzat vylucne len preddavky za r. 2011, teda nie nedoplatky za minule roky. dakujem pekne za skoru odpoved.
Mila123
14.03.12,15:16
ja mám vedomosť, že zaplatené poistné do SP i ZP sa dávajú bez ohľadu, či je to doplatok za staré roky, či preddavky, proste všetky platby týkajúce sa ZP či SP.....
Katarina
15.03.12,10:53
Ja som myslela kde to uvediem v DP, dam to pod tabuľku č.1 :
zaplatené poistné v r.2012 - preplatok? Ďakujem

Preplatok zaúčtuješ v PD tak ako som písala vyššie. Do DP sa neuvádza preplatok ale skutočne zaplatené poistné za rok 2011 nekrátené o preplatok .
alfista
22.03.12,14:15
Nevie mi niekto poradiť ak som platil odvody do zdravotnej poisťovne ale nedal som ich do účtovníctva aby som nebol v strate sumu ktorú som zaplatil píšem aj tak do daňového priznania ?
Zita5
22.03.12,14:22
Nevie mi niekto poradiť ak som platil odvody do zdravotnej poisťovne ale nedal som ich do účtovníctva aby som nebol v strate sumu ktorú som zaplatil píšem aj tak do daňového priznania ?

Musíte ich napísať do DP do koloniek , kde sa píšu odvody do SP a ZP .V Účtovníctve nemusia byť , ale to je údaj pre poisťovne.Viď poučenie, vyznačila som Vám to tam červeným .
alfista
22.03.12,14:32
Takže keď mi SP nemusel platiť napíšem 0 len preukázateľné zaplatene poistne na zdravotne poistenie napíšem sumu CO som zaplatil za rok 2011?
psps
25.03.12,11:42
V roku 2011 som zaplatil zdravotné poistenie vo výške cca 500 Eur dobrovoľnem hoci som nemusel. Poisťovňa mi zrejme v r 2012 na základe RZZP vráti. Môžem si túto zaplatenú sumu ZP dať do kolonky preukázateľne zaplatené poistenie aj keď viem, že sa mi vráti? Daň za rok 2011 mi tým vyjde nižšia, ale čo v roku 2012, potom sumu preplatku si zahrniem do príjmu? To asi nie, že? Daň mi v roku 2012 tým pádom nevyjde vyššia a to akoby som ukrátil štát o peniaze. Je to tak?
To znamená, že ak uvažujem správne, tak by som v roku 2011 mohol zaplatiť zdravotného poistenia navyše tak aby mi daň vyšla nulová a čakať potom, že mi to zdravotná poisťovňa vráti. To asi tak nebude. To by tak mohol každý legálne robiť. Niekde rozmýšlam zle, ale kde, veď preplatky zo ZP a SP sa nezdaňujú, či áno?
psps
25.03.12,11:44
V roku 2011 som zaplatil zdravotné poistenie vo výške cca 500 Eur dobrovoľne hoci som nemusel. Poisťovňa mi zrejme v r 2012 na základe RZZP vráti. Môžem si túto zaplatenú sumu ZP dať do kolonky preukázateľne zaplatené poistenie aj keď viem, že sa mi vráti? Daň za rok 2011 mi tým vyjde nižšia, ale čo v roku 2012, potom sumu preplatku si zahrniem do príjmu? To asi nie, že? Daň mi v roku 2012 tým pádom nevyjde vyššia a to akoby som ukrátil štát o peniaze. Je to tak?
To znamená, že ak uvažujem správne, tak by som v roku 2011 mohol zaplatiť zdravotného poistenia navyše, tak aby mi daň vyšla nulová a čakať potom, že mi to zdravotná poisťovňa vráti. To asi tak nebude. To by tak mohol každý legálne robiť. Niekde rozmýšlam zle, ale kde, veď preplatky zo ZP a SP sa nezdaňujú, či áno?
veronikasad
25.03.12,12:02
V roku 2011 som zaplatil zdravotné poistenie vo výške cca 500 Eur dobrovoľne hoci som nemusel. Poisťovňa mi zrejme v r 2012 na základe RZZP vráti. Môžem si túto zaplatenú sumu ZP dať do kolonky preukázateľne zaplatené poistenie aj keď viem, že sa mi vráti? Daň za rok 2011 mi tým vyjde nižšia, ale čo v roku 2012, potom sumu preplatku si zahrniem do príjmu? To asi nie, že? Daň mi v roku 2012 tým pádom nevyjde vyššia a to akoby som ukrátil štát o peniaze. Je to tak?
To znamená, že ak uvažujem správne, tak by som v roku 2011 mohol zaplatiť zdravotného poistenia navyše, tak aby mi daň vyšla nulová a čakať potom, že mi to zdravotná poisťovňa vráti. To asi tak nebude. To by tak mohol každý legálne robiť. Niekde rozmýšlam zle, ale kde, veď preplatky zo ZP a SP sa nezdaňujú, či áno?
Požiadaj listom ZP o vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu - bude ti vrátené bez zrazenej dane.
V DP uveď len sumu, ktorú si mal zaplatiť.
psps
25.03.12,13:06
Požiadaj listom ZP o vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu - bude ti vrátené bez zrazenej dane.
V DP uveď len sumu, ktorú si mal zaplatiť.

To sa fakt dá??? Veď to je taký návod ako klamať na daniach. Nehovorím, že to urobím, (čisto hypoteticky), ale ak Ja si dám do DP za r.2011 čiastku ZP dosť vysokú tak, aby mi daň vyšla nula a následne požiadam ZP, aby mi túto sumu vrátila bez právneho dôvodu a bez zrazenej dane a v ďalšom DP nezadám túto vrátenú sumu, lebo nemusím, tak sa vyhnem plateniu daní. FAKT ??? To ten preplatok nemusím ani v DP r.2012 zdaniť?
Mila123
25.03.12,13:09
To sa fakt dá??? Veď to je taký návod ako klamať na daniach. Nehovorím, že to urobím, (čisto hypoteticky), ale ak Ja si dám do DP za r.2011 čiastku ZP dosť vysokú tak, aby mi daň vyšla nula a následne požiadam ZP, aby mi túto sumu vrátila bez právneho dôvodu a bez zrazenej dane a v ďalšom DP nezadám túto vrátenú sumu, lebo nemusím, tak sa vyhnem plateniu daní. FAKT ??? To ten preplatok nemusím ani v DP r.2012 zdaniť?
ak v roku 2011 nemáš príčinu platiť viac ako máš, nie je to tvoj VOZD a potom v roku 2012 nebude príjmom....
veronikasad
25.03.12,13:15
To sa fakt dá??? Veď to je taký návod ako klamať na daniach. Nehovorím, že to urobím, (čisto hypoteticky), ale ak Ja si dám do DP za r.2011 čiastku ZP dosť vysokú tak, aby mi daň vyšla nula a následne požiadam ZP, aby mi túto sumu vrátila bez právneho dôvodu a bez zrazenej dane a v ďalšom DP nezadám túto vrátenú sumu, lebo nemusím, tak sa vyhnem plateniu daní. FAKT ??? To ten preplatok nemusím ani v DP r.2012 zdaniť?
moc filozofuješ a nečítaš, čo ti píšem.
VOZD bude len predpis poistného = suma, ktorú si mala v kal.roku zaplatiť. Zbytok VNZD.
psps
25.03.12,13:25
moc filozofuješ a nečítaš, čo ti píšem.
VOZD bude len predpis poistného = suma, ktorú si mala v kal.roku zaplatiť. Zbytok VNZD.

Ok. Asi je to tak, ale mala som prípad, že som robila jednému DP a ten zaplatil ZP hoci ho platiť nemusel. Bolo to dobrovoľné ZP z prenájmu, ale potom sa zmenil zákon a ja som mu to kázala odhlásiť, ale neodhlásil, potom som mu to do toho DP dala ako zaplatené poistenie teda do výdavkov ale jemu sa to zrejme vráti. Tým chcem len povedať, že nie vždy sa vie vopred, či to tá poisťovňa vráti alebo nie. DÚ asi neskúma, či to mal platiť alebo neplatiť, ale čo zaplatil a koľko. Nemám pravdu? V tejto súvislosti ma to napadlo.